Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 10 Ara 2018, 06:06

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Dark Horse Motion Comics
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2012, 19:52 
Antioryantalist
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Bu başlığı buraya mı yoksa Sinema-TV bölümüne mi açmalıyım bilemedim. Bir taraftan sinema ile alakalı değil ama diğer taraftan ç.r.uyarlaması ile de alakalı. Neyse, yanlış yerde ise moderatörler lütfen taşımakta veya silmekte tereddüt etmesin. ;)

Şöyle girizgah yapayım: artık bayağıdır televizyon izlemiyorum. Yeni televizyonum Youtube oldu desem yeri. Öyle komik kedi videosu falan da değil youtube'daki tv ölçeğini katkat aşan kalitede ve bana hitap eden kanalları ve programları bulduğumdan beri günlük olarak bu kaliteli ve tamamen bedava yapımları izliyorum. Örneğin The Young Turks kanalı, veya WTF sinema eleştirisi programı, The Guild dizisi v.s. v.s. Yeni medya bizim gibi nerdler tarafından bizim gibi nerdler için hazırlanan, araya prodüksyopn şirketlerinin, reklamcıların, reytinglerin girmediği çok daha kaliteli bir dünya sunuyor zira.

İşte bu dünyanın en sevilen yarartıcılarından olan ve Nerd Kraliçesi olarak adlandırılan Felicia Day 2 Nisan'da yayına başlayacak yeni bir Youtube kanalı kuruyor; adı Geek and Saundry. Herşeyiyle biz "nerd"ler için yaratılmış süper program, dizi v.s. ile dolu bu kanalda özellikle bizi ç.r.severleri yakından alakadar edecek yeni bir haftalık şov olacak: Dark Horse Motion Comics!

Dark Horse cesur bir iş yapıp en sağlam çizgiromanlarından bazılarını (içlerinde Umbrella Academy ve Hellboy gibi ağırtoplar da var) yeni orjinal bir animasyon anlayışı ile canlandırıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=3Qaa4M88wGE&feature=g-u-u&context=G2181fe3FUAAAAAAACAA

Bunu görünce forumdaşların mutlaka haberi olmalı diye düşündüm. İnternet medyası bence durdurulamaz bir tren hızıyla TVun yerini almak için geliyor ve bu işin en güzel yanı bunun öncülüğünü "nerd"lerin yapması. Yeni çağ bize ait olacak desek yeri. Aslında memleketimiz bu yeni medyanın olgunlaşması için çok uygun şartlara sahip. Zira büyük yaratıcılık potansiyeli olan ama bunu hiçbir şekilde ana akımda ifade etme şansı olmayan genç bir kitlemiz var. Ayrıca bu tür bir yaratıcılık ürününü(bilimkurgu olsun, korku olsun, ç.r. olsun, sinema veya başka herhangi birşey hakkında konuşuılan bir program olsun, alternatif haber medyası olsun) tüketecek de büyük bir kitle var ama bunlara hitap edecek eserlere nokta kadar bile yer verilmiyor geleneksel medyada. Biz Türkler bu işe biran önce ele atalım ve bu dip dalgasını kaçırmayalım derim ben. Yeni medya sadece yaratıcılık istiyor, kendi evinin yemek masasından haber programı yapıp çok çok başarılı olan ve şimdi kendi stüdyolarını inşa etmiş haber programları var Youtube'da. Ayrıca birebir izleyici sayısı ve bunların tüketici profillerine ulaşmak çok çok kolay ve bilgiler kesin ve ölçeksiz olduğu için reklamverenlar için de çok cazip yani bu işten para kazanmak gayet mümkün. Hadi gençler bir an önce kolları sıvayın bence ;)

Neyse asıl niyetim Dark Horse'un hareketli çizgiroman projesini haber vermekti ama bu vesileyle internet medyası gevezeliğine de girmiş olduk. :)

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Dark Horse Motion Comics
MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2012, 19:20 
Antioryantalist
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Arkadaşlar Geekand Sundry kanalı dün 12 satlik bir canlı özel yayınla başladı. Sabah kadar izledim heryerim ağrıyor :D

Neyse bugün bu kanal bünyesindeki Dark Horse'un herketli çizgiroman projesininilk ürünü olan Secret ç.r.ının ilk bölümü yayınlandı;bakalım nasıl olmuş?

http://www.youtube.com/watch?v=JgK41TDKYjE&feature=g-user-u&context=G2d1dca8UCGXQYbcTJ33YegTVSfB2KI2pSkWeCpftUwVqRMHfCaU8

Buhareketli ç.r. işi klasik ç.r. ile animasyon arasında bir köprü kuruyor. Dünkü yayında bu projenin tasarımcısı da vardı. Anlattığına göre ç.r.daki tasvirleri parçalarına ayırıp After Effects vasıtasıyla yeniden düzenleyip manipüle ederek bu videoları yaratıyorlar. Yani yeni çizimler yapılmıyor, sanatçıların yayınlanan orjinal çizimleri kullanılıyor. Henüz deneysel aşamada diyebiliriz, zira bu ç.r.da da göze tuhaf gelen unsurlar var benim gördüğüm. Daha önce Mignola'nın The Amazing Screw-On Head'ı benzer biçimde uyarlanmıştı ve Bence bundan daha başarılıydı. Tabi bunda orjinal eserin manipülasyona müsait olup olmaması durumuda sözkonusu. Mignola'nın keskin çizgisel üslubu herharde işlerini kolaylaştırmıştır. Yine de ç.r. için heyecan verici yeni bir medyum olarak görüyorum bu türü.

Umbrella Academy ve Hellboy:The Fury gibi ağır topların da daha sonra bu kanalda yayınlanacağını hatırlatıyım son olarak ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2012, 11:13 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Bir ara Watchmen için de yapılmıştı bu motion comics olayı ama ben pek beğenemedim. Evet farklı bir anlatım tekniği ve ilk başta sıradışı gözüküyor ama bence çok çabuk sıradanlaşıyor. Bu arada bahsettiğim Watchmen'in motion comic trailer'ı:

http://www.youtube.com/watch?v=uQ_wuEMwBUo

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2012, 21:15 
Antioryantalist
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Daha önce dediğim gibi yeni ve deneysel bir medyum; ve anlatım teknikleri açısından birçok olanak veriyor ama bunlar zaman içinde keşfedilecek zannımca. Bu ilk denemeler kukla tiyatrosu ile kötü yapılmış animasyon arasında sıkışıyor ki sanırım asıl problem bizzat ç.r. sanatçılarının bu işe henüz el atmış olmayışı. Benim gördüğüm daha çok animatörler götürüyor şu anda bu alanı ve onlar da ç.r.ın, karelemenin, düşünce kutuları, balonlar ve kaligrafi edilmiş ses efektlerinin değerini anlamış değiller. Ç.r.da zamanın ve öykünün akışını da tam kavrayamamışlar henüz. Bir handikap da genellikle önceden yapılmış ç.r.ların bu türe uyarlanması; yani hazır tasvirlerin manipüle edilmesi, ki bu da benim "kukla etkisi" dediğim şeyi yaratıyor. Tamamen bu tür için yeni öyküler çizilirse çok daha başarılı olur diye tahmin ediyorum. Animasyonu ve hareketi biraz kısıp ç.r.ın kendine özgü okuma akışını ve temposunu yakalamaya çalışmaları lazım. Özellikle kareleme gibi ç.r.ın icadı harika bir görsel öyküleme aracını mutlaka kullanmaları lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2012, 19:16 
Antioryantalist
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Dark Horse Motion Comics serisi kapsamında Umbrella Academy'nin ilk bölümü yayınlamış az evvel. Henüz ben de izlemedim ve ç.r.ını okumadığım için izleyip izlememekte kararsızım. Ama seriyi okumuş olanlar bir gözatmak isteyebilir. Her video bir sayıyı kapsıyor ve bölümler günlük olarak yayınlanıyor. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=90ExgVAjMi0&feature=g-u-u&context=G237dc66FUAAAAAAAAAA

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: