Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 23 Oca 2019, 19:44

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 00:40 
Çevrimdışı
Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 May 2006, 06:01
Mesajlar: 3196
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: kuşadası
Kutsi Akıllı'yla Şafak Günlükleri çizgi romanını konuştuk...

Resim

-Şafak Günlükleri çizgi roman serisinde Osmanlı'nın son dönemi kahramanlık öyküleri anlatılıyor. Bu çizgi roman projesi nasıl ve ne kadar zaman da ortaya çıktı?
Önceden beri tarihimize ait bir çizgi roman serisi yapmayı düşünüyordum. Daha önce çeşitli girişimlerim oldu ama sponsor bulmanın zorluğunu bu tip işlerle uğraşan herkes biliyor. 2 sene önce Murat Bozkurt’la birlikte Çanakkale Harbi ile ilgili bir çizgi roman ve animasyon filmi için oldukça uzun süre dolaştık. Yayınevleri çizin, bitirin, basalım dediler, Çanakkale Belediyesi bize dönüp cevap bile vermedi, sponsorluk için başvurduğumuz firmalar burun kıvırdı vs. vs. Sonra bir bilgisayar firması için Cumhuriyet oyununu tasarladım ve gerçekleştiren ekipte bulundum. Böyle bir çizgi roman çıkarsa şansı olabileceğini de düşünerek denemeye karar verdim.

-Yazar ve çizer ekibiniz de kimler var? Ekibi nasıl kurdunuz?
Murat Bozkurt, Ercüment Morgök, Bülent Morgök, Ertuğ Sönmez, Aydın Gündüz gibi arkadaşlar var. Hepsi ile daha önceden çeşitli dergi ve işlerde beraber çalışmışlığımız var. Böyle bir şey yapmak istediğimi söylediğimde sağ olsunlar hepsi destek sözü verdiler ve ellerinden geleni yaptılar.

Resim

-Biz Türkler, Amerikan Kurtuluş savaşını, iç savaşını, ve Vietnam savaşını neredeyse ezbere biliyoruz ancak yakın tarihimizi genelde lise bilgilerimiz ve sözlü kaynaklardan öğreniyoruz. 80 yıl önce ölen dedelerimizin mezar taşlarını okuyamayan bir milletin çocuklarıyken acaba kullandığınız kaynaklarda "bu tarih doğru mu"," bu kişi doğrumu" sorgulamasını nasıl yapıyorsunuz?
Kaynakçaları karşılaştırarak. Eğer tek kaynaktan yararlanırsanız olaylar şaşabiliyor. Özellikle de yenilgi durumlarında. Ama eğer 5 yada daha fazla kaynağı bir araya getirirseniz, doğruyu bulmanız oldukça kolaylaşıyor. Tabi bu hazırlama sürecini uzatıyor ama gerekli. Dedelerimizin mezar taşlarını okuyamamaya gelince, bunun biraz bizim tembelliğimiz olduğunu düşünüyorum. Büyük çoğunluğumuz küçüklüğünde isteyerek yada ailesinin zoruyla yazın camideki Kuran kursuna gitmiştir. Yani arap harflerine aşinadır. Osmanlıca’da sadece birkaç harf değişiktir. Biraz sıkan öğrenebilir. Öyle atla deve değil yani.

-Sadece gerçek kaynaklardan mı yola çıkıyorsunuz yoksa kurmaca öykü ve karakterlere de yer verecek misiniz?
Kurmaca öyküye hiç ihtiyaç yok. Tarihinizin her tarafında olay var. Biz hep zafer öyküleri anlatmayacağız ki. Yaşananlardan kesitler vereceğiz. Yenilgi de öyküdür, onun nedenleri de. Sadece zaferleri anlatsak Plevne’ye değinmememiz gerekir. Sarıkamış’a da. İkisinin de zafer olarak nitelendirilmesi zor. Önemli olan, tarihsel bir zaman dilimini okuyucuya saptırmadan aktarmak. Örneğin 3. sayıda yer alacak olan Sarıkamış öyküsü için yaklaşık 2000 sayfa doküman okudum ve belgeseller seyrettim. Olaylar gerçek ama o öyküdeki kahraman tümenlerden birindeki bir er. Onun gözünden yaşanan gerçeklik veriliyor. Olayın kahramanı yaratıldı ama gerçek olayları anlatabilmek için. Yani kurmaca kahraman olursa yapacağı iş kahramanlıktan ziyade kameranın gözü görevini üstlenmek olacak.

Resim

-Çizim ve renkler çok güzel ama Savaş bu, kanlı... Acaba hedef kitlenizde bir yaş sınırı var mı yoksa bunu okullarda kaynak eser olarak da görebilecek miyiz?
Çocuklarında okuyabileceği bir çizgi roman bu, ama öncelikle yetişkin kitleye sesleniyor. Okullarda kaynak eser olarak görebilecek misiniz? Valla orasını bilemiyorum. Umarım olur.


-Osmanlı'nın son 50 yılında geniş bir cephe vardır, Balkanlardan Libya'ya, Kars'tan Hatay'a Mısır'a Arabistan'a kadar ve her hayat neredeyse bir öykü, Şafak Günlükleri için şimdiden düşündüğünüz bir sayı var mı? Mesela "Bu dizi şu kadar sayı sürdürüp bitireceğiz." gibi bir düşünce söz konusu mu?

Hayır. Bu gittiği yere kadar gidecek bir dizi. Eğer Okuyucu severse devam eder, sevmezse biter. Biz ilerde çıkan sayıları karşımıza alır “İyi ki yapmışız. Yapmasaydık içimizde kalırdı” deriz. Kendi zevkimiz için okumaya, yazmaya, çizmeye devam ederiz.

-Çizgi romanlarda acaba karşı cephenin gözünden de bizim siperleri görecek miyiz yoksa sadece bizi bizden mi dinleyeceğiz?
Hikayenin konusuna, gidişata ve gerekliliğe bağlı. Sadece siperlere değil, olayların gidişatındaki önemli noktaların gerçekleşmesine de şahitlik edeceğiz. Sadece siperlerle sınırlı kalırsanız imparatorluğun çöküşünü ve doğan Türkiye Cumhuriyetini anlatmanıza olanak yok. Olaya sadece kahramanlık açısından bile baksak, kahramanlık yalnızca siperde yaşanmıyor ki. Telgrafçıların, demiryolcuların, matbaacıların, 4. çocuğunu şehit verdikten sonra 5.sini de yurdunu korumak için gönderen annelerin fedakarlıklarını da unutmamak lazım. Çocuğunu savaşa gönderen anne, en az siperdeki oğlu kadar kahramandır çünkü o her gün ölür ölür dirilir.

Resim

-Aslında bazen biz bile şaşırtan olaylar anlatılıyor, mesela 250 kiloluk havan topunu sırtında taşıyanlar yada öküzün çektiği kağnıda bebeğini değil de ıslanmasın diye mermiyi örtenler, bunlar tarih kitaplarında yer almasa bile sözlü tarihimizde ve bir çok çocuk öykü kitabında vardır, sözel tarih sizin için ne kadar güvenilir?
Sadece sözel tarihe güvenmek çok mantıklı değil. Bir çok şey abartıldığı gibi bir çok şey de unutuluyor. Örneğin 2. sayımızdaki Mustafa Ertuğrul’u araştıran Mustafa Aydemir onun hakkında bir şeyler bulmak için oldukça yoğun bir çalışma yapmış ama havalideki neredeyse hiç kimse onu hatırlamıyormuş. Bu yüzden yazılı tarihe dayanan şeylerin kullanımı (eğer anı değilse) daha mantıklı geliyor. Zaten açıklama sayfalarında konunun nereden ve nasıl alındığı konusunda bilgi veriyoruz.

-Çizgi roman dediğimizde biz genelde içinde fantastik öğeler de barındıran bir olgu düşünürüz. Mesela Anzak askerlerinin Çanakkale kara savaşlarında bazı cephelerde gökten inen yeşil cübbeli ve sarıklı hocalara yenildiği öyküsü anlatılır, böyle fantastik hikayeler de olacak mı dizide? Yada başını teslim etmeyen asker gibi...
Bizim yaptığımız pek o tipte bir şey değil. Fantastik öğelere gerek yok. Tarihimizdeki pek çok kahramanlık neredeyse fantastik öğe niteliğinde. Yine Mustafa Ertuğrul’dan örnek vereyim; Sanırım ondan başka sahra topuyla uçak düşüren başka bir insan yoktur. Çanakkale’de gökten inen yeşil cübbeli ve sarıklı hocalara gelince....”Bu zaferi onlar kazandı, onlar olmasaydı biz orada yenilecektik” dediğiniz zaman o zaferi kazanmak için orada ölen on binlerce değil, yüz binlerce şehidin hakkını yersiniz.

Resim

-Kurulan bu ekiple sadece Şafak Günlükleri mi üreteceksiniz yoksa başka projeleriniz de var mı?
Tabi ki var. Ama projeler bir şekilde hayata geçmeye başlamadan önce yalnızca düşüncedirler. Üstlerinde konuşmak için erken...

Bize zaman ayırdığınız için hayal saati olarak teşekkür ediyoruz... Şafak Günlüklerini edinmek için en yakın gazete bayiine gidebilir, hakkında daha fazla ve hızlı bilgi edinmek için www.safakgunlukleri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz...

Alıntı:
Resim

Kutsi Akıllı Kimdir?
1965’te İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi ve MSÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi. 1982 yılından itibaren yerli - yabancı ajans ve dergiler için çizgi roman senaryoları hazırladı. Gırgır, Leman, Pişmiş Kelle ve Deli dergilerinde çalıştı. 1992 yılında “rh+” adlı çizgi roman dergisini çıkardı. Rh- adlı çizgi roman sitesini hazırladı. TRT ve özel televizyonlar için dizi, program ve belgesel senaryoları yazdı. Canlandırma sineması üzerine çalışmalar yaptı. Film ve bilgisayar oyunu senaryosu üzerine çalışmalar yaptı. Şu anda Şafak Günlükleri adlı çizgi roman dergisinin editörlüğünü yapıyor.
www.filmarti.com 'daki bilgilerden derlenmiştir.


Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 12 Mart 2006

_________________
Çizgi Roman Kültürdür!


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye