Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 18 Eki 2018, 19:50

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: X-Men: Days of Future Past
MesajGönderilme zamanı: 26 May 2014, 14:10 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Filmin sonundaki eleman kim peki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2014, 00:43 
Albay
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
SPOILER!

Kimileri önemsemez, "boşver, tadını çıkar gitsin" der ama kurguda devamlılık ve tutarlılık denen şey benim için çok önemli bir konudur. Gerçek dünyada nasıl olmaması gereken bir şey görürsek bu bizler için nahoş bir deneyim oluyorsa, kurguda da bu böyledir. Ben de yazarlıkla ilgilendiğim için, kurguyu en az gerçek kadar ciddiye alırım.

X-Men Origins: Wolverine ve X-Men First Class filmleriyle, Fox'un X-Men evreni kendi içinde çelişmeye başlamıştı. Nasıl becerdilerse 3-5 filmden oluşan bir evrende onlarca devamlılık hatasına imza atmayı başardılar. Üçüncü X-Men filmi zaten tam faciaydı. Tüm karakterler ölüyor, bu mudur olay? Bryan Singer bayrağı tekrar devralıyor ama o geri dönene kadar evren yeterince zarar gördü ve Days of Future Past'ta görüyoruz ki, bu hasar tamir olamayacak seviyeye gelmiş. Zaten tam da bu sebepten, bu filmle birlikte evreni "sıfırlama" karar vermişler, her şey başa dönüyor. Fakat kazın ayağı öyle değil. Filmi dikkatli izlerseniz, aslında her şeyin sıfırlanıp tekrar düzene girdiği falan yok, şimdi her şey eskiden olduğundan daha karışık. Senaryoya dair onlarca soruyla ayrılıyorsunuz filmden.

Filme dair evren-içi mantık hatalarından aklıma gelenler:

* The Wolverine filminde Wolverine'in adamantium pençeleri kesilmişti fakat bu filmde tekrar adamantium pençeli olarak görünüyor. Adamantium öyle kolay bulunan bir metal de değil, bu adamın pençelerini kim eski haline getirdi? Bryan Singer bununla ilgili olarak "Magneto yapmış olabilir" demiş. Filmin yönetmeni bile emin değil.

* X-Men Origins: Wolverine'de Logan'ın Vietnam savaşında bulunmuş olduğunu görüyoruz. Oysa ki bu filmde, Logan 1970'lere geri döndüğünde savaştan çok uzakta, New York'ta bir mafya üyesi konumunda.

* Eğer Sentinel programı taa 1973'te başladıysa, önceki X-Men filmlerinde neredeydi bu robotlar?

* X-Men 3'te Prof. X ölmüştü. Bu filmde birdenbire nasıl ortaya çıktı? Hiçbir açıklama yok.

Bunlar ve daha hatırlayamadığım onlarcası daha.

Bir de evren-içi devamlılığın dışında, genel anlamda bir mantıksızlık da, her şeyiyle tam olarak gerçek dünyanın 1973'üne benzeyen o zaman diliminde, sentinelleri üretecek yapay zeka ve mühendislik teknolojisi??? Neyse... :)

Film akıcı kurgusu ve efektleriyle eğlenceli bir seyirlik ama devamlılık namına kendi markasına saygısı yok ve Bryan Singer her şeyi daha da kötü hale getirmiş.

Bu arada, film gene Wolverine üzerine kurulu diyenler, filmde Wolverine kayda değer bir şey yapmıyor. Filmde çok önemli kilit karakter olarak gösterilmeye çalışılsa da, önceki X-Men filmlerindeki kadar etkisi yok. Logan Adamantium pençeleri olmadan çok efektif bir karakter değil filmde. Gelecekte geçen sahnelerde de Kitty Pryde'ı yaralamak dışında bir şey yapmıyor zaten.

Bu arada, dikkatimi çekti, Days of Future Past dışında, House of M çizgi romanından da esinlenme var. Okuyanlar bilir, orada da Wolverine tamamen yabancısı olduğu bir dünyada uyanır ve diğer karakterleri ikna etmeye çalışır.

Peter Dinklage'i Bolivar Trask rolüne getirmek dahiyane bir fikir olmuş. Dinklage öyle bir oynuyor ki, yer aldığı sahnelerde cüce olduğunu farketmiyorsunuz bile. Zaten belli ki Trask rolü bir cüce için yazılmamış, filmde ne konuda ne de repliklerde buna bir referans yok. Dinklage ilk defa cüce olmayan bir karakteri oynuyor, kendisini bundan sonra da bu tarz rollerde göreceğimize inanıyorum.

Nemo yazdı:
Filmin sonundaki eleman kim peki?

Mekanın antik Mısır olması, bir mutantın özel güçleriyle saniyeler içinde bir piramit inşaa etmesi, arkaplanda 4 atlının görünmesi gibi detaylar, bu şahsın Apocalypse'ten başkası olamayacağını gösteriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 22:29 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Bence gayet güzel bir film. Tabi filme gitmeden önce imdb'de filmin 9.2 notla açtığını hatırladıkça baya da abartıldığını düşünüyorum. Maalesef pek çok çizgi roman gibi kaliteli bir hikayenin potansiyelini yüzde yüz kullanamamış. Eski kasttan Xavier ve Wolverine dışında diğer hiç kimse olmasa da film pek bir şey kaybetmezmiş. Benim filmde asıl beklentim geçmişten çok gelecekteki distopik dünyayı nasıl yansıtacaklarıydı. Bu yüzden de biraz hayal kırıklığına uğradım. Fakat genel olarak eğlenceli bir filmdi. Bu arada filmde pek çok kişinin istediği şey sonunda oldu: Wolverine ilk kez, kendi olduğu bir filmde başrol değil. Hatta Mystique bile Wolverine'den çok daha önemli bir yere sahip bu kez.

Devamlılık meselesine gelirsek aslında tüm bu devamlılığı bozan First Class filmi oldu. Yanlış hatırlamıyorsam First Class filmine kadar X-Men'in herhangi bir devamlılık sorunu yoktu. X-Men 3'ün de eğer yeni sequellar çekilmek isteniyorsa devamlılıktan silinmesi gerekti tabi bir de Wolverine'in 2. filminden kalan adamantiyum muhabbeti derken,First Class'taki devamlılık hatalarını düzeltelim derken üzerine bir de Days of Future Past'ta gösterilen distopik gelecek girince sapla saman birbirine karıştı. Aslında tüm bunları yapana kadar bilim kurgu odaklı bir çizgi roman filmi evreninden bahsediyoruz, tüm bu yaşananlar aslında paralel evrende denilseydi ve Days of Future Past'ın sonunda tüm bu paralel evrenleri tek bir devamlılığa oturtabilselerdi şu an bu sorunlar yaşanmazdı.

Tabi benim için çizgi roman filmleri artık ciddiye aldığım şeyler değiller. Bir zamanlar gerçekten ciddiye alırdım ve kötü bir çizgi roman uyarlaması izlediğimi düşündüğümde verdiğim paraya acırdım. Fakat artık çizgi roman filmlerine çok fazla kafa yorulmaması gerektiğini, esas kitlesinin hiçbir zaman biz olmayacağımızı ve sadece para kazanmak için çekildiğini bildiğimden, sinemaya gittiğimde devamlılık hatalarını, yanlış karektarizasyonları umursamadan eğlenmeye bakıyorum. Yani kısacası filmdir işte eğlen, izle sonra geç mantığıyla bakıp kurguya ve devamlılık hatalarına fazla kafa yormamak gerek. Çünkü maalesef yönetmenler, senaristler ya da filmin kurgusuyla sorumlu başka her kim varsa, bizim kadar kafa yormuyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: