Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 17 Ara 2017, 17:28

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2017, 19:38 
Yeni üye

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Biliyorum belki de yanlış yere ve yanlış üslupla açtım bu başlığı ama sağa sola bakınınca bu tür sorular için özel bir yer göremedim. Eğer gerçekten yanlış yerde isem özür dilerim.,

1990larda okuduğumu ve Leman'da yayınlandığını hatırladığım ve çizerini çıkaramadığım iki ayrı çizgi-öyküyü aramaktayım. Yapmakta olduğum bir araştırma için önemliler.

İlkinin adının "Kokuyo!" olduğuna eminim. Kendi tuvaletine bile yabancılaşacak derecede "nezih ve prenses" bir kadının evine, nereden geldiği belli olmayan ve leş gibi kokan bir adam/yaratık girer. Konuşmayan bu adam kadının tam zıttı konumdadır. 2 bölüm olduğunu hatırlıyorum.

Dİğeri ise adını bile hatırlamadığım ama yayınlandığı tarihte okuyucular tarafından tepki ile karşılanana bir çizgi-öykü idi. Yeni evli ve genç bir çiftin evine giren bir grup hanzo, erkeği döver ve kızı da bir odada bağlı tutarak sırayla tecavüz ederler. Kendi aralarındaki diyaloglarda da "oğlum onlar böylesinden zevk alıyo" türünden konuşmalar yaparlar. Son kısmını okuyamamıştım ama ikisini serbest bırakarak evden ayrıldıklarını hatırlıyorum. Bu nedenle benim için önemli ve yine çalışmam için de gerekli.

Acaba aranızda bu çizgi-öyküleri hatırlayan ya da bilen var mı? 1990larda okuduğumu hatırlıyorum ki Leman kuşağına denk geliyor ama daha eski olma olasılığı da var.

Umarım mesajım ile bir sorun yaratmadım. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 21:57 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Ikinci oyku, Suat Gonulay'in Baltalar Elimizde isimli cizgi romani. Albumler yanimda olmadigi icin detayli bilgi veremeyecegim, ama son yillarda yayimlanan Suat Gonulay albumlerinden birinde yer aliyor olmasi lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2017, 16:11 
Yeni üye

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Çok teşekkürler. İnanılmaz derecede işe yaradı. Diğeri de aynı çizerin olsa gerek diye düşünüyorum ve aramaya devam edeceğim. Sağolasınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 16:04 
Ne çıksa okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Araştırdığınız öykülerle ilgili yardımcı olamayacağım fakat araştırmanın sonucunu merak ettim. Ne şekle bürünecek bu araştırma, bir yazıya dönüşecek mi mesela yoksa sadece kişisel bir araştırma mı? Neyse umarım ulaşırsınız...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 May 2017, 21:16 
Yeni üye

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Öncelikle bir ön çalışma ile bir arkadaşımız bunları makaleleştirecek. Benim ilgi alanım ise film yapma üzerine. O noktada devreye gireceğim.

Her iki öykü de Suat Gönülay'a aitmiş ve yayınlandıkları dergi de Leman değil, Limon. Biri "Baltalar Elimizde" diğeri de "Kokuyo!" ve ilkini bulduk ama ikincisini aramaktayız hala.

Teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 14:57 
Ne çıksa okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Başarılı, dediğim gibi umarım ulaşırsınız ve bize de takip edecek birşeyler yayınlarsınız.
Yakın zaman içerisinde karikatür üzerine bir araştırma yaptım fakat indexlerinden çok -yüzeysel- ifade ettikleri üzerineydi. Bildiğim kadarıyla da Türkiye'de indexlere dair bir araştırma bulmak çok zor. En azında araştırma sürecinde böyle bir kaynakla karşılaşmadım. Tembelliğimizden mi kaynaklanıyor yoksa paylaşmayı mı sevmiyoruz karar veremiyorum fakat buralarda, araştırma ve bilgi üretme konusunda büyük eksikliğimizin olduğunu düşünüyorum. Konuyla alakasız oldu ama işte ilgili birini görünce elimi tutamadım.

hem başlıkt aaktif kalsın belki eski kurtlar gelip cevaplar...

Not: Bu arada Turgut Çeviker'in kitaplarını çalışmamda yoğunlukla kullanmıştım. Kendisi karikatür tarihi konusunda duayen isimlerdendir. Kitaplarının tamamını incelemedim fakat belki ilgili yayınla alakalı bir bilgiye ulaşırsınız...hatta kendisine ulaşma imkanınız bile olabilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 03:01 
Yeni üye

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Karikatür ve çizgi roman aslında artık daha çok ilgilenilen birer akademik konular. Türk ve yabancı üniversitelerinde bizim çizgi-romanlar üzerine yapılan çalışmalar artıyor. Özellikle politik içerikli (Gezi olayları sonrası) çalışmalar büyük ilgi görüyor. Bunun daha da artacağını düşünüyorum.

İlginiz ve mesajınız için teşekkürler.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz