Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 24 Kas 2017, 09:29

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010, 23:50 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
5. sayıdan beri sesi soluğu çıkmayan Klan ekibi Şubat ayı içinde 72 sayfalık Gri-Afrodit albümü çıkaracak. İçeriğinde Selim Kurt'tan 45 sayfa Gri (5 bölüm bir arada), 18 sayfa Afrodit (3 bölüm bir arada), Ayrıca Eksizler, Pin-uplar ve yorumlar kısımları da olacak. Daha önce yayınlanmış Klan dergilerindeki Gri maceralarının yanı sıra bu albümde 9 sayfalık final bölümü de var. Bu bölüm le her şey açığa kavuşacak. ve Hakan Tacal'ın Afrodit'i. Bu arada Klan 6 ve Klan 7 Kabusname'nin hazırlıkları da sürüyor.
Biz Gri_Afrodit albümü öncesinde Klan Fanzininin kurucusu Selim Kurt ile konuştuk.

Resim

Klan olarak beğendiğimiz bir fanzini çıkartıyorsun, benim raflarda 2-3-4-5 sayılar ara sıra tekrar karıştırdığım dergiler arasında yerini aldı (1.sayı hala yok), biz Klan 6 yı beklerken şimdi de bu dergilerde yayınladığınız senin Gri ve Hakan Tacal'ın Afrodit’i bir albüm gibi karşımıza tekrar çıkacak. Ama sadece bu ilk sayılardaki maceralar değil, bir devam da olacak değil mi bu albümün içinde?

-Bildiğiniz gibi "afrodit-tanrıçanın kanı" 3 bölümlük bir çalışmaydı ve bitti. Bu albümde onun devamı yok. Hakan Tacal devam ettirir mi, kesin olarak bilememekle birlikte büyük olasılıkla başka bir macerayla devam edebilir gibi geliyor bana. Sonuçta öykü Afrodit'in düşüş aşamasında sona eriyor. Öldü mü? ölmedi mi? bende bilmiyorum. Ama bölüm olarak isim konulması devam edilebilirliğini arttırıyor. Bu devam klan logosu altında da olabilir, Hakan ağabeylerin kendi grupları olan Çapa logosu altında da. Ama benim bir şey söylemem yanlış olur açıkçası. "Gri"’nin ise 4 bölümü yayınlanmıştı zaten. Bu albüm 9 sayfalık 5. bölümüyle sona erecek. Ama ölmüyor, sadece “şimdilik” erteleniyor hepsi bu. İlerleyen sayılarda gene karşımıza çıkacak. Albüm arkalı önlü bir çalışma, boşuna “albüm” demiyoruz yani.:) daha önce bu formatta bir albüm yapılmadı. Buna benzer olarak Çapa grubu arkalı önlü karakter fanzinleri çıkartmıştı onlarda tabiri caizse “fasikül” tadında işlerdi. 2004'te ise Hakan Tacal Çapa’dan “FIRTINA-ALACAKARANLIĞA DOĞUŞ” albümünü çıkardı ama o da zaten dergi olarak çıkmış sayıların tamamını oluşturuyordu yani yeni bir çalışma yoktu. Bu albümde ek olarak eskizler ve pin-uplar da var ve bence çok önemli olan “yorum” kısmı. Yani çizer bu karakteri oluştururken aklında ne vardı, nelerden etkilendi/yada gaza geldi ki böyle bir öykü tasarladı gibi.

Resim

-Peki, Avrupa ve Amerika çizgi romanı olarak okunabilirlik artsın diye aşırı şiddet ve cinsellik ön planlı çalışmalar yapılıyor, klana da bu bir şekilde yansıyor, macera okunabilirliği için böyle bir şart var mı?
-Klan’da okunabilirliğini arttırmak için fazla cinsellik yada şiddet uygulamak gibi bir politikaya yer vermedik açıkcası. Kendi adıma konuşmam gerekirse klan#5 teki gri öyküsünde fazla “şiddet” ve “küfür”e yer verdiğimin farkındayım. Gri’de ben zaten şiddeti anlatmak istedim. Yani tamamen kontrolüm altında olan ama satış politikası güdülmeden yapılan bir tutum. 4. bölümde bunun sırıtmasının sebebi ise bir önceki “yüzleşme” adlı bölümde herhangi bir “aksiyon” olmaması ve öyküdeki küfür dozajının fazla olması. Son bölümdeki küfür yoğunluğunu da şu şekilde açıklayabilirim öyküde de geçen tarihte (bizzat gerçek tarihi yazdım) yakın bir arkadaşımın arkadaşı gece yarısı İstanbul da evine giderken bir karton toplayıcısı tarafından aynen öyküdeki gibi suçsuz yere öldürülüyor. Kendimi Gri'nin yerine koydum. Ben orada olsaydım nasıl bir “infaz” yapardım onu kurguladım ve çizdim. Aklıma gelen en “acımasız” kelimeleri döktüm ve en “acımasız” şekilde de cezasını verdim. Kendi çapımda takıldım açıkçası. Kimin için hiçbir önemi yoktur bu yaptığım işin, ben en azından kendi vicdanımı rahatlattığıma inanıyorum bu öyküyü çizerek çünkü başka elden ne gelebilir ki? Bir çizer başka türlü nasıl tepkisini ortaya koyabilir ki?

-Fanzin normalde yazan ve çizenlerin düzensiz yayınlarıdır belli bir periyodu yoktur ama "devam edecek" "devamı gelecek sayıda" ibareleri bizi bir bekleyişe sürüklerken uzun süre dergiden ses soluk çıkmaması da "hani ya bunun devamı, kaç ay oldu bi hikaye okucaz, başlarım şimdi yapacakları işe" gibi abuk sözler söyletiyor. Acaba devamı gelecek sayıda öyküleriniz dergiye koymadan önce tamamlanıp bitmiş öyküler mi yoksa " nasıl olsa bir gün bitiririz" dediğiniz sayfalar mı?
-Açıkçası “nasıl olsa bir gün bitiririz dediğimiz” sayfalar. Zaten bitmiş işler olsa her ay düzenli şekilde çıkartırdık dergileri. Yaptığımız iş fanzin ve bu çok normal. Yıllardır yayıncılık yapan bir sürü yayınevi dahi zamanında dergilerini çıkartamazlarken biz işlerimizi bitirdiğimiz gibi dergimizi basıyoruz. Yayınlarda “süreklilik” çok önemli bir şeydir, Bende bir çizgi roman okuru olarak takip ettiğim derginin söz verilen tarihte çıkmasını isterim. Ama biz profesyonel bir yayınevi değiliz ki. Biz “fanzin” çıkartıyoruz. Gecikmelerde bizim lüksümüz olsun. Sonuçta “profesyonel bir ekip” değiliz. Benim söylemem yanlış olucak ama mutlaka şunu da söylemem lazım bizim dergilerimiz “fanzin standartlarının çok üzerinde dergilerdir”. İsterseniz piyasada çıkan edebiyat, müzik, sinema, mizah üzerine yapılan diğer fanzinlere de bakabilirsiniz. Bizimkiler olması gerekenden çok düzenli, titiz ve kaliteli çalışmalar bence. Dergileri çıkartırken hepimiz elimizden gelenin “en iyisini” yapmaya çalışıyoruz. Özellikle derginin amatör çizerleri ben, Gökhan ve Caner. Mesela Hakan Tacal’a çok fazla bir şey söyleyemeyiz çünkü o fazlasıyla işini ciddiye alıyor, herhangi bir problem kalmıyor yani. Onun dergimize olan ilgisi de beni açıkçası çok mahcup ediyor. Aynı şey Yıldıray Çınar ve Mahmud Asrar içinde geçerli. Çünkü onlar zaten çok yoğunlar ve işleri güçleri bizlerden çok daha fazla olan insanlar. Ama gene de desteklerini bizden esirgemiyorlar, kendi dergileri gibi Klan'a sahip çıkıyorlar. (gerçi klan da onların dergileri de)

Resim

-Peki yayın ve dağıtımda heyecan nasıl bir şey, çünkü dergiyi kendiniz dağıtıyorsunuz, "acaba satmazsa" kaygınız var mı? Yoksa bu sadece bir hobi mi?
-Şimdilik çalışmalarımızı geliştirmek amacıyla yapıyoruz (en azından amatörler). Biz çizgi romanı çok seviyoruz ve günümüz Türkiye'sinde buna dair küçük bir çabanın, birileri için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Dağıtım işi en çok "keyifli" hem de çok "yorucu" oluyor açıkçası. Mesela dergimiz basılmış mutluyuz mesuduz, ama dergileri ben alıp dağıtıyorum (bazen Gökhan’da oluyor, eğer ki daha önemli bir işi yoksa). İki kişi daha kolay oluyor tabi tek kişi olunca zor ama dediğim gibi derginin çıkmışlığının verdiği keyifle pek fazla dert olmuyor. Bu şunun gibi; annemin para verip manava alışverişe yollaması gibi bir şey. O zaman çok zor geliyor. Ama aynı parayı sinema için verse “-oğlum git şu parayla bir sinemaya” dese seve seve giderim, onun gibi bir şey.

-Zahiri ile yakında ortak bir projede buluşabilecek mi Klan?
-Klan-zahiri ortaklığı ile bir dergi projemiz vardı. Ama senaristten neredeyse 1 yıldır ses soluk gelmiyor. İlk başta toplamda 120 sayfalık bir çalışma olacağı söylendi. Ama ben pek gerçekleşeceğini düşünmüyorum. İstemediğimden değil, senaryosu bile 1 yılda bitmediyse, çizimleri kim bilir ne kadar sürer acaba?

Resim

-Öncelikle sana Türkiye'de çizer değil de çizgi romancı olmak zor, nereden bulaştın bu çizgi roman işine diye soruyorum,
-İlk olarak bir karikatür geçmişim var. Çıkan çapa fanzinlerinden gaza gelerek “-bende karikatür çiziyorum, neden bende bir dergi çıkartmayayım” dedim ve 2001 yazında (lise2'ye geçmiştim) 4 sayılık “KEMİK SURAT”adlı fanzinleri çıkarttım. Bu fanzinlerin 3 sayısı çoğaltılıp Bursa ve Ankara’ya dağıtımı yapıldı. 4. sayıdan ise sadece isteyenlere özel olarak bastık.

Benim beğendiğim yabancı çizerlerden Frank Miller var (kendisi büyük bir “deha” bence. Adam hem kendi tarzını ortaya çıkartmış çizgisel anlamda hemde dünyaca ünlü bir yazar. Hem çizerlikte başarılı hem yazarlıkta. Bu her yiğidin harcı değildir bence). Sin City’nin Türkçeye çevrilmeden önce zaten ilk orijinal albümünü almıştım. Diğer albümleri ise Arkabahçe sayesinde edindim. Todd McFarlane’de çok başarılı, gerçi Greg Capullo öğrencisi olduğu halde onu solladı ama gene de McFarlane bir ilk olarak kalacak. John Buscama, John Romita ve John Romita JR. sonra Avrupa'dan Enki Bilal ve Hugo Pratt. Türkiye'den en başta Yıldıray Çınar tabi. O benim hocam:). Keşke diyorum yaşıtım olsaydı da üniversitede filan tanışsaydık, bende Çapa Grubu çizerleri arasında olsaydım. Yıldıray abi çizgi romanı çok seviyor. Onu üç kelimeyle özetlemem gerekirse eğer: "ÇALIŞKAN"-"BAŞARILI" ve "ALÇAKGÖNÜLLÜ" desem yeterli olacaktır sanırım. Ama Çapa ekibinin şöyle bir ayrıcalığı da vardı. Okul arkadaşları oldukları için hep bir aradaydılar ve bu çizgi olarak birbirlerinin gelişmesini de sağladı doğal olarak. Ama Klan'da o yok. En fazla ayda yılda bir Gökhan'la birlikte masa başında sabahlamalarımız oluyor hepsi o. Yıldıray abi dışında başarılı bulduğum isimler: Mahmud A. Asrar, Hakan Tacal (ne mutlu ki dergimizde çiziyor:)), Ersin Karabulut (Gökhan'la birlikte Lombak dergisine sırf ona göstermek için çizim ve dergilerimizi götürüyoruz ,çünkü bizim halimizden anlayan bir tek o var dergiden), Kenan Yarar, Suat Gönülay, Atılgan Aşıkuzun ve Ergün Gündüz. İleride beni bir çizgi roman çizeri olarak ta görebilirsiniz, bir grafiker olarak ta. Ben şuan Yeditepe üniversitesi güzel sanatlar grafik bölümünde okuyorum. Şartlara göre çizgi roman ve grafik arasında karar vericem (belki de her ikisini yapabilirim,kader kısmet meselesi:)).

Resim

-Hele fanzin başlı başına bir iş, çizerleri bulmak, bir arada toplamak, yazmak, çizmek neyse de Türkiye gibi okuru problemli bir ülkede pek çok oturmuş, kurumsallaşmış yayınevleri bile bu işi becermekte zorlanırken sen dağıtım problemini nasıl aşıyorsun. Çapa yazar ve çizerlerini görüyoruz destekleri var, nasıl buluyorsun, ulaşıyorsun ikna ediyorsun fanzin için insanları.

-Dağıtım işi tamamen benim "ikna gücüme" kalmış bir şey desem yalan olmaz herhalde:) gülüyorum ama öyle. Ben bu konuda iyi niyetli olduğumu düşünüyorum.biraz kendimi övmüş gibi olucam ama ben gerçekten bunu severek yapıyorum. Herhangi bir kaygımda yok açıkçası, dergiler her halükarda satıyor. Ama 3 ayda satar ama 5 ayda ama 1 yılda. Sonuçta çıkardığım derginin bir fanzin olduğunu biliyorum ve fanzinlerin ortalama satış çizgileri de böyledir. Yazar ve çizerlerle internetten bağlantı kuruyorum. Mesela son olarak resimliroman forumda "zar" nickli bir arkadaş vardı ve çalışmaları hoşuma gitti. Mail attım "çizgi roman" yaparsan seve seve yayınlarız diye. O da kabul etti."çizgi roman" üzerinde özellikle duruyorum çünkü ilk sayıdan sonra dergiye pin-up koymama kararı aldık. Çünkü pin-up herkes yapıyor zaten olay o değil, bizim göstermek istediğimiz şey o değil. 3.sayıda da ileride çok başarılı bir illüstratör olacağını düşündüğüm bir arkadaşın illüstrasyonlarına yer vermiştik ama o da tam olarak bazı şeylerin bilincinde olmadığı için daha sonra dergiden çıkarıldı.

-Eline aldığın ilk çizgi romanın, en beğendiğin çizgi kahraman ve ilerde şu yayınevine şu kahramanın çizimlerini ben yapayım dediğin oluyor mu?
-Bizzat düşündüğüm bir kahraman yok ama ileride Marvel veya DC etiketinde kendi karakterlerimi görmek isterim(yerse:))

-Ve son soru; şu an kütüphanende kaç çizgi romanın var
-Ben yaşıma göre sıkı bir arşivci olduğumu düşünüyorum (bu arada 20 yaşındayım). Kitaplığımda yaklaşık 4 bine yakın çizgi roman var.

Röportaj için sonsuz teşekkürler, benim için çok keyifli oldu.

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 30 Ocak 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: