Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 14 Ağu 2018, 10:22

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Elephantmen & Mystery City
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2008, 23:57 
Robin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Hovercar ımı inişe geçirdiğim yer belki de şehrin en pislik, en belalı, en kokuşmuş yeri. Fakat ne yapabilirim, şehirdeki en iyi noodle lokantası burada. Üstelik sahibi de dostum. Ya da o öyle olduğunu söylüyor. Ait olmadığınız bir toplumda yaşarken kimin dost kimin düşman olduğunu kestirmek zor oluyor. Sokak arasından bir çığlık geliyor...lanet serseriler. Asit yağmuru başladı.Yanımdan geçen genç öksürüyor. Sokak adeta bir fabrika bacasının üzerine kurulmuş gibi dumanlı. Ama ben öksürmüyorum. MAPPO da hiç öksürük sesi duyduğumu hatırlamıyorum. Hayır... MAPPO da zayıf olmak için üretilmedik. MAPPO' da öldürmek için üretildik...

Resim

Yukarıdaki giriş genel atmosfer itibari ile tam da Bladerunner dan fırlamış gibi sanırım. Gerçekten de aşırı sevdiğim bir film Bladerunner, Fakat bu tip bir girişi yapmamın sebebi tanıtım yazısı yazmak istediğim bir çizgi roman olan Elephantmen'!in de fazlası ile Bladerunner dan etkilenmiş olması. Şu anda Image Comics'den çıkan Elephantmen'i takip edenler olabilir. Okumasa bile en azından biryerlerden duymuştur ismini. The Bat kendi tabiri ile ilgi alanım olan "underground" çizgi romanlar konusunda foruma yazı yazmamı rica edince ilk olarak Elephantmen'i seçtim. Gerçi Image'den çıkan bir çizgi romana ne kadar underground denebilir o ayrı ama Image'de yayınlandığını keşfettiğim andan beri aşırı fanı olduğum bir seri, o yüzden bilenler çoğunlukta olsa bile bir de benim yazdığım birkaç satırı okumaları çok da zahmetli olmaz heralde.

Bladerunner ile giriş yaptım ancak tam anlamı ile Elephantmen'i özetleyen kelimeler sanırım Bladerunner + Taxi Driver ( http://www.imdb.com/title/tt0075314/ ) + Cesur Yeni Dünya ( Aldous Huxley ) ve de kısmen 1984 ( George Orwell ). Bunların hepsinin akılcı bir biçimde sentezi üzerine etkileyici bir hikaye anlatımı ve başarılı bir çizer ekibi ile gerçekten takip etmeye değer bir çizgi roman ortaya çıkıyor. Ütopyaya nazaran, distopyayı her zaman daha çok sevdim, Elephantmen'de bu açıdan isteklerimi fazlası ile karşılıyor.

Elephantmen'in ana beyni şu anda çizgi roman endüstrisindeki en sağlam çizgi roman fontu yazma kuruluşlarından biri olan ve lettering işlemini çok daha profesyonelce yapan Comicraft'tan Richard Starkings. Değişik firmalardan pekaçok çizgi romanda Comicraft'ın katkısını görebilirsiniz. Yakın bir örnek vermek gerekirse Marvel'ın en son para yeme makinesi olan Secret Invasion ın logo tasarımı Comicraft'a ait. Secret Invasion logosuna bakanlar ( en azından ben o tadı aldım ) eski bilim kurgu ve de bazı pulp korku filmlerinin açılışında gelen fontlara benzer bir font yapısı görecekler. Secret Invasion bence Michael Bendis'in yaptığı en tatsız işlerden biri idi fakat düşününce sanırım tek sevdiğim yönü logosu oldu.( bir de sadece ana seri olan 8 dergiyi alıp, diğer 10 larcasını es geçerek büyük bir maddi kar elde etmem - ki bu 8 sayıya ödediğim paradan rahatsız olan vicdanımı rahatlatmak için sığındığım bir bahane :) ).

Resim

Herneyse konuyu dağıtmayayım. Richard Starkings pek çok sağlam yazarın zamanında çalıştığı Marvel UK ( en sağlam Transformers hikayelerini zamanında sadece aksan hastası ingilizlere sunan firma :) ) departmanı ile başlayıp daha sonra Amerika'ya gelerek Comicraft'ı kuran bir yazar. Marvel UK de editorlüğün yanı sıra Zoids, Ghostbusters, Transformers, Doctor Who gibi çizgi romanlara zaman zaman senaryo yazan bir kişi kendisi.

Elephantmen'de yazar ağırlıklı şekilde Rich ( Starkings'in imzası da Rich zaten ). Çizer ise ilk baştan Meksikalı bir çizer olan LAdrönn iken şu anda serinin ana çizeri Moğolistanlı Moritat. Ladrönn un tarzı daha fazla bir Avrupalı çizer gibi. Ayrıntıya fazlası ile önem veriyor. Moritat ise daha yalın çalışıyor.

Resim

Rich Comicraft ı kurduğunda firmaya maskot olarak Hip Flask adında bir karakter yaratır. ( avatarımda da görülen şahsiyet ) Benim ilk bu karakteri görüşüm 90 ların bence efsane firması olan Cliffhanger'ın ( ne yazık ki ömrü kısa oldu, tüm yetenekli elemanları Marvel vs. tarafından kapıldı ) 2 en bilinen serisi Battlechasers ve Steampunk ( ki Comicraft bu çizgi romanlarda lettering işlemini yapmıştır ) ile oldu. Pardesü giymiş, iri ( aksi pek mümkün değil zaten ), pulp - noir karışımı bir havası olan bir hipopotam. Hip Flask bir nevi müptelaların alkol gereksinimini karşılamak için paltolarının ceplerinde taşıdıkları metal basık kap bilindiği gibi. Bu açıdan da komik bir isim olmuş yani Hip den yola çıkarak.

Resim
Joe Madureria (MAD!) nın yarıda kalmış efsanevi Battlechasers çizgi romanında yayınlanan bir alternatif Hip Flask pin-up ı.

Rich daha sonra zaten eski tarz bilim kurgu ile yetişmiş ekibi ile beraber Hip Flask karakterini geliştirmeye karar veriyor ve Active Images çatısı altında Hip Flask ismi ile çizgi roman başlıyor. Daha sonra ise Elephantmen ismi ile Image Comics de devam ediyor.

Bu kadar ansiklopedik bilgi yeter bence de, genel olarak Elephantmen'in ne olduğunu anlatayım ben. Elephantmen'de 2200 lü yıllarda Kuzey Afrika da bulunan MAPPO isimli bir firmada Dr. Kazushi Nikken isimli bir genetistin önderliğindeki bilim adamlarının çalışmaları sonucu laboratuar ortamında yaratılan insan-hayvan hibridi yaratıkların hikayesi anlatılıyor genel olarak. Afrika kökenli hayvanlardan üretilen embriyoların bölgeden kaçırılan genç kadınların rahmine yerleştirilmeleri ile ( uzun denemeler sonucunda ) elde edilen yaratıklar bir süre sonre seri üretime geçiyor.( taşıyıcı kadınlara işlem sonrası ne yapıldığını söylememe gerek yok sanırım, fakat toprak altında ilerki kazılarda bolca insan kemiği bulunmuştur kesin ). MAPPO nun bunu yapmaktaki amacı tüm bu yaratıkları birer ruhsuz savaş silahı haline getirmek ve özellikle kaosun hüküm sürdüğü Avrupa uluslarına satmak. Zaten derginin Active Images den çıkan ana hikayenin anlatıldığı kısımlarda ağır bir Avrupa çizgi romanı havası var. Şu anda Image de devam eden seri ise biraz daha Amerikan kokuyor.

Yaratıklar arasında fil de olmasına rağmen ( Hatta Hip Flask'e eşlik eden ana karakterlerden birisi bir fil olan Ebony Hide ) Afrika kökenli nerede ise her hayvanın hibridini görmek mümkün. Fakat toplumca bu yaratıklara genel olarak Elephantmen deniyor, konusu edilen bir timsah bile olsa.

Çizgi romanda en hoşuma giden ve Cesur Yeni Dünya ile bence en fazla benzerlik gösteren ( şartlandırma bakımından ) taraf yavru hibridlerin ağır askeri kamplardaki eğitimleri sırasında beyinlerini yıkamak için sürekli anons edilen cümleler.

"- Bu ses Nikken in sesi. Hatırlayın. İnsan ırkı sizin düşmanınız. Orman kanunu ya öl ya da öldürden ibaret.İnsan sizin bölgenizi sadece sizi yok etmek amacı ile işgal ediyor. Siz Tanrının çocukları değilsiniz. Tanrı sizi insandan daha zayıf yarattı. MAPPO ise sizi güçlendirdi. Son nefesinize kadar MAPPO yu savunacaksınız. Mappo size herşeyi verdi. MAPPO olmadan hiçbirşeyiniz yok. MAPPO olmadan siz... birer hiçsiniz. "

Bu anons birleşmiş Milletler MAPPO yu basıp yaratıkları kurtarmaya çalışırken de yaratıkların direncini artırmak için sürekli olarak devam ediyor. Tüm canlı kalmış hayvanlar ele geçirildikten sonra birleşmiş milletlerden birinin , " Birisi şu lanet olası anonsu kapatsın " sözünü ettiği panel nedense aşırı derecede hoşuma gider.

Tüm bu olaylar birer giriş niteliği taşıyor ve uzun rehabilitasyon işlemlerinin ardından yaratıkların çoğu topluma karışıyor. Kimi özel detektiflik bürosu açarken, kimi polis komiseri olarak çalışıyor, kimi ise bana Star Wars Cloud City'nin biraz daha arabik versiyonu havasını veren Eye of the Needle ı işletiyor- ki zira sahibi bir deve :).
Bir gergedan hibridi olan Obadiah Horn ise çağın en zenginlerinden biri. Genelde siyah ütülü pantalon üzerine giydiği şık kol düğmeli beyaz gömleği üzerine, yeleği ve arkasında kavuşturduğu elleri ile gökdeleninden karanlık ve hava kirliliğine mahkum şehri izliyor. Obadiah oldukça asabi ve nefret yüklü bir karakter.

Elephantmen genel hatları ile böyle. Daha fazla olaya girip de okumak isteyenler için sürpriz bozan durumuna düşmemek için yavaş yavaş yazıyı bitireyim. Şu anda Image den çıkan dergi her sayısında genelde 2 bağımsız hikayeden oluşuyor. Yani her sayı bir anlamda ayrı bir hikayeyi anlatıyor.

Resim
( Bu aralar lafı amma duyuldu ancak tesadüfen gene o!. Henüz yeni çıkan 14. sayının flipcover ı Kevin Eastman'dan. Elephantmen çift kapakla çıkıp diğer kapak da derginin arkasına basılıyor. Para emmek için Variant cover çıkarma olayı yok. Her sayıda flip cover var. Sadece 1-2 kez variant cover çıktığını hatırlıyorum. )

Active Images zamanında çıkan sayıları Unnatural Selection ( bence nefis bir gönderme yapmışlar bu isimle ) ve Concrete Jungle HC ciltlerini edinerek tamamlayabilirsiniz. Image Comics de dergi şu anda 14. sayıda. Yayını biraz problemli ( Rich fazla facebook da takılıyor ne zaman girsem online nerde ise :) ). Bazen birkaç ay çıkmadığı oluyor derginin.
İlk 7 sayıyı Wounded Animals HC veya tpb cildi ile tamamlayabilirsiniz. Şubat da çıkacak 15. sayının ardından 8-15 arasını içeren 2. HC çıkacak. ( ben dergi zaten birkaç ayda bir çıktığı için ve hem dergide hem de HC da olağanüstü şeyler olduğu için ikisini birden alıyorum denebilir. Derginin sonundaki eski kült bilim kurgu filmi afişleri ve tanıtımları çok keyifli. İlk HC Wounded Animals ise resmen muhteşemdi. Tasarlanış , ön söz, girişte kullanılan arka plan ve resimler, distopik ve post-apokaliptik gözükmesi için eskitilmiş havası verilen sayfalar.
Sırf bunun gazına 8-15 arası elimde fasikül olarak olmasına rağmen galiba ikinci HC ı da alacağım.

Bunun dışında Elephantmen in bir de 3 sayılık bir mini serisi var War Toys isminde. Bunu da fasikül ve tpb olarak bulabilirsiniz. TPb nin kapağına göz atmanızı öneririm.

Resim
( kapağın göz kısmını orantılı şekilde yüzünüze koyup resim çektirince keyifli kareler çıkıyor, bir ara Elephantmen fanları arasında bayağ moda idi )

7. sayıda yayınlanan Chris Bachalo nun kaleme aldığı nefis "Captain Stoneheart and the Truth Fairy "hikayesi de daha sonra pekçok ekstra içerikle beraber HC olarak çıktı. Masalsı bir anlatımı olan bu hikayeyi daha keyif katsın diye ses efektli bir audio cd si de eklemişler kitabın iç kapağındaki, hazine sandığı şeklindeki karton cd koyma cebine. ( Cebin karton kapağının üstünde "Mind Yer Fingers" yazıyor, çok hoşuma gitmişti ik gördüğümde )

Resim

Ayrıca bir de Image den çıkan oldukça güzel Elephantmen : Art of Ladrönn kitabı ve de bir an midtowncomics de bulup satın alıp sonra bir daha görmediğim Moritat Elephantmen Sketchbook u var.

Resim

Yazıya çok beğendiğim War Toys tanıtım fragmanı ile nokta koyayım. ( Fragmanı izleyip merak eden olabilir ; War Toys siyah beyaz idi fakat ana seri renkli ).Şu ana kadar okuma fırsatı bulamamış herkese öneririm Elephantmen'i... Karakterlere bakıp da asla fabl tarzı beklemeyin. Zaman zaman eğlenceli olsa da ağır atmosfere sahip bir çizgi roman bulacaksınız.

http://www.hipflask.com/issues/wartoys_ ... ailer.html

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Elephantmen & Mystery City
MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2008, 16:29 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
ooo-zah yazdı:
The Bat kendi tabiri ile ilgi alanım olan "underground" çizgi romanlar konusunda foruma yazı yazmamı rica edince ilk olarak Elephantmen'i seçtim.

Ooo-Zah ve onu teşvik eden The Bat'e teşekkürler. Gerçekten çok güzel bir tanıtım olmuş, eline sağlık.
Underground çizgi romanlar gerçekten çok ilginç, anladığım kadarı ile tanıtımlarının devamı gelecek.
Peki bunların satış rakamları konusunda bir bilgi var mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2008, 17:17 
Robin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Aslında benim amacım Berkserker Comics , Kitchen Sink, Full Circle , vb gibi firmaların bildiğim birkaç yayınını tanıtmak ama sanırım en sevdiğim firmalar Image ve Dark Horse olduğu için oradan birşeylerle ilgili, underground sayılmasa da hoşuma giden en azından aşırı popüler olmayan çizgi romanlar hakkında yazayım dedim. Elephantmen de bunun ilk halkası oldu.

Satış rakamları hakkına pek bir bilgim yok ancak newsarama , comicbookresources gibi sitelerde son zamanlarda Elephantmen in eskiye göre daha çok haberi çıkmaya başladı.
Gene de çok fazla sattığını sanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2008, 18:12 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
ooo-zah ellerine sağlık,çok hoş bir yazı olmuş.

Yazının girişini okuyup ilk resmi gördüğümde direk "blade runner mı bu noluyo?" dedim.Ben de çok severim Bladerunner ve elbette bilim kurgu adına her şeyi.Bu yüzden "elephantmen" çok ilgimi çekti diyebilirim,sevilmeyecek gibi durmuyor zaten.Umuyorum bir şekilde edinme fırsatı bulabilirim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2008, 01:45 
Albay
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Yazı için teşekkürler Ooo-zah. Ana sayfaya ekledim.

Tanıtım yazısından anladığım kadarıyla, hikayede H. G. Wells'in "Dr. Moreau'nun Adası" romanına da pek çok gönderme var.

O romanda da Dr. Moreau, hayvanları insan-hayvan kırması yaratıklara dönüştürüyordu. Ayrıca tanıtım yazısında bahsedilen, beyin yıkama amacıyla sürekli tekrarlanan cümleler gibi, romanda da sık sık tekrarlanan kanunlar vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014, 01:47 
The Deli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Tanrım !!!

Seri 57. sayısına kadar gelmiş, dallanıp budaklanmış ve ben en son kaçıncı cildi aldığımı bile hatırlamıyorum.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz