Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 19 Kas 2017, 17:54

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010, 22:39 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Resim
Ocak 2005 de Resimliroman dergisi 3. sayısıyla yayın hayatına son verdi. Aslında biliyorduk 4. sayı çıksaydı Galip Tekin "Bir Şehir Efsanesi" çizecekti, Ergun Gündüz "Cezalandırıcı" yı çizecekti, Mahmud Asrar'ın çizdiği "Melek" yok etmeye devam edecekti.

3. sayının her öyküsü ya "son" yada "bitti" demişti son karesinde bir tek "Melek" dışında. Hayalsaati olarak Mahmut Asrar'a sorduk bizde...

- Strip de Pırılkız'ı gördüğümde Asrar soyadı sanki yabancı bir çizgi romancıymışsınız gibi geldi. ..
Aslına bakarsanız pek yanılmamışsınız bu konuda. Ben teknik olarak Türk değilim. Hatta neredeyse alakam yok. Annem Avusturyalı ve babam Pakistanlı. Ben ise Ankara'da doğdum ama hiç bir zaman Türk vatandaşlığım olmadı. Hayatımın yarısı kadarında Pakistan vatandaşıydım ama sonra Avusturya vatandaşlığına geçtim. Yani kağıt üzerinde hiç bir zaman Türk olmadım. :)

Resim

- Melek öyküsü bir şekilde tamamı yayınlanacak mı her hangi bir yerde? (Ben sizin o öyküyü çizip bitirdiğinizi düşünüyorum)
Düşünceleriniz doğru. Melek'in öyküsünün 10 sayfadan oluşan üçüncü bölümünü bitirdim. Renklendirme ve yazılarda bazı eksikler var ama o'nun dışında yayımlanmaya hazır sayılabilir. Yayımlanmasını bende istiyorum doğrusu ama nerede ve nasıl olur bilemiyorum. Bir de mümkün olursa ben öykünün tamamı birden yayımlansın istiyorum. Belki ileride bu tip şeylere ilgi gösteren bir yayınevine sunabilirim. Uygun bulunursa ve anlaşabilirsek hoş olacağına inanıyorum.

- Yarım kalan "Melek" öyküsüyle, Resimli Roman'daki ağır abiler arasında neler yaşadığın (Benim tahminim o ekipte en genç sendin)
Aslında galiba benden daha genç bir kaç arkadaş da vardı o dergide. Ben bir tek Galip Tekin ile muhatap oldum. Dolayısıyla diğer çizerler ile şahsen bir alakam olmadı. Derginin çıkmasından önce ve derginin çıktığı süreçte sık sık Galip Tekin ile görüştük. Oldukça olumlu bir ilişkimiz olduğunu söyleyebilirim. Yapmak istediklerim konusunda sanıyorum başka bir takım çizerlere tanınmamış bazı müsamahalar gösterildi bana bu yüzden keyifli bir çalışma süreci geçirdim diyebilirim. Bunun dışında öykümdeki şiddet ve cinselliğin dozajı ise biraz istediğimin üzerinde oldu ama sanıyorum ki orta bir yol bulmuştuk. Derginin kapanması üzerine ve benim de Ankara'da yaşıyor olmamdan ötürü Galip Tekin ile bir kaç telefon konuşması dışında görüşmedik.

Resim

- Resimli Roman türü dergiler niye yaşayamıyor (Strip can çekişiyor gibi geldi bana, aynı dönemde çıkmıştı ama aralarla devam etti, büyük ihtimal yayıncısının inadı)
Bunun cevabını doğrusu tam olarak bende bilmiyorum. Resimli Roman'da bence özetle bazı planlama hataları ve bunun sonucunda çıkan finansal problemler yüzünden bir kapanma durumu söz konusu oldu. Bu finansal problemlerden bende nasibimi almadım değil. Ayrıca baştaki heves kaybolması derginin kapanmasında büyük bir etken diye düşünüyorum.

Strip zorlanıyor ama dediğiniz gibi yayıncının da inadıyla bir şekilde yayın hayatına devam ediyor. Bende ümit ediyorum ki hep devam eder çünkü iyisiyle kötüsüyle Strip gibi dergilere ihtiyacımız var.

Türkiye de bu gibi dergilerin yaşaması için öncelikle sermayeye ihtiyaç var. Bunun sonrasında çok ciddi bir planlamanın gerekiyor. İkinci, üçüncü sayıyı düşünmekten bahsetmiyorum. Bu işe girerken belki de 1 yıl ve daha da ilerisini düşünmek lazım. Ticari bir şekilde de düşünmek lazım tabii. Kalıcı bir şeylerin yapılması düşünülüyorsa bu böyle olmalı. Her şeyden öte bu iş gerçekten de özveri isteyen bir iş. Bir yayımcı, yazar veya çizer bu işi yürekten sevdiği için yapmıyorsa bu işe kalkışmamalı. Dışarıdan gözüktüğü kadar kolay bir iş değil bu çünkü.

http://www.resimliroman.net/image/roportaj/mahmud03.jpg

- Türkiye'de çizgi roman bir yerlere gidecekse bunu sizin yaptığınız gibi "dıştan içe (Amerika'ya çiziyorsunuz anlamında)" mi yoksa "içten dışa (daha yapamadık ama yapabilir miyiz bilmiyorum)"mı yapmalıyız?
İçeriden dışarıya yapmak bence şu anda öngörmesi zor bir durum. Malum bu sadece çizgi roman için geçerli olan bir durum değil. Sinema ve müzik piyasasında daha yeni yeni bazı ufak tefek gelişmeler oluyor. Bu sektörlerdeki gibi bir piyasa çizgi roman için geçerli olmadığı için bundan bahsetmek şimdilik pek mümkün değil.

Doğrusu çizgi romandan bir çizer olarak Türkiye de para kazanmak şu anda son derece zor. Ben bildiğiniz üzere yurt dışına ağırlıkla çalışıyorum. Bu hem biraz tercih meselesi hem de biraz zorunluluk meselesi. Dışarıda yakalanmış bir başarı yurt içindeki piyasada bir canlanma yaratabilir ama Türkiye de oturmuş bir çizgi roman piyasası olmadığı sürece bir çizgi roman üreticisi için maddi tatmin de zor bir durum. Bu da aynı zamanda maalesef yeni meraklıları caydıracak bir faktör. Bu yüzden yine bu durum özveriye bakıyor en sonuna galiba. Türkiye de bazı insanların çabası ve özverisi olduğu sürece burada bir piyasa oluşacaktır. Ben inanıyorum ki bu piyasanın oluşması adına şu anda bazı ufak ama güzel adımlar atılıyor. Bu sanata gönül vermiş kişilerin, üreticisi olsun okuru olsun, bu gibi girişimleri desteklemeleri ve bu uğurda belki de fedakarlıklar yapmaları gerekiyor.

hayalsaati olarak teşekkür ederiz

Mahmud A. Asrar web siteleri: www.geocities.com/m_asrar1
www.mahmudasrar.blogspot.com

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 25 Ocak 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: