Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 23 Oca 2019, 11:28

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 00:03 
Çevrimdışı
Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 May 2006, 06:01
Mesajlar: 3196
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: kuşadası
Dile Kolay 50 Yıl olmuş Türkiye'de Teksas Tommiks'in Türkiye serüveni başlayalı. Çok sevmişiz onları ve hala yayınlanıyor ve hala pek çok çizgi romandan fazla satıyorlar Türkiye'de. Peki kimdir bunun yazarı çizeri, kimdir EsseGesse. Hoz Comics Capitan Miki ve II Grande Blek'in 50 Yıllık Serüvenini "EsseGesse Magazin" de topladı. Biz de fırsattan istifade Haşim Öz'e biraz EsseGesse'yi biraz da yeni yayınlarını sorduk.

Resim

- Hozcomics nedense daha çok fumetti ağırlıklı. comics ise Amerikan çizgi romanının türü. Acaba yakında Türkiye'de farklı comics ürünlerine yer verecek misiniz?
Hoz: Doğrudur. Ama “Hozfumetti” kulağa pek hoş gelmiyor. Çizgi roman ağırlıklı olarak fumetti’dir benim için. Ama güzel olan her şeye açığım. Özellikle de Türk çizerlere. Nothing Face Amerikan malı bir Türk çizgi romanı olduğu için Hoz Comics’te yayımlanmıştır. Dolayısıyla fumetti/comic ayırımı benim için yoktur. Yeter ki ürüne inanıyım...

- Hiçyüz albümünü yayınladınız, ABD de yayınlanmış ve bir Türk tarafından çizilmiş peki sizin yayınevi olarak Türk çizerlere yer verdiğiniz bir yayınınız olacak mı?

Hoz: Şimdi açık konuşmak gerekirse Nothing Face Türkiye’de çizilip, yayımlanamazdı. Bunun nedeni çizerin hakkını verememekten geçer. Yıldıray Çınar çok iyi bir çizerdir. Ancak hiçbir Türk yayınevi bu satış rakamlarıyla Yıldıray’ı tatmin edecek parayı ödeyemez. Nothing Face yayımlandığı dönem içinde en çok satan çizgi roman olmuştur ama ancak kendini kurtarmıştır.

Tommiks ve Teksas 50. yılında hala Türk çizgi romanının adı. Kimse kimseye "Swing'mi okuyorsun", "oğlum bırak artık o Volkan'ı" demez nedense, bunun adı Tommiks- Teksas'tır. Peki bu isimlerin orijinali Il Grande Blek ve Capitan Miki olarak girselerdi Türk çizgi roman piyasasına acaba tutar mıydı bu isim?
Hoz: Belki çok zorlanırlardı. Ama yine de belli bir potansiyel toplarlardı. Orijinal isim kullanmak isteselerdi eminim ki adı Blek ve Miki olurdu. Şimdi Miki ismi bize Miki Fareden dolayı komik geliyor. Ama Miki farede isim olarak Türkiye’de tutmuştur.

Resim

- Tommiks ve Teksas'ı Türkiye de renkli olarak yayınlatmak için renklendirttiniz. Jungla'yı renkli bastınız. Belki dağıtım ve satış iyi gitseydi daha fazlasını da görecektik. Gerçekte Türkiye'de bir yayını dağıtmak satmaktan daha mı zor?
Hoz: Teksas Tommiks’in renklendirilmesi orijinal İtalyan idi. Renkli Jungla her şeyiyle Bizim, Fatih Okta’nın emeğiydi. Elbette ki dağıtmak çok zor. Genele baktığınız zaman gazete dağıtımında iki büyük dağıtıcı var. Yüzlerce dergi dağıtıyorlar. Çizgi roman da bunların arasında amiyane tabirle kaynayıp gidiyor vitrinde hakkettiği yere alamıyor. Kitapçı dağıtımı ise tam bir facia. En büyük dağıtıcı diyorsunuz ama bakıyorsunuz felaket.

Resim

-Türk çizgi roman okuru profiline baktığımızda fazla bir şey göremiyoruz 500 kadar ne basılsa alan kolleksiyoner harici çok düşük bir okur kitlesi var. peki çizgi roman bir kültür olayımı gerçekte. Türkiye'de roman yazarları"okur okumuyor kütüphanesine koymak için kitap alıyor" diyor. Gerçekten okumuyor muyuz?
Hoz: Türkiye’de kitap okunmadığı bir gerçek. Çizgi roman ise aslında okunuyor. Ama insanların bunların halen yayımlandığından haberi yok. Hoz Comics olarak çıkardığımız her yeni çalışma mutlaka bir haber değeri taşıyor. Basının desteği hiç eksik olmuyor. Son olarak çıkardığımız Nothing Face ve EsseGesse Magazin bunların en iyi örnekleridir. Arkamızda bu kadar büyük basın desteği olmasına rağmen insanlar bizi arayıp “Hala Teksas Tommiks çıkıyor mu?” diye soruyorlar. Bizde onlara Zagor, Teks, Martin Mystere gibi daha pek çok yayın hala çıkıyor diyoruz. O zaman insanlar heyecanlanıyor ve bayilere koşuyorlar. Dolayısıyla 500 kişi ile sınırlı kalmak çizgi romanın gelişimine destek hiçbir zaman olamaz. Bunun için üretilen her ÇR’nin ÇR okuruna ulaşacak bir reklam aracını da beraberinde getirmesi gerekir. Ancak ÇR sektörüne böyle hizmet verilebilir. İnsanlar ÇR yayımlandığını duyup bugün 50 yıllık kültlere yönelirken yanında çıkartılacak yeni ÇR’leri de görerek ilgi alanlarını mutlaka geliştireceklerdir. Eğer bu gerçekleşmezse sadece bildiği ÇR’yi Teksas, Tommiks, Zagor ve Teks’i almaya devam edecektir. Bu da genele yayılamadığı için yeni çizgi romanların önünü kapatacaktır.

Hayalsaati olarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Hoz Comics tarafından çıkan yayınları daha yakından tanımak isterseniz www.hozcomics.com sitesini ziyaret edebilirsiniz...

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 09 Şubat 2006

_________________
Çizgi Roman Kültürdür!


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye