Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 21 Haz 2018, 19:55

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Karabasan: Kehanet
MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2011, 00:26 
Resimli Roman Filozofu
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
ResimResim

Forumda başlığı olmadığını görünce, bu önemli eksikliği gidermek amacıyla hem eseri hatırlatmak, hemde hakkını teslim etmek için yeni bir başlık açmayı uygun buldum. Hoz Yayınlarından çıkan Çekirdek adlı çizgiromanı okumadan önce Karabasanı da tekrar okumak gerektiğini düşündüm ve 8 sene sonra tekrar anılarım tazelendi. İlk okuduğum zamanlarda tamamen deneysel bir yapıt olarak görüyordum. Ancak tekrar esere göz gezdirince o kadarda basit olmadığını fark ettim. O dönem NTV'de Murat Kosova'nın sunumuyla Karabasan'ın ve yaratıcı ekibinin, uzunca belgesel tadında bir tanıtımı yapılmış, pek çok insanın dikkatini çekmişti. Türkiye'de çizgiroman okuru için umut dolu günlerdi. Benim öğrencilik zamanlarımada denk gelen bu dönemde, comics ekolü dışında okuduğum bir çizgiroman yoktu. Yine o dönemde acaba aynı amerikan çizgiromanları kalitesinde Türkiye'den bir eser çıkabilir mi sorusu hep akıllardaydı. Sonuç olarak fanzin dergilerden tanıdığımız iki isim, kaliteli bir eserle karşımıza çıktılar. Kendileri şu an yabancı ülkelerde yaptıkları işlerlede, hayran kitlelerini büyütüler ve ünlerini pekiştirdiler. Hakettikleri saygıyıda ülkemiz adınada kazandılar.

Benim açımdan Karabasan 2000'li yıllara damgasını vuran, samimi, özgün bir eserdir. Yıldıray Çınar ve Hakan Tacal ortak yapımı olan aslında bugüne kadar eksikliğini hissetttiğimiz, Türkiye'den çıkan, ithal olmayan bir yapıt. Türkiye şartları düşünüldüğünde aslında oldukça cesurca, hatta donkişotça bir hareket. Ancak gerek satışlar gerek ulaştığı kitle açısından fazlasıyla başarıya ulaştığını söyleyebiliriz.

Basit bir hikaye kurgusuna sahip olsa da, gerek çizimlerdeki diğerlerinden ayrılan farklılık, gerek metinler ve diyaloglardaki etkileyicilik açısından son derece değerli bir çizgiroman olduğunu düşünüyorum. Bunca sene sonra bile değeri azalacağına daha çok yükseldiğini ve 2000'li yıllarda ilk akla gelen Türk yapımı çizgiromanlardan olduğunuda belirtmeden geçmeyelim.

Çizimlerde, benim özellikle hoşuma giden karanlık İstanbul tasvirleri ve karabasan dönüşümünün gerçekleştiği kareler gerçekten takdire değer. Giovanni Scognamillo'nun literatür ve bilgi desteğinide es geçmemeliyiz ki kendisi de eserde bir karakter olarak görünmekte. Bill Sienkiewicz'in kapaklar ve konsept konularındaki yardımlarıda Karabasan'ın değerini daha bir arttırmış ve okunması daha zevkli hale getirilmiş. Herhangi bir amerikan çizgiromanından eksiği yok, gayette kendini okutan bir eser. Şu ana kadar okunmadıysa, sahaflarda az sayıda kalmış temiz bir ciltini bulup mutlaka alıp gözden geçirilmesini tavsiye ediyorum. Koleksiyonunuzda bulunması gereken bir çizgiromandır, Karabasan.

ResimResim

"I've seen things you people wouldn't believe.Attack ships on fire off the shoulder of Orion.I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate.All those moments will be lost in time like tears in the rain.Time to die." Roy Batty; a night in November 2019; Somewhere in Los Angeles

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: