Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 13:05

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 13:30 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Manga müzik grubunun son klibi Yalan'ın yönetmenliğini yapan aynı zamanda grubun amblemi Spa'yı yaratan Kaan Demirçelik'le : Çizgisi, animasyonu ve manga üzerine bir kısa söyleşi yaptık...

Resim

- Öncelikle bize Kaan Demirçelik kimdir? sorusunun yanıtını verir misin...
- 1983 Aralık Ankara doğumluyum,2 çocuklu memur bir ailenin ferdiyim.İlkokul ve ortaokul' Ankara'da okudum,liseyi ise,ailemin tayin olmasından dolayı Tokat Zile’de okudum,şu an tekrar ailem Ankara da yaşıyor; ben ise Eskişehir de Anadolu Üniversitesinde Sinema TV,son sınıfta okumaktayım

-Sen eğitimini sinema televizyon konusunda yapıyorsun. Nereden geliyor çizim tutkusu, neden animasyon eğitimi değil de sinema eğitimi alıyorsun?
-Çizim yada çizme dürtüsü benim hep içimde benim dinamiğimi oluşturan bir parça,sürekli çizimle animasyonla iç içeyim bir görsel sanatın her yönüyle ele alınması gerektiğini düşünüyorum başlangıcı ne kadarda resim sanatı olsa da günümüzün en etkin anlatım stili sinema.Sanırım sinemanın ses,mekan ve zaman farklılıkları yaratması beni çekiyor.Çizimi anlatımın tasarımında özünde,sinemayı da bir dil olarak kullanmayı istiyorum.

-Manga grubu ile bu kaçıncı klibiniz nasıl oldu grupla tanışman, çalışman?
-Sanırım bu 5.klibimiz manga grubu ile,grup üyelerinden efe benimle ilk temasa geçen oldu internetten çizimlerimi görüp beğenmişler daha sonra benimle temasa geçtiler,bu da albümden 2 sene öncesine tekabül ediyor.Sahnelerinde evlerinde her yelerde onlarla birlikte çalıştım,olmak istedikleri stilleri,renkleri tarzları birlikte çıkardık.

-Sizin yarattığınız SPA karakteri Manga grubu ile bütünleşti. Nasıl oluştu böyle bir karakter, "şöyle bir karakter yarat" mı dendi yoksa "işte karakterimiz" mi dedin?
-Spa gerçekten komik bir karakter,tüm grubun özellikleri tek bir yaratıkta diyebiliriz,birazda kendimize yada dünya olan yabancılaşmamızı onun gözünden daha objektif bakmamızı sağlayan ve çocuksu ruhumuzu kaybetmememizi gösteren minik bir şey :) Karakter fikri grubun en başından beri aklındaydı sadece fiziksel şekli yoktu,yani en başından beri ruhu onlarlaydı ben sadece bedenini çizdim,sanırım kendime biraz benzettim:)

Resim

-İlk klipte sadece çizer olarak çalışmıştın bu klipte ayrıca yönetmenliği de üstlendin. Bu geçiş sürecini biraz anlatır mısın?
-İlk klipten bu yana kendimi geliştirmeye ve işin içinde daha çok etkin olmaya çalıştım,çünkü her ne kadar concept sahibi olsanız da bunun animasyona dönüştürülmesinde problemler çıkıyor ve concepten uzaklaşmaya başlanıp yeni bir tarz ortaya çıkıyordu.Bunu engellemenin en iyi yoluda animasyonlarıda benim yapmamdı,son klipte yönetmenliği grubun vokali fermanla birlikte yaptık bu sayede grupta görmek istediğini daha net ortaya koyabildi.

Peki son klip Yalan'ın çalışmasına başlaman ve bitirmen... Bu süreç nasıl oldu? kaç kişi çalıştınız bu süreçte? Ne kadar sürdü?
Son klibin yapımı 5-6 ay sürdü diyebilirim,çünkü benim bir yandan okulum bir yandan da Belgesel,reklam ve kısa film çekimlerim oluyordu hepsini bir arada yapmaya çalışmak ve tek başına olmak bu sürenin uzun olmasını sağladı,önceki 3D kliplere gönderme olarak klibin açılış sahnesini 3D bir karavandan yapmak istedim,bu sahnenin yapımında okuldan Serdar arkadaşımın çok yardımı oldu,modelleme ve render çözümleriyle.geri kalan tüm animasyon kısımlarını ben yaptım kurguda ise ferman daha etkin rol oynadı.

Biz seni sürekli Manga şarkılarına klip üretirken mi göreceğiz? Bildiğimiz kadarıyla MTV Türkiye'de de bir animasyonunuz yayınlandı. Var mı böyle başka çalışmalar?
Manga grubuyla çok özdeşleştim diyebilirim senelerdir:) sizinde bildiğiniz gibi MTV Turkey'e main teaser hazırladık Film park’tan yönetmen Eralp Bey le birlikte,şuan Dolapdere Big Gang grubunun albüm tasarımları bana ait,sanırım içinde müzik olan her görselde beni bulabileceksiniz ilerde;)

Pek çok kişi senin çizgilerin için "manga" diyor. Gerçekten senin tarzın manga mı yoksa Manga grubuna çizdiğin için mi manga çizeri olarak değerlendiriliyorsun?
Çizimlerimi manga olarak görmüyorum açıkçası ama anlatım dilim manga diyebilirim,örneğin matrix üçlemesi gibi,grup olsun sony olsun kendileri Türkiye de yeni bir müzik türü ürettikleri için benimde manga ve kendi tarzımı karıştırmamı harmanlamamı istediler,ortaya çıkan ürün aslında manganın tekrar yorumlanmasıdır.

Resim

Çok genç bir arkadaşımızsın. Hayallerin, altına imza atmayı planladığın çalışmalar neler?
Son zamanlarda vakit buldukça araştırdığım okuduğum şeyler arasında Atatürk'ün hayatı var , belki ilerde onun daha çok bildiğimiz tarafı değil de bilmediğimiz yönlerini(onun çocukluğu,hayalleri,duyguları yani daha insana dair nesneler) işleyen bir film yapıp altında imzam olsun isterim,

Bir çizgi roman fanzininde yarım kalmış bir öykün var. Kaan Demirçelik imzasını Türkiye'de çizgi romanda da görecek miyiz?
Evet Fanzinle Ankara’da ortaokul zamanlarında baya ilgilendim,Yıldıray Çınar ve Mahmut Asrar benim çocukluk hallerimi bilirler.Ankara'da karanfilde her hafta sonu buluştuğumuzda çizimlerine hayran kalırdım ve özenirdim açıkçası, Üniversitede de bir şeyler çıkardık ama zaman ayıramadığımdan çizgi romana bu ara uzak kaldım,umarım bir gün yarım kalan öykülerimi bitirebilirim :)

Bize biraz da ne tür kitaplar okursunuz, çizgi romanlarınız kütüphanenizde ne kadar yer kaplar, sevdiğin takip ettiğin çizerler kim bunlardan bahseder misin...
Bu aralar Atatürk'ün hayatına dair her şeyi takip etmeye çalışıyorum,onun yanında Steven Pressfield ve H.P Lovercraf’ın tüm romanlarının takibindeyim. çizgi romanlar da ise cilt olarak arka bahçenin tüm yayınları ve yabancı ciltleri almaya çalışıyorum hardcover kapaklar ve sundukları extralar (skech röportaj gibi) ilgimi çekiyor.10'lu yaşlarımdan beri Yıldıray Çınar ve Mahmut Asrar'ın fanıyım,bunun yanında Francısco Herrera ve Joe Maduera beğendiklerim arasında.

http://www.kanart0.deviantart.com

http://www.youtube.com/watch?v=V86dL8sAYeM

Bu röportaj http://www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 24 Şubat 2007

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: