Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 18 Haz 2018, 13:37

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 48 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2006, 09:41 
En Baba Lord
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
bezginyaşarın yazdığı üç pararaftan ikinci pararafta bulunan anıştırmaların veya örneklerin hiç şık kaçmadığı ve konu ile ilintili örnekler olmadığı kanaatindeyim, bu gibi örneklemeler veya lafların anıştırmasına dahi müsaade edilmemeli diye düşünüyorum ve bu şekilde konuşulmasını veya örneklerin dikkatsiz verilmesini kınıyorum, modların bu konuda gerekeni yapması iyi olur kanaatindeyim.

Başa dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2006, 01:38 
İlgili paragrafdaki uslubumdan ötürü, kırdığım herkesden özür dilerim. Niyetim kötü değildi. Kusuruma bakmayın.

Başa dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2006, 04:08 
Robin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Comicsler abartının hüküm sürdüğü bir dünya. Uzun bir süre comics okuyan bizler de abartılı bir kişilik geliştiriyoruz. Bazen bu davranışlarımıza tatsız bir şekilde yansıyor. Birbirimize (yayıncılar da dahil) karşı eleştirilerimizde gerçekten aşırıya gidiyoruz. Haddini aşan bir şımarıklıkla konuya eğiliyoruz ve bazen kırıcı oluveriyoruz.

Aslında eleştiri gibi bir mekanizmayı konuya nötr bakabilecek, bütünü görebilecek kişilere emanet etmek, hatta bunu kurumsallaştırmak (dernek, lonca gibi, hatta yazar, çizer, editör vs. bunları da kapsasa) daha doğru geliyor. Çünkü bu kaotik eleştiri ortamında hem sapla samanı bir birinden ayırmak güçleşiyor hem de türlü fedakarlıkların bir sonucu olan bir yayın hakettiği itibarı göremeyebiliyor, kim vurduya gidebiliyor.

Ortalama bir okur türkiyedeki çizgi roman yayıncılığının nereden nereye geldiğini sahaflardan bilir. Günümüzde gözardı edemeyeceğimiz bir ilerleme var ve bu ilerlemeye sahip çıkmak gerektiğini düşünüyorum. Kalite merkezli bir yaklaşım birşeylerin kök salmasını engelleyebilir, geciktirebilir. Kaliteyi gözardı edelim demiyorum. Ama sadece buna yoğunlaşmamak gerektiğini düşünüyorum.

Ben Arka Bahçe yayıncılığa minnet duyuyorum. Yayın evleri arasında da doldurulamaz bir yeri olduğuna inanıyorum. Elbette ciltlerin kesim payları, sayfaların dağılıp gitmesi, bazı yayınların baskı kalitesi, çeviri hataları, devamı gelmeyen öyküler benim de canımı sıktı. Bunlara asabileşmeden, ölçülü bir biçimde çözüm aramak gerektiğini düşünüyorum.

Arka Bahçe comics yayınlama misyonunu sürdürmeli. Gerekirse yayın seçeneklerini tekrar gözden geçirsin. Örneğin limited serilere, tam macera halinde olan özel sayılara, comic book'lara ağırlık versin(aslında biraz da bu yönde bir eğilimi vardı gibi). Olmazsa olmaz şeyleri 1. kalite bassın. TBP veya dizi yayınlayacaksa bunları önemine göre 2. 3. kalite (gazete kağıdı, gerekirse küçük veya orta boy) basarak daha çok sayıda okurun eline ulaştırmak seçeneği de var.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 48 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: