Resimli Roman
http://resimliroman.net/forumlar/

Onların kaleminden-> Çapa ekibinin kaleminden Kopuş
http://resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=82&t=4057
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Yazar:  Yunus [ 30 Ara 2010, 12:12 ]
Mesaj Başlığı:  Onların kaleminden-> Çapa ekibinin kaleminden Kopuş

Hayal saati çizgi roman sitesi olarak Türkiye'de çıkan yeni çizgi romanları tanıtırken yazar ve çizerlere de fırsatımız olduğu sürece söz veriyoruz. Çapa Çizgi Roman Grubu da uzun bir aradan sonra KOPUŞ'un yeni sayısını yayınlayınca biz de fırsatı kaçırmadık bu sayıda yer alan Argo'nun çizeri Önder KILAVUZ ve Cihan Padişahı Sultan 4.Murat'ın çizeri Suat Efe US'dan KOPUŞ'u ve çizgi roman serüvenlerini hep birlikte öğrenelim istedik. Keyifli okumalar:

[img]http://www.resimliroman.net/image/roportaj/01kopuskapak.jpg
[/img]
Düşüncülerimi çizerek anlatmayı tercih ettiğim vakitten beridir, çizgim ya da çizgi romanım üzerine açıklama yapmaktan, hatta konuşmaktan hep rahatsız olmuşumdur. Ama diğer yandan ülkemizde okur sayısının artık bir kültür devrimini şart koşturacak kadar azaldığını düşündüğüm bu vakitte, en azından bu yazıyı yazmak benim için zevkli bir rahatsızlıktır.

1997’den itibaren Çapa Çizgi roman Grubu olarak bu sanat dalı üzerinden ülkemizde bir şeyler yapmak istedik. Onuncu senemize yaklaşırken, halen tercih ettiğimiz ve çizgi anlayışlarımıza da yakın olan ve bizi eleştiren insanların ağzıyla “Amerikan tarzında süper kahraman “ öyküleri yapmaktayız.

Aslında hiçbir çizer kendini belli bir tarza sıkıştırmak istemez. Çizgi nankör bir şeydir. Eğer yeni bir şeyler denemezseniz, dünyayı ne kadar iyi algılıyor ve bunu en sade şekilde aktarıyor olsanız bile elinizin (çizginizin) gerilemesine engel olamazsınız. Biz de bu yüzden zaman içinde farklı şeyleri denemek, farklı tarzlarda öykü anlatmak için denemeler yapmaya çalışıyoruz. Kaçışlarımızı derginin de adından anlaşılabileceği gibi KOPUŞ’da okuyucularımız olan sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Kopuş’un bu ayki sayısında grubumuzun eski ama sessiz üyelerinden Önder Kılavuz ‘un Agro’sunu ve benim çizdiğim Cihan Padişahı Sultan 4. Murat İmkansızlıklar Baştedbili’ni okuyacaksınız.

[img]http://www.resimliroman.net/image/roportaj/01kopus2.jpg
[/img]

Bizim memleketimizde maskeyle (gizli kimlikle) kahramanlık olayına karşı olan pek çok insan var ama 4. Murat'ın tebdili kıyafet ile halkın arasına karışıp onların hayatına girmesi bana zengin bir adamın gece yarısı yarasa kıyafetlerle dolaşmasından farklı gelmiyor. Üstelik gezdiği keş hanelerde kafası dumanlıyken sanırım ona da farklı gelmezdi .Batman’in Bruce Wayne olarak dolaşması ve hayır işleri yapmasının, padişahın sahte bir tebaa olarak dolaşıp halkın arasına karışması, alternatif bir kimlik kullanmasının çizgi romandaki çift kişilikli kahraman anlayışına çok uyduğunu düşünüyorum .

Çizgi roman uygulamalarında bize özgü ne olur sorusuna bulduğum bu kişisel cevap bir çizgi roman fikri oldu. Çizgi romanı, Amerikan ,İtalyan , manga veya frankafon gibi isimlerle ayrımlaştırıp sınıflaştırmayı sevmiyorum.Çizgi roman öyküye en uygun anlatım tarzı neyse o şekilde yapılmalı. Dolayısıyla bu fikri en uygun nasıl anlatabilirdim? Padişah, bir imkânsızlıklar dedektifi gibi katile odada gümüş şamdanlıkla öldürdüğünü söyleyecekti. Öykü şekillenmeye başlarken fumetti tarzının çizim tekniğiyle bir Sherlock Holmes öyküsü gibi anlatırsam zevkli bir şeyin ortaya çıkabileceğini düşündüm ve bu iş ortaya çıktı.

Resim

Yazının başında söylediğim gibi Türkiye'de ki okuyucu sayısı giderek düşüyor bu sadece edebiyatı değil onun alt kültürleri olan çizgi roman ve fanzin kültürünü de etkiliyor. Artık edebiyattan çok kitap kültürü hakkında konuşmanın kültür olduğu bir konumda halen kitap, çizgi roman özellikle fanzin alan herkese bu yazıyı okuyan sizlere ve bu siteye bu fırsatla 9 senedir bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim...
Saygılarımla , Suat Efe Us

Ben Çapa çizgi roman grubuna ara ara Kopuş üzerinden ilişen, Agro adındaki punk karakterin çizeri Önder'im. Üç bölümden oluşacak olan hikaye üzerinde uğraşırken, genel olarak etrafta olup biten, bir çoğumuzun yaşadığı ve delirmemek için eninde sonunda kabullendiği bir takım durumlar üzerinde çizmeye çalışıyorum. Agro, isminden anlaşıldığı gibi öfkeli bir motosikletli kurye şeklinde başladı. Yoldan çıkıp kafasını, gözünü bir kaç kayaya çarparak devam edecek. Çapa'ya takılan herkese teşekkürler.
Önder Kılavuz

KOPUŞ fanzinini bulabileceğiniz satış noktaları ise:
İstanbul: Büyülü Rüzgar (Kadıköy) Komikçi Dükkanı (İstiklal, Beyoğlu), 40 Ambar (istiklal, Beyoğlu), Gerekli Şeyler (Teşvikiye)
Ankara: Anarres (Kızılay) , Devri Alem (Tunalı) ,
İzmir: Baykuş Home
Eskişehir: Kitapçı Kitapçı ...


Bu söyleşi www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 30 Ağustos 2006

1. sayfa (Toplam 1 sayfa) Tüm zamanlar UTC+02:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/