Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2017, 12:52

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 16:53 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
" Kargalarıyla konuşan, onlarla dolaşan çirkin, iri yarı bir adam. " Tam Macera çizgi roman dergisi okuru ile buluştuğunda ilk olarak Özgür Kurtuluş ile derginin oluşumunu ve içeriğini konuşmuştuk. Hayal Saati ve Resimli Roman olarak yeni yayınlar tanınsın çizgi romanlar okunsun çizgi romanlar konuşulsun gibi bir fikrimiz, isteğimiz olunca bu yolda çaba göstermemiz gerekiyor. Tam Macera'nın içinde çizgi roman üretenlerle, yazanlar ve çizenlerle Hayal Saati ve Resimli Roman olarak konuşup röportajlarımızı sizlere ileteceğiz. Bunu bir destek olarak görmeyin. Üretenler ve eserleri hakkında hem biz bilgi ediniyoruz hem de siz bilgi ediniyorsunuz... Bu sefer Deli Gücük çizgi romanının senaristi Aziz Tuna C. ye ulaştık ve Deli Gücük' kimdir, Çıkış noktası nedir, çizerle senaristin uyumu nasıl gerçekleşti gibi merak ettiğimiz soruların yanıtlarını aldık...

Resim

- Biz Aziz Tuna C. yi Serüven çizgi roman araştırmaları dergisinde ve Serüven blogda yazdığı yazılardan tanıyoruz. Kendisini Muhalif Kahkaha olarak tanıtıyor. Oysa Tam Macera çizgi roman dergisi ile muhalefetten daha güzel yaptığı bir iş olduğunu öğrendik; Deli Gücük çizgi romanının senaristi. Bizim gibi az tanıyanlar için Aziz Tuna kimdir?
Serüven'de ya da koloni blog'ta yazdıklarım genellikle öyküydü. Çok bambaşka bir şey yapmıyorum ve hala muhalifim. Sorunuza gelince kimdir, kimi nesidir türü sorular doğrusu beni tedirgin eder. Valla genel olarak girdiği hiçbir işte başarılı olamamış biriyim. Futbolcu olmak istedim, ticaretle uğraştım, patron olmak istedim. O kadar çok şey sıralayabilirim ki başarısız olduğum. Bazen hayatımı heyecan duyduğum ama iyi yapamadığım işlerle harcıyorum gibi geliyor. Kırk yaşıma geliyorum, Allahtan dileğim etrafımda iyi insanlar olsun. Yazdıklarımı bir gün ileride hatırlayacak çıkarsa tebessümle adımı yadetmesini dilerim. Yaşlı, mutsuz ama arada şen kahkahalar atan bir muhalifim. Herkesin güldüğüne gülen kızdığına kızan adamlara küfrederek yaşlanmayı sürdüreceğim. -

Peki, yedi kargalı Deli Gücük'ün çıkış noktası ne?
Osmanlıyla ilgili garip önyargılarımız var. Onları ağır, alaturka, yavaş, aşırı protokol adamları gibi görüyoruz. Hikayelerde, filmlerde ağdalı konuşturuluyorlar, hep büyük laflar ediyorlar, saygıda kusur etmiyorlar filan. Oysa biz çok tezcanlı, sabırsız insanlarız, çok konuşuyoruz mesela. Cumhuriyet kurulduğunda bugünün insanları uzaydan gelmedi ya…19.yüzyıl çok ilgimi çekerdi, karışık bir dönem. Osmanlı taşrasında geçen bir hikaye anlatmak istiyordum. Taşra da şu yüzden… Dağ köyleri var, dışa kapalı. Sloganım şu oldu: Hala Moğolların Anadolu'yu işgal ettiğini sanan köyler olabilir. Deli Gücük de o dönemde yaşayan biri olsun istedim. Onu tanımlarken Öcü mantığını kullandım. Deli Gücük adını bir masaldan aldım, ilk hikaye de yine bir Anadolu masalının yeni yorumu oldu. Gotik korku türünden, fantastik eğilimlerden, eşkıya mitinden ve yine Anadolu masallarından epey faydalanıyorum.

- Neden yedi karga veya neden kargayı kahramanın yoldaşı olarak seçtiniz?
Yedi rakamı ile ilgili din mitolojisinde epey malzeme vardır, Cennetin yedi adı vardır örneğin. Doğal olarak benzer bir gönderme yaptım. Karga korku edebiyatın ilgisini çekmiş bir kuş. İslam efsanelerinde kargayla ilgili hoş bir hikaye var. Aslında beyazmış, kötülüğü nedeniyle lanetlenmiş ve siyah olmuş. Deli Gücük imgesine denk düşen bir halk meseliydi bu.

Resim

- Çizer Coşkun Kuzgun'la daha öncesinden bir tanışmışlığınız var mıydı? Biz karakter tasarımlarını ve mekanları, açıları çizgi roman okuru beğendik. Birlikte mi çalıştınız yoksa sadece senaryo mu teslim ettiniz?
Hayır daha önceden tanışmıyoruz, henüz karşılaşmış da değiliz. Coşkun Bey Muğla'da yaşıyor. Serüven sitesine çalışmalarından örnekler göndermiş. Levent de benim bir hikayemi ona vermiş. O zaman Osmanlı taşrasında geçen hikayeler yazıyordum. Deli Gücük de onlardan biriydi. Sonra onun çizdiği sayfaları beğendim ve tiplemenin yeni hikayelerini yazmaya karar verdim. Şöyle çalışıyoruz, ben ona ayrıntılı bir senaryo veriyorum, ayrıntılar için mektuplaşıyoruz, telefonla konuşuyoruz. Sonra kara kalem sayfaları gönderiyor, kesinleştirip çiniye geçiyoruz. Sanırım iyi bir uyum gösterdik. Titizleniyoruz. İki yoksul, iki yaşlı, iki geç yaşta çizgi romana başlamış adamın hayali oldu bu dizi. Ölmek var dönmek yok deyip çıktık yola.

- Deli Gücük Osmanlı taşrasında yaşayan bir seyyah. Tam Macera ama herhalde tek maceralık bir kahraman olmayacak. Deli Gücük'e neler yaptıracaksınız, nasıl hikayeler yaşayacak. Okur olarak "bekleyelim görelim" diyeceğim ama yine de siz bize biraz Deli Gücük'ün hikayesinden geçmişinden bahsedebilir misiniz?
Şu aşamada derginin bizden istediği formata uygun, her sayıda biten hikayeler hazırlıyoruz. Tam Macera çıkmadan önce epey hikaye depoladım diyebilirim. Deli Gücük'ün geçmişi hakkında ayrıntılar elbette olacak ama asıl olarak Deli Gücük dünyasını anlatmaya yoğunlaşıyoruz. Sonuç olarak bizim yorumumuzla 19.yüzyıl Osmanlı taşrasına, Deli Gücük'ün yaşadığı dünyaya bakıyoruz. Deli Gücük, medet umulan, korkulan, konuşulan, mitleştirilen biri. Ne yaptığından çok nasıl konuşulduğu önem kazanıyor. Kargalarıyla konuşan, onlarla dolaşan çirkin, iri yarı bir adam. Öcü gibi korkuluyor. Onun nasıl biri olduğuna ve geçmişine dair sırları anlatacağız. Umarım okuyucu da hoşlanır hikayelerimizden. Daha iştahlı anlatırız, anlatacağımızı.

Resim

- Bir süper kahraman olmamakla birlikte Deli Gücük halk arasında yaptırım gücü kuvvetli bir insan. Kargaları dışında görmediğimiz her hangi bir gücü, yeteneği mi var?
En büyük gücü, hakkındaki efsane. Mitleştirilmesi, dinsel anlamlar yüklenerek ondan çekinilmesi. Kahramanlık meselesi ise en azından kendisi için karışık.

- Çizgi romancılığın genelinde yazarlar ve çizerler ayrılsa da ülkemizde belki piyasa koşullarından belki de daha kolay olduğundan pek ayrılmaz yazar-çizer. Genelde çizer hikayelerini okuruz. Siz bakışınız nedir bu duruma?

Kendi hikayelerimin niteliğiyle ilgilenmeyi tercih ederim. Üstelik henüz tek bir hikayesi çizgi roman olmuş birinin bu tür yorumlar yapmasını haksızlık sayarım. Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.

- Ülkemiz okurları genelde kendini fumettici olarak tanıtır. Frankofon yayıncıları pek yaşamaz, comics okurları kitaplarını Amerika'dan getirtir. Sizin bir çizgi roman okuru olarak takip ettiğiniz yayınlar neler beğendiğiniz yazar-çizerler kimler?
Okumak istediğim türden çizgi romanları yazmaya çalışıyorum. Çizgi roman kadar edebiyat ve sinemadan beslenen biriyim. Mutlaka bir isim söylemem gerekirse Marquez, Calvino veya Kemal Tahir gibi büyük yazarları saymayı tercih ederim.

- Peki uzun zamandır düzenli ürün vermeyen Türk çizgi romancılığı hakkında düşünceniz ne? Tam Macera yeni bir başlangıç olabilir mi?
İnşallah. Aslında Tam Macera'ya bu tür misyonlar yüklemeyelim. İyi hikayeler anlatmaya zorlamak çok daha doğru bir yol olur bence. Hani içki sofrasında derler ya bırak da şu anın tadını çıkaralım. Büyük laflar ettirmeyelim dergicilere…

- Tam Macera için ürettiğiniz yeni öyküler var mı? Yakın gelecekte Aziz Tuna ismini başka maceralarda da görecek miyiz?
Evet Meşhur hafiyeler serisine de senaryo veriyorum. Bir Sadri Alışık-Ayhan Işık hikayesi yazdım, şu an çiziliyor. Bir de Emre Yüce adlı bir arkadaşla hayatın içinden gelen, naif temalı hikayeler hazırlıyoruz. Onlar da yer alacak dergide.

- Okurlar için son sözünüz…
Sevdiğim bir söz vardır. Doğru söylerim halk razı değil eğri söylerim hak razı değil…Deli Gücük biraz bunu anlatıyor. İlginiz için tekrar teşekkürler.

Bu röportaj http://www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 14 Nisan 2007

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: