Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 12:58

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010, 22:55 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Geçtiğimiz hafta ABD'de "Victoria's Secret Service" çizgi romanının 1. sayısının çıktığını ve bir Türk tarafından çizildiğini duyurmuştuk. Şimdi sizlere bu Türk çizer Nadir Balan ile yaptığımız röportajımızı sunuyoruz...

Resim

- Nadir önce "neden Amerika" diye sorayım sana. Türkiye’nin suyu mu çıktı, Türkiye’de çizer olunamıyor mu, Türkiye’de çizilemiyor mu, Türkiye’de imkan yok mu?
Çocukluğumda severek ve heveslenerek okuduğum çizgi romanlar ve bana "en kaliteli" gelen çizerler Amerikan çizgi roman dünyasından geldi. Bir gün bu çizgi romanların seviyesine yükselebilmek, bana verdikleri kaçamağı başkalarına ayni şekilde verebilmek en büyük hedefim haline gelmişti. Altıncı sınıftan beri bundan başka bir düşüncem yoktu denilebilir.Türkiye’de bir çizer olarak, profesyonel kimseyi tanımadan kendi kendine, Amerikan stilinde çizgi roman fırsatı yaratmak imkansız. Çizer olarak çalışabilmek için çaresiz elde olan imkanlara doğru yönelmek gerekir. Türkiye’de 90-99 seneleri arasında deneyim acısından gördüğüm tek fırsat mizah dergileriydi, ve bu dergiler de tartışmasız çok farklı bir dal. Bundan başka bir fırsat varsa bana ulaşmadı.Ama Türkiye’de çizilemez mi? Daha büyük firmalarda çalıştıktan sonra, elimizdeki deneyimle ve imkanlarla Türkiye’de bir Çizgi roman çıkarmaya çalışalım. Belki o zaman olur.

- Eline aldığın ilk çizgi roman hangisiydi ve ilk satın aldığın çizgi roman neydi,
Elime ilk aldığım çizgi roman 80'li yıllarından bir Superman hikayesiydi. Büyük bir robot'a karşı savaştığını ve Lois Lane'i X-ışınlarıyla süzdüğünü hatırlıyorum. Bundan sonra bir kaç sene çizgi roman görmedim, ama 11 yaşımda yine Superman ile karsılaştım ve bu sefer tutkunu oldum. Batman, spiderman, X-men gibi diğer klasiklere de tabii hemen heves sardım.

- Şu an kaç çizgi romanın var
Çizgi roman koleksiyonumu en son 6 sene önce, üniversiteye gitmeden önce saymıştım, o zamanlar 6-7 bin kadardı. Amerika’daki koleksiyonum taşınma nedenleriyle çok daha ufak, binden az diyebilirim.

Resim

- Ne zaman "çizmek" eylemini bir iş olarak yapabileceğini anladın.
Her zaman yapmak istediğimi biliyordum ama gerçekçi olup olmadığını bilmiyordum. Üniversitedeyken o zamanın Marvel CEO'su Peter Cuneo'nun tamamen şans eseri olarak benim üniversiteden mezun olduğunu duydum (Alfred University). Onunla görüşüp konuştum ve ertesi sene, 2002 de, Marvel'da staj yaptım. Ordayken orijinal çizimlerle içiceydim ve hevesime heves kattı, isin iç yapısını tanımış oldum. Üniversiteden mezun olunca New York'ta, Wall Street' te grafik tasarımcı olarak çalışmaya başladım ama bana göre değildi, baş tasarımcı olarak is teklifi gelince reddettim ve kendimi odama kapatıp çizmeye başladım. Yavaş yavaş iş bulmaya başlayınca bunu yapabileceğime karar verdim, ama kolay gelmedi, çok çalıştım ve çok şey feda ettim bunu gerçekleştirebilmek için. Buradaki çizgi roman rekabeti çok güçlü.

- Ben şu kahramanı çizmek istiyorum dediğin bir süper kahraman var mı?
Güçlü ama yine çok hareketli karakterler ilgimi çekiyor, Nightwing tarzı. Ama X-men tarzı bir grup kitabi da çok zevkli olabilir. Gerçi hedeflerimi öyle belirlemiyorum. İlk başladığım zaman, "bir çizgi roman çizeyim" olarak hedefim vardı, bundan sonra "bundan daha iyi bir firmayla çalışayım" olarak hedefimi geliştirdim. Şimdilik hedefim önümdeki projeleri bitirdikten sonra "independents" dünyasından koparak Darkhorse, Image, Marvel, DC gibi daha tanınmış "mainstream" firmalara yönelmek olacak. Tabii daha başlamamış yeni projelerim var, o yüzden bu biraz zaman alabilir.

- Ben bu adam gibi çizmek istiyorum dediğin bir örnek aldığın kişi var mı?
Örnek aldığım çizer sonsuz, ama genel olarak bir kişiyi örnek almaya çalışmam çünkü ortaya bir Clone olarak çıkmak istemiyorum. Gerçi çizgi roman dünyasında Clone'larin da yeri var, bir çok büyük isim işe böyle girmiştir, ama bana biraz hileli gibi geliyor, o yüzden kendime stilleri birbirinden farklı isimleri örnek almaya çalışırım, Ed McGuinnes ve Jim Lee gibi, ikisi de efsane ama stilleri çok farklı. Böylelikle kendi içimdeki stil kendini geliştirebilir.

- Amerikan comicsleri dışında İtalyan, Fransız ve Japon çizgi romanları ilgini çekiyor mu, okur musun bunları, isteseler bu tarz çizimler yapar mısın?
Amerikan dışında manga'ya ilgim var, aslında doğrusu Anime ye ilgim daha büyük. Fransız, İtalyan stilleri hoşuma gitse de açıkçası etrafımda da bu kitaplar bulunmadığı için bakmıyorum. Mangayla 90'lilarin ortasında tanıştım ve stilime etkisi oldu. Manga tarzı bir çizer olarak bilinmek istemem ama o şekilde çizmem istenmişti, kendi stilimle karıştırarak bir kitap yapacaktım ama henüz bu proje konuşmaları bitmedi. Genel olarak manga ve Animdeki enerjiyi kendi stilimle birleştirebilmeyi her zaman hedef etmişimdir. İlk "gerçek" çizgi romanım "Judo Girl" hakkında eleştirmenler "Manga etkisi büyük" demişti, ama stilim her kitapla biraz daha olgunlaşıyor ve değişiyor.Ayrıca "Full Metal Alchemist" adli animenin Amerikan oyuncakları için desenlerini gecen yaz ben tasarladım, ve tasarılarım Japon Funimation firması tarafından büyük övgüler aldı, bana söylenenlere göre ilk tasarım desenleri neredeyse hiç onaylanmaz, düzeltmeler için geri gönderilir, ama benimkileri hemen onaylamışlardı. Çok büyük bir basari olmasa da yine gururlanmıştım :)

Resim

- Mesela Özcan Eralp'de Kızılmaske ve Mandrake’yi çiziyordu, Türkiye’de okurlar bu iki kahramanı da delicesine sevdi. Sen böyle bir kahraman üretip kahraman olabileceğine inanıyor musun?

Aslında bu soruyu sormanız çok ilginç çünkü geçenlerde aynen buna benzer bir şey düşünüyordum. Türkçe’ye çevrilmiş standart kitaplardan birisi ve hoşuma giden bir kitap olan Nathan Never'a biraz benzeyen, sci-fi tadında uzay macerası olan bir kitap tasarlamaya başladım. Editörüm ile beraber bu karakteri geliştirmeye başladık ve yakınlarda projelerimin arasında bu kitabı da çizmeye başlıyacam. Karakterimin ve kitabin adi "Swift Buckle".Kızılmaske ve Madrake nasıl geçmiş senelerin okurlarında heyecan uyandırdıysa "Swift Buckle" da yeni cağın okurlarında teknolojisi ve hızlı hareketi ile ayni heyecanı uyandırabileceğine inanıyorum.

- Seni heyecanlandıran bir çizgi roman var mı?
Bu aralar DC'nin Infinite Crisis hikayesi çok heyecanlı. Çizgi roman dünyasında zengin ve bilinen bir geçmişi olan hikayeleri sarsıp alt üst etmek herkesin ilgisini çekiyor ve çizgi roman dünyasında yankılar uyandırıyor.

-Çizerken heyecanlandığın bir karakter var mı
Şu anda en çok çizmekten heyecanlandığım karakter Darkhorse firmasının "Shi" karakteri. "Tenth Muse"adli daha önce çizmiş olduğum bir karakterin Shi ile karsılaştığı bir kitap üstünde çalışmaya başladım, henüz sadece kapakta Shi'yi çizdim ama bilinen bir karakter olması insani biraz heyecanlandırıyor ve daha büyük ve daha iyi bilinen karakterlere (ümit ediyorum) geçtiğim zaman daha da heyecanlanacağımı biliyorum.

- VSS den önce hangi çizgi romanlarda çizdin, kimlerle çalıştın.
İlk çizgi roman tecrübem 2002 senesinde "What is Enlightenment" adli bir dergide 7 sayfalık bir çizgi romandı. Daha sonra BlueWater Productions ile "Judo Girl" kitabinin ilk 4 sayısını çizdim ve Alias publishing tarafından basılmaya başladı. Bundan sonra "the Tenth Muse" adli kitabin 5.inci sayısını ve "the Legend of Isis"in 5.inci sayısını çizdim. Potluck adli bir derginin ( galiba 4.uncu sayısında) 7 sayfalık bir çizimim vardı. Digital Webbing Dergisinin 26.inci sayısının özel kapağı ile 5 sayfalık bir hikayesini çizdim. Bluewater productions için 15-20 kadar kapak çizdim (henüz hepsi çıkmadı). VSS'in 0'dan 5'e kadar sayıları benim ve bahsettiğim "Shi-Tenth Muse" dergisi de çalışma safhasında. Bunun dışında başka projeler hakkında konuşmalarım var, ve "Swift Buckle" geliştirilme safhasında. Ayrıca bir süre oyuncak desenleri üzerinde çalıştım.

Nadir bey, bize zaman ayırdığınız için hayalsaati olarak teşekkür ediyoruz.

Bu röportaj http://www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 28 Ocak 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: