Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 21 Şub 2019, 11:37

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ÖZCAN ERALP
MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2013, 18:16 
Çevrimdışı
Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 May 2006, 06:01
Mesajlar: 3196
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: kuşadası
ÖZCAN ERALP
Yazan:Andreas Eriksson

Özcan Eralp, İsveç’te üretilen Kızılmaske çizgi romanlarının gerçek emektarlarındandır. 1925’te İzmir’de doğan Eralp, önce mühendislik eğitimi aldı. Fakat bir gazetede iş bulunca okulu bıraktı. 1960 yılından itibaren ticari çizerliğe başlayarak, çizgi film üretiminde çalıştı.

Özcan Eralp, İsveç’te taşayan ağabeyini ziyeret etmek üzere, 1967 yılında bu ülkeye geldi. Fakat ziyaret, planladığından daha uzun sürecekti. Bir kaç ay sonunda kendini çizer olarak iş aramaya başlamış bir halde buldu ve Semic Press’te çalışmaya karar verdi. İlk işi, konuşma balonlarının çizimi gibi basit stüdyo çalışmaları oldu. Bir süre sonra, çizgileri sanatçı Torsten Bjarre’ye ait olan dönemin oldukça popüler çizgi romanı Lilla Fridolf’ta asistan çizer olarak çalışmaya başladı. Bjarre’ın hastalandığı dönemlerde arada bir hayalet çizer olarak tamamı kendisine ait olan bölümler resimledi. (Not:Daha sonraları 1990-1994 yıllarında Lilla Fridolf’un çizimleri, bir başka Kızılmaske çizeri olan Hans Lindahl tarafından gerçekleştirildi.)

Eralp’in hayali, memleketinde 1940’lı yıllarda eski Tom Tyler seriyallerini izlediği ve fanatiği olduğu Kızılmaske’yi çizmekti. Kızılmaske editörü Ebbe Zetterstad Eralp’in amacını öğrendiğinde kahkahalarla gülmüştü. Ancak bir yıldan kısa bir süre sonra Eralp’in düşleri gerçekleşti. İşe önce, Fratelli Spada’dan elde edilen İtalyan öykülerini geliştirmek için extra paneller çizerek başladı. Kızılmaske için yaptığı ilk çalışma Fantomen No:2/1968’de basılan Germano Ferri imzalı bir öykü için yaptığı destek çizimler oldu. Bir kaç yıl sonra, Semic Press Kızılmaske hikayelerini çoğaltmaya karar verince, Eralp tamamı kendine ait ilk Kızılmaske hikayesini çizmek için fırsat buldu. Fantomen Nr:4/1970 sayısında yeralan The Treasure Seeker(Hazine Avcısı)’ın tamamı, Özcan Eralp tarafından yazılıp çizilmiştir. Yıllar boyunca Eralp, yazar ya da ortakyazar olarak Kızılmaske hikayeleri yazmaya da devam etti.

1970-72 yılları arasında yazdıklarının çoğu, eski Lee Falk hikayelerinin yeniden yazımı olarak çıkar karşımıza. Son dönemdekilerin aksine bu ilk dönem hikayeleri orijinale çok sadık kalınarak yazılmamıştır. Bunun nedeninin yepyeni hikayeler tasarlamak olduğu açıktır. Bu dönem boyunca Eralp, Charlton Phantom Magazine’de yayınlanmış üç kısa Kızılmaske hikayesini de yeniden çizdi.

Zamanla Fantomen’in editörü Ulf Granberg oldu ve İsveç’te Kızılmaske üretimi gerçek anlamda sona erdiğinde, Eralp çoktan memleketi Türkiye’ye(İstanbul’a) dönmüştü. Zamanın egzotik ortamında unutulmaz kovboy hikayelerini ve-elbette-Intrıgue In Istanbul(İstanbul’da Entrika!)’yı yarattı(Vahşi Batı’da geçen ve 17. Kızılmaske ile ilgili üç hikaye:Terror In the Desert(Çölde Dehşet), Wagon Master(Vagonlar Hakimi) ve The Indian Hater(Kızılderili Düşmanı).

1976’dan itibaren, Eralp ve tecrübeli İsveç’li sanatçı Bertil Wilhelmsson, kurşunkalem’de Wilhelmsson ve çinilemede Eralp olmak üzere birlikte çalışmaya başladılar. İkilinin birlikte çalışmasının tek başlarına gerçekleştirdiklerinden daha iyi oldukları söylenir. Bir kaç yıl sonra Wilhelmsson ayrılmadan önce ikili, Lethal Dose, The Tyrant in Tuang ve Grand Prix gibi unutulmaz eserlere imza attılar.

Semic Yayınevinin 1970’lerden 1980’lere kadar olan Kızılmaske maceralarının üretiminde Eralp çok önemli bir kilometre taşı olarak hatırlanır. Kendisinin de en beğendiği hikaylerden birisi, okuyucular arasında çok popüler olan 1985 tarihli Guran’s Secret(Guran’ın Sırrı) isimli maceradır. Guran, Eralp imzalı 1987 tarihli bir diğer macera, The Old Bandar(Yaşlı Bandar)’da da başroldedir.

Kızılmaske çalışmalarının yanısıra, Eralp çeşitli yerli dergiler için de renkli çizimler yaptı. 1980 başlarında çalıştığı dergi tarafından açılan bir yarışmaya baldızının adına katıldı. Tahmin edilebileceği gibi yarışmayı kolaylıkla kazandı. Bu başarı sonrası, roman yazması için teklifler aldığında baldızının oldukça kafası karışmıştı! 1980’lerin ortasında büyük bölümü kendi otobiyografisi olan ilk romanını tamamlamıştı. Bu romanın yayınlanıp yayınlanmadığı bilinmemektedir.

Eralp, herhangi bir Kızılmaske çalışmasına başladığında, önce küçük formatta karikatür tarzında kurşunkalemle altyapıyı oluşturur. Altyapı oluştuktan sonra, artık kurşun kalemle tüm kareyi (aşağı yukarı 460mm*350mm ölçülerinde) tamamlar ve maceranın başından sonuna doğru sırayla çinileme işlemini yapar. Kendi öykülerini olduğu kadar diğer sanatçıların eserlerini de çinilemekten büyk zevk alan usta, 1986-1988 arasında Bertil Wilhelmsson ile yeniden biraraya geldi (sanatçı Knut Westad Kızılmaske çalımalarını bırakmadan önce bir maceranın hazırlanmasında ikiliyle birlikte çalıştı).

Karikatürü çok sevdiğinden olsa gerek, Red Kit’in çizeri Morris’(Maurice de Bévere)’in Eralp’in, en çok etkilendiği sanatçılardan biri olmuştur. Bu yüzden santçının çalışmalarından bazı alıntılar yapmış olması pek sürpriz olmasa gerek. 1979 yılında Kopenhag’ta bir toplantı öncesi, Eralp kendi portresini koyarak Ulf Granberg’e gönderdi: Altındaki yazıda “Ben tıpkı böyle görünüyorum” diye yazıyordu. Eralp’in İsveççe’si çok iyiydi. Bu yüzden pek çok öyküyü İsveççe yazmıştır. 1989’da The Secret of the Volcano Valley(taslaklarını da kendisinin geliştirdiği Yanardağ Vadisi’inin Esrarı) isimli öyküde, bazı kareleri çinilemeden kurşunkalem olarak bıraktı. Sonuç gerçekten etkileyiciydi. Bir başka unutulmaz eseri 1984 yılında poster formatında basılmış olan ve devasa çizimlere sahip Map of Bengali(Bengali Haritası)’dır. Lee Falk tarafından kabul görmüş ve tüm Semic/Egmont hikayelerindeki Kızılmaske maceralarındaki Bengali haritaları için örnek teşkil etmiştir.

Kaynakça:Kızılmaske söyleşisi:24/1986

_________________
Çizgi Roman Kültürdür!


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: ÖZCAN ERALP
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2019, 21:18 
Çevrimdışı
Yeni üye

Kayıt: 14 Şub 2019, 20:55
Mesajlar: 1
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Ah Emre boyuna büyümeni görmüştüm ama enine nasıl büyüdün merak ettim doğrusu, bir türlü denk gelemedik... :(
restaurant games


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye