Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 21 Haz 2018, 19:52

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 15:33 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Doc Holliday yazdı:
Oğuz daha çok mesaj yaz. Gençler arasında kendimi yalnız hissediyorum:)

Dostum ne demek kendimi yalnız hissediyorum..? Biz ne güne duruyoruz..? Bu arada Oğuz=Maigret mi..?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 17:10 
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Kusura bakma Kağan, senin yerin ayrı tabi. 0-0

Maigret Oğuz. Ama başka Oğuz.

Oğuz, polisiye edebiyatın duayenlerindendir.

Cinairomanın da adminidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 17:28 
The Deli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
İyi niyete ve samimiyete para veririm (tabii cebimde varsa). Açık yüreklilikle söyleyim, elimde İngilizce baskıları olduğu halde sırf destek olmak adına aldığım ÇR'leri satsam, sanırım kendime orta halli, ikinci el bir araba alırdım. Eeeeeh sağolsun Kadıköy'deki uyanıklar, piyasayı öyle bir hale getirdiler ki alırken mesele değil de elinizden çıkartmaya çalıştığınızda sudan ucuza gidiyor ÇR'ler. Bir de insanlar GG gibi online satış sitelerinde alıcı pozisyonundaysa "Yaa bu adam da benim gibi bir çizgi roman okuru." düşüncesini bir anda kaybediyorlar. Hani para söz konusu olduğunda birbirimize karşı da fena halde acımasızız (neyse, bu ayrı bir konu). O yüzden orta halli, ikinci el bir araba dedim. Yoksa şöyle bir hesap yapsam bu meşhur destek hikayesine harcadığım paranın haddi hesabı yok. Salak mıyım ?!?! Yani... Pek çok çizgi roman okuru gibi ben de bu konuda körüm.

Ancak söz konusu samimiyet ve iyi niyet duygusunu körelten iki olgu var. Yayıncının aslında kendisinin de okur olduğunu unutup, yayınlarını takip eden okura biraz yukardan bakan, umursamaz tavrı. Ki bu farklı biçimlerde kendini ortaya koyuyor;

- Alsanız da olur almasanızda...

- Eeee bu iaeler ne olacak Abi.

- Kendim için basıyorum.

- İç ses 'Hııımmm görürüm ben kitap fuarında seni'.

diyaloloğu olduğu anda bitiyor olay. Verilen desteği küçümseme ve ciddiyetsizlik, istikrarsız, keyfe keder yayıncılık mantığı ise ayrı bir mesele. O noktada insan kendi kendine "Ne yapıyorum ben yaaa" demeye başlıyor. Ayda 200 - 300 TL'yi ben nereye veriyorum diyorsunuz. İşte bu çok kötü bir durum.

Kimi yayınların etiket fiyatlarını gördüğümde ise gözümde sevimsiz bir manzara oluşuyor. Sanki ellerinde yayınevlerinin logosundan bir bayrakla, takım elbisesiyle şeref türbünlerini dolduran, kalantör futbol taraftarları "S...KMEYE S...KMEYE GELDİK ! BU OKURUN E...SİNİ S...KMEYE GELDİK !!!" tezahurat yapıyor... Özür dilerim ama direk aklıma gelen bu (evet, ben terbiyesiz bir adamım. Ailemden böyle görmedim ama bu yayıncılar beni bu hale getirdi. Yapacak birşey yok (!) )Çok fena irite oluyorum. Tabii durumun öyle olmadığını biliyorum. Yine de rahatsız oluyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 11:40 
Ne çıksa okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Valla ben elimde varsa ikincisini almam.
Artık manasız ve yersiz bir kaynak kullanımı olduğunu düşünüyorum.
Geçmişte bende destek vs. diye arkabahçeleri yığdım hem eve hemde satış noktalarına.
Yaşadığım şehirde çizgiroman satan yer yoktu neredeyse, çalıştığım kuruluşu (ayrı bir köşe
oluşturma adına) satış grafiği ile ispatlayıp ikna ettim ve şimdi küçülmüş olsa da hala böyle
bir bölüm mevcut. Zamanında telefon açıp -kim bu bizim çizgiromanlardan böle 10 ar 5 er
sipariş geçip duran, diyen firma, şimdi ta oralara gidildiğinde tanımıyorsa sizi, gözleri dolar dolar
samimiyetten uzak olunduğunu anlarsınız. Bu arada bu bütün çizgiroman satanlar için bir genellemedir.
Çok azı vardır ki gider birşey almasanız da sohbet edersiniz. Diğerleri alacağın birşey yoksa yüzüne bakmaz.
Bu tecrübenin ışığında ben niye okumayacağım ve sevmediğim bir çizgiroman'ı alayım, hemde ikinci kez, peh.

Madem bir ayda o kadar harcayacak paranız var, gözünüzü seveyim bir öğrenciye destek olun.
Aylık 50 tl dahi burs verseniz o öğrenciler için bulunmaz bir nimete dönüşüyor...

En son cey cey tarafından 17 Mar 2014, 10:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 21:22 
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
1000 dolar veririm. Zembla olması kaydıyla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2014, 19:26 
Yeni üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Elimde var olan veya bırakın var olmasını, daha önce okuduğum bir dergiyi tekrar satın almam.

Ba(ğ)zı kimselerin piyasayı pompalayarak eski kitaplara "kolleksiyon" adı altında fahiş fiyatlar istemesini ise anlayabilmiş değilim. Bence "orjinalin" kolleksiyonu olur, kopyanın kolleeksiyonu mu olur? Hele bi de telifsiz, orjinaliyle alakası olmayan ebat ve kalite(sizlik)de, çakma derginin kolleksiyonu demek, korsanın kolleksiyonu demek değil mi?
Sonuçta Fumetti için İtalyan, Comics için Amerikan baskısı; yani asıl, ilk orjinal baskısı değilse benim nazarımda kolleksiyon ürünü de değildir. Bizim piyasadaki durum da ba(ğ)zılarının piyasayı pompalamasından başka bişey değildir açıkçası.

İşte o nedenledir ki, alırken tonla para bayıldığımız kitaplar, satmaya kalktığımızda paçavra muamelesi görüyor, para da etmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2014, 23:54 
Robin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Kesinlikle daha iyi bir edisyon için yeniden para veririm. Az önce elimdeki JBC'nin Batmanleriyle Arkabahçe'ninkilere baktığımda yeniden bunu benimsedim. Aynı durum Gerekli Şeyler'in yada Marmara Çizgi'in ciltleri içinde geçerli. Şimdi bir Batman Hush yada Year One yayınlansa düşünmeden alırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2014, 00:42 
Antioryantalist
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Aslında genel olarak, özellikle de fumettilerin tekrar ve tekrar ve tekrar ve tekrar basılmasına karşıyım. Mürekkep, kağıt, para ve emek israfı olduğunu dşünüyorum. Ammavelakin tam olarak okuyamadığım, veyahut çok daha kaliteli bir edisyonla ve okumadığım maceralarla da beraber basılan, ve özellikle de ç.r. tarihinde yer etmiş ç.r.lar olursa kütüphanemde bulundurmak için alırım. Buna örnek Conan'ınVahşi Kılıcı serisi, Tarkan'lar ve Klasik Örümcek Adam ciltleridir. Lakin bu da istisna olmalı ve bir kere kaliteli bir edisyonla çıktıktan sonra uzun bir süre çok lazım olmadıkça bir daha basılmamalı diye düşünüyorum.

Bunun dışında illa harcayacak para, mürekkep, kağıt ve emeğiniz varsa yerli üretim Türk çizgiromanlarına ve bağrımızdan çıkan yazar çizerlere bir şans verin ey yayıncılar. Bakın Seyfettin Efendi nasıl da taze bir rüzgar estirdi. Azıcık riske girin,taşın altına elinizi koyun, sektörün oluşmasına sizinde bir katkınız olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2014, 09:56 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Ben Zagor'a (sadece Zagor'a) biriktirme mantığı ile yaklaştığım için her çıkan farklı tarihli/edisyonlu baskısını alırım. Mesela Dev Albüm serisi ikinci baskısını yapınca, birinci baskısı elimde olmasına rağmen, alıp arşive yerleştirdim. Ama bu benim için sadece Zagor'a (biriktirme mantığıyla yaklaştığım için) özgü bir durum. Takip ettiğim diğer çizgi romanlar tekrar yayın yaparlarsa onları almam...

Genel tüketici açısından düşünürsek, yakın zamanda çıkmış bir çizgi roman sayısının tekrar baskısının satması için kendisini çekici kılacak özellikler taşıması gerekir. Ne bileyim kuşe kâğıt olur, renkli olur, özel baskı olur, hard cover olur, imzalı olur, vs...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2014, 14:55 
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Altın kaplama da olsa umurumda değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2014, 15:37 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Doc Holliday yazdı:
Altın kaplama da olsa umurumda değil...

Altın kaplama??? İyi düşün dostum... Bozdurup burma bilezik yaparız...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: