Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 13:02

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010, 22:21 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Çizgi roman dünyası, Alaskalı bir yazar sayesinde şaşırtıcı bir kahraman kazandı: Jon Novak. Jon Novak ne bir örümcek tarafından ısırılmanın, ne de mutant olmanın avantajlarını taşıyan bir kahraman. Onun sıra dışılığı taşıdığı lanetten kaynaklanıyor. O, insanlara lanetiyle yardım eden ve yardım ettikçe o lanetin içine daha da fazla gömülen bir kahraman, doğal halinde bir ucube.
Jon Novak'ın yüzünde hiçbir organ yok. Yüzsüz bir adam yani, ama sürekli girebildiği bir kalıp var. Ölmek üzere olan insanların kalıbına girerek, onların dış görünüşlerini, duygu ve düşüncelerini, hatta anılarını bile bir süreliğine paylaşabiliyor. Bu deneyim onun için her anlamda zor ve can yakıcı olsa da, cinayetlerin faillerini bulmasına yardım ediyor. Sadık yardımcısı Heather'la arasındaki ilişki de maceranın romantik yanı. Novak'ın ilgilendiği dava¬lar da kendisi kadar gizemli...

Hoz Comics tarafından ilk sayısı yayınlanan Hiçyüz'ün çizerlerinden biri de Türk; Yıldıray Çınar. Hatta ilk sayı biri Yıldıray Çınar'ın, biri Ben Templesmith'in kaleminden çıkma iki kapakla çıktı. Gelelim yazarla söyleşimize...

Eskiden ateşli silahlar satıyormuşsunuz! Kulağa tehlikeli geliyor.
Hiç de tehlikeli bir iş değildi! İş ortağım ve ben sadece insanlara ateşli silah satıyorduk, yabancı hükümetler için silah satmak gibi heyecanlı bir iş yapmıyorduk. İkimiz de ava ve atıcılığa meraklıydık, bu yüzden hobimizle ilgili bir alanda para kazanmayı denemeye karar verdik. Tehlike meselesine gelince, kesinlikle korku arayan bir adam değilim! Bir iki kez zor durumda kaldım. Onlar başka bir söyleşinin konusu olsun, ama o vakitler o olayların hepsini eğlenceli bulmuştum. Hep sakin bir hayatı tercih ama insanın, kaderin yoluna çıkaracağı her şeye -bu tehlike olsa bile- hazırlıklı olmaya çalışması gerektiğini hissetmişimdir. Tehlikeli bir adam olduğumu sanmıyorum, belamı arayarak dolaşmıyorum zaten etrafta. Aslında, beni tanıyan insanların tamamı tam tersi bir adam olduğumu söylerler. Ben etraftayken kendilerini daha güvende hissederler

Çizilen her kareye karışır mısınız?
Bir çizerle dirsek dirseğe çalışma şansım ne yazık ki hiç olmadı. İşbirliği yaptığım tüm insanlar Amerika'nın ya da dünyanın diğer ucundalar. Genelde, ben hikâyeyi yazıp çizere e-mail'le yolluyorum. Ne görmeyi umduğumu daha iyi anlaması açısından bazı sayfaların kabataslak resimlerini gönderdiğim de oluyor. Çizer hikâyeyi ve notlarımı okuyup sayfaların eskizlerini bana yolluyor. Gerekli olduğunu düşündüğüm değişiklik ya da düzeltmeleri yapıyorum; sonra da çizer oturup çalışmaya başlıyor. Bitmiş iş bana geldiğinde bilgisayarda ko¬nuşma balonlarını vs. dolduruyorum ve iş baskıya hazır hale geliyor.

Çizimlerin ne kadarı kafanızdakiyle örtüşüyor?
İş bittiğinde hep benim hayal ettiğimden daha iyi oluyor.

Ama Heather'ın şimdiden iki farklı yüzü var. Yıldıray Çınar ve Ryan Seott farklı yüzler çizmişler...
Farklı çizerlerin farklı tarzları oluyor ve bence Ryan, Heather'ı kendi tarzını koruyarak ama Yıldıray'ın çizdiği gibi görünmesini de sağlayarak çok iyi iş çıkardı, önceki sorunuzla bağlantılı olarak, işin görsel yönü, özellikle de ana karakterlerin nasıl göründüğü elbette umurumda, ama çizerleri elimden geldiğince özgür bırakmaya çalışıyorum, çünkü bu şekilde çok daha iyi bir iş çıkıyor.

Heather demişken... Kırık bir kalple mi yaşayıp gidecek?
Heather, hayatımdaki çoğu kadın gibi, zayıf olmaktan oldukça uzak. Bir süre daha kırık bir kalple yaşamak zorun¬da kalabilir, ancak o bir şey yapmadan oturup ağlayacak türden bir kadın değil. Heather ve Jon'un ilişkileri hakkında Hiçyüz'ün ilerleyen sayılan için birtakım planlarım var. Mutlu son sözü veremem, hem bu sürprizleri mahveder, ama ilişkilerini dizinin ana konularından biri olarak kullanacağım kesin. Üstelik Heather'ın geçmişinde önemli rolü olan bir adam ortaya çıkacak ve geleceğinde Jon Novak dışında bir erkek de olacak. Bir macera dizisine fazla romantizm kattığımı düşünenler çıkacaktır, ama bence daha geniş bir kesime hitap etmenin bir yolu da buradan geçiyor.

Hiçyüz olmak nasıl bir armağan! Siz de Novak gibi yardımsever bir adam mısınız? Tanımadığınız insanlar için yapacağınız en büyük fedakârlık ne olurdu?
Onun yeteneklerine sahip olmak kesinlikle kolay bir iş değil. Hem fiziksel hem de duygusal olarak zor bir durum-Ancak sonuçta onun başkalarına yardım etmesine yardımcı olan yetenekler bunlar. Yani bence çektiği sıkıntıya değiyor. İnsanlara yardım etmeyi seviyorum. Bir yabancı için ne kadar ileri giderdim? Sanırım bu, durumun ne kadar kötü olduğuna bağlı. Bir şeyin içine girene kadar, o durumda neler yapabileceğinizi bilemezsiniz. Bence kahramanlık öyküleri yazıp kahramanlığı hiç denememde biraz ikiyüzlüce olur, yine de Novak kadar ileri gidebileceğimi sanmıyorum.

Okuyucu Kızsa da Okur

Novak babasının kalıbına girebiliyor. Bu çatışmayı yaratırken kendinizi hiç mi zalim hissetmediniz? Bir de, Novak oğul mu baba mı?
Bu soruların bir kısmını yanıtlayamam, çünkü gelecek bölümlerin konularını çıtlatmış olurum. Novak'm oğul olduğunu ve şekline büründüğü ilk kişinin babası olduğunu söyleyebilirim ama. Diğer görünümleri geçiciyken, babasının fiziksel görünümünü süresiz olarak koruyabilmesinin nedeni de sanırım bu. Umursadığım "insanlar"a kötülük yaptığımda kendimi zalim hissederim ama bence iyi bir yazar olmanın yolu bundan geçiyor: İnsanların seveceği ka¬rakterler yaratmak ve sonra onları heyecanlı hikâyelerde yaşamın sınavlarından geçirerek okuyucuyu peşlerinden sürüklemek. Okuyucu bana kahramanlara ettiklerim yüzünden kızsa bile, sorunun nasıl çözüldüğünü görmek için okumaya devam ettiği sürece mutlu olurum.

Novak'ın babasıyla derdi nedir? Kötü bir çocukluk mu?
Bu da cevabını şu an veremeyeceğim bir soru. Novak' yüzsüz" doğdu ve ilk değişimine kadar da öyle kaldı. Bu da hayatı ailesi için zor kıldı tabii.

Yıldıray Çınar, Hiçyüz dizisinin ana çizeri olacak mı?
Hiçyüz dizisi şu ana dek birçok farklı çizerin yeteneklerinden faydalandığı için, her bölümde hikâye üzerinde çalışan farklı bir çizer var. Şu an Yıldıray bir başka kısa hikâyeyi daha resimlemeyi kabul etti ve dizinin daha uzun bir hikâyesini de resimlemesini gerçekten istiyorum. Ama bu iş, programlarımız da dahil, birçok şeye bağlı.

Teşekkür ederim. Bu sorularla Alaska'ya bedava bir uçak bileti kazanma şansım ne kadar?
Hiçyüz dünyanın dört bir yanında yüz binlerce kopya satmaya başlarsa, uçak biletinizi karşılayabilirim!

Aslı Tohumcu, Vatan Gazetesi - Vatan Kitap, 10-08-2005

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz