Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 17 Ağu 2018, 21:02

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 205 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 110 11 12 13 14 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2012, 10:13 
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Eleştiriler hep olumsuzdu zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 09:55 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Sürekli yeniden hikayeyi ele almak her ne kadar sıktıysa da, film ortalama düzeyde beni eğlendirdi. Tabiki de detaylara kafam takılmadı değil. Başlangıç hikayesi olarak çok daha az hikaye kapsamına sahip olup, herşeyi çok hızlı atlamaları filmin en büyük eksisi. Peter, bizim tanıdığımız Peter a yakın ama nerd kişiliğini sergilemekten yoksundu (tek bir sahnede vermeleri çok birşeyi değiştirmedi açıkcası). Bazı replikler ve sahneler ise oldukça güzeldi bana kalırsa ve örümcek adam olduğu zamanlarda çizgiromandaki tadı ara ara yakalatmadı değil, sadece daha az espriliydi. Klasik yeni dönem amerikan genci çizgisi belliydi, yukarıdaki yorumlardan da katılacağım nokta karakterler kesinlikle unutulmaya yüz tutacak cinstendi. Sonuç olarak ortalama bir filmdi, arkadaşlarla gitmemden dolayı daha çok eğlendiğimi söyleyebilirim, yalnız olsaydım sanırım çok da "iyi yorum" yapar mıydım bilmiyorum :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 11:02 
Spiderman Fanatiği
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Film hakkında çok da kötü düşünmüyorum. Çok daha kötü bir film beklerken,vasatın üzerinde bir çr uyarlaması ile karşılaştım. Ultimate serisinin baz alınması,devam filmlerinde karşımıza çıkacak olan süper kötülerinin muhtemelen hepsinin bir şekilde Oscorp ile bağlantısının bulunacak olması(Spiderman 3'te simbiyotu getiren meteorun,gezegende o kadar yer varken Peter'ın dibine düşmesi yerine Dr.Octopus ya daNorman Osborn ölmeden önce üzerinde çalıştığı bir projenin ürünü olmasını görmek istemiştim.),ergen draması olmak yerine bilim kurgu öğelerinin ağırlıkta oluşu(Raimi'nin çektiği 3 filmi hatırlayın. Filmler boyunca "acaba Peter ile Mary Jane'in ilişkisi yoluna girecek mi?"sorusuna cevap aradık.),aksiyon dozunun aşırıya kaçmaması filmin artılarındandı. Eksileri de çoktu ama aşırı bir beklenti içinde filme gitmediğimden rahatsız olmadım. Spiderman 2 bence daha iyiydi ancak bu filmi Spiderman 1 ve 3'ten daha kötü bulmadım. İnternette filmi eleştirenlerin önceki 3 filmi göklere çıkarması bana tuhaf geliyor. "Peter Oscorp'ta Gwen ile karşılaşıyor,bu kadar da büyük bir tesadüf olur mu?"diyenler önceki filmlerdeki tesadüfleri hatırlasınlar. Sonuç olarak vasatın üzerinde bir film olmuş. Gidilip görülmeye değmeyecek bir film değil. Bir başlangıç filmi olarak Bruce Wayne'in Batman'e dönüşümünü müthiş bir şekilde anlatan ve tür olarak aynı sayılamayacak Batman Begins kadar kaliteli değil elbette,ancak pek çok çr uyarlamasından daha iyi. Bence gidip bir görün ve muhtemelen yılın filmi olan The Dark Knight Rises'ı bekleyin. O film hakkındaki beklentilerim öylesine aşırı ki ağzıyla kuş tutsa dahi hayal kırıklığına uğrayacağım.

Happiness is prison,Evey.Happiness is the most insidious prison of all.-V@V for Vendetta

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 13:31 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Hayatta beklentin iyi olan filmin kötü olmasından dolayı uğradığın hayal kırıklığından daha kötüsü beklentin kötü olan filmin beklentinden de kötü çıkmasıdır. İşte ben de bu filmde bunu yaşadım. Ben çizgi romanla alakasız bir Örümcek Adam göreceğimizi ve Sam Raimi filmlerinin gölgesinde kalacağını tahmin ediyordum ama en azından Avengers kadar olmasa da kaliteli bir aksiyon bekliyordum. Yani filme sadece aksiyona bel bağlayarak gitmiştim. Film zaten çizgi romana yakınlık ve Sam Raimi'nin gölgesi altında kalması kısmında şaşırtmadı ama beni asıl şaşırtan olay filmin aksiyon sahnelerinin de bekletilerimi karşılayamamasıydı. Pek çok kişinin yerlere sokup sokup çıkardığı Örümcek Adam 3'te bile aksiyon sahneleri çok daha keyifliydi. Yani bu yüzden filmden büyük bir hayal kırıklığı beklerken beklediğimden daha büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. :D

Bu tarz uyarlama filmlerinde, filmlere doğal olarak filmin kalitesinden çok uyarlamanın başarısına göre puan veririz. Bunu da bir çizgi roman uyarlaması olarak değerlendirirsek bence berbat bir uyarlama olmuş ve ben bir uyarlamanın sadakati konusunda en az titiz olanlardan biriyimdir. Ben hiçbir zaman uyarlamalarda bir hikayenin %100 copy paste edilmesini doğru bulmam. Yani eğer okuduğumuz şeyin birebir hiç değiştirilmeden yönetmenin herhangi bir vizyonu katılmadan izleyeceksek niye sinemada izliyoruz ki? Ben aynı hikayenin birebirini tekrar görmek istesem alır kitabını tekrar okurum. Tabi ki bu benim şahsi görüşüm ve bu konuda herkesin görüşüne saygım var. Fakat son zamanlarda özellikle çizgi roman yönetmenleri bu kendi vizyonlarını katma işinde o kadar rahatlaştılar ki artık bazı filmler çizgi romanları neredeyse iplemez oldu. Yani demek istediğim benim bu filmden ya da diğer pek çok filmden yakındığım çizgi roman uyarlamalarına birebir sadık olmamaları değil. Bir yönetmen elbette karakterlere, senaryoya ve kurguya kendi vizyonunu uygulayabilir ama aynı zamanda çizgi romanın ruhuna da sadık kalmalıdır.

Christopher Nolan'ın Batman'i aslında şu sıralar bunun en büyük örneği. Herhangi bir Batman okuyucusu için aslında yüzeysel bakıp derine inmediğimizde Christopher Nolan'ın çizgi romanlarla alakası yok denebilir. Fakat hangi yönetmen Year One, Killing Joke, The Long Halloween gibi hikayelerin temalarını ve motiflerini kendi vizyonuna bu kadar iyi yedirebildi. Benim Christopher Nolan'ın filmlerini beğenmemin en büyük sebebi bu. Çizgi romanları okuyup aynen filme uyarlamıyor ama hikayeyi kendi vizyonunda yediriyor ve ortaya beklediğimizden daha mükemmel işler çıkıyor.

İşte Sam Raimi'nin Örümceğini bu yüzden bu kadar beğeniyordum. Kusursuz filmler miydi hepsi ? Hayır her filmin pek çok kusurunu bulabilirim ama en azından bizim çizgi romandan okuduğumuz bildiğimiz Peter Parker'dı, May Halayydı, Ben Amcaydı,J.Jonah'dı vs. Yer yer mizahi öğeleri olan, zaman zaman günlük problemleriyle uğraşan ama her zaman hepimizin sevdiği Friendly Neighbourhood Spider Man'di. Şimdi Marc Webb'in Örümceğini gelirsek filmin şöyle bir sorunu var. Evet orada Örümcek Adam kıyafetiyle dolaşan bir adam var ama bu Peter Parker değil. Bilmiyorum belki çizgi romanların farklı bir versiyonunu uyarlamıştır. Fakat benim bildiğim sempatik ve nerd bir Peter Parker'dır. Filmdeki gibi kulağında kulaklık, elinden kaykayla kızlara hava atmaya çalışan cool tiplerden değil. Aslında bu benim yorumum bile değildi beraber filme gittiğim arkadaşımın yorumuydu ki ben de o an buna benzer şeyler düşünüyordum. Hani sonra nerede Parker'ın günlük problemleri, Ben Amca'nın ölümünden sonra yaşadığı pişmanlık ve sorumluluk hissi, Örümceğin en büyük düşmanı J.Jonah... Evet ortada bir Örümcek Adam hikayesi anlatılmış ama bu hikaye Peter Parker'a ait değil.

Bu filmi izledikten sonra çizgi romandaki tipiyle tek alakalı kişinin Gwen olduğuna karar verdim. Yani benim filmle ilgili sıkıntım Ben Amca'nın ölüm hikayesinin değişmesi, Peter Parker'ın orijininde ufak tefek değişiklikler olması değil. Benim esas problemim bu hikayelerin normal Spider Man çizgi romanları ruhuna sahip olmaması. Bu yüzden The Amazing Spider Man benim gözümde her zaman Spider Man 2002'nin gölgesinde kalacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 07:40 
Derde Deva
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Aslında filmi fena bulmadım ben ama sorunları vardı elbet. Ama benim en baştan beri dediğim asıl sorun zaten çok yakın zamanda bir Örümcek Adam serisi varken, üstelik iyi kabul edilen bir seri varken sıfırdan tekrar başlamaları. Böyle olunca karşılaştırma kaçınılmaz oluyor. Üstelik hemen hemen aynı orjin hikayesini 1500 defa anlatmanın bir esprisi yok. Aslında bir yandan da Ben Amca'nın ölümü trajedisini merkeze taşıyıp aynı filmi yapmayalım demişler. Böyle olunca da Ben Amca'nın ölümü sonrası araba hırsızına espriler yapan bir Örümcek ile karşılaşıyoruz ki o da olmamış. Keşke bir Örümcek Adam var işte, biz de onun maceralarını anlatıyoruz diyerek işe girselerdi. Ama başrol oyuncularının rollerine oturduğunu düşünüyorum ben. Aksiyonda da çok sorun bulmadım. Ama Sam Raimi'nin serisini tercih ederim kesinlikle.

Aslında yönetmen Marc Webb'in Aşkın 500 Günü filmini çok sevmiş hatta yılın en iyi 10'u listeme almıştım. Filmde pek çok orijinal ve zekice sinemasal buluş vardı. Görünen o ki böyle büyük bir projenin altına girmesi için erkenmiş. Filmde özel bir yönetmen dokunuşu bulmak mümkün değil. Filmi sevmiş olsanız bile devamını mutlaka Marc Webb çekmeli diyebilir misiniz? Sanmıyorum. Halbuki Burton'un, Nolan'ın, Raimi'nin hatta Singer'ın çizgi roman uyarlamaları yönetmenin izlerini taşır, seri başkasının eline devredilemez, devredildiğinde de sonuç hayırlı olmaz. Keşke Webb biraz daha pişip sonra böyle büyük işlere girseydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 19:24 
Madalyonun Öteki Yüzündeki Adam
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Bugün gittim. İlk serinin üstüne bir şey koyamamış. 3D olması yanında pek bir artısı yok. Olsa da olur olmasa da olur bir film. Ama Gwen'i saymazsak. Emma Frost harika bir seçim olmuş. Böyle bir Gwen'e aşık olmamak elde değil. Keşke ilk serinin castinde de MJ karakteri için balık etli Kirsten Dunst yerine başkası seçilseydi. (Ki benim favorim hala Megan Fox) Eğer ilk seri Gwen ile başlayıp Emma Stone canlandırsaydı ve ikinci seride MJ'in esamesi bile okunmazdı. Ama korkarım ikinci filmde ortaya çıkacağını tahmin ettiğim Yeşil Cin (ki kendisi zannımca Marvel'in en boku çıkarılmış karakterlerindendir) bu güzel kızceğizin sonu olacak. İyi bir yazar ekibi ile oskarlık bir filme imza atılması işten bile değil. Bu filmdeki bu işe yaramaz ve gereksiz hikaye en azından ikinci ve üçüncü (kapıda Megan'ı kabul et kaplan piyango sana vurdu derken bir düşünsenize) filmler için değerlendirilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 19:36 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
6 Temmuz 2012′de ülkemizde gösterime giren “The Amazing Spiderman” filminin ilk 3 gün hasılatı; 108.455 kişinin izlediği film yaklaşık $700,000 hasılat elde etti. Bu sonuç ülkemizde en çok izlenen süper kahraman filmleri sıralamasında “The Amazing Spiderman” filmini 3. sıraya yerleştirdi.

İlk 5:
- Spiderman 3 (2007) 211.786
- The Avengers (2012) 168.255
- The Amazing Spiderman (2012)108.455
- The Dark Knight (2008) 99.118
- Iron Man 2 (2010) 95.370
(rakamlar 2005 senesi ve sonrasını içermektedir)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 21:50 
Meraklı Okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Daredevil bile green lantern'den iyiydi = )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 22:14 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
araknid yazdı:

Konuyla biraz alakasız olacak ama ben de eskiden öyle düşünüyordum. Fakat geçen günlerde Daredevil'ın Directors Cut versiyonunu izledim ve gözlerime inanamadım. Filmin sinemaya çıkan versiyonundan kat ve kat daha güzel bir film. Hatta eğer film Director's Cut versiyonuyla piyasaya çıksaymış sequelu bile rahatlıkla çekilirmiş. Daredevil filminden benim gibi nefret edenler varsa bir ara Directors Cut versiyonuna göz atsınlar derim. Neredeyse iki ayrı film ve bence directors cut orijinal versiyonundan en az 10 gömlek üstün bir film. Buna benzer bir durumu Superman II'nin Richard Donnet Cut'ı için de söylüyorlar ama Superman II'nin sadece orijinal versiyonunu izlediğimden o film hakkında yorum yapamıyorum. Bu arada Daredevil'ın Directors Cut versiyonunu merak edenler için:

http://www.youtube.com/watch?v=hx26BlPzGgc

En son Al Simmons_Spawn tarafından 25 Tem 2012, 22:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 22:19 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
araknid yazdı:

o kadarda degil..

Cüneyt Arkın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 14:34 
Meraklı Okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Daredevil directors cut'ı bulayım ben o zaman ya = )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 15:22 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Filmi izledim. izlemez olaydım :( :? :cry: :evil: :(( :-% [-( #-o :-l :-w >:P ~x(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 22:47 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
idare etti.

Cüneyt Arkın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2012, 21:37 
Spiderman Fanatiği
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Imdb'ye göre film 700 milyon dolara yakın hasılat elde etti ki bu devam filminin çekilmesi için yeterli bir sebep. Zaten daha bu film çıkmadan Sony 2.filmin 2014'de gösterime gireceğini açıklamıştı. Söylentilere göre Danny Glover bu filmde Joe Robertson'ı oynayacakmış.

Happiness is prison,Evey.Happiness is the most insidious prison of all.-V@V for Vendetta

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 205 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 110 11 12 13 14 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: