Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 24 Eyl 2017, 10:44

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010, 22:43 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Resim

Ümit Kaptan 2. sayısı raflardaki yerini alalı nerede ise 1 ay oluyor. İlk sayı "Haraç Çetesi"nin devam öyküsü "Tuzak"heyecan dozunu da arttırmaya başladı. İlk yayınını internette yapan Ümit Kaptan çizgi romanının yaratıcısı Hakan Karabey'e bazı meraklarımızı gidermek üzere birkaç soru sorduk...

İlk olarak ne zaman yeni çizilen bölümler yayınlanmaya başlıyor ve sizden başka kimler çizecek bu bölümleri?
5. sayıdan itibaren yeni çizilen maceralardan birisi yayınlanacak. Ancak bir aksilik olur da yetişmezse yine eskilerden (1997-1998 yıllarında çizdiğim) bir macerayı gireceğiz. En kötü ihtimalle 7. sayıda yeni çizgilerle karşılaşacaksınız. Gerçi üçüncü sayıda başlayacak olan maceranın bir kısmını 2000 yılında çizmiştim kalan kısmını ise şimdi tamamlıyorum. Şu an benden başka bir arkadaş hazırlık yapıyor.Ayrıca çizer kadromuza bir iki çizer daha bekliyoruz.

Sizin için ulaşmaya çalıştığınız okuyucu kitlesine ulaştınızmı?
Bütün okuyuculara ulaştığımızı sanmıyorum.Yani ben de derginin dağıtıldığı pek çok yerde bitmiş olduğunu duyuyorum. Ancak dağıtamadığımız pek çok yer olduğunu da biliyorum. Aykan arkadaşım elinden geleni yapıyor. Dağıtım sorununu aşmamız için biraz daha zamana ihtiyacımız var sanıyorum.

Yıldırayın kapağı da güzel olmuş, farklı çizerlere kapak çizimi yaptırmaya devam edecek misiniz?
Yıldıray ÇINAR'IN çizdiği kapağı ben de çok beğendim.Albenili bir kapak oldu. Üçüncü sayının kapağını Yıldırım Kemal'in çizerlerinden sevgili dostum Erhan DÜNDAR çiziyor. Eminim o da güzel olacak.

Resim

Aborjin de güzel bir hikayeydi, bu tür çizgiler eklenmesi benim için farklı geldi (çünkü devam edecek deniyor hikayenin sonunda) niye bu hikaye bitmemiş de bu konmuş dedim kendi kendime. Bu tip eklemeler sürecek mi, bir hikaye ne zaman bir sayıda başlayıp bitecek?
Bu tip çalışmalara her sayıda yer vermek istiyoruz. Biliyorsunuz her sayı 96 sayfadan ibaret. İlk macera ise 3. sayıda 34 sayfa daha devam edecek yani Aborjin bölümünü koymasak da hikayeyi bitiremeyecektik. Bir hikayenin bir sayıda bitmesi pek mümkün gözükmüyor. Çünkü iki bant çalışıyorum ve 96 sayfa çok yetersiz kalır. Üç bant olsaydı bu dediğiniz mümkün olabilirdi.

Şu anki halini konuşmuyorum, gelecekte (yeni çizilen hikayelerde) sayfa düzeni değişecek mi?
Yani bu çalışan çizere göre değişebilir sanıyorum. Ancak ben çizimlerime aynı düzende devam etmeyi düşünüyorum.

Ara sıra aklıma "Acaba Bonelli usulü mü olacak" demek geliyor, yeni oluşturulan Anarres çizer takımı acaba öyle mi olacak?
Benimde isteğim tabii ki Bonelli usulü çalışabilmek. Borosot adlı çalışmamız aslında bir ekibin ortak iş üretmesinde önemli bir deneyim olacak. Çünkü sekiz çizer ve bir senaristi bir araya getiriyorsunuz ve kısa bir sürede bir albüm hedefliyorsunuz. Aykan bey bu işe oldukça önem veriyor.

Resim

Ve aylık yayın periyoduna geçeceğiz demiştiniz bu ne zaman ve nasıl olacak?
Aylık yayın periyoduna geçmemiz için bence en az beş çizere iki-üç de senariste ihtiyacımız var. Ümit Kaptan'ı ulaştırabileceğim en iyi yere ulaştırmak istiyorum. Bunun için elimden geleni yapacağım. Öncelikle onun tek sahibi gibi davranmayacağım. Ne zaman Hakan KARABEY'in Ümit Kaptan'ı diye anılmazsa işte o zaman hedefime ulaşmışım demektir. Evet Ümit Kaptan'ı ilk ben tasarladım ama tek başıma onu önemli bir çizgi roman yapamayacağımın farkındayım. Farkındaysanız pek çok yerli çizgi romanda Kitabın kapağında Çizerin adı da yazar. Bu da o çizgi romanın tek o çizerle sınırlı kalacağı anlamındadır. Ben bunu yapmadım. Çünkü Ümit Kaptan'ın isteyen her çizer arkadaş tarafından çizilmesini istiyorum. Benim Kaptan üzerinde hakkım neyse onu çizen her çizerin, yazan her senaristin de hakkı o olacaktır.

Biz ilk on sayıda satış rakamlarına bakmadan yayınımıza devam etmeyi ta baştan kararlaştırdık. Ha aradan bir yıl geçer biz de şöyle bir duruma bakarız. Yani bir dergi beğeni toplamamışsa ısrar etmenin yararı olmaz sanırım. Ama ilgi yeterliyse yolumuza devam ederiz diye düşünüyorum.

Ben burada Anarres'e değinmek istiyorum.Anarres (Ankara Animasyon Resimli Roman Eğitimi ve Sinema Derneği) Yerli çizgi romanı geliştirmeyi kendine hedef seçmiş durumda. Yıllardır İstanbul'dan beklentilerimiz vardı ancak boşa çıktı. İyisiyle kötüsüyle yerli çizgiye şans tanımalıyız. Bir çalışma yayınlanmadan tepkiler alınmadan eksiklerinizi nasıl düzeltir daha iyiyi nasıl yakalarsınız? Bu mümkün mü? İşte Ümit Kaptan'da da değişik çizer arkadaşlara yer ayırmamızın nedeni bu.

hayalsaati olarak Ümit Kaptana Uzun bir ömür diliyoruz ve teşekkür ediyoruz.

Ümit Kaptan'ın resmi sitesi: www.onurcizgi.com

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 25 Ocak 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: