Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 13:07

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 00:09 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Strip dergisiyle başlayan Pırıl Kız ve İman LTD'nin gezegeninde şimdide yeni bir sığınak bulundu... Sığınak 13... Hakan Tacal'la Yazıp çizdiği "Mor Bulut Gezegeni" üstüne kısa bir söyleşi yaptık...

Resim

2004'ün ekim ayında Strip dergisi ile başlayan "Mor Bulut Gezegeni" bilim-kurgu bir yapıt. Mahmud Asrar ve Yıldıray Çınar'la Pırıl Kız ve İman ltd yi yarattınız, nasıl ortaya çıktı mor bulut gezegeni?
Mor bulut gezegeni aklımızda olan bir şey değildi, yani grup olarak var olan bir projeyle fikirle gitmedik Strip'e. dergiye iş verip veremeyeceğimiz sorulduğunda (daha önce de strip Altyazı dergisinin ekinde çıkarken bir kısa Karabasan hikayemizi yayımlamışlardı.) önce genel olarak yayıncının istekleri ve yayın formatını öğrendik, sonra önerimizi sunduk. Açıkçası şimdi düşününce o öneri nasıl aklımıza düştü hatırlamıyorum. Kolay veya hızlı çalışan bir olmadığım için sıkıntılı bir dönem olduğu kesin. Genelde hikayeler ya belli bir sekansın etrafına öykü örme, yada okuyucunu belli bir duygusal tepkisini oluşturacak bir yapı etrafına detaylandırma şeklinde gelişiyor. Ama sanırım burada yayımcının sınırları, derginin formatı ve bizim ekip yapımız bu sonucu yarattı.

Mor bulut gezegeninde geçen iki öykü nün senaristiydiniz şimdi de Sığınak 13 de yazarlığınızın yanına çizerliğinizi koydunuz, acaba mor bulut evrenini yazmak mı zor,çizmek mi?...
Benim için ikisi de zor. Yazmanın fiili yazımdan önceki zihinsel süreci (kuluçka devresi) hem dertli, hem de bir yapbozun yavaş yavaş oluşması gibi zevkli. yazıya dökme sadece bitmiş işi temize çekmekten ibaret. Burada çizime nazaran yazımdaki kuluçka evresinin belirli bir aritmatiğinin olmaması (adam-saat veya sayfa-gün bazında) işleri benim gibi zor iş çıkartan kişiler için iyice beter hale sokuyor. Kilitlenip kaldığım çok iş var.

Resim

Bilmiyorum nedendir bir bitmemişlik var son öykülerde Non Omnis Mortiur olsun, bul ve kaybet olsun, aynı şekilde Sığınak 13 de de acaba bu bitmemişlik yer darlığı ve benzeri bir sorun mu, tam en keyifli yerinde bitiyor, bu öyküler devamı gelecek sayıda şeklinde biraz uzayamaz mıydı?
Özellikle mizah camiasındaki çizgi romanlar bazında hep söylenen bir şey var. tek sayıda başlayıp biten hikaye isteniyor. Galip Tekin'in resimliroman'ında da baştan konulan kıstaslardan biriydi bu. Strip'te de ilk baştaki 6 sayılık seriden sonra kısa hikaye talebi geldi. ancak ben tek başına anlam ifade edebilecek, ama ana bir hikayenin bölümleri olarak da değerlendirilebilecek tek sayılık işler yazmaya çalıştım. Gerek yayımlanan, gerekse henüz çizilmeyen işlerin bazı zaman kıvamını tam tutturamadığım, yavan kaldığı doğru. Bu benim hatam. her sorun gibi bu da ürettikçe çözülecek.

Bakıyoruz Işık Şehri Mahmud Asrar'ın, yeryüzü (adını unuttum imanın bulunduğu bölge neresi) Yıldıray Çınar'ın ve yer altı sizin, acaba Çapa'nın üç çizeri önceden paylaşmış mıydı bu bölgeleri yoksa sığınak sonradan mı eklendi?
Sığınak sonradan eklendi. Ama Mahmud ve Yıldıray'ın neyi çizeceği belliydi, tasarımlarını da kendileri yaptılar zaten.

Strip 13 de de yeni bir iman ltd olacak galiba...
Senaryo çok gecikti, hazırlanabilirse olacak.

Siz bu hikayeleri ne kadar önce den yazıp çiziyorsunuz, yeni bir öykü var diye yayıncıya siz mi söylüyorsunuz yoksa onlar mı sizden yeni bir iman yazın-çizin diyorlar?
O konuda bir sistem oturduğunu sanmıyorum. Bazı öyküler çizilebileceğinden çok önce, çoğu ise çizimin başlaması gereken tarihten çok sonra bitiyor. Yayıncılarla iletişimi daha çok Yıldıray sağlıyor. Onun piyasada bir çevresi/ağırlığı var. Yayıncılar da yeni bir yayın düşündüklerinde kapak için olsun çizim için olsun onunla iletişime geçiyorlar, böyle başlayan muhabbetten gruba da iş çıkıyor. grubun yapacağı işleri Yıldıray buluyor demek yanlış olmaz. (Hemen buracıkta kendisine "Çapa'nın menajeri" beratını takdim edelim)

Mor bulut gezegeninde daha ne tür gelişmeler beklemeliyiz?
Bir kaç durağan hazırlık öyküsünden sonra hareketli ana hikayeler düşünüyorum. Ama Yıldıray'ın askere gidecek olması, yayımcının ve genel şartların durumu ne ölçüde izin verecek zaman gösterecek. Bu arada Mahmud ve Yıldıray'ın yurtdışı uğraşlarının sonuçlarını almaya başlamaları, yani yerel piyasanın şartlarıyla daha fazla ilgilenemeyecekleri de bir başka nokta.

Resim

Çapa olarak sizin Çapa Sunar adıyla bir fanzininiz vardı, acaba yeni sayıyı görebilecek miyiz yoksa uzun bir ara mı var...
Gaza gelmemize bakar.

Sizin çalışmalarınızı aynı zamanda Klan fanzininde de görüyoruz, Emir Bey'i çiziyordunuz en son, Klan'ın yeni sayısında da devamını heyecanla bekliyoruz, Emir bey de de fantastik bir öykü olacak mı gördük ilk bölümde ejderha benzeri bir canavar vardı...
Türün kalıplarını denemek istedim. Sanırım fantastik öğeler olacak. Ama daha çok 21. yüzyılda tarihi çizgi roman nasıl olabilire bir deneme-eskiz olacak gibi. Daha önce de bir western denemiştim. Emir Beyi bitirince bir aşk hikayesi deneyeceğim galiba.

Klan da yayınlanan Afrodit de albüm oldu Gri ile birlikte, acaba Çapa'nın çalışmalarından da bir albüm görebilecekmişiz yakında?
Selim albüm fikrini iyi düşündü, başlayıp biten bir formatta okumak daha iyi muhakkak. (Gerçi farklı zamanlarda hazırlanan bölümler arasında font farklılıkları gibi farklılıklar olacak korkarım ama olsun artık o kadar) . Çapa çizgiroman grubunun 10 yılına özel bir şey yapalım istiyoruz ama kısmet.

Resim

Sırada "çizgi roman üstüne bir çizgi roman" çalışması var herhalde Serüven için, sizce Türkiye'de çizgi roman nerede ve nereye doğru gidiyor
Serüven gibi kemik okuyucunun kültürel platformu olabilecek, yeni gelenlere kaynak teşkil edecek bir derginin halen devam ediyor olması büyük bir şans. daha önceki yıllarda Bilgi üniversitesinde ve Fransızların işbirliği ile Ankara'da yapılan organizasyonlar da devamlı hale gelirse çok daha iyi olur. eninde sonunda yerli işlere yer veren Strip gibi fırsatların çoğalması, diğer çizgi roman yayıncılarının da bu zor ve külfetli işe el atarak okuyucu profiline katkı sağlamaları Türk çizgi romanını belli noktalara getirebilir.

Siz mimarsınız, aslında çizime pek uzak değil mesleğiniz ama yine de çizgi romana zaman ayırmak zor değil mi? Türkiye'de çizgi roman senaryosu yazarak ve çizgi roman çizerek geçinebilir mi insanlar...

Zaman yok mazeretini nefret etsem de arada sırada kullanıyorum. ama sorun disiplin ve odaklanma eksikliğim. bir konu üzerinde 15 dakika yoğunlaşamıyorum. O anlamda zor oluyor. ama en kötü şartlarda bile muhteşem işler yapılabileceğine inanıyorum. hatta tam tersi çok rahat bir ortam sizi öldürebilir.

Çizgi romandan geçinmeye gelirsek; mizah sektörünün çıkarttığı dergilere iş verebilirse geçinebilir. oradaki çizerler başka iş yapmadan yaşayabiliyor. Ama orada bile sadece yazar olarak geçinmek istiyorsanız 2-3 ayrı çizere öykü vermeniz lazım. Bu da pratikte imkansız. Mizah ortamlarında olgunlaşan çizerlerin mizah dışındaki çizgi romancılara kıyasla daha dışa kapalı, dünyadaki çalışma biçimlerinden uzak olduğunu düşünüyorum. dolayısıyla bir yazarla uzun vadeli bir çalışmaya girmezler. Sanatçı egoları buna dayanamaz. (editör sorunsalı da bu temelde bir şeydir.) Belki de Çapa Çizgiroman Grubu'nun bunca yıl bir arada durabilmesini sağlayan şey üyelerinin dışa bakabiliyor olmalarıydı. yurtdışındaki profesyonel yapılanmalara aşinayız. Ekip çalışmasına, görev paylaşımına inanıyoruz.

Şu sıralarda imzanızı attığınız başka projeler var mı?
Netleşen bir proje yok. Çapa olarak tekrar bir Karabasan projesi yapmak istiyoruz. Bitmiş ve yarı-bitmiş bazı senaryolar var Karabasan için. İnşallah bir fırsat olur. Ana hikayeler ve misafir çizerlerin katılabileceği kısa hikayeler dönüyor ortalıkta, ama bakalım... Bir de Arkabahçe sonradan vazgeçince ortada kalan Çekirdek projesi var. Tekrar çekmeceye indi o.

Bize zaman ayırdığınız için hayalsaati olarak teşekkür ediyoruz.

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 12 Şubat 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: