Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 19 Kas 2017, 17:53

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Ayşegül mecburi izinde
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 12:09 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Daha birkaç gün öncesinde Kemal Gökhan Gürses'le kısa bir röportaj yapmıştık... Heyecanlıydı... Türkiye'nin Bu savaş günlerinde yayınlanması ne kadar denk düşse de tek günlük ve güncel çizgi romanını yapıyordu Radikal gazetesinde... Ve birden bire hikaye 2 günde bitiverdi... Ayşegül'ün son kelimesi "Görüşeceğiz!..." Biz de hemen Kemal Gökhan Gürses'e olayın sıcağında ulaşalım Çizgi Muhabir Ayşegül'ün hali nicedir soralım istedik... Kemal Gökhan Gürses'in Hayalsaati sitesi için açıklaması...

Resim

AYŞEGÜL MECBURİ İZİNDE

Başlarken, “Ne kadar sertleşirsem, ne kadar tahammül edilebilir” diye düşünmüştüm. Oysa sertleşen ben değil, koşullardı. Ama öyle sanıyorum ki, burnumu gereğinden büyük işlere soktum. Ya da benimkisi tamamen bir komplo teorisi. Hikayeyi artık iyi bulmayan gazete yönetimi, kendimi tekrarladığımı düşünürek bandı tamamlamamı istedi. Ya da bana ödenen ücreti fazla bularak, buradan elde edilecek gelirle yurtdışına savaş muhabirleri gönderme kararı aldılar.
Bunlar artık spekülasyona gireceği için, daha fazla çeşitlemeyi doğru bulmuyorum.
Sessizlik, bizim karakterimiz. Biz derken, Türk toplumunu kastediyorum. Ancak infiale kapılarak hareket edebildiğimiz için, son ana kadar sinsi bir sessizlikle iş görmeyi seviyoruz. Yine öyle oldu.

Resim

Bundan tam iki Cuma önce işyerimdeki telefonum çaldı. (Bildiğiniz gibi gazeteye giderek çalışmadığım için, kendi ofisimdeydim.) Gazetenin yeni yazı işleri müdürü, benim de Cumhuriyet gazetesinden eski mesai arkadaşım Erdal Güven aradı. Bu hikayemin ne kadar süreceğini sordu. Ben de sorunun nedenini sordum. Sayfada bazı değişiklikler yapacaklarını söyledi. Bunun benim bandımın süresiyle ne ilgisi olduğunu anlamadım. İki cümle sonra bandımı bitirmemi istediklerini anladım. Yani bunun bir işten çıkarma olduğunu. Savaşın bunca yoğunlaştığı, belki sıcak teması ilk kez yaşama imkanı bulduğum bir anda bana “Ayşegül işten çıkarılmış” gibi geldi. Normal olarak 120 gün kadar sürdüğünü söyledim. O gün bandın 81. günüydü. “Görüşürüz”, deyip kapattık telefonu.
Ben de kendi çizgi romanımda Ayşegül’ü, tam da savaşın en sıcak günlerinde işten çıkartan telefonu ettirdim kanal yöneticisine. Kaderimizin benzemesini istedim yani.
Özellikle son iki bandı dikkatle okursanız bu anlattıklarımın çoğunu görebilirsiniz. 10 günlük bir yeniden yazım yaptım ve bu sonu hazırladım. Çünkü motivasyonum tamamen sona ermişti. Hatta, biraz daha ileri giderek Radikal İki’de yayınlanan “Bi Şekilde” adlı haftalık çizgi bandıma da kendim son verdim.
Sonuç olarak, Ayşegül Savaşta’nın bitirilme nedeni bana açıklanmadı. Yani bir gerekçe gösterilmedi. Bu da ne yazık ki, alıştığımız bir üslup. Oysa iki ay kadar önce çizimlerim için aldığım ücrete küçük de olsa bir zam yapılmıştı. Bu da çok alışmadığımız bir durumdur.

Bu bilgilerin dışında sizinle paylaşabileceğim fazla birşey yok. Beni tek sevindiren şey; Radikal gazetesi şu anda savaşı oldukça yakından takip ediyor. Attıkları manşetlerle ve bakış açılarıyla onayladığım, ihtiyaç duyduğum bir yayıncılık sürdürüyorlar. Özellikle güzel bir tesadüfle, Ayşe Karabat’ın Lübnan izlenimlerini merakla ve gıpta ederek okuyorum. Onlara adlarına yakışır bir yayın hayatı diliyorum.

Resim

Benim “Ayşegül Savaşta”yı sürdürmem şu an bir başka yayın organında mümkün görünmüyor. Zaten bildiğiniz gibi bunun imkanları yeterince sınırlıydı.
Şimdilik uzun bir izne çıktı Ayşegül... Mecburi izin... Tekrar ne zaman mesleğini icra etmeye dönecek, inanın ben de bilmiyorum.
En çok üzüldüğüm şey ise, yine sessizlik. Ne bir okurdan, ne bir yakından tek bir üzüntü belirtir mesaj almadım. (Kendi çok yakın çevreme, bantların başına bir şey gelir düşüncesiyle son iki günün bantlarını yollamış ve durumu belirtmiştim. Bir tek onlardan elbette taziye mesajları aldım...) Demek, o kadar önemli değilmiş kimsenin hayatında. Ben yorulduğumla kalıyormuşum... Günlük yayınlanan tek yerli çizgi romanımız da böylece rafa kalkmış oldu.
Yeni kitap hazırlıklarına ve bir de site hazırlığına başlamıştım, onları da yarıda bırakıyorum...
Sizlere çalışmalarınızda başarılar dilerim. Şu ana kadarki sıcak ilginiz için de teşekkür ederim.

Umarım, görüşürüz.
Sevgilerimle,
Kemal Gökhan Gürses

Bu söyleşi www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 06 Ağustos 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: