Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 18 Kas 2017, 17:55

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2017, 22:43 
Meraklı Okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Part 1 Phantom Blood 19. yüzyılın sonlarında ingiltere'de geçiyordu. Part 2 Battle Tendency'de ise 20. yüzyılın başlarında 30ların sonlarında Amerika'dan Italya'ya bir çok yeri geziyoruz, hemen 2. dünya savaşı öncesi bir dönemde. Ana karakterimiz Joseph Joestar (2. Jojo) Part 1'da ana karakterimiz olan Jonathan Joestar (ilk Jojo)'ın torunu.

Görünüş itibariyle Joseph ile Jonathan arasında bir fark yok, ama karakter olarak Jonathan bir gentilmen, soylu bir beyefendi iken Joseph zeki ama öfkeli bir genç. Joseph'in zekasını gösteren bağzı davranışları var, mesela her zaman bir planı olması yada durumlar karşısında hemen bir plan kurması ile insanların ne söyleyeceklerini onlar söylemeden tahmin etmesi gibi. Sherlock Holmes ayarında bir dedektif kadar zeki desek yeridir. Joseph maceranın başlarında doğa üstü Hamon tekniğini kullanmada Jonathan'ın aksine eğitilmemiş olmasına rağmen, Hamon kullanabiliyordu, yani cidden yetenekli bir genç adam ve üstüne üslük çizgiroman okumayı seviyor. :) Uçakta seyahat ederken elindeki ''Superman'' çizgiromanı gözümden kaçmadı. :D

Konu itibariyle Mangakamız Hirohiko Araki Jojo Part 1'daki Vampir Dio baş kötüsünden daha büyük bir tehdit yaratmış. Nede olsa özellikle Hollywood'dan bildiğimiz gibi, bir sonraki macera çok daha büyük ve görkemli olmalı bir öncekinden... Pilar Men ''Sütun Adam'' denen tanrısal varlıklar Jojo Part 2'daki baş kötüler. Bunlar sırasıyla Esidisi, Wamuu ve Kars adındalar. Birde adı bilinmeyen Nazilerin ''Santviento'' dediği bir Pilar Man var. Kars hepsinin efendisi. Bu Pilar Men denilen tanrılsal varlıkların her birinin kendine has güçleri var.
Jojo Part 1'dan bildiğimiz Stone Mask ''Taş Maske'' hakkında da bir çok yeni şey öğreniyoruz, Pilar Men ile bağlantılı Stone Mask. Ayrıca artık değinmenin vakti geldi sanırım, Jojo Part 1'daki baş kötü Dio ve Part 2'daki kötülerden Esidisi isimleri sizede tanıdık geldimi ? Eğer Heavy Metal müzik seviyorsanız gelmiştir. Bu isimler ünlü Metal grubu Dio ve (Esidisi)AC DC'den geliyorlar. Mangakamız Hirohiko Araki ben ve daha bir çok başka okuru gibi Heavy Metal'e gönül vermiş biri ve kimi karakterlerine Heavy Metal gruplarının isimlerini veriyor. :D

Gel gelelimki Jojo Part 2'yu 1 kadar beğenmedim.... Jojo Part 1 buruk sonu olsun, baş kötüsü Dio olsun ki tam bir şeytandı, tam benim sevdiğim gibi, kötü karakterler içlerinde hiç bir iylik kırıntısı dahi barındırmadan kötü olduklarında bayılıyorum. :D %100 saf bir şerefsiz olan Dio gibi, buda beni mest etti tabi. :D Jojo Part 1 ve Part 2, ikiside naiftiler genel itibariyle, ama Jojo Part 2'daki mantık hataları daha gözüme battı, Joseph'in dövüşleri kazanış şekli özellikle.... vede uçurumdan düşüş anında yaptıkları, Part 1da da öyleydi, bir yerlerden düşmeye görsünler Jojo'da, olay çığırından çıkıyor, düşüş yarım saat sürüyor ve akla hayale gelmiycek şekilde bu düşüşten kurtulmalar, düşerken dövüşün devam etmesi gibi pekte akla yatkın olmayan şeyler yaşanıyor.

Ama bu naifliklerin üstünden bakabilirseniz hatta belli bir yere kadar arada sırada biraz naif birşeyler okumayı seviyorsanız keyif alıcağınızı düşünüyorum. Ben üstünden baktım çünkü Jojo's Bizarre Adventure Part 3: Stardust Crusaders ile birlikte çok güzelleşiyor, Japonya'da otakuların aklını başından alan bir manga klasiği haline geliyor diyorlar. Bende buna kulak verdim ve Jojo Part 1'dan yani en başından okumaya başladım, çünkü ben başından başlamayı severim serilere. (Eğer diliyorsanız Part 1 ve 2yu es geçip direk Part 3'den başlayabilirsiniz okumaya, böyle yapan çok insan var.) Şimdi geldim Part 3: Stardust Crusaders'a işte zurnanın zırt dediği yer. Bakalım herkezin dediği kadar güzelmiymiş görücez. :D

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz