Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 24 Kas 2017, 09:31

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 11:44 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Yeni Serüven Çizgi Roman Araştırmaları dergisinin 1. sayısında Orhan Berent hepimizin çok sevdiği çizgi romanlarına adını veren kahramanların yanında duran "Yan Kahramanlar Sorunsalı Üzerine Bir Deneme" yazdı. Bu yazıyı Halen raflarda duran Serüven dergisinin birinci sayısında okuyabilirsiniz. Biz de Orhan Berent ile yan kahramanları konuşalım istedik

Resim

* Öncelikle "Yeni Serüven çizgi roman araştırmaları dergisi" yayın kurulunda olduğunuz için size de "hayırlı olsun yeni dergi" diyoruz. Yeni sayıya "yan kahramanlar sorunsalı üzerine bir deneme" ile başladınız. Biz de sizin Serüven'de daha önce yazdığınız yazıların da fumetti ağırlıklı olması esasına dayanarak yan kahramanların özellikle İtalya'da çizilmişlerini soracağız. Ama öncelikle soralım, Serüven dergisi neredeyse her türe mesafeli bir noktada durup inceliyor, ama kişi olarak soralım, var mı böyle bir fumetti, frankofon, manga, comics alıp veremediğiniz... Okurken tür ayırt eder misiniz?
Teşekkür ederim, Serüven dergisinin yolu inşallah bu sefer kesintiye uğramaz. Türlere gelince. Ben iyi bildiğim konu üzerinde yazmayı tercih ediyorum. Okurken de tür ayırt ederim tabii ki. Geçmişten gelen alışkanlıkla elbette Fumetti birinci tercihimdir.

* Siz ne kadar Lal kitapta Martin Mystre serisinde editör olarak görünseniz de biz sizin Zagor'un ve Teks'in de takipçisi olduğunuzu biliyoruz. Serüvenin bundan önceki serisinde "Zagor Türkiye'de yayınlanmış maceralar kılavuzu"nu da hazırladınız. Peki Çiko gerçekten Sanço Panço'mu?
Evet böyle de yorumlanabilir. Tabii Zagor eğer Don Kişot ise. Ama Zagor'un yaptıklarına bakarsak onu Don Kişot olarak göremeyiz. Sonuçta Zagor gerçek bir savaşımın içinde, başlayıp biten bir öykü söz konusu. Don Kişot'un ise her şey kafasının içinde olup bitiyordu ve Sanço tüm olup bitenin dışındaydı. Halbuki Çiko çoğu zaman hiç istemese de olayın ta içinde yer alıyor.

Resim

* Çiko ile başlamışken hemen soralım, çoğunlukla maceralar "Erkek Erkeğe" geçiyor, Özellikle de Zagor'da, Teks'te Büyülü rüzgar'da bu böyle, westernlerin klasik özelliği, Gay kowboyların filminin Oskara aday olduğu bir dönemde, zaten bu tip şeylere artık Avrupa ve Amerikalıların da sempati ile baktığını düşünürsek, çizgi romanlara biraz cinsellik katmak satışları arttırmaz mı?
Olmaz, o mecra başka. En başta artık ben okumam.

*Çiko demişken de Çiko ile biraz daha gidelim, bu günlerde Çiko'nun maceraları yayınlanıyor, biliyoruz Zagor maceralarından, Çiko çok bilgili görgülü ve macera meraklısı. Ama bir yan kahramanı kahraman yapmak sizce doğru mu? Yan kahramanlara özgürlükleri verilebilir mi?
Buna biraz da ticari gözle bakmak lazım. Madem Zagor satıyor o zaman Çiko'da satar düşüncesinin eseri. Yan kahramanlara özgürlük verme meselesini ben şöyle yorumluyorum. Bu eninde sonunda yılda bir çıkan ayrı bir dergide olan çeşitlemeden öteye gidemez. Gerçi istisnalar da var. Örneğin: Legs Weaver. Ama onun da ömrü fazla olmadı. Bana biraz ters geliyor. Hadi Çiko güldürüyor ama, bağımsız bir dergide Java, Poe, Arşak fink atıyor. Yoo yoo olmaz.

Resim

*Java, Martin'in asistanı, yani bir işi var, Dylan'ın uşağı Groucho, yani bir işi var, Poe zaten gazeteci, Peki Çiko ne iş yapıyor? kahramanın yanında dolaşmak bir meslek mi?
Çiko'nun işi enteresan. Çiko da bir gidip gelme hali var. Bir yanı kaçmak istiyor bir yanı Zagor'un yanında kalmak istiyor. Sürekli ikilemde. Fazla irdelememek lazım, zaman zaman mantıksızca da geliyor cesur bir adamın yanında son derece korkak ve hedonist birisinin olması.

*Galiba Çiko ile fazla uğraştık ama o göbeği, bıyıkları papyonu ile sevimli mi sevimli, belki de yan kahramanların en sevimlisi, Bir de "nerede çokluk orada karmaşa" derler ya, Dampyr'de Tesla ve Kurjak, Zembla'da Rasmus ve Yeye yada Satanas ve Zıpzıp, Tom Braks'ta Köfteci ile Baron, Tommiks'te Konyakçı ile Doktor, Swing'de Gamlı Baykuş ile Mister Blöf kendi aralarında sürekli bir didişme, kavga, kıskançlık içindeler. Okurken hep "şimdi komik bir şey olacak" diye bakıyoruz. Bütün aptallıkları, sakarlıkları, kötü şakaları yan karakterler mi yapar, hep beceriksiz onlar mıdır?
Zaten onları görevi bu. Klasik bir anlayış olmalı mutlaka. Komiklik yan kahramanın karizmasını zedeler diye. Teks'in ayağının kayıp kıç üstü oturduğunu düşünebilir misiniz.

*Kötü adamlar kahramanları zor duruma düşürdüğünde hemen yardımlarına asistanları koşuyor (yan kahramanlara böyle diyebiliriz belki). Zagor'un Çiko'yu kurtardığı macera kadar Çiko'nun Zagor'u kurtardığı macera da var. Çiko giderek kahramanlaşmaya mı başladı acaba?
Yok öyle bakmamak lazım. Ben öyle görmüyorum. Kabus macerasında falan Çiko üzerine çok derinlemesine karakter analizleri var ancak o bambaşka bir maceraydı. Biraz da istisna olmalı gerekir diye düşünüyorum. Bazı maceralarda falan Çiko Zagor'un hayatını kurtarıyor ama yüzlerce macerada hep Zagor'un Çiko'yu güç durumlardan kurtardığını düşünürsek arada olsun o kadar diyorum.

Resim

*Dampyr'de çok ayrı bir durum var, Bir vampir avcısı ve yan karakter olarak da bir vampir. Ara sıra Tesla'nın kötülerle avlanmasına izin veriliyor. Hatta bazen Harlan vampirleri yok etmek için kanı ile kurşun hazırlarken Tesla "Ürperiyor" hem canı çekiyor hem de bir damlası bile onu yok etmeye yeterli.. Dampyr İtalya'nın en sevilen çizgi romanlarından biri. Yeni çizgi kahramanların bu tür karmaşık kurgularla yaşaması korku ve gerilim öğelerini içinde sıkça barındırması sizce çizgi romanların popüler kültürün diğer kolay araçları karşısında (sinema, televizyon gibi) yaşamalarına yardımcı olacak mı?
Olabilir. Dampyr benim de çok ilgimi çekiyor ve zevkle okuyorum. 21. yüzyılda yeni bir orta çağa girdiğimizi hissediyorum. Artık eski refah devleti argümanları ortada yok. Yaşantımız giderek ektreme bir hal alıyor ve bir emniyetsizlik duygusu sarmış dünyada yaşayan insanları. Onun için bu beni şaşırtmaz. 43 yaşında hala death-grind dinleyebiliyorsam o zaman korku ve gerilime yer veren çizgi romanların da ilerki yıllarda yaşayacak yegane tür olabileceğini rahatlıkla tahmin edebilirim.

*Dampyr her ne kadar gezgin bir avcı olsa bile Bonelli kahramanlarının genel özelliği bu. Nathan Never ajan kimliği ile bir uzay gezgini, Martin amca araştırmak için gezen bir yazar, Zagor zaten işsiz güçsüz geziyor, fantastik yolculukları ise malum.Ned Ellis iç savaş sonrası yorgunluğunu üzerinden atamasa bile at üstünden inmiyor. Mister No'nun altında Pırpır o da seyyah diyebiliriz. Bu kadar gezmek kahramanları yormuyor mu?
Yorar tabii, normal bir insanın yapamayacağı işler bunlar. Ancak en insancıl görünen Ken Parker'ın da başında 50'yi aşkın macera geçiyor. Geriye dönüpte kendi yaşamıma baktığımda "şu da iyi bir macera oldu" diyebileceğim bir anım yok. Onlar kahramandır, gezerler, tozarlar yüzlerce macera yaşaralar. Şaşırmamak gerekir.

*Bir de Martin amca'nın bir özelliği var, adam 54 yaşında, Harvard'dan Antropoloji diploması almış, yetmemiş, Sorbone'de Arkeoloji,Floransa'da sanat tarihi, MİT'te Linguistik ve Sibernetik eğitimi almış. Çizgi roman zararlı diyen "Büyük Türk Büyükleri" bu kadar çok okuyan bir kahramanı hiç düşünmüyorlar mı? Hep "çizgi roman zararlı" denmesine ağzı süt kokan Yüzbaşı Tommiks'in alkolik konyakçı ile gezmesi ve çocuk denecek yaşta altıpatlar taşıması mı bu sorunu çıkarttı başımıza?
Martin 1980'lerde oluştu, Tommiks 50'lerin başında. Aralarında o kadar fark olsun. Dylan da loserların bayrak taşıyanı. Martin'in okuması gerekiyor haliyle.

Resim

*Tekrar şu Zagor Kılavuzlarına dönelim, serüven ile birlikte 2 sayı olarak yayınlandı, çok ciddi bir şekilde hazırlanmış, çok emek verilmiş bir çalışma. Sizin gibi ciddi, akademik kariyer yapmış, saygın bir kişinin hala her tarafa çizgi romanları dökmesi, tekrar tekrar sayfaları karıştırması komik olmuyor mu? Bu kadar çalışma, uğraşma sadece çizgi roman sevdası mı? Yoksa bir ticari kaygı var mı bunun içinde?
Yok canım ne ticari kaygısı olacak, Serüven'le ilgili çalışmalarımızda parayı hiç düşünmedik ve düşünmeyeceğiz. Ciddiyete gelince ben o kadarda ciddi bir adam değilim. Çizgi romanla uğraşmayı sevdiğim için bunları yapıyorum. Biraz da hedonist taraflarım çok güçlü. Sevdiğim şeyleri yaparım ben. Örneğin trenleri çok severim. Şu yaşımda istasyonlara gidip tren resmi çekerim, lokomotif depolarına girmenin yollarını arayıp oraları görüntülerim, demiryolu hattının kenarlarında dolaşıp berduşlarla, tinercilerle görüşürüm vb vb. Üniversitedeyken bir yarıyıl fotoğrafçılık dersi almıştım, iyi fotoğraf çekerim. Eğer para kazanma kaygım olsaydı moda fotoğrafçısı olurdum, kadınların fotoğrafını çekerdim, sergi açardım vesaire. Ama sadece kendi zevkim için fotoğraf çekiyorum. Beğendiklerimi web sitemde yayınlıyorum. Fotoğrafçılıktan da beş kuruş yan gelir düşünmüyorum. Sanıyorum sorunuza cevap oldu söylediklerim.

Resim Resim

*Bir de kadınlar, Orta çağda kadınları gemiye almazlardı "uğursuzluk getiriyor"diye. Teks zaten bu konuda fazla muhafazakar, Mister No ve Dylan Dog ise sadece aşk için yaratılmışlar neredeyse, Her sayıda ayrı bir hatun ile birlikteler. Tommiks ile Suzi'nin yaşı küçük ama mesela Zagor ile Gambit evlenemez mi? , evlilik aşkı öldürür mü? Pardon, evlilik kahramanı pasifleştirir mi?
Evlilik karşılıklı olarak özgürlükleri yok eder. Kahramanın evlenmesi ise pek gerçekçi olmaz. Adam evine ekmek mi getirecek arazide fink mi atacak. Bunun için Lilith'in ölmesi gayet normaldi. Darkwood ormanındaki kulübede yaşayan ve Zagor'un söküklerini dikip ona yemek hazırlayan bir Gambit de fazla gerçekçi olamaz. Ha Martin ile Diana evlenebilir mi diye sorsaydın daha net bir cevap verirdim. Çünkü onlar zaten evli gibi duruyor ve bir öyküde gizlice evlendikleri işaret ediliyor. Allah Martin'e sabırlar versin.

Resim

*Zagor'un değişmez düşmanları vardır hatta ölümden dönerler Zagor'a yine düşmanlık yaparlar. Hellingen, Vampir Rakosi, Kandrax Zagor'un vaz geçilmez düşmanları, hatta o kadar vaz geçilmez ki bazıları bir kaç ölümden geri gelebiliyor. En son Kandrax ile karşılaştı bizde ve Kandrax meçhule gitti. Sanki geri dönecekmiş gibi. Acaba Zagor'da düşmanların ölümden bile geri dönmesini neye bağlıyorsunuz.
Senaristler bu kötü adamlardan bir türlü vazgeçemiyorlar. Duyduğuma göre İtalya'da talep varmış bu konuda. Biliyorsunuz Hellingen'in uzayda dağılmış atomlarını birleştirip tekrar dirilttiler. Ben de eski düşmanları çok severim. Hellingen'in 7. gelişini hasretle bekliyorum.

*Serüven ile birlikte her sayı verilen kılavuz dizisinde Martin Mystére Indice Analitico temel alan ama yeni yorum ve katkılarınızla oluşacak Martin Mystére Sözlüğü verileceğini ve bazı hatların düzeltilmesi ve eklentilerin yapılmasında sizin görev aldığınızı biliyoruz. Martin Mystére Sözlüğünü mümkünse örneklerle biraz daha anlatabilir misiniz?

Aslında o kadar emeğim olmadı. Sadece gözden geçirdim. Başka bir arkadaş tercümesini yaptı bizler de Can Meydanlı ve Cengiz Ertem'in hazırladığı Fumetto 2003 listesini baz alarak bir index oluşturduk. Tercümeyi yapan arkadaş büyük emek sarf etti.

* Lâl Kitap tarafından ilk kez yayınlanmaya başlayan Büyülü Rüzgar'ı Zagor ve Dylan Dog ile bağdaştıranlar var fakat yan karakterlere bakıldığı zaman bu benzetmeler ne kadar doğrudur sizce? Bu 3 çizgi romanda yan karakter temasını hangisi daha iyi kullanmıştır?
Kabaca Büyülü Rüzgar, Zagor ile Dylan Dog'un bir bileşimi gibi duruyor ama ondan çok daha fazlası var, okudukça fark ediliyor. Sorunun ikinci kısmı için bir karar veremiyorum. Oportünistçe bir cevap isterseniz "hepsinin yeri ayrıdır gönlümüzde" derim.

Not 1: Bu röportajın yapımında emeği geçen www.resimliroman.net sitesinden çizgi roman okuru Yunus Çengel'e teşekkür ederiz...

Not 2: Yeni Serüven ve Zagor Kılavuz 1. sayı kapak resimlerinin büyük hallerini görmek için resimlerin üstüne tıklayın.
Serüven dergisi resmi sitesi: www.seruven.org

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 06 Mayıs 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: