Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 22 Oca 2019, 09:16

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 16:48 
Çevrimdışı
Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 May 2006, 06:01
Mesajlar: 3196
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: kuşadası
Gazete bayiinizde, kitapçınızda, çizgi roman satış noktalarında yepyeni bir çizgi roman dergisi var artık: TAM MACERA... Şu sıralar alanında tek olması avantaj mı yoksa dezavantaj mı bilemeyeceğiz, zaman gösterecek bunu bize. Biz bu projenin takım kaptanı Özgür Kurtuluş ile TAM MACERA'yı oluşum serüvenini ve yayınevi olarak diğer projelerini konuştuk...

Resim

- 2005 Ağustos’unda ilk görüşmemizde 4 aydır hazırlık yapıyoruz demiştiniz Tam Macera’ya . 2007 Nisan demek ki tam 2 senelik bir ön hazırlık var. O zamandan bu zamana güzel bir dergi hazırladınız. Öncelikle bize Tam Macera’nın çıkış noktasını anlatır mısınız? Nasıl planlandı ve nasıl ortaya çıktı Tam Macera?
Ozan Küçükusta ile birlikte aklımızda bir çizgi roman yapmak vardı. Benim 2-3 yıldır aklımda olan, yavaş yavaş yazdığım Kamra adlı bir hikayeyi çizgi roman haline getirebilir miyiz diye düşündük. Çalışmalara da başladık ancak, nasıl yayınlatırız, satar mı vb. düşünceler bizi karamsarlığa sürükledik. O noktada tersten düşünmeye başladık. Nasıl bir format yayın şansı bulabilir. İçinde birden fazla çizgi romanın olduğu bir derginin şansının daha yüksek olduğuna karar verip, o yönde çalışmaya başladık. Kamra da bu format içinde yerini buldu.

- Bir kemik ekip mi oluştu yoksa değişik zamanlarda başka yazar ve çizerler de dergilerde çizimleri ve öyküleri ile görünecek mi?
Evet, bir ekip oluştu. Ancak zaman içinde bu ekibe birçok kişi eklenebilir. Ekipteki biri bir süre ara verebilir, daha sonra tekrar girebilir. Dinamik bir yapı kurmaya çalışıyoruz.

Resim

- 2006 yılı Haziran’ında internet üzerinde bir “0. sayı” yayınladınız benim hep merak ettiğim internet üzerinde yeteri ilgiyi gördü mü o 0 sayısı? Piyasa tercihlerini oluştururken, hikayeleri hazırlarken etkilendiniz mi okur yorumlarından?
Sıfırıncı sayı derginin bugünkü halinden oldukça farklıydı. Aslında o dijital kopyayı çalışmalarımızı hem kendimiz görelim hem de dışardan insanlar değerlendirsin diye yapmıştık. Olumlu ve olumsuz tepkiler aldık. Ancak o noktada zihinsel bir dönüşüm gerçekleştirdiğimiz de söylenebilir. O zamana kadar her sayfasında çizgi roman olan ya da çizgi romanla ilgili şeyler olan bir misyon dergisi amaçlıyorduk. Ancak gördük ki bu sadece bizim gibi çizgi roman severleri tatmin edecek bir dergi olacaktı. Şimdi daha çok hikayelerine odaklanan, içinde farklı konulara da yer veren bir formata döndük. Bunun daha iyi bir tercih olduğunu ve her sayı daha da oturacağını düşünüyorum.

Resim

- Derginizin bundan önceki çizgi roman dergisi denemelerinden farkı nedir?
Öncelikle hikayeler farklı elbette. Üretim şeklimizde de bazı farklılıklar olabilir. Biz Tam Macera’yı hep bir platform olarak düşündük. Sadece bizim çizgi romanla ilgili projelerimizin değil, dışardan yazar-çizerlerin projelerini de gerçekleştirebilecekleri bir zemin olarak planladık. Bu anlamda bir atölye de denilebilir Tam Macera’ya. Daha önceki dergilerin zaten okuyucusuyduk. Onların arasından bir model seçmedik açıkcası… Daha içimizden geleni yaptık diyebilirim.

- Tam Macera tek sayı içinde başlayan ve biten “TAM” maceralardan oluşuyor ama nedense yayınevinize isim olan KAMRA macerası için bunu söylemek doğru değil, “devamı gelecek sayıda” öykünüz Kamra’nın dergi içinde farklı bir yeri var mı sizin için?
Evet herşey Kamra’yla başladı. Bütün bu derginin arkasındaki itici güç Kamra’yı yapmak arzumuzdu. Bundan sonra da dergide “sürecek” mantığıyla çizgi romanlar olacaktır. İlk sayıda sadece Kamra var. Aslında “Tam Macera” ismi bir çizgi roman terimi olmasının yanı sıra Türkiye’de çizgi roman yapmanın kendisi bir macera olduğu için hoşumuza giden bir isim.

Resim

- Tam Macera rakipsiz piyasaya çıktı, rakipsiz olmak iyi bir şey ama aslında… Size göre bu Tam Macera için bir avantaj olabilir mi?
Öncelikle çıkan süreli çizgi romanlar var. Ancak süreli yayınlanan yerli ve yeni çizgi romanları kastediyorsanız Tam Macera’ya rakipsiz diyebiliriz belki. Ama rakipsiz olmak da iyi bir şey değil. Şu an piyasada 2-3 yerli çizgi roman dergisi daha olsaydı, bizim işimiz daha kolay olacaktı. Yerli çizgi romanın son 20 senedeki inişli çıkışlı grafiği bizi çok etkiledi. Öncelikle yazar-çizerlerde bir güvensizlik var, daha önceki bazı tecrübelerden ileri gelen. Dağıtımcı ve reklamveren bu formatı tanımadığı için sizi ya fumettilerle karşılaştırıyor ya da mizah dergileriyle. Dolayısıyla tek olmak bir avantaj değil. Umarım tek kalmayız.

- Çizgi roman dergisi olarak ilk kapağınızda Kendi öykü ve karakterlerinize yer vermek yerine Cem Yılmaz İllüstrasyonu yer aldı. Oysa sitenizde yazdığınız prensiplerde “TAM MACERA çizgi romanı esas alır. İçeriğinin ağırlığını her zaman çizgi romandan yana koyar.” diyorsunuz. Yayıncının tercihidir ama yine de biz soralım “Neden çizgi roman dışı bir kapak?”
Bunu çok tartıştık. Ancak bu ülkede çizgi roman okuyan, yazan, çizen, yayınlayan herkesin bildiği ya da bilmesi gereken şey, çizgi romanın çok okunmadıkça üretilemeyecek olmasıdır. Şu an ülkede çizgi romanı takip eden kişilerin sayısı yerli bir dergi için çok yetersiz. Bu sayıyı arttırmak, yeni insanları çizgi romana çekmek gerekiyor. Yurt dışından alıp basmakla, üretip basmak arasındaki farkı da çok iyi görmek gerekiyor. Şu an Tam Macera, bütün çizgi roman yayınları arasında en pahalıya mal olan dergi. Bu tamamen teliften kaynaklanan bir durum. Dolayısıyla yaşaması için satması gerekiyor. Kapak tercihini bu çerçevede değerlendiriyoruz. Elbette bu kapaktan hiç hoşlanmayacak olanlar olacaktır. Hatta ekibimizde de var. Ancak ilgi görmek, rafta fazladan bir kişinin daha dergiyi incelemesi şu an bizim önceliğimiz.

Resim

- Ankara çıkışlı bir dergisiniz. Bunun size ekip oluşması, basım, dağıtım gibi konularda bir artısı var mı?
Ankara’da olmanın artısı, üretime daha çok vakit ayırabilmeniz. Eksileri ise dağıtımda yaşanan fazladan zorluklar ve reklam piyasasına uzak olmak. Örneğin bu ay İstanbul ve İzmir çevresinde 3-4 gün geç çıkıyoruz. Bunun tek sebebi Ankara’da olmamız. Bunun dışında İzmir’den, Bursa’dan, İstanbul’dan, Eskişehir’den, Adana’dan yazar ve çizerlerle çalıştık. Bundan sonra da çalışacağız. Teknoloji sağolsun üretim konusunda merkezin neresi olduğu pek de önemli değil artık.

- İlerleyen sayılarda okur için hazırladığınız sürprizler olacak mı?
Elbette olacak. Gelecek aydan itibaren dergiyi poşette sunacağız. İlk sayıda insanlar inceleyebilsin diye böyle bir şey yapmadık. Böylece poster, stiker, ayraç vb. materyalleri dağıtabileceğiz. Ancak bizim için her zaman öncelik hikayeler. En büyük süprizler onlarda saklı. Her sayıda sanki gösterime yeni bir film sokuyormuş gibi hazırlıklar yapıyoruz. Mesela gelecek ay Zeki Müren ile ilgili bir çizgi roman var. Benim favorim o.

Resim

-“Setne ve Taş Tanrılar” ismiyle bir de albüm çıkmak üzere yayınevinizin logosunu taşıyan. Hazırlığı süren başka albümler de var mı? Çizgi roman yayıncılığı dışında başka planları var mı Kamra’nın?
Biz yayınevimizi çizgi roman yapabilelim diye kurduk aslında. Ancak tabiki piyasa şartları gereği başka projelerle de uğraşıyoruz. Dileğimiz çizgi romanlarımızın ilgi görmesi ve daha çok çizgi roman üretebilmek. Setne ve Taş Tanrılar dışında başka çizgi roman projeleri de var. Yeni projelere de açığız. Zamanla onlar da okuyucuyla buluşacak.

Tam macera tanıtım videosu
http://www.youtube.com/watch?v=GUR37i1EUsg
www.tammacera.com

Bu röportaj www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 03 Nisan 2007

_________________
Çizgi Roman Kültürdür!


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye