Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 18 Tem 2018, 06:55

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Nathan Never - Türkiye
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2015, 16:02 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Nathan Never'ın Türkiye'deki yayın hayatı hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar var mı acaba? Sitenin "Kahramanlar" bölümündeki ilgili sayfada, sadece Ad Yayıncılık dönemi hakkında bilgi var? Peki sonra ne oldu?.. Benim kısıtlı bilgim şu kadar:

* Türkiye'deki ilk Nathan Never serisi, AD Yayıncılık'ın çıkardığı seri.
* Peşinden Lâl Kitap bir seri yayınlıyor.
* Sonra Maceraperest Çizgiler, Dev Albüm'lerin bir kısmını neşrediyor.
* Şimdi ise bayrak Çizgi Düşler'de...

Yalnız öğrenmek istediğim esas mevzu, bu yayınların orijinal serilerin hangisine ve o serinin hangi sayısına karşılık geldiği. Mâlum Lâl Kitap ve Çizgi Düşler dışında (daha doğrusu onlardan önceki) yayıncılarımız özgün sırayı karman çorman etme konusunda pek bir mahirdiler...

Tex okumaktan sıkıldım ve kısa bir süre Tex'e ara vereceğim (lâkin Zagor, Mister No ve Brendon'a devam). Birkaç sayı Nathan Never alıp, kendisine bir şans daha vermek istiyorum. Fakat ben kılımdır; illâ orijinal 1. sayıdan başlayacam ve orijinal sıra ile devam edecem; beni buna biraz da Lâl Kitap'ın düzenli yayın periyodu alıştırdı; ama iyi ki de alıştırdı...

Her neyse... Bu konu hakkında en yetkin bilgiler -bildiğim kadarıyla- Nemo ve Doc Holiday'de...

Bir el atarsınız artık... O kadar nazımız geçer herhalde... :D

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Nathan Never - Türkiye
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2015, 16:13 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Kagan abi, AD ayyincilik orjinal ilk 1o sayiyi yayinladi. Sonrasinda LAL, AD'in kaldigi yerden 11.sayi ile basladi. 38 sayi LAL yayinladi. Yani orjinal 48.sayiya kadar.
Ardindan cizgi dusler 49.sayidan 3'erli kitaplarla devam etti. En son 18. cilt cikti. Bu cildin icinde de 100.sayi mevcut.
Benim icin ilk 10 sayi harika otesidir. Lal'in yayinladigi sayilar arasinda da unutulmaz maceralar vardir.
Bunun harici once Oglak sonra cizgidusler dev albumlerini yayinladi. Su ana kadar 9 sayi cikti ki ilk 3 album birbiriyle baglantili ve bir o kadar da guzeldir ki ruyamda dunyayi teknodroidlerden kurtariyordum. O kadar etkilenmistim :)
Okuduktan sonraki yorumlarini merakla bekliyorum Kagan abi :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2015, 16:19 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Bu durumda ilk önce şu AD Yayıncılık serisini bulmam lâzım... 4-5 yıl önce denemiş ama bırakmıştım; bakalım bu sefer neler olacak?

Yalnız, Türkiye'deki yayınının pek parlak olmadığı söyleniyor... Aslında beni bir ölçüde cezbeden de bu; çünkü, az beğeneni olduğu söylenen Brendon'u çok seviyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2015, 16:29 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
AD yayinciligin Nathan'lari toplu halde Kadikoy'de bulunabilir diye dusunuyorum ama fiyatlari hakkinda pek bir bilgim yok acikcasi.
Ulkemizde pek satmiyor malesef. 300-500 olayi :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2015, 16:32 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
GG de AD yayinciligin ilk sayisi 11.90 TL gozukuyor. digerleri 5-7 tl arasi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2015, 01:11 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Legs Weaver'ın, Nathan evreniyle bağlantısı ne merkezde? Prestij Kitap bu hatunu yayınlıyor... Legs, sadece karelere birkaç baldır eklentisiyle ergenlik sivilceleri yeni çıkan kuşağa mı sesleniyor, yoksa alıp okusak "Vay be; güzel maceraydı!" diyebileceğimiz yapıya mı sahip?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2015, 11:04 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Kagan abi, ajanlarimiz Alfa Ajansi'na bagli elemanlar. Legs de, Nathandan sonraki esas karakter. Okuyucular onu cok sevince 120 sayi surecek kendi serisine kavusuyor. Alip okuyunca, vay be ne maceraydi dedirtmese de daha cok manga tarzi cizimler ve espriler mevcut. Hos bir gulumseme birakabilir insanin yuzunde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2015, 20:54 
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
18 ne zaman çıktı nemocan?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2015, 11:09 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Batuhan abicim, bu ay cikmasi lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2015, 08:09 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Nathan'ın AD Yayıncılık'tan çıkan ilk sayısını (ki orijinal ilk sayısına denk geliyor) okuyorum... Benim beğeni ölçülerime göre fena değil, kendini okutuyor... Dizinin yan karakterlerinden olan Legs Weaver'in, Sigourney Weaver'dan (ünlü Yaratık [Alien] film serisinin ünlü aktristi) yola çıkılarak oluşturulduğu -özellikle yüz hatlarından ve tabii soyadından- belli oluyor.

[img=center]http://www.moviecricket.com/wp-content/uploads/2014/06/Sigourney-Weaver-Teases-Ripley-Return-In-Fifth-Alien-Movie.jpg[/img]
Sigourney Weaver

Şimdi de biraz eleştireyim...

Nathan Never'da benim gözüme çarpan ilk olumsuzluk, çerçevelerin dolduruluşu oldu... İnsan zihni bir görüntü çerçevesi (bu çerçeve bir fotoğraf karesi de olabilir, bir tablo da, bir çizgi roman karesi de) içinde boş alanlar ve yeterli ölçüde sadelik arar. Eğer görüntü çerçevesi çok fazla doluysa ve gözü rahatlatacak boşluklar içermiyorsa, zihin o çerçeveden rahatsız olur. İşte, Nathan Never'ın karelerinde bu var: Çerçeveler çok dolu ve karmaşık. Bu ise okuma esnasında zihne ve göze belli bir sıkıntı veriyor. Çizimler oldukça güzel ama karelerin -anlatmış olduğum- sıkışıklığı bu sıkıntıyı meydana getiriyor, dolayısıyla da okumada bir zorlanma oluşturuyor... Belki de fotoğrafçılıkla ilgilendiğim için bu tesir bende daha belirgin oluyordur...

Senaryo özelliğine gelirsek... Sadece tek macera okudum, dolayısıyla bir şey söylemem için henüz çok erken ama genel olarak beğendim...

Kurgubilim pek sevdiğim bir tür değildir; genelde geçmişte geçen seriler ilgimi çeker: Zagor, Mister No, Tex, Brendon, Conan gibi... Sakın Brendon gelecekte geçiyor demeyin, çünkü Brendon aslında "gelecekte geçen geçmiş" teması üzerine kurulu ama tabii bu başka bir mevzu... Fakat Nathan Never bana kendini okuttu; ama elbette az önce saydığım seriler kadar değil...

Bu arada ekliyeyim: Kurgubilimi çizgi romanda sevmem ama filmde severim. Sigourney Weaver'ın "Yaratık" serisi ise çok sevdiğim bir filmdir (özellikle ikinci film) ve ara sıra tekrar eder, seyrederim... Bu arada Sigourney Weaver'ın çok güzel bir kadın olduğunu da belirtmeden duramayacağım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2015, 13:07 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
1. sayıyı nostalji amacıyla bir kaç gün önce ben de okumuştum. İlk sayı olması nedeniyle öyküyü nasıl anlattığına dikkat etmeye çalıştım ve gerek karakterleri tanıtma şekli, gerekse öyküyü anlatım tarzı bana epey başarılı geldi.

Çerçevelerdeki kalabalık ve detay bolluğu benim de dikkatimi çekti.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: