Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 19 Kas 2017, 18:01

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 13:37 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Resim

Gianfranco Manfredi; yazar, şarkı sözü yazarı, oyuncu ve ayrıca ilk olarak Dardo tarafından basılan “Gordon Link” ile başlayan ve şu an Büyülü Rüzgar (Macigo Vento)'ımızda devam eden kariyeriyle yıllardır çizgi roman yazarı... (aradaki Nick Raider, Dylan Dog ve Tex çalışmalarını unutmadan) Kendisiyle redaksiyonda görüştük, Büyülü Rüzgar ve şu anda üzerinde çalıştığı ve büyük ihtimalle önümüzdeki sonbahar piyasaya çıkacak olan Bonelinin yeni planladığı bir çizgi roman üzerine iki kelam etme fırsatını kaçırmadık.

Büyülü Rüzgar’ın anlatımı daima bir şekilde kapalı bir devamlılık sürecinde olmuştu ve son yıllarda anlatım, öykünün geneline ve birer birer sayılara bakıldığında kendini geliştirmişe benziyor. Bize önce Black Hills Savaşı’nı anlattınız ve sonra 2006 boyunca Ned’i Lovecraftvari tek ve müthiş bir maceraya bulaştırdınız. Bizi şimdi neler bekliyor?
---Ned, sürgündeki Oturan Boğa’yı bulmak için Kanada’ya gidecek ve yerlilerin yenilgisiyle sonuçlanan savaştan sonra neler olduğunu görmek için Black Hills’e dönmeden önce orada pek çok maceraya atılacak. Bir müddet Deadwood çevrelerinde duracak. Bu maceralar bir devamlılık içinde olacak ancak sadece iki macera iki sayı sürecek. Sayıların çoğunluğu birbirleriyle bağlantılı ancak kendi içlerinde bağımsız, yani tam macera olacak. Özetlersem, destansı bir hikaye profili oluşturmaya çalıştım ancak sayıları tek tek kendi içinde biraz bağımsız yaptım ki okuyucu bir maceranın sonunu görmek için hem çok fazla beklemesin hem de çok fazla şey hatırlamak durumunda kalmasın

Resim

2007, Büyülü Rüzgar’ın 10. yılı Ned bu süreç içinde ne gibi değişmeler yaşadı? Tamamen sizin daha önceden planladığınız ve yönlendirdiğiniz doğrultuda mı gelişti, yoksa bazen olduğu gibi şaşırtıcı bir şekilde kendi ayakları üzerinde duracak şekilde bir özgürlük mü kazandı?
---Tabiidir ki artık ben Ned’e onun bana olduğundan daha çok bağımlıyım. Zira dergiyi bir plana programa sokmak için ne kadar çabalasam da maceraların neredeyse hepsinde Ned kendi psikolojisini geliştiriyor. Ned, umutsuz ve acı bir durum içinde. Bu durumu çatışmalı bir şekilde atlatıyor, kimi olaylar karşısında müthiş bir sertlikle duruyor ama genelde gittikçe daha da anlayışlı ve seçenekler arasında en iyiyi bulan birisi oluyor. Olaylar gerçekten düzeltilemez halde gözüktüğünde, pozitif olma ihtiyacı onun içinde daha da güçleniyor. Artık huzuru ve desteği ruhlardan ziyade insanlıkta arıyor.

Resim

Sayılarda çıkan yazılarınıza baktığımızda genelde Büyülü Rüzgar okuyucularıyla aranızda biraz sıkı bir ilişki var. Tüm bu yıllar boyunca okuyucuların “Poe’nun Postası” bölümüne gönderdikleri fikirler, eleştiriler ve öneriler sizi ne kadar etkiledi?
---Okuyucu mektupları benim için her zaman değerli bir referans olmuştur. Kendi adıma, her zaman eleştirel bir ilişki yaratmaya çalışırım. Eleştiri gelmediğinde kendi kendimi eleştirmeye uğraşırım, zira bazı noktalarda tutkulu okurlar garip sebeplerden dolayı güven kaybı ile tepki gösterirler. Ama aslında olay değişiktir, belki eski Rolling Stones hitinde dendiği gibi: “I can' t get no Satisfaction" (tatmin olamıyorum) durumu vardır. Diğer bir deyişle iyi geribildirimin daima dozunda bir memnuniyetsizlikle geleceğine inanırım ve bu yüzden herkes beni överken ben yeni zorluklar yaratmaya çalışırım

Resim

Yeni bir Bonelli projesi üzerinde çalıştığınızı biliyoruz. Acaba ortalığı fazla karıştırmadan bize birazcık ipucu verebilir misiniz?
---Benim için yapısal olarak tamamen yepyeni bir şey olan bu proje üzerinde çalışmaktan gerçekten çok mutluyum. Çünkü her şeyden önce bu 14 bölümden oluşan bir “grafik roman” olacak, yani böylece benim romancı tarafımı ortaya çıkaracak. Ayrıca bir neden de İtalya’dan bahsetmesi (hikaye Roma ve 1800lerin sonunda Afrika kolonilerinde geçiyor) ve son olarak da şu anda çizerler de çok hevesli bir şekilde çalışıyor. Sonuçta, romansı yaklaşımı güçlendirmek adına çizimlere de büyük önem vermeye çalıştım. Ortaya zengin maceralı olay örgüsüyle gerçek bir roman çıkacak, işlediği konular çeşitli ve okuyucuyu yakalayacak cinsten, ve hepsinden önemlisi gösterişli savaş sahneleri, sağlam senaryo ve karakterlerin karmaşık psikolojik ilişkileri var. Çizerler de, bu hikayenin yeteneklerini sonuna kadar kullanabilecekleri değerli bir fırsat olduğunu hemen kavradı. Tabi ki okuyucunun tepkisinin nasıl olacağını şu anda bilemiyorum, ama hali hazırda ortaya çıkmış olanlar, eser daha piyasaya çıkmamış olsa bile beni gururlandırıyor.

Resimlerin üstüne tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.

Resim Resim Resim Resim

www.sergiobonellieditore.it sitesinden çeviren: Erdem Virlan

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz