Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 12:52

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2008, 12:12 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Arkadaşlar 19 Kasım 2008 tarihinde http://www.comicbookresources.com/?page ... e&id=18888 sayfasında yer alan Michael Straczynski röportajını aşağıda okuyabilirsiniz.

------------------------------------------------------------

J. Michael Straczynski: Bir Yazarın Kökeni

Niçin yazar olduğu sorulduğunda Babylon 5’in yaratıcısı J. Michael Straczynski şöyle yanıt verdi : “Başka bir seçeneğim yoktu. Daha ilk günden bir yazar olacağımı biliyordum.” Amazing Spider-Man serisinin eski yazarı geçtiğimiz Cuma günü Senaryo Yazarları Toplantısında televizyon, sinema ve çizgi roman yazarlığı üzerine tecrübeleri hakkında konuştu.

Resim

Straczynski şöyle devam etti: “Orta sınıf bir aileden geldim, kökenimiz New Jersey’e dayanıyor. On beş yaşında iken bir gün yazmaya başladım”

Formatlar hakkında fazla bilgisi olmayan Straczynski bir süre sonra kısa öyküler, makaleler ve sahne oyunları satmaya başladı. Straczynski’ye göre bir yazar ile yazar olmak isteyen kişi arasındaki fark çok açıktır : “Bazı kişiler sadece bir şeyler yazıp satmak isterler. Yazarlık gece gündüz uğraş isteyen bir uğraştır” Straczynski daha önce yazmayı şöyle de tanımladığını hatırlıyor : “Petrol çıkarmaya benzer. Petrole ulaşmak için önce suyu pompalarsınız, sonra çamuru, dinazor kemiklerini ve diğer engelleri temizlersiniz ve sonunda petrole ulaşırsınız”

Straczynski okul yıllarında bir gün yazmak için ilham bulamaz haldeyken bir romanının içine telefon numarasını koyan yazar Harlan Ellison’u arar ve açık sözlülüğü ile meşhur yazardan tavsiye ister. Ellison ona şöyle der : “Tavsiyem: saçma şeyler yazmayı bırak” Straczynski’ye göre bir yazarın iyi yazmak için başarısız olmayı göze alması gerekmektedir. (Yazacağı bir çok şey başarısız olabilir ancak bu başarısız çalışmaları yazar adayının yazarlığı öğrenmesinde büyük pay sahibi olacaktır demek istiyor-çeviren)

Televizyon sektörüne girişi sorulduğunda Straczynski şöyle konuştu “Çaktırmadan içine daldım” 1980 lerin başında dergi yayıncılığı işinde çalışırken Güney Kaliforniya’ya taşındı ve sonunda kendisini People Magazine dergisinde buldu. Burada geçen günlerini hatırlayan Straczynski şöyle diyor “Eğer cehennemin onuncu katı olacak ise muhtemel en iyi aday People Magazine dergisidir” Dergide çalışırken bir sabah Straczynski diğer yazarlar ile birlikte gelecek sayılar için yayınlanacak öyküler üzerine toplantıya katılır. Yazarlardan bir tanesi ülkenin önemli sorunlarından birisi olan tecavüz konusu ile ilgili bir öykü yazacağını söyleyince Büro Şefi “Tecavüz işi bizim için oldukça iyi olur” diye yanıtlar. Sıra kendisine gelince Straczynski boş bir kağıt verir, masasına gider ve eşyalarını toparlar. “Temizlenmem gerekiyor” düşüncesi ile dergideki işinden ayrılır.

Bir süre sonra bir animasyon senaryosu yazar ve kuralları çiğneyerek bunu doğrudan prodüktörlere (yapımcılar) gönderir. Sonunda bunlardan bir tanesi ile şahsen tanışır, bazı senaryolarını satar ve yazar kadrosunda sürekli bir kadro teklifi alır.

Straczynski gelecek vadeden TV yazarlarına bir tavsiyede bulunuyor : “Filmin başrol oyuncusu için bir öykü yazın ama destekleyen oyuncular (diğer oyuncular) için de bir veya iki fikir olsun bu öykünün içinde. Yönetmenler her zaman bu tür senaryolar arar.” Diğer oyuncular sözleşmeleri gereği yıl boyunca belirli sayıda bölümde görünmek zorundadırlar ancak çoğu zaman oynadıkları karakterlerin gereği kadar kullanılmadığını düşünürler. Yönetmenler göz ardı edilen bu oyuncular için fırsatlar sunan senaryoları ararlar.

Crusade ve Jeremiah TV dizilerindeki zorlu geçen yıllardan sonra Straczynski ‘başbelası’ şöhretini kazanmaya başlamıştı. “Televizyon sektöründe dur durak demeden yirmi sene çalıştım ki bu normal bir insanın zamanıyla iki yüz sene demektir” diyor Straczynski. Bir molaya ihtiyaç duyan Straczynski Changeling senaryosu üzerine çalışır ve çizgi roman sektörüne girer.

Straczynski bu ana dek her zaman büyük film projelerinden uzak durmuştu. “Bela bir iş. Televizyon sektöründe senden 22 bölüm isterler, sen de 22 bölüm üretirsin. Ama büyük film projelerinde sürekli yapım ızdırabındasındır ve ben de bunu hiç istemedim” Diğer tüm formatları denediğini düşünen Straczynski bir de bunu denemeye karar verir. Daha önce işittiği “Changeling” üzerinde çalışmaya başlar. Menajeri senaryoyu okur ve doğruca yapımcı Ron Howard’a gönderir ki Howard da filmi çekmek üzere hemen senaryoyu satın alır. Daha sonra Clint Eastwood senaryoya dahil olur.

Resim

“Bu noktada tek yapmak istediğin kendini vurmak oluyor oluyor çünkü bundan daha iyi bir şeyi asla yaşayamayacağını fark ediyorsun” diyor şakayla karışık bir şekilde Straczynski. “Birdenbire A kategorisi yazar sınıfına girdim. Herkes beni arıyordu ve benim kim olduğumu öğrenmek istiyordu”

Hemen akabinde Straczynski’ye World War Z (şu anda senaryosu yazılan, 2010 yılında gösterime girmesi beklenen bir film projesi-çeviren) isimli zombi romanını filme uyarlama teklifi geldi. Yazara göre bu teklifi kabul etme nedeni çok basit : “Zombiler !” Bu karar stüdyo arkadaşlarını şaşırtmıştı çünkü Straczynski daha yeni Oscar’a layık bir çalışmayı bitirmişti. Aynı güdü onu “Forbidden Planet” (Yasak Gezegen) projesinde rol almaya da itti. Straczynski bunu şöyle açıklıyor “Eğer yazarı senaryoyu yazarken yazmaktan zevk almazsa okuyan da zevk alamaz. Bu yüzden yapmaktan hoşlandığım şeyleri yapmaya çalışıyorum.”

‘World War Z’ ile ilgili olarak Straczynski’nin karşılaştığı önemli bir sorun BM’nin (Birleşmiş Milletler) zombi savaşları üzerine hazırladığı raporlardan bir kahraman yaratmaktı. Straczynski buna raporu hazırlayan karakteri filmin kahramanı yaparak çözüm buldu.

Straczynski’ye göre çizgi romanlar filmlere göre önemli bir avantaja sahip : sınırsız bütçe. “Senaryoda koca bir gezegenin infilak ettiğini yazabilirsiniz ve bunun maliyeti masasında çizim yapan çizerin o sahneyi çizmesi için harcanan maliyettir” En önemli dezavantajı ise hareketin eksikliğidir, örneğin bir karaktere “...ve yürüyerek odadan dışarı çıkar” dinamiğini verememektir. Straczynski ilk kez çizgi roman yazmaya başladığında mesleğini yeniden öğrenmek durumunda kaldığını belirtiyor. “İlk kez (çizgi roman) yazmaya başladığımda nasıl olacağını hemen kavrayamadım. İlk yazdığım materyallerin marjinal şeyler olduğunu düşünüyorum.”

Resim

Straczynski bugüne kadar çizgi roman sektöründe yazdığı en güzel senaryonun ‘Amazing Spider-Man’ 9/11 sayısı olduğunu ifade ediyor. Straczynski’nin 45 dakikada yazdığı bu sayıda daha önce ve sonra hiç yapmadığı şiirsel bir anlatım söz konusu.

Soru-Yanıt bölümünde Straczynski Wachowski Kardeşlerin ‘Ninja Assassin’ (Ninja Suikastçı) eseri üzerinde çalıştığı bilgisini ‘sızdırdı’

Straczynski son olarak gençlik günlerinden bir anısını aktardı : San Diego’da okurken bir gün kariyer fuarı (career fair – (bu da nasıl bir şeyse artık :o )-çeviren) sırasında bir masa oluşturmuştu. Adamın birisi geldi ve öykülerini okudu. Okumasını bitirdikten sonra Straczynski’ye şunları söyledi : “Senin yaşındaki birine göre çok yeteneklisin. Senin için iki tavsiyem olacak. Birincisi, tüm üçüncü tekil şahıs kullanımlarından vaz geç. İkincisi, bunların asla senin anlatmak istediğin öyküye engel olmalarına izin verme.” Bu adam ‘The Twilight Zone’ (Alacakaranlık Kuşağı) yapımcısı Rod Serling idi. Straczynski kendisini favori yazarlarından birisi olarak kabul ediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2008, 22:46 
Albay
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Eline sağlık Dalaslar.

Örümcek Adam'a yaptıkları yüzünden sevmediğim bir yazar olsa da ilgiyle okudum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2008, 23:14 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Eline sağlık, gerçekten güzel bi yazı.
Straczynski'nin hiçbir çizgiromanını okuyamasamda (ah ingilizce :( ) Babylon 5'dan beri yaptığı işlere takip etmeye çalışmışımdır. Straczynski hakkında türkçe kaynağın pek olmaması bu yazıyı benim gözümde altın değerine yükseltti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2008, 23:21 
Albay
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
chinga yazdı:
Eline sağlık, gerçekten güzel bi yazı.
Straczynski'nin hiçbir çizgiromanını okuyamasamda (ah ingilizce :( ) Babylon 5'dan beri yaptığı işlere takip etmeye çalışmışımdır. Straczynski hakkında türkçe kaynağın pek olmaması bu yazıyı benim gözümde altın değerine yükseltti.

Stracyznski'nin yazdığı bazı Spider-Man'ler Arka Bahçe Yayıncılık tarafından yayınlandı.
Hangi sayılar olduğu konusunda sanırım Vega yardımcı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2008, 09:00 
Saxon
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Vakti zamanında (ne demekse :D ) Rising Stars adlı çizgi roman serisini yazan da bu kişi değil miydi?

Üstelik o zamanlar ne HEROES vardı, ne de LOST...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2008, 09:02 
Saxon
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Üzgünüm bir konuyu atlamışım;

Bu güzel çeviri için teşekkürler Dalaslar!

NOT: Değiştir butonunu göremedim, bulamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2008, 09:27 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
2009 yılında çekilecek olan "Silver Surfer" filminin de yazarı olarak gözüküyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2009, 11:36 
Spiderman Fanatiği
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Her şeyden önce eline sağlık Devrim

Nick Fury yazdı:
Eline sağlık Dalaslar.

Örümcek Adam'a yaptıkları yüzünden sevmediğim bir yazar olsa da ilgiyle okudum.

Özgür ilk başta ben de çok şaşırdım. Spiderman gibi bilimkurgu ağırlıklı bir çizgiromana totemler,örümcek tanrıları,astral boyut gibi tamamen fantastik öğeler eklenince insan şaşırıyor. Ama bir süre sonra da sevmeye başladım. Spiderman'i batırdığı falan yok. Klon kabusu,cesedi ambulansa konan Norman'ın dirilmesi ve daha bir sürü abidik gubidik şeyden sonra Straczyniski Spiderman'i toparladı.

Tamam sonra da mahvetti.Ama hiç bir şey Queseda'nın yaptığına mazeret olamaz.Yapılan Marvel'ın hatası. Evolve or Die'dan sonra Straczyniski ayrılmalıydı ve Civil War sürecinde başka bir yazar görevlendirilmeliydi bence. Ve bu adam Dr.Strange'in başına getirilmeliydi.
Yalnız şu var ki bu adam çok kendini beğenmiş biri :twisted: :twisted: :twisted:

Happiness is prison,Evey.Happiness is the most insidious prison of all.-V@V for Vendetta

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: