Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 13:07

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 12:57 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Avludaki yemek masasının başında otururken J. Scott Campbell'in aç olduğunu anlıyoruz. Sanatçının, hamburgerleri ve patates kızartmalarını mideye indirmesinin tek nedeni bu değil, aynı zamanda bir rekabet söz konusu... Önünde duran ciltlenmiş, ince kitaba bakıyor ve eski dostu Joe Madureira tarafından çizilmiş resimlerin fotokopilerine dalıp gidiyor.

Resim

"Vay canına," diyor Campbell çizimlere göz atarken.
"İyi, öyle değil mi?" diye soruyor masanın karşı tarafında oturan Jeph Loeb.
Rüzgârlı bir mart sabahında, Los Angeles'daki Wizard World binasının önündeki masadayız. Loeb gülümsüyor, Madureira'nın, yeni çıkacak olan Ultimates 3 için hazırladığı çizimlerinden etkilendiği açıkça belli...
"Ne kadar güzel bir sayfa," diyor Campbell sulu bir ortamda gerçekleşen aksiyon sayfasının çizimlerini incelerken. Başını sallayıp, onaylıyor. "Joe, tarzını geliştirmiş. Gerçekten, bir üst seviyeye geçmiş."

Campbell ve Loeb tarafından hazırlanmakta olan Örümcek Adam serisi için Campbell'in çizdiği taslaklarını görseniz, onun da kendini geliştirdiğini söyleyebilirsiniz. Geriye bir tek hikâyeyi çizmek kalmış... Bir an önce işe koyulmak ve yeniden en tepeye çıkmak için sabırsızlandığını Campbell'in yüzünden okuyabiliyorsunuz.

Campbell, yeni Örümcek Adam serisi 2007 yılının başında dükkânlardaki yerini alınca, yeniden seçkin sanatçılar arasına katılacağına emin. WildStrom'un Gen13 ve Cliffhanger'ın Danger Girl dizilerinin üzerinden epey bir zaman geçmiş ve bu süre zarfında Campbell'in popülaritesi bayağı bir azalmış durumda.

Dört sene boyunca herhangi bir seriyi çizmeye ara veren Campbell, 2000 ile 2003 yılları arasında sadece Amazing Spider-Man'in kapaklarını çizmiş. En son, gençler için çizdiği WildSiderz (WildStorm tarafından basılmıştır) hiç beklenmediği üzere, büyük bir ilgi görmemiş. Campbell, Örümcek Adam'ın yeni dizisiyle birlikte, tekrar Joe Madureira, Michael Turner ve John Cassaday ile kıyaslanmayı bekliyor.

"Hayranlar gerçekten istekli olunca, bir sanatçı olarak ben de bu enerjiden besleniyorum," diyor Campbell. "Amazing Spider-Man'in kapaklarını çizmeye başladığımdan beri, sohbet etme imkânı bulduğum tüm hayranlar, bu anı bekliyorlar. Onlara, umduklarını verebilmek harika bir duygu..."

Campbell'i "Madureira çizimleri bombardımanına" tutan Loeb'in de hakkını yememek gerekiyor. Loeb, her şeyi, önceden ince ince hesaplamış. Madureira'nın aşılabilmesi için, bunun yapılması gerekiyormuş.

"Jeff ne zaman bu konudan bahsetse, Örümcek Adamı resimlemenin, çizmeye başladığı ilk günden itibaren yapmak istediği şey olduğunu anlıyorsunuz," diyor yeni dizinin senaristi. "Ve eğer hayaliniz bu karakteri çizmekse, böyle bir çalışmanın ne büyük bir keyif vereceğini varın, siz düşününün."

Bir maaşına iddiaya gireriz ki, Loeb'in bir sonraki adımı, senaristliğini yaptığı Ultimates çizerine Campbell'in Örümcek Adam çizimlerini göstermek olacaktır!

Bir an önce şu sorudan kurtulalım; bu kitabı programlı bir şekilde çıkartabilecek misiniz?
Loeb: Tabii, şu anda elimizde tamamlanmış olarak 93 sayı var.

Campbell: (Gülüyor)

Loeb: Bendis, şu anda Ultimate Spider-Man'in elinde bulunan, "en uzun süre bir arada kalan yazar-çizer ekibi" unvanını eline geçirmeyi planlıyor. Fakat biz bunu gizlice başardık bile... Yani, aslında ikimiz çok uzunca bir süredir birlikte çalışıyoruz. Ve eğer insanlar Batman'in "Hush" serisi için, kitap basılsın diye ne cambazlıklar yaptığımızı biliyorsa, bunun için neler yapacağımız da biliyor demektir. O kitap piyasaya çıktı ya, elbet bu da çıkacaktır!

Hedefiniz 12 aylık bir seri mi?
Campbell: Biraz daha uzun olabilir. Gidişata bakacağız.

Loeb: Formüle edilmiş bir planımız yok. Yapacağımız şey şu, bir öykü anlatacağız ve model olarak Mark Millar ve Bryan Hitch'den ziyade Joss Whedon ve John Cassaday'e yakın duracağız.

Jeff, sabırsızlıkla beklediğin bir şey var mı?
Campbell: Tek başına bir karakterin maceralarını çizeceğim için heyecanlıyım çünkü açılış sayfalarında sadece bu kahraman olacak. WildSiders ve Danger Girl'de yaptığım gibi 12 karelik sayfalarda, her bir kareye üç farklı karakteri sığdırarak paçayı kurtaramayacağım. Diğer taraftan bu durum, bir çizer olarak bana rahatça nefes aldıracak ve bazı imkânlar sağlayacak. Şimdiye kadar hazırladığım çizgi romanlarda, sürekli, MAD dergisindeki gibi sınırlamalarım olmuştur.

Loeb: Jeff ile sürekli konuştuğumuz şeylerden biri de kitabın açılış sayfalarının ne kadar uzun olacağı... İçeriğe uygun olarak, ilk beş sayfada sadece oradan oraya ağ atarak sallanan Örümcek Adam görülebilir. Bazen, birçok yönden konudan çok fazla uzaklaşırsanız, işin özüne dönmek, yeni şeyler yapmak anlamına gelebilir. Superman ekibine dâhil olduğumda, bunu kesinlikle fark ettim. Clark'ı tekrardan Daily Planet'de çalıştırma fikrim sanki bir devrimmiş gibi algılandı oysa bence yapılabilecek tek şey buydu.

Campbell: Ayrıca, kendini aşan seriler yapmak konusunda herhangi bir endişe değil, heyecan taşıyorum çünkü Marvel bu konuda gerçekten iddialıdır. Tüm kariyerim boyunca, kendi yarattığım veya oluşumuna katkıda bulunduğum karakterleri çizdim. Dolayısıyla hep farklı konumlardan bakıp, bir sürü şeyi düşünmek zorunda kaldım. İlk defa, sadece güzel çizimler üzerine odaklanacağım.

Resim

(Eskiz defterini açıp bakıyoruz.) Jeff, burada Örümceğin maskesi üzerinde nasıl bir görüntü elde etmeye çalıştın?
Campbell: Şu ana kadar yapılan özbeöz Örümcek Adam çizimlerinin bir karışımını elde etmeyi denedim. Çok kalite bulduğum Amazing Fantasy #15'deki gibi yana yatık ve bir kelebek gibi duran ince gözler çizmeyi tercih ettim. Ve baba Romita'nın klasik Örümcek Adam maskesini kendime göre yorumladım. Daha geniş, ama McFarlane gibi detaylı ağlar çizdim. McFarlane'in Örümceği, benim temel aldığım Örümcektir çünkü ben tam da o sıralar çizgi roman işine girdim. Dolayısıyla benim için esas budur. Fakat ben, aynı zamanda, onunkileri tekrarlamak istemiyorum. Bir çizer olarak, daima yeni şeylerle uyum içinde olmayı arzu etmişimdir. Böylece, gözleri Silver Age zamanındaki gibi çizip, bunu kendi anatomi ve abartılarımla süsleyince, güzel bir görüntü elde edeceğimi düşünüyorum.

Peki, ama Örümcek Adama daha "ürpertici" bir görünüm vermek istediğini söylememiş miydin?
Campbell: Şöyle yani... Ürpertici derken... Şunu (kaliteli bir Örümcek Adam çizimini gösteriyor) kast etmiştim. Gerçekten, klasik bir Örümcek Adam... Bence bunda, ürpertici bir görüntü var. Gözlerde, "şeytani" demek istemiyorum ama buna benzer bir şey seziliyor. Yuvarlak yerine, daha sivri hatlar... Ona, Gene Simmons* izlenimi veriyor. Ürkünçlüğün "korku salmak gibi" bir şey olduğunu düşünüyorum. Ancak Batman benzeri bir Örümcek Adam, bu özelliğe sahip olabilir.

(Eksiz defterinin sayfalarını çevirirken...) Vay... Gwen Stacy ve Mary Jane yan yana ha? Neler oluyor burada?
Campbell: (Gülüyor.)

Loeb: Şey... Bunlar nispeten deneme çizimleri. Şöyle de olabilirdi falan filan... "Lost" dizisinin geçmişi ve günümüzü nasıl bir araya getirdiği konusunda bayağı bir düşündüm. Ve Peter'ın hayatında da, gerçekten ilginç bazı şeyler olduğunu fark ettim. Yeniden aynı hataları yapıp yapmayacağını ve bunların nedenleri üzerinde kafa patlattım. Böylece, Gwen'in halen hayatta olduğu zamanlar ve günümüzdeki ilişkileri hakkında bayağı bir konuştuk. Bunda çok hoş bir şey var. Hikâyede kullanacağım ana tema bu olabilir mi diye düşünüyor, bir karara varmaya çalışıyorum.

Resim

(Eksiz defterinin sayfalarını çevirirken...) Aha!... Lizard ve Green Goblin. Sizin serinizde bu karakterler bulunacak mı?
Campbell: Bunu söylemek için henüz çok erken. Lizard, kesinlikle favorim. Laboratuar önlüğünden sarkan bandajlarla Dr. Connors, hem güzel görünüyor, hem de kim olduğunu bizlere anımsatıyor. Goblin konusuna gelirsek... Kaliteli bir Goblin görüntüsünü seviyorum fakat ben bu karakteri sırık gibi çizdim. Üstündeki cadılar bayramı benzeri kostümle oynamayı tercih ettim. Giysiyi, Tim Burton'ınkilere benzer bir dikişle birbirine tutturdum.

Loeb: Bu dikişleri bana gösterdiğinde, (bunu yapacak mıyız bilmiyorum ama) şöyle bir yorum yaptım, bu kısımları, farklı dövüşlerde Örümcek Adam'ın kostümünden yırttığı parçalardan oluşturalım diye öneride bulundum. Ve bu parçaları, Peter'ı asla yenemediğini anımsatması için göğsüne asmış olsun, diye açıklama getirdim.

İşte burada... Doc Ock!
Campbell: Doc Ock'un yeniden tasarlandığı birkaç yıl öncesini hatırlıyorum. Altı parçaydı ve "İyi ama Doc Ock bu değil ki," diye düşünmüştüm. Bence, bir çeşit Stephen King gibi görünmeliydi. Batman ve Örümcek Adam'daki kötü karakterleri eğlenceli kılan da buydu... Tuhaf ve nahoş olmaları güzeldi. Ve ben bunu çok beğeniyordum.

Jeph, "Hush"ın çok başarılı olduğu konulardan biri de, bir sürü kötü karakteri hikâyeye dâhil etmesiydi. Sizin yeni serinizde de böyle şeyler olacak mı?
Loeb: Planımız bu! İşin komik tarafı, bazıları "Hush" dizisini "Bilin balkım bu haftanın kötü karakteri kim?" şeklinde eleştirmişlerdi. Fakat geriye dönüp baba Romita'nın Örümcek Adam serisine bakarsanız, Lizard, Vulture, Kraven, Ock, Mysterio vb. bir sürü karakteri görürsünüz. Kahramanımız, her ay farklı bir tanesiyle savaşmıştır. Kimse de kalkıp, "Neden her ay farklı biriyle dövüşüyor?" diye sormamıştır. Kavga sahnelerindeki bu tesadüfî gelişmeleri yakalayabilir ve konuyu biraz daha derinlemesine incelersek, aslında işin hiç de gelişigüzel olmadığını görebiliriz. Eğer kahramana hayran birinin en büyük hayali buysa, bunun neresi garip? Bira reklâmlarında çok güzel kızların rol almasının bir nedeni vardır.

Resim

Jeph, seride özellikle bulunmasını istediğin bir kötü karakter var mı?
Loeb: Doğrusunu istersen, uzunca bir süre Black Cat'den bahsedip durdum ki bu, benim için bile sürpriz oldu. Ayrıca, Jeff'in çizdiği Lizard'a bayıldığımı söyleyebilirim. Goblin konusunda, tam emin değilim ama Hush serisinde de bulunduğu için, bana sanki Joker gibi biraz fazla sündürülmüş geliyor. Diğer taraftan Rhino'yu çok beğeniyorum ve Vulture'ın da gayet iyi duracağını düşünüyorum.

Campbell: Goblin'le bir dövüş sahnesi çok güzel olur diye düşünüyorum. Bazı nedenlerden ötürü bu, basit bir cevap olacaktır.

Sizin serinizdeki Örümcek Adam, kırmızı, mavi kostümünü mü giyecek?
Campbell: Öyle sanıyorum ama bunun bir sır olup olmadığından emin değilim.

Peter, yeniden Daily Buggle'da çalışmaya başlayacak mı?
Loeb: Peter'ı, Buggle'da çalışan ve her seferinde, göreve çıkmadan önce J. Jonah Jameson'dan para almaya çalışan bir fotoğrafçı olarak düşünüyor muyum? Kesinlikle! Bir kıvraklıkla bunu becerebilir miyiz? Tabii ki... Bir yolunu buluruz. Sürekli aynı hikâyeyi anlatmanın bir anlamı yok. Dolayısıyla soru şudur, nasıl olup da aynı şeyi anlatıp, farklı olabiliriz? Ayrıca, Kaptan Amerika ve Wolverine'le de bir bağlantısı var ama bunun nasıl bir ilişki olduğu ve neye dayandığı bilinmemektedir. Şunu söylemeye çalışıyorum, kahramanımız öbürlerinin müsamaha gösterdiği, kostümle dolaşan garip bir genç midir, yoksa o da en az diğerleri kadar dünyayı felaketin eşiğinden kurtarmış saygı duydukları biri midir? Emin olamadığım bir konu daha bulunuyor; şayet onun yerinde ben olsaydım, yorgun argın eve dönerken orada bulmak istediği kişi May hala mı olurdu? Ben, Kaptan Amerika ile sohbet edip, ona "Beni perişan ettiler. Bu konuda ne düşünüyorsun?" diye sormak isterdim.

Örümcek Adamı elinizde tutmak konusunda, en fazla zorlanacağınız şey nedir?
Loeb: Doğrusunu istersen, esprilerin beni zorlayacağını sanıyorum. Nüktedanlığın hiç de kolay olmadığını düşünüyorum. Üstelik Örümcek, özellikle dövüşürken, konuşmaktan hoşlanıyor ve hatta bu sırada espriler yapıyor. Böylece, Şaşırtıcı (Amazing) Örümcek Adam yerine Münasebetsiz Örümcek Adam konumuna düşüyor.

Campbell: En zorlanacağım şeyin, geçmişte yapılanları tekrarlamadan, karaktere ve hayranlarına bağlı kalmak olduğunu düşünüyorum.

Sizlerin hazırlayacağı Örümcek Adam hikâyesi, en on son öyküden ne kadar farklı olacak?
Campbell: Daha önce yapılanları düşünüp, Örümcek Adam'da görülmemiş bazı şeyler yaratmayı ümit ediyorum. Dönüp, karakterlerin orijinal çizimlerine bakmak ve kalemi elime alıp, onları başka yerlere taşımak keyif verici... Klasik ve bilindiği gibi yapmak ama aynı zamanda kendi tarzımı katmak istiyorum. Asıl hedefim bu.

Loeb: Benim tarzım da klasik Örümcek Adam sitiline daha uygun. Superman ile kıyaslandığında, bu seri gibi dövüşten melodrama geçiş yapan değil, aniden, kıran kırana bir dövüşün başladığı bir melodram dizisi yapacağım. Her şeyin kötüye gittiği bir Örümcek Adam serisi, bence en güzeli... Ve eğer bildiğim tek bir şey varsa, o da, bir adamın hayatını allak bullak etmek.

* Gene Simmons, ünlü heavy rock grubu KISS'in Vampir makyajlı bas gitaristi. (Ç.N.)

Röportaj: Brian Cunningham ve Chris Ward (Wizard 176) - Çeviren: Oğuz Özteker - 01 Aralık 2006

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: