Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 12 Ara 2018, 05:32

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 183 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 13
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: The Dark Knight Rises
MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2012, 23:00 
Antioryantalist
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Araya Ramazan girince gidip izleyememiştim; bayram seyran bugün izleme imkanım oldu. Üstteki olumlu olumsuz eleştirilere hiç abkmadım arkadaşlar affedin. Ama bir filmi çok sevince insan sevmeyenlerin neresini eleştirdiğini okuması, karşı tez öne sürmesi, tartışması manasız geliyor bir yerden sonra. Neticede bu zihni olduğundan öte hissi bir hadise: zevkler, renkler falan filan. Ben filmi gördüğümden beri aklımdaolanları boşaltayım yeter...

Bana bir gün adamın biri gelecek Knightfall ve No Man's Land'ı alacak çok dahice bir biçimde birleştirecek, daha önce süregiden öyküye ve karakterlere uyduracak, sonra da bundan film yapacak ve film de çok iyi olacak, mükemmel olacak deseler... Valla ne derdim bilmiyorum ama Nolan kardeşler senaryo denen sanatı aldılar yeniden yazdılar bana göre, o kadar diyim. Çizgiroman filmini, batmani filan çok arkada bırakıp kendi içinde işleyten ve Batman dahil tüm karakterlerin sadece ana öyküye hizemt ettiği muhteşem nbefis bir evren yarattılar. Abartmıyorum izlerken batman'i kostümü,arabayı falanı filanı unuttum. Sanki batman uyarlaması izlemiyorum Savaş ve Barış'ı okuyorum yahut Godfather Part 2'yi izliyorum o hisse kapıldım.

Böyle karşılaştırmalar yzeyseldir ama hadi yapmamış olmayayım: bence Avengers şahane, nefis, ultra ötesi harika bir ç.r. uyarlaması filmdir ama DKR rahat rahat yirmiye katlar beşe bölüp Pi sayısı ile çarpar Avengers'ı. Bir öykü bu kadar mı güzel anlatılır. Parçalar birbirine bu kadar mı güzel oturur. Her karakter bu kadar mı sahici ve işlevsel resmedilir; küçük hikayeler, süprizler, espriler ana hikayeye bu kadar mı güzel bağlanır?

Ama Batman diyecek dostları anlıyorum amöa şunu da söyleyeyim: hikaye bu kadar harika olduktan sonra yemişim Batman'i... Elli senedir ç.r.ı yazılıyor, filmi çekiliyor, azıcık da beri dursun canım. Öyküye hizemt etsin bir kere de. Kaldı ki kime nasip olmuş böyle şahane bir uyarlama. Bence Nolan kardeşlerin üçlemesinin adı "Gotham Üçlemesi" olmalı. Zira bu üç film Batman'in değil Gotham'ın öyküsü. Bruce Wayne sadece bu müthiş destansı operada başrollerden biri sadece. Ama ilk film(ya da operanın ilk perdesi diyelim) hariç bu üçleme onun üzerine kurulmamış, onun hakkında değil. Bu ç.r. okurunu rahatsız ediyorsa o zaman bu üçlemeyi bir Elseworlds öyküsü olarak düşünsün derim ben. Karakterlerin kalıpları ile sınırlandırmadan öykünün akması için Batman'den feragat ediliyorsa bu beni hiç rahatsız etmedi açıkçası. Hatta öykünün kırılma noktasında daha ilginç bir yola sapacağınıdüşündüğüm için Wayne'in ölmesini bile diledim.

Bence Nolan'lar sinema işini bırakıp roman yazmaya başlamalı zira bu kadar şahane karmaşık çok karakterli öyküler yazan zihinler Holivud'a fazla iyi bence. Ancak edebiyat kaldırır bu yoğunlukta bir hayalgücü ve öykü matematiğini. Beyazperdede bu yoğunlukta ve karmaşıklıkta bir öyküyü böyle güzel önümüze seren ustalık, o kısıtlamalar olmadan roman sanatında başyapıtlar çıkarır. G.R.R.Martin'i, Tolkien'i filan yakalar gibi geldi bana.

Helal olsun! Helal olsun! Helal olsun!

Not. yav paso aklıma yeni birşey geliyor, tekrar düzenliyorum mesajı ama bu son. :) Anne Hathaway'in hakkaten rol yapabildiği kimin aklına gelirdi. Meğer hatunda yetenek varmış.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: The Dark Knight Rises
MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2012, 23:50 
Spiderman Fanatiği
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Batman olmanın bedeli:

Resim

Happiness is prison,Evey.Happiness is the most insidious prison of all.-V@V for Vendetta

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 183 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 13

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: