Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 12:49

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 11:47 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Geçtiğimiz hafta 6. sayısı ile okurları ile buluşan Klan fanzininin 3 kalemi; Hakan Tacal, Gökhan Çelikok ve Selim Kurt Hayalsaati için "KLAN" ı yazdı... Keyifli okumalar...

Klan'dan Ulusa Sesleniş yada Klan Manifesto
HAKAN TACAL'dan...
Klan; Gaz, Heves ve Hırs adlı 3 arkadaşın kurdukları bir sokak çetesidir. En son gördüğümde Dolapdere'nin Kurtuluş caddesinde bir marangoz atölyesinin önüne oturmuş, güpegündüz ot içiyorlardı. Bütün Kasımpaşa eşrafının bildiği gibi başka yerlere bakarak, sanki hiç yokmuşlar gibi geçtim önlerinden. Zamanla birkaç sağlam faça yapacaklar, kimsenin bulaşmak istemedikleri işlere bulaşacaklar ve nasıl olduğunu anlamadan tarihi binadan yakılma bir otoparka postu atacaklar. Daha sonrasında belki devam edecekler, belki de yitip gidecekler. Zaten sokak çetelerinin kaderi budur, ya büyür mafya olurlar, ya esnaf olurlar ve yeni yetme gözü kara gençlerin önünden onlar yokmuş gibi geçer giderler.
işte. Yolları bu yol, istim üzerindeler. Bizim oralara yolunuz düşmez, Klan'ı görmezsiniz ama biliyorsunuz artık. Klan orada, sokakta! Ve kafalarına göre takılıyor hergeleler.

Resim

GÖKHAN ÇELİKOK'tan..
Genel anlamda anarşi kültürünün öğesi olan ve yayınlanması bağzı kişi ve kurumlarca sakıncalı görülen yazı ve ya çizimlerin fotokopi yoluyla çoğaltılıp korsan bi şekilde yayınlanmasıdır ''fanzin''.
Ancak Türkiye'de bu amaca hizmetin yanında bağzı olumsuzlukların bi şekilde insanların kendi çabalarıyla aşılma amacı taşımasıyla ortaya çıkma şekli olarakta görülmektedir ki bunun da en yakın örneklerinden birisi edebiyat,öbürü ise hiç kuşkusuz çizgiromandır. diğer dış ülkelere nazaran Türkiye'de yerli çizgiromanın fanzin olarak görülmesinin en büyük nedeni bu bağlamda yayın evlerinin ve en baştada Türk okurunun yerli çizgiromana hakkettiği ilgi ve değeri gösterememesidir.
Fanzin bu kalıpların dışına çıkar. hakkettiği ilgiyi kendisi yaratır.fanzin çıkartan insan; geceleri rahat uyuyamayan sabaha karşı kalkıp aklındakini kağıda dökme ihtiyacı hisseden insandır. Fanzin çıkartan insan; pes etmeyen,imkanlarını gerekirse elinden geldiğince kendi yaratan insandır;İnsanlara bir şeyler anlatma gereği duyan,dahası derdi olan insandır;Amatörlüğünün bilincindedir ve olgunlaşması için kendine en doğru yolu seçmiştir.gelecekte iyi bir yazar çizer olduğunda kapıyı aralayan insan kuşkusuz fanzincidir.fanzin insanı çalışma disiplinine sokar,bir nevi stajdır.yazar çizerin kimseye sormadan sadece istediklerini yazmasıdır.zaten bunun keyfi diğer sayıların babasıdır..

Ülkesinin şartlarının farkında olan ve ''şikayet etmeyip suçu birazda kendimizde arayalım'' diyen gençler bir araya geldik ve kendi dergimizi kendimiz çıkarttık. varsın fotokopi olsun,varsın az sayıda basılsın eğer şu an şu yazıyı okuyorsanız bunları bu güne kadar yazıp çizdiğimiz öykülerden oluşan yaklaşık 800 adet dergiye borçluyuz. demek ki birileri bu dergileri almış. birileri okumuş,genç ve boş odalarımıza 7 sayı dergi koyabilmişiz. umarım daha nice öyküler çizer nice dergiler basarız belki büyük bir kitleye olmasa bile hiç değilse bir köy nüfusu kadar insanı derdimizle düşündürebiliriz. hepinize iyi okumalar...

SELİM KURT’tan…
Çizer adamın her ne kadar işi olmasa da yazı yazmak, insan bir şeyler karalama ihtiyacı duyuyor bazı bazı.(Çok mu entel kaçtı bu ifade?PEEH!)
Aslında burada uzun uzun, “Türkiye’nin çizgi roman tarihi” ile ilgili bir giriş yapmıştım ama sonra bunu çok sıkıcı buldum ve bütün yazdıklarımı silerek direk mevzu ya girdim.

Craig O Hara bakın bir kitabında ne diyor: “Kendi kitabını kendin yaz.Kendi albümünü çıkar.Kendi radyo programını/fanzinini/kolektifini/ müzik grubunu/info shop’unu/lokantanı/müzik şirketini/dağıtım şirketini/grubunu…başlat ve fikirlerini dünyaya duyur!Şikayet etmeyi bırak!
Doğrumu diyor? Evet söylediklerinde son derece haklı, istenildiği zaman her şey yapılabilir yeter ki buna karar verilmeli, emek harcanmalı ve üreterek ortaya elle tutulur bir şeyler koymalı. İşte o zaman sizi tutabilene aşk olsun. (Heyttt beee) Karamsarım ama bu adamla da sonuna kadar aynı fikirdeyim. Klan Fanzinleri kimine göre Kıçı kırık bir fanzinden öteye geçemezken kimilerine göre de “Helal olsun lan size!”gibi çokça yorum alan bir oluşum. Aslında her şey o kadar çok basit oldu ki. 2002 yazında düz bir devlet okulunda okuyan, çizmeyi ve çizgiroman okumayı çok seven 2 kafadar sıcak bir ağustos günü kafa kafaya verip “- Hadi babuş gel beraber çizgi roman dergisi çıkartalım” dediler. Sonra aynı cümleleri yıllar önce kuran ve bunu da başaran abileriyle internetten irtibata geçtiler. Onlarında desteklerini alarak bu tarihe kadar ürettiler,birilerine ağızlarının payını verdiler yada verdiklerini düşünmekteler (Lan!?)

Eski bir düşünür Düşünüyorum o halde varım derken bu Klancılar Çiziyoruz o halde varız dediler. Abi çizerlerden Mehmet Sevinç’in ise Klan hakkındaki yorumu apayrıdır: Kağıt üstü mastürbasyon (Lan lan!?). Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse bu yorumunda haksızda sayılmaz. Bizi sınırlayan yok,işimize karışan yok,en fazla şu kadar sayfa olmalı yada en fazla şu kadar çıplaklık olmalı diyende yok, kafamıza göre takılıyoruz işte. İster 10sayfa çizerim ister 2sayfa kime ne? Dergi bizim diil mi istediğimi yaparım kim karışır? Canım vajinamı çizmek istiyor?çizerim. Canım küfretmek mi istiyor? ederim. Canım geyik mi yapmak istiyor?onu da yaparım. (Tamam lan çok şımardın,otur oturduğun yerde çaaat!) Bu bizim lüksümüz mü? Evet lüksümüz. İlk başlarda çokta kafa yormadan çıkardığımız bu dergide (en azından kendi adıma konuşmak gerekirse)şimdilerde baktığımda bazı eksiklikler görüyorum. Öyle veya böyle bir şeyler ortaya koyuyorsak neden bu dergiyi daha iyi bir yere taşımayalım ki? Amatör bir yazar yada çizer veya her ikisi içinde fanzin gerçekten güzel bir başlangıç. Hele ki okulunda okuyan ve para kazanma zorunluluğu olmayan bir çizer için biçilmiş kaftan. Bu yüzden Bülent bolamat,Bülent sarılar ve Gökhan Çelikok’la kafa kafaya verdik ve Klan’ı nasıl daha iyi bir yere getirebiliriz? inde cevabını aradık. Bulduk mu? Açıkçası bunu şimdiden söylemek zor. İleride her beraber göreceğiz.
Bu dergileri çıkartırken bir sürü sorun yaşadık, Kimin Harbi çizgi roman okuru,yazarı, çizeri,yayıncısı, aşığı olduğunu da tecrübeyle gördük.% 20komisyon aldığı için 4 YTL'lik “Gri-Afrodit Albümü” bazı yerlerde 4.5 YTL'ye satılmak zorunda kaldı. Bazı dükkanlar eskiden sattıkları halde sonrasında uğraştırmayın bizi diyerek dergilerimizi geri çevirdiler, falan filan…

Resim

Burjuva Fanzin Klan! (Çüş!?)
Bundan bir kaç sene evvel 1 adet kendini bilmez burjuva fanzin klan diye internet ortamlarının birinde arzı endam etmişti. Sonra ben bunu kara listeme aldım ve bundan 1-2 sene evvel İzmir’in yerel kanalı EgeTV’de, sırf Karşıyaka Spor’a laf atıldı diye canlı yayında stüdyoyu basan Psikopat arkadaşlarıma havale ettim, fellik fellik o densizi aramakla meşguller. “Burjuva” ve fanzin kelimeleri yan yana geldiklerinde ne kadar tezat duruyor fark ettiniz mi bilmem. Bir kere fanzin kültürünün burjuvayla uzaktan yakından alakası yoktur. Fanzin yeraltı kültüründen gelmektedir ve burjuvaya da bir başkaldırı niteliğindedir. Sözüm ona, bir burjuvanın fanzinle ne gibi bir ilgisi olabilir ki? Burjuva adam fanzin çıkartmaz, hatta göz ucuyla bile bakmaz,yırtıp çöpe atar onu. Burjuva adamın cebinde deli gibi para vardır, gider en kral matbaayla yada yayıneviyle anlaşır,döker parasını kuşe kağıt dergi çıkartır. Fotokopiye tama edecek kadar düşmemiştir burjuva. Sırt çantasına zar zor tıkıştırdığı 60-70 fanzini Beyoğlu’ndan Teşvikiye’ye,oradan Kadıköy’e yaz sıcağında bin bir sıkıntı çekerek arşınlayamaz yolları. Burjuvanın yapacağı iş, çekeceği çile değildir bu. Kaldı ki bir burjuva oldu da fanzin çıkarttı,en azından 1000 den 2000 den aşağı dergi basmaz. Bunları da parmakla sayılabilecek kadar az olan dükkanlara değil de, bir dağıtım firmasıyla anlaşıp, Türkiye’nin dört bir yanına dağıtır herhalde. Ben şimdiye kadar böyle bir örneğe rastlamadım, rastlayanınız varsa numaramı rejiden alıp beni bi arasın, konuşcaklarım var.

Yani;
Yani durum bu, mevzu bu. Ülkemizde sıkça örneğini gördüğümüz bok atan bir zihniyetle üretime dair hiçbir şey yapılamaz. Bir şey yapamıyorsan yapan adamada karışma! Yapılanları beğenmiyorsan,otur daha iyisini yap ve mahcup et beni! Saygılar efenim…

Bu yazı http://www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 07 Temmuz 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: