Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 19 Kas 2017, 17:51

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 01:10 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Resim

Yıldıray Çınar bu ay hem Strip dergisine bir "İman LTD" öyküsü çizdi, hem de Yeni Serüven'de "Avcı ile Avcı" çizgi romanına imza atan çizerlerden biri. Üretken bir insan. Bir çizgi roman okuru olarak ondan daha çok şeyler bekliyoruz. Nisan ayında askere gidecek Yıldıray Çınar ile keyifli bir röportaj yaptık...

-1990 lı yıllarda Punisher çizgi romanının ilk sayısında "İnfazcılar" köşesinde şöyle bir yazı yayınlanmış "Yok efendim Conan'mış, K.A. ymış, F.D.ymiş Tommiks, Teksas, Teks'miş.Neye yarar bunlar, Sizler kendi değerli zamanınızı hiç bir işe yaramıyan olumsuz şeylerde mahvettiniz. Yetmezmiş gibi , bir de bizlerin ileriyi göremeyip de sizlere güvenip gittiğimiz yolu batırıyorsunuz, boş yere zaman, güzellik harcıyorsunuz, yine soruyorum neye yarar bu çizgi romanlar?" işte bu soruyu o gün çok ağır bir dille eleştirmiştiniz, peki bu gün düşünceleriniz ne?
Hahahaha.O mevzuyu hatırladım :).Aslına bakarsan biraz çocuktum (biraz değil bayaa bir çocuktum). Sonradan tahmin ettiğim kadarı ile o yazı mektup köşesini hazırlayan arkadaşın bir şakasıydı.Ben de ciddiye alıp kaleme kağıda sarılmıştım. Bugün tabii ki böyle bir durum tekrar tartışılsa yine parlayabilirim. Ama eskisi gibi değil. E artık yaşlandım biraz.Çizgi roman artık resmen mesleğim olduğu için savunmaya geçmem çok doğal olacaktır :)

-Arkabahçe yayıncılık tarafından yayınlanan Hulk'ta ise sizin Savage Dragon ile ilgili bir yazınıza yer verilmiş, "Savage Dragon'u gerçekten hiç okumadıysanız ve hatta hatta duymadıysanız siz bir çizgi roman okuru değilsiniz. Çok samimi söylüyorum değilsiniz" bu çok ağır bir itham değil mi?
Biraz duygusal aslında.Eğer amerikan çizgi roman tarzını seviyor ve okuyorsanız tekrar söylüyorum Savage Dragon o tarzda bütün beklentilerinize cevap veren bir çizgi romandır. Eğlenceden duygusallığa, macera'dan geyiğe her türlü tarzı barındırır ve de bence çok kalitelidir. Larsen Amerikan çizgi roman tarzının bütün kalıplarını çok iyi uygulayan bir sanatçı. O yüzden bu dergiyi okuyun derim.

Resim

-Erik Larsen sizin için çok değerli bir sanatçı, şimdilerde ise onun yazdığı bir back-up hikaye çiziyorsunuz. Bu sizin için ne ifade ediyor?
Mutluluğu ifade ediyor :) Larsen ile seyrek de olsa uzun yıllardır mailleşiyorduk. Kendisi açık sözlü ve sıcak bir insan. Çalışma falan yollayıp yorum istediğimde maillerimi hiç bir zaman cevapsız bırakmadı. En son Image Comics forumunda sitemde de bulunan dragon kapağı denememe "bu kompozisyonu senden ne kadar aşırmak istedim bilemezsin" benzeri bir laf ettiğinde bütün medeni cesaretimi topladım ve beraber öykü olayına giriştik. Bundan önce de hatırlarsan 118. sayıda pin-up'ım yayınlanmıştı. Savage Dragon'da işlerimin yayınlanması ve Larsen'in çizdiği bir öyküyü çizmek benim için çok büyük bir mutluluk. En büyük hayallerimden biriydi bu.

-Peki sizin gerçek kahramanınız Karabasan... Benim gibi pek çok insan tanıyorum karabasan’dan yeni maceralar bekleyen. Ne zaman okuruz yeni bir macerayı? Yada ne zaman seyrederiz animasyonunu?
Askerliğimi bitirir bitirmez Hakan ile yeni öyküye girişeceğiz. Aslında giriştik ama iş güç derken bir türlü ilerleyemedi. Ama çizilecek öyküler dosyada bekliyor. 2007 başında yeni bir Karabasan'a çıkarmaya kararlıyız. Animasyon konusu da askerlik sonrasına kaldı. Çok ciddi teklifler var. Değerlendirmeye çalışacağız.

Resim

-Yine 90'larda , sene 93 falan, bir yaz tatilini çizgi roman fanatiği iki arkadaşınla geçirmişsin.. bir pansiyonda... daha gençlik yılları ve çok tehlikeli iki fanatik, bu tatil üzerine çok şey söylenebileceğini duyduk, peki sen neler anlatmak istersin?
Çok komikti :) Resimliroman sitesinden tanıdığınız Yunus'un daveti üzerine ben Mahmud ve Ankara'dan arkadaşımız (çizgi roman okur ama çok ilgilenmez) Cengiz ile beraber Kuşadası'na gitmiştik. Oradan ilk aklıma gelen:
-Yunus'un sıcak ve inanılmaz misafirperverliği. (tekrar sağol Yunus) sonrası:
-Gece sırtıma diş macunu ile yazı yazılması ve fotoğrafımın çekilmesi
-Bol bol çizgi roman takası
-Sarhoş olan ve neredeyse başımıza bela açan bir kız
-Milli park ve Yunus'un annesinin nefis yemekleri :)

-Peki Yıldıray çocukluğunda gençliğinde çizgi romana çok fanatik kazandırdı diyebilir miyiz?
Bilmem. Olabilir. Üniversite'de bayağı bir etkim olmuş olabilir. Arkadaşlar bana kendi aralarında "gaz" der çünkü ne zaman bir araya gelsek bir şey çıkartma zorunluluğu koyarım ben :). çıkar da... Mahmud'a sorun.

-Çizme serüveni nasıl başladı senin için?
Çizmek hep vardı hayatımda. Çizgiroman dersek; orta okul'un ilk yılında "Conan-Örümcek Adam'a karşı" çizgi romanımı çizmemle ip koptu. Önce Marvel, DC kahramanları denemeleri sonra kendi karakterlerime geçiş... Maskeli o zamanlardan işte...

Resim

-Arkadaşlarını da çizmeye teşvik ettin mi yoksa çizerlerden mi arkadaş edindin?
Aslında Çapa tayfası ile tanıştığımda herkes çiziyordu.

-Senin köpeğin Boncuk'un aslında bir çizgi roman kahramanı olduğu ve hatta Mor bulut gezegeninde ki Işıltı olduğu söyleniyor doğru mudur?
Doğrudur. :D Hakan sağolsun sevgili bocuğu ölümsüzleştirdi. Boncuk'da bizden biri,kişi ve şahıstır. Hepimizle ayrı ayrı muhabbeti vardır. Kendisi 14 yaşında. Okula gidebilse bu sene liseye başlayacaktı.

-Peki çevrendeki insanlara roller verir misin, mesela K.Y. kimdir? yada eşin dostun akrabanı çizer misin yan rollere, hiç kendini çizdin mi?
Çizerim tabii.K.Y. ye özel bir kişi düşünmedim.Ama mesela Karabasan'da bir çok tanıdık var. Mesela ilk sayıda ki hırsızlardan biri Mahmud. Nothingface de de bayaa bir arkadaşı resimledim. Kendimi de aralara çok da nadir olarak serpiştiririm. :)

Resim

-Bir de Bilka ve Alfa yayınlarına çok çektirdiğin söyleniyor... Yayınlar konusunda hiç bu yayınevlerine müdahale ettin mi? Fikir empoze etmeye çalıştın mı? Hala yayınevlerine "bunu şöyle yapsanız iyi olur" gibi şeyler söylüyormuşsun?
Sorma. Benden bıkmışlar mıdır bilmem ama İstanbul'a her geldiğim de Alfa'ya uğrardım. Bilka'ya Yunus ile gitmiştik. Adam beni neredeyse kovacaktı. En son sesimi yükseltmeye başlamıştım çünkü. "NEDEN YAZAR-ÇİZER İSİMLERİ YOK? NİYE SAYFA KENARLARINA KENDİNİZ EK YAPIYORSUNUZ? BU DERGİYİ BÖYLE YAYINLAMAK ÇOK MU ZOR" diye. Bu arada elimde orijinal bir örümcek var. :) Tabii bu kadar parlamamın en önemli sebeplerden biri de Samet Koçyiğit'in Yunus ve benim önümde 80'lerden bir Amazing Spider-Man sayısını tamamı ile ortadan bölüp çöpe atmasıdır. Yunus ile bakışmamızı hiç unutamam.Daha sonra Yunus o dergiyi alıp sayfa sayfa yapıştırmıştı. Fena olmuştuk.

-Eski çizgi romanları karıştırırken senin pek çok okur mektubu ve çizimlerin, pin-up'larınla karşılaşıyoruz, şimdilerde ise yayın evi ile okur arasında direk bir bağlantı sadece bayii de var. Sizce şu an yapılan mı doğru yoksa çizgi romanların onbinler sattığı o zamanlardaki duruş mu?
Ben okuyucu ile iletişim içinde olma taraftarıyım. Gerçi o bahsettiğin diyaloglar internet sayesinde hala var sayılabilir. Ama okuyucu sayfası iyi bir şeydir, bence.olmalıdır.

-Okullu olmanın çizgilerinize sağladığı etkiler var mı yoksa çizmek yetenek işimi?
Tabii var.Bu işte yetenek de önemli ama desen eğitimi almak şarttır.Desen bitmez.Sürekli öğrenilir ve okulun bu konuda ciddi katkısı vardır.Denemediğiniz bir çok tekniği hatta aklınıza gelmeyen çoğu konsepti çizmek okul da mümkündür.İyi bir çizgi roman çizeri olmak istiyorsanız zaten her şeyi çizmelisiniz.

Resim

-Şimdilerde Tabletle çalışıyorsun. Çiniden, kağıttan tablete geçmek zor olmuyor mu? Digital ilhamı öldürmüyor mu?
Tablet ile direk olarak çizim yapmak keyifli ama ben kesinlikle kağıttan yanayım. Teknoloji bence bir araçtır. Başlangıç veya bitiş noktası değil. Tableti yoğun olarak kullanma nedenim animasyon işlerim. Arada boş zamanlarımda eğlenmek için de bazen çalışıyorum. Aman yanlış anlaşılmasın. Karşı değilim ama bu iş elde daha bir başka...

-Türkiye'de düzenli bir çizgi roman dergiciliği olmadığı gibi çizgi romanın büyük bir kolu da mizah dergileri üzerinden gidiyor. Mizah dergileri üzerinden çizilen çizgi romanları takip ediyor musunuz ve bu yayınlar üzerine ne düşünüyorsunuz?
Etmeye çalışıyorum.Bence 1 ila 6 sayfa arasında olup biten ve sürpriz son kare ile noktalanan öyküler artık biraz bayatladı. Karakter ya da olay örgüleri içeren ve sürekliliği olan öyküler bence piyasaya daha çok katkısı olan öykülerdir.
Bu konuda Kenan yarar'ın Hilal'i iyi bir örnektir ama ben Hilal'de çizgi ile balon, yani diyalogları bağdaştıramıyorum. O kadar ciddi ve güzel desenlere karikatür ağzı beni öyküye adapte olmakta zorluyor. Tabii bu kişisel görüşüm. Bir gün Yarar'dan nefis yazılmış ağır bir öykü-albüm görmek güzel olurdu... Ayrıca mizah dışı çizgi roman yapmaya çalışanlar da var tabii. Mesela L-Manyak'da Melike Acar...

Resim

-Sizin içinde bulunduğunuz bir çapa çizgi roman grubu var, üretiyorsunuz, hatta devam ettirseniz Türkiye'de mevcut çizgi roman dergilerinden daha iyi bir fanzin. Peki sizin için fanzin nedir, nereden çıktı Çapa, siz ne kadar işin içindeydiniz?
Öncelikle övgün için sağol. Çapa'nın kuruluşundan itibaren yoğun bir şekilde işlerin içindeydim. Çizgiyi geç,basım,dağıtım,iade,posta ile yollama; her türlü aşamada bulundum. Ama fanzin eskisi kadar rağbet görmüyor bir de eskisi kadar zaman bulamıyoruz. Bu iş sadece çizmekle olmuyor. Dağıtım,basım,mizanpaj vs. bir sürü aşaması var.Ben şahsen yoruldum biraz o yüzden daha çok basılı işleri tercih ediyorum. Çapa benim için çok önemlidir. Ciddi önemlidir.

-Halen mevcut fanzinlere destek veriyorsunuz, Çapa bu günlerde yeni bir sayı çıkarır mı?
Bilemiyorum. Ne zaman çıkar hiç bir fikrim yok ama fanzin çıkarmaya arada sırada devam ederiz diye düşünüyorum.

Resim

-Ankaralısın, geldin İstanbul'a yerleştin, buradan yurt dışına gitmeyi düşünüyor musun?
Evet. Planlarım var.

-Türkiye'de yazar ve çizer genelde aynı kişidir, bunun sebebi de Mevcut piyasa küçük, ekmek az. Ama siz genelde başkalarının yazdığı senaryoları çiziyorsunuz. Türk çizgi romanında ne zaman ayrılır yazar ve çizer?
Kişiler egolarını biraz geriye çekince. Yazar-çizer işi mümkündür. Kimse kendini kandırmasın. Ama ekip çalışması zordur. Biz de ülke insanı olarak ekip çalışmalarında genelde "Çıkarcılar ve Fırsatçılar" pörtlediği için bu iş daha da bir zordur. Yaptığın emek üzerinden pirim sağlamaya çalışan alçaklara hazırlıklı olmak gerekir. O yüzden biraz daha temkinli ama paylaşıma açık devam edilmeli. Bu iş olur. Ama isteyene...

-Peki sizin takip ettiğiniz yazar-çizerler kimler?
Şu sıralar ilgimi çeken yeniler var.Mesela Pascual Ferry, Ivan Reis. Onun dışında her zamanki klasiklerim: Larsen, Peter David, Bill Sienkiewicz, Frank Miller, Ivo Milazzo. Son dönem Eisner ve Toth'a bayağı bir sardım. İşlerini toparlamaya çalışıyorum ayrıca deli gibi Essential Marvel ciltlerini alıyorum...

Resim

-Ah bir albümü çıksa diye beklediğiniz çizerler var mı?
Hmmm...Yok heralde.Yani istediklerim genelde elimde var.

-Takip ettiğiniz çizgi roman serileri neler?
Savage Dragon, Digital Webbing Presents, Green Lantern, Ultimates,Marvel Team-up, Alter Ego, New Avengers, Fantastic Four, Hellboy, Büyülü Rüzgar, Conan ve bilumum Türkçe basılanlar...

-Şu an kaç çizgi romanınız var?
bilmem.çok var ama :)

-Türkiye'de çizgi roman yayın evlerinin düzenli yayın yapmaması biz Okurları rahatsız ediyor. Takip ettiğimiz bir seri ne zaman çıkacak diye her gün gidip gazete bayiini kontrol etmek istemiyoruz. Bu bir çizer olarak sizi rahatsız ediyor mu?
Tabii ediyor. Ben de hala bir okurum aynı zamanda. Bence bir yayın evi basabileceği ve devam edebileceği kadar çizgi roman basmalı. Periyod konusunda Lal'e buradan tekrar tebrikler...

- Siz sporda da iyiymişsiniz, özellikle kaykay konusunda... Back to the future filmi etkili oldu mu bu sporu seçmende yoksa sadece senin seçimin mi? Ya da Mahmud'un?

Hehehe. Yok .Back to the future ile alakası yok. Ama arkadaş çevresinden bulaştı diyebilirim kaykay sevdası. Mahmud ile tanıştığımda ikimiz de bu spora başlamıştık ve tanışma sebebimiz onun kaykayının üzerinde wolverine yazıyor olmasıdır. Tren kazasında elim hassaslaşınca ve hala o durumda olduğumdan kaykay'a sonsuza dek güle güle dedim.

Resim

- Müzik konusunda da çok aktif bir kişisiniz. Grubunuz Flatground'u çizer bir arkadaşınız ile beraber kurduğunuz söyleniyor.. Bu sadece hobi mi yoksa sizin için bir müzik geleceği de var mı?
Flatground'da Çapa gibi.Hem hobi hem ciddi.Askerden sonra ciddi girişimler yapmayı planlıyoruz. Grubu zamanında 5 kişi kurduk ve bu 5 kişiden 2'si ben ve Mahmud. Dinlemek isteyenler için: www.myspace.com/flatground

hayalsaati olarak Yıldıraya hayırlı teskereler diliyor, "çabuk git çabuk gel çizgiler seni bekler" diyoruz...

Alıntı:
Yıldıray Çınar'a ait web sayfaları: http://www.geocities.com/forloss
http://www.yildiraycinar.blogspot.com
YILDIRAY ÇINAR
Doğum Tarihi: 23 Temmuz 1976
Yaşadığı Yer: İstanbul
Okullar: Anadolu Fine Arts High School (1990-1994),A. Ü. Animasyon Bölümü (1994-1999)

Yayınlanan çalışmaları:
Avcı ve avcı-(Serüven Dergisi 7. sayı 2006- 4 sayfa)
Iman Limited-K'noog'un intikami-(Strip 13,2006 - 6 sayfa)
Iman Limited-Non Omnis Moritur-(Strip 10,2005 - 6 sayfa)
Hiçyüz (Nothingface Graphic Novel) (Türkiye baskısı Hoz Comics 2005)
Nothingface Graphic Novel (Amerika- Digital Webbing 2004)
Karabasan (Arkabahçe 2003 - 4 sayılık mini seri)
Iman Limited (Strip 1 ile 6 sayılar arası,2004-2005 - her sayıda 6 sayfa)
Nothingface (Webbing Presents 5, 2002 - 6 sayfa)
Savage Dragon (Savage Dragon 118 (Image Comics) 2004 - Pin-up)
T.o.m.c.a.t.s. (Blue Devil Games, 2003 - RPG kapak)

Fanzinlerde yayınlanan çalışmaları:
Çapa Çizgiroman grubu Sunar 1,2
Maskeli 1,2,3,Annual 1
Sürgün 1,2,3
Çapa Çizgiroman 1,2,4,5
Kopuş 2,3,4,5,6
Klan 1,2,3 (kapaklar)

Reklam çalışmaları:
Sony Ericson (2003),Algida Max (2002),Bibo (2001),Pinar Kido (2000), Efe (1998 ) (worked as animator,storyboard and layout
artist)
Also working as a freelance storyboard artist

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 21 Mart 2006

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 01:13 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
O yazıyı hatırlıyorum, ama benim ürettiğim bir mektup değildi.
O zamanlar gerçekten de biri, hem de çizgi roman okuru olan biri çizgi romanlari kiyasiya eleştiren, hatta yerler vyran bir mektup yazmisti. Yayinladim, yanitimi yazdim. Yildiray'in yanitini da az çok hatirliyorum. Bir vesileyle o mektubu mizah olsun diye uydurmadigimizi, gerçekten yazilmis bir mektup oldugunu Yildiray'a da bildiren çikarsa sevinirim.
Herkese selamlar.

Askin Gungor

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz