Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 14 Ara 2018, 21:09

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 38 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2009, 19:17 
Çevrimdışı
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Ağu 2006, 23:58
Mesajlar: 2626
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Sevgili Arkadaşlar; Bonelli, steampunk tarzında yeni bir çizgiromana başladı. Greystorm adındaki 12 sayılık bu mini-seri gerçekten çok güzel. İtalya'da da şimdiden büyük beğeni topladı. Dilerim bu tanıtım, bizim yayınevlerinin de ilgisini çekmeye yardımcı olur.


Resim


Greystorm... Bir dahi mi yoksa bir deli mi?. Çağının çok ötesinde olan bir adamın öyküsü...

19. yüzyılın sonu:

Robert Greystorm, zengin İngiliz lordunun tek oğluydu. Küçük yaşlardan beri mekaniğe ve mühendisliğe ilgisi olan, inatçı ve gururlu Robert, gelecekle ilgili planlarını gerçekleştirmek için, babasından kalan parayı son kuruşuna kadar harcar. Kolej yılları süresince, kendi ailesinden bile daha zengin bir ailenin çocuğu olan Jason Howard ile tanışır.

Resim

Bu iki kişi arasındaki sıkı dostluğun başlangıcıdır. Bu durum Robert’ in, Jason’ ın neredeyse bütün servetini, zamanın ötesinde bir başarı elde etmek için kullanmasını sağlar: muhteşem Fransız yazarı Jules Verne’ nin romanlarından ilham alınarak yapılan fantastik bir uçan gemi ile Güney Kutbu’ nun fethi. Bu deneyim, onu çok uç seçimlere zorlayarak Robert’ in hayatını sonsuza dek değiştirecektir. Sonunda aldığı bazı, radikal kararlar, onu, Jason ve tüm insanlık için tehlikeli bir düşman haline getirecektir...

Resim


Jason Howard
İngiliz arazi sahiplerinden asil ve zengin bir ailenin tek çocuğu olan Jason, Robert Greystorm ile kolejde tanışır ve karşılıklı saygı çerçevesinde gelişen derin bir arkadaşlık ilişkisi kurar. Jason’ ın hayali, insanların doğayla bir denge içinde yaşayabileceği, zihinsel ve fiziksel yeteneklerini bütün maddi ihtiyaçlardan kurtulmak için kullanacakları harika bir çiftlik kurmaktır.


Ancak, Jason’ ın romantik idealleri, Robert’ in hedefi ile çatışmaktadır ve pek çok maceradan sonra bu iki arkadaş, kendilerini birbirlerine cephe almış bir şekilde bulacaklardır. Onların bu çatışmaları, genelde dramatik bir sonuca bağlanmaktadır.

Resim


DEMİR BULUT

Robert Greystorm tarafından Güney Kutbu’ nun keşfi için yapılan devasa büyüklükteki muhteşem uçan gemi, gerçekten de hikayemizin karakterlerinden biridir. Iron Cloud (Demir Bulut) ‘ ın mürettebatı, cesur ve savaşmaya hazır insanlardan oluşmaktadır. Robert Greystorm ve Jason Howard’ ın yanı sıra, Jack Kluster, gemide yapı ustası ve mühendis olan John Seaman, tamir işleriyle uğraşan Maahu, Rahui -Thomas Clifford, güvenlik şefi Alec McCrane, uzman dağcı Marc Zimmer, aşcı Pat Kennay ve dümeni kullanan Jean De Court bunların arasındadır..


GREYSTORM’UN EVRENİ:


Resim

Robert Greystorm’ un maceraları, kahramanımızla kolejde tanıştığımız yıl, yani 1897’ de başlar ve 1919’ da biter. Greystorm’ un H ile başlayan bir başkent ile ilgili zalimce planlarını geliştireceği 20 yıllık bir zaman dilimi geçer. Serilerde anlatılan dünya, hayali ve fantastik bir dünya değil, aksine modern sanayi ve teknoloji çağının ilk dönemlerine şahitlik eden gerçek bir dünyadır. Olaylar, icatlar, keşiflerle ilgili tarihi referansların hepsi, her ne kadar yazarlar bazı şiirsel soslar katsa da, çok iyi bir şekilde belgelendirilmiştir. Mini serilerde var olan bu dünya, içinde yaşadığımız dünyanın aynısıdır.

Resim


Olayların akışı, karakterlerimizi ve onlarla birlikte okuyucuları da, İngiltere’ nin Viktorya döneminden, Robert Greystorm ve Jason Howard’ ın Amundsen ve Scott’ tan 11 yıl önce girişimlerini gizli tutarak varacakları güney kutbunun çorak arazilerine götürmektedir. Macera, Pasifik’ in takım adalarında devam edecek ve en sonunda da kahramanlarımız, I. Dünya Savaşı’ nın başlamasından sonra büyük bir hareketlenmenin kıyısında ve çok yoğun bir trafiği olan Londra’ ya geri dönecektir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------GREYSTORM
Yaratıcıları Antonio Serra ve Gianmauro Cozzi cevaplıyor:

Resim

“ BONELLI EKOLÜ" çizgi romanının tarihi, bilindik kahraman özelliklerine sahip olmayan karakterler (anti-kahraman) açısından zengindir, ancak bu kez zalim bir adamın bakış açısından anlatılan bir destanımız var. Olumsuz özelliklere sahip olan bir karakter yaratmak zor oldu mu?

AS: Her zaman “ kötü adam” olarak adlandırılan karakterlere düşkün olmuşumdur. Metin yazarı olarak, kötü özelliklere sahip insanların dürtülerini anlamaya çalışmak, benim için teşvik edici olmuştur. Diğer taraftan, geçmişte acı çekmiş biri gibi kabul edilen Robert Greystorm’ un sadece kötü yönlerinin görünmesini istemedim. Umarım, Robert okuyucuya gerçekten kötü ve aynı zamanda büyüleyici bir karakter olarak görünür.


GC: Çizim açısından, Greystorm’ un şüpheli ve kötü kişiliğini dış görünüşüyle ( saç, keçi sakalı, gözler) ve aynı zamanda da giyim tarzıyla vermeye çalıştım. Anti- kahramanın yaptığı uçan ve uçmayan araçların hepsini dizayn ederken, içlerini onun hırslı kişiliğiyle doldurmaya çalıştım ve böylece yarasaya benzeyen, muhteşem nitelikte motorlara sahip uçan gemileri zorlayan mekanik kanatlarımız oldu.Resim

UÇAN MAKİNELER, BUHAR MAKİNLERİ, VİKTORYA DÖNEMİ ORTAMI... GREYSTORM’ U “STEAMPUNK” TÜRÜ OLARAK ADLANDIRABİLİR MİYİZ?

AS: Öyküsel anlatımdan dolayı bunu söyleyemem. Robert Greystorm’ un yaşadığı dünya, insanlığın buharı, esas enerji kaynağı olarak kullandığı alternatif bir evren değildir. Greystorm, bizim tarihsel gerçeğimizde yaşamaktadır. Bununla ilgili dosyaları, mini-serilerimizde bulabiliriz. Albümlerin sayfalarında bahsettiğimiz projeler ve fikirler, o zamanın gerçek kanıtlarına dayanmaktadır. Biz, macerayı sürdürmek için biraz inanılmaz olaylarla anlattık. En ünlü “steampunk” romanlarından biri olan “The difference engine” yazarlarından olan William Gibson and Bruce Sterling’ in dünyalarının yerine daha çok Jules Verne’ nin dünyasındayız.


GC: Serilerin görsel unsurları için, zengin “ steampunk” evren imgesi, benim açımdan önemli bir referanstı. Bu proje için çalışmaya başladığım zaman, bu edebi türün estetik tarafının yanı sıra felsefesini de seven pek çok insanla karşılacağım aklıma gelmezdi. Buhar gücüyle çalışan bir bilgisayar icat eden biri bile var.


Resim

SON ZAMANLARDA ÇIKAN“ CARAVAN” GİBİ DİĞER MİNİ SERİLER, SADECE TEK BİR KARAKTER ÜZERİNDE YOĞUNLAŞMADAN PEKÇOK MACERAYI İÇİNDE BARINDIRMAKTADIR. GREYSTORM ile BİRLİKTE DAHA ÇOK KLASİK YAPIDAKİ ESAS KAHRAMANA DÖNÜŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİR MİYİZ?

AS: Şüphesiz, Robert Greystorm, tüm hikayenin kilit noktasıdır, ancak bölümlerde sayıca da çok olan ve hikayenin gelişiminde önemli rol oynayan diğer karakterler de vardır. İlk anlatımın üzerinden 20 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra bu karakterlerin bazılarının doğduğunu, büyüdüğünü hatta öldüğünü göreceğiz.

Esas olayların sırasının projenin en başından belirlendiği ve yeni unsurlarla zenginleştirilen bir anlatım,her albümde gerçek yerini almıştır.


GC: İlginçtir ki, mini-serilerdeki her karakteri farklı yaşlarda çizmek zorunda kaldığımı belirtmem gerekiyor. Daha sonra, tekli öykülerin ortaya çıkışında çalışan her sanatçı tarafından bununla ilgili pek çok iş yapıldı.


Resim


NORMALDEN DAHA UZUN BİR SON BÖLÜMLE BİRLİKTE 12. SAYI (200’ Ü AŞKIN SAYFA!). HİKAYENİN SONU ÇIĞIRINDAN (KONTROLDEN) ÇIKTI MI? SON ALBUM İÇİN SAYFA SAYISINI ARTTIRMAK İÇİN SİZİ ZORLADI MI?

AS: Filmlerde nasıl yapılıyorsa biz de bu projede öyle çalıştık. 1. sayıdan hemen yazmaya ve çizmeye başlamadık ( komik değil mi?), ancak 10. sayıya gelince başladık. Serilerin oluşumuyla geçen yaklaşık 4 yıl boyunca, karakterlerimizin kişilikleri aynı zamanda seçimleri de çok değişti.

Kendimizi, yıllar önce başlamış hikayelerle başbaşa bulduk. Bunlar öyküsel ve çizimsel açıdan çok güzeldi, ancak en sonunda esas olayların dramatik akışında bir bölünme hissettik. Bunun yanı sıra, Gianmauro da doğrulayabilir bunu, hazırlık çizimleri, olayın geçeceği mekan ile ilgili çalışmalar süresince, araçlar ve karakterler hazırlanmıştı. Metin yazarı olarak, kendi adıma, Greystorm’ un hikayesinin geçtiği dönemler olan 1897’ den 1919 a kadarki süre zarfına ait, çok fazla miktarda ilginç materyal topladım.

12. albüm, uzunca bir çizgi roman macerasından oluşacak ki biz bunu “ Kayıp Bölüm” diye adlandırdık. Burada okuyucu, önceki sayılardaki olayların gizli detaylarını, bunun yanı sıra, yazarların seslerinden oluşan yorumlar, çizimler, skeçler ve “silinmiş sahneler” gibi extralar bulacaktır. Aslında bu, gerçekten özel bir sayıdır.


GC: Bu doğru. Böyle uzun süreli bir projede günlerce çalışırken,bir nesnenin, aracın ya da karakterin en son görüntüsüne ulaşmadan önce, kaç tane çizdiğinizin ve ortaya çıkardığınızın farkında değilsinizdir. Umarız, sahnelerin arkasından gelen cömert bir kişinin katıldığı bu son macera, okuyucularımızın ilgisini çekecek ve bizi serinin sonuna kadar takip ederek ödüllendirecektir.

Resim

Bonelli resmi sitesinden çevrilmiştir.
Batuhan Cantürk

Resim

_________________
Acele içinde , yavaş olabilmeyi öğrenmelisin.
W.Earp


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2009, 22:44 
Çevrimdışı
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 05 May 2009, 21:30
Mesajlar: 46
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
İyi bir tanıtım yapmışsın tebrik ederim =D>


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 03:10 
Çevrimdışı
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 09 Kas 2009, 17:33
Mesajlar: 38
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Doc Holliday'in eline sağlık, güzel bir çeviri olmuş. Umarım Türkçe okuyabilme şansımız olur. Karakter profillerinin üzerinde yer alan dergiden kareler oldukça etkiliyici. Ancak aynı şeyi kapaklar için söyleyemem. Özellikle kapakların renklendirmeleri çok göze batıyor.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 12:37 
Çevrimdışı
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Haz 2006, 16:43
Mesajlar: 714
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Konum: Ankara
İşte üretmekle tüketmek arasındaki fark...Hazırlık aşaması bile 4-5 yıl süren bir seriyi, okumak için elinize aldığınızda 1 gün bilemediniz iki günde okuma şansınız var...12 sayı dediğin nedir ki?...
Ama çok yakın bir tarihi anlatmasına rağmen farklı bir hikaye ve evren kurgusu hissi uyandırıyor insanda...
Teşekkürler Batuhan bey

_________________
Çizgiromansa Okumaya Değer...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 12:51 
Çevrimdışı
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 08 Mar 2007, 10:33
Mesajlar: 607
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Sevgili Doc eline saglik.

Her zamanki gibi mukemmel bir tanitim olmus.

_________________
Ferri - Donatelli - Bignotti


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 13:42 
Çevrimdışı
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Ağu 2006, 23:58
Mesajlar: 2626
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Teşekkürler arkadaşlar, ilginiz ve nezaketiniz için.

Dilerim fumetti yayınlayan bir yayınevi bu işe el atar. Sonuçta 12 sayı, ciddi bir risk yok.

_________________
Acele içinde , yavaş olabilmeyi öğrenmelisin.
W.Earp


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2009, 09:49 
Çevrimdışı
Saxon
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 26 May 2006, 08:59
Mesajlar: 1489
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Konum: Ankara
Nefes kesen çizimler eşliğinde Jules Verne okurlarının, Dünya tarihine ilgi duyanların, mühendislerin ve Iron Man filmi başrol oyuncusu Robert Downey Jr. hayranlarının ilgisini çekebilecek bu müthiş macera keşke Türkçe yayımlansa da okuma şansı bulabilsek.

Merak uyandıran ve dikkat çeken güzel çalışma için Doc'a teşekkürler...

_________________
http://golgedergi.blogspot.com


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2009, 15:32 
Çevrimdışı
Meraklı Okur
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 14 Tem 2007, 12:42
Mesajlar: 120
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Bence Romanzi Fumettiyi basacak olan Hoz, bu harika şeyi de haydi haydi basar.

Haydi Hoz bekliyoruz. :)


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2009, 03:47 
Çevrimdışı
Albay
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 27 May 2006, 20:17
Mesajlar: 2295
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: ankara
Eline sağlık Batuhan abi, harika bir çeviri olmuş.

"Steampunk" akımına ve 19. yy sonu-20. yy başı döneme olan hayranlığım sebebiyle, Türkçe basılırsa hiç düşünmeden alacağım bir seri. 12 sayılık olması da yayınlanmasını kolaylaştırır nitelikte.

Ana karakter Robert Greystorm, görünüşü, teknolojiye olan düşkünlüğü, dehası ve aileden gelen parasıyla, Howard Huges/Tony Stark benzeri bir karakter olmuş. Bir "steampunk" hikayesi için uygun seçim. (Jason Howard karakterinin soyadı da belki Hughes'a bir göndermedir.)

Bonelli çizgi romanlarında görülen, hikayenin geçtiği kurgu dünyanın gerçek dünyaya benzemesi geleneği bu seride de görülüyor. Sanırım serinin yaratıcılarının, hikayelerini kesin olarak steampunk türüne sokmamaları da bu "gerçekçi dünya" geleneğinden kopmamaları yüzünden. Gerçi, "En ünlü “steampunk” romanlarından biri olan “The difference engine” yazarlarından olan William Gibson and Bruce Sterling’ in dünyalarının yerine daha çok Jules Verne’ nin dünyasındayız." demiş olsalar da, Jules Verne'in romanlarının birçoğu bugün "steampunk" türüne dahil edilmektedir. Verne ve döneminin bazı bilim kurgu yazarlarının eserleri, steampunk'ın başlangıcı sayılır.

Bu arada, hikayede Greystrom ve Howard'ın, Jules Verne'den etkilenerek tasarladıkları "Demir Bulut" isimli uçan gemi, Verne'in "Robur le Conquérant" (Fatih Robur) isimli romanından çıkma olmalı.

Resim

_________________
"Try not to trim the truth to suit your needs: Mankind is kept alive by monstrous deeds!"
(The League of Extraordinary Gentlemen, Volume III: Century)


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2009, 20:21 
Çevrimdışı
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Ağu 2006, 23:58
Mesajlar: 2626
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Albayım sağol, sana katılıyorum.
A.Serra, her ne kadar kabul etmek istemese de, Greystorm'u steampunk olarak kabul etmek lazım bence de.

Söz Jules Verne'den açılmışken; K dergisinin 11 aralık tarihli(166.) sayısında, İnatçı Keraban ile ilgili bir yazı var. Yazı da, Jules Verne'nin hiç gelmediği, hiç görmediği İstanbul'u, Hollandalı bir tüccar ile uşağının gözünden nasıl güzel anlattığından bahsediliyor. Verne'nin anlattığı İstanbul, kitabı yazdığı 1883 yılının İstanbul'unun aynası gibiydi, diye belirtiliyor.

Pelin Özgür kaleme almış. Meraklısına öneririm, güzel bir yazı.

_________________
Acele içinde , yavaş olabilmeyi öğrenmelisin.
W.Earp


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2009, 13:13 
Çevrimdışı
Üstad
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 26 May 2006, 15:14
Mesajlar: 1982
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Konum: Ankara
Sevgili Doc teşekkürler. Güzel bir yazı. Bonelli'nin yeni arayışlarından böylelikle haberdar oluyoruz.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2009, 15:42 
Çevrimdışı
Resimli Roman Filozofu
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 08 Nis 2009, 02:16
Mesajlar: 307
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Konum: New Vegas
Greystorm, bonellinin sitesine her girişimde ucundan takip ettiğim bir seriydi. Jules Verne evreninde geçmesi benim için ayrı bir önemi var. Denizler Altında 20000 Fersah benim hayatımda okuduğum ilk kitaptı. Onun öncesinde ÇR okurduk ama Kitap okumaktan hiç haz etmeyen bir bünyeydim o zamanlar. Bana Kitap okumayı Jules Verne ve Çizgi Roman sevdirdi diyebilirim. İki tarzın bir şekildeki harmanlandığı her seri ilgimi çeker. Doc Holliday çeviri için ayrıca teşekkürler. Greystorm'un birgün Türkiye'de de yayınlanmasını ümid ediyoruz.

Doc Holliday yazdı:
Söz Jules Verne'den açılmışken; K dergisinin 11 aralık tarihli(166.) sayısında, İnatçı Keraban ile ilgili bir yazı var. Yazı da, Jules Verne'nin hiç gelmediği, hiç görmediği İstanbul'u, Hollandalı bir tüccar ile uşağının gözünden nasıl güzel anlattığından bahsediliyor. Verne'nin anlattığı İstanbul, kitabı yazdığı 1883 yılının İstanbul'unun aynası gibiydi, diye belirtiliyor.


Söz açılmışken Türkiyede 2 Cild halinde yayınlanan İnatçı Keraban'ı da herkese tavsiye ederim. Jules Verne bu kitabı nasıl olupda yazabilmiştir ayrı bir tartışma konusu. Çünkü Kitabın bağzı bölümleri o kadar ayrıntılıdır ki sanki gerçekten İstanbul'a gitmiş (Yada gerçekten gitmiş midir?) ve Bütün Karadeniz Sahil şehirlerini komple dolaşmış gibidir. O dönemki karakterlerin isimleri konusunda ufak tefek hataları olsada bunların aslında Jules Verne'nin o dönem hitap ettiği kitleye daha cazip görünmek için yaptığını düşünmekteyim.

Resim Resim

Kitabın konusuda günümüzlede ciddi bir paralellik taşır aslında. Bir Tüccar olan Kerabanın yeni çıkan vergiyi ödememek için çıktığı yolculuk anlatılıyor. Boğazdan karşı kıyıya geçmek isterken yeni konulan boğazdan geçme vergisini duyunca inatçılığı tutar ve Karşı kıyıya yaya yoluyla gitmeye karar verir. Yolculukta Sinop, Hopa, Sürmene gibi Karadeniz yöresinin bildik yerlerindede dolaştırmayı ihmal etmez.
Bu güzel eseri şiddetle tavsiye ederim. Zaten iki cildi toplam 10TL'ye satılıyor. Rahatlıkla heryerden temin edilebilecek bir romandır.

http://www.idefix.com/kitap/inatci-kera ... 3KE8AY9GVB 1.Cild

http://www.idefix.com/kitap/inatci-kera ... 8KU1U801OM 2.Cild

_________________
"I've seen things you people wouldn't believe.Attack ships on fire off the shoulder of Orion.I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate.All those moments will be lost in time like tears in the rain.Time to die." Roy Batty; a night in November 2019; Somewhere in Los Angeles


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2010, 20:15 
Çevrimdışı
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Ağu 2006, 23:58
Mesajlar: 2626
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Resim

Yok mu kardeşim,şu güzelim dergiyi basacak yayınevi.
İstanbul'da olsam ben basardım valla.
Malesef Anadoludan olmuyor bu işler.

Resim

_________________
Acele içinde , yavaş olabilmeyi öğrenmelisin.
W.Earp


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010, 08:49 
Çevrimdışı
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Haz 2006, 16:43
Mesajlar: 714
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Konum: Ankara
Belki uzak diyarlardan İstanbuldan birileri telifini almıştır... :-

_________________
Çizgiromansa Okumaya Değer...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: GREYSTORM!
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010, 14:53 
Çevrimdışı
Yalnız Kovboy
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Ağu 2006, 23:58
Mesajlar: 2626
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
BAHADIR yazdı:
Belki uzak diyarlardan İstanbuldan birileri telifini almıştır... :-


Ah Bahadır ah. Gene bilmeceler...Bilip de yazmamalar...
00

_________________
Acele içinde , yavaş olabilmeyi öğrenmelisin.
W.Earp


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 38 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye