Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 23 Eki 2017, 11:53

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 17:23 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Serüven 2007'nin Ekim-Kasım aylarında son bir dergi çıkaracağını açıkladı sitesinde. Son bir sayı... Bir çizgi roman araştırmaları dergisinin içinde neler olabilirdi ki? Biz de Serüven Çizgi Roman Araştırmaları Dergisi'nin editörü Levent Cantek'e bunu sorduk. Bir de yetinmedik Tam Macera dergisinde ki yazılarını da sorduk. Bir de yetinmedik... Sonra fark ettik ki biz aslında "Çizgi Roman" konuşulsun derken Hayal Saati olarak nedense dedikodulara da kulaklarımızı açmışız. Affola... Buyrun Levent Cantek'le yaptığımız röportajımıza geçelim...

Resim

Levent Bey, Serüven’i bitiriyoruz dediniz… Yaptığınız zor bir işti. Derginin kapağını kapatmadan sizi düzenli olarak takip eden okurlara söyleyeceğiniz ne kaldı?
Orhan Gencebay’ın bir şarkısı vardır, ne söylesem bir eksik diye. Tam’lık bir fantezidir. Kişisel olarak yaptığım çalışmalara pek geri dönüp bakmam, hep eksik bir şeyler görürüm. Şunu da anlatsaydım diye hayıflanırım. Onlara söyleyeceğim başka şeyler de var ama teşekkür etmeliyiz. Serüven bir azınlık dergisiydi, desteklediler, sağ olsunlar.

-Çizgi roman üretilmeyen bir ülkede sürekli geriye dönüp bakmak da zordur. Son sayılarınızda da uzun uzun çevirilerin yayınlanması belki de bu yüzden. Neden yıllık almanak türü bir dergi yapmak yerine derginizi sonlandırmayı tercih ettiniz?
Ben çizgi roman üretilmemiş diye düşünmüyorum. Asıl sorun bu konularda yazı yazabilecek donanımda olan arkadaşların yerli çizgi romanla ilgilenmemeleri. Bir de dikkat ederseniz 1970 öncesi çok az konuşuluyor, konuşulanlar da yayınlanmış yabancı çizgi romanlarla ilgili. Yerli çizgi roman gazetelerde yer aldığı için onları okumak, ulaşmak daha zor. Serüven’de bunu kırmaya çalıştım, yaptık ya da yapamadık o ayrı. Neden sonlandırmaya karar verdik? Ortak bir karar aldık, Serüven’i çıkartan, maddi ve manevi paylaşım içinde olan 12 kişi var. Konuştuk, böyle olmasına karar verdik. İleride başka şeyler yaparız mutlaka. Ama Serüvenciler bir parça geriye çekiliyorlar. Ha, bana sorarsanız eğer… Haleti ruhiyemi şöyle anlatabilirim: Bu işleri yaparken siyaha boyanmış bir odada, karanlıkta, siyah bir kedi aradım hep. Bugün fark ediyorum ki odada siyah kedi falan yokmuş. Bir parça uzaklaşmak, ileride de başka şeyler yapmak istiyorum.

Resim

Büyüt-Yazılarınıza Tam Macera’da devam ediyorsunuz ve yayın kurulundasınız. Daha öncesinde pek çok çizgi roman dergisi denedi ve başarılı olamadı. Tam M acera’nın Resimli Roman’dan Rodeo Strip’ten bir farkı var mı?
Bu tür karşılaştırmalar yanlış anlaşılır, böyle bir şey yapmak istemem. Ama şunu söyleyebilirim, Tam Macera yerli üretimlerden oluşan, üreticilerinin nerdeyse tamamı ilk kez çizgi romanı yayınlanan insanlar.

Dergideki pek çok çizerin çizgi roman macerası Tam Macera ile başlıyor. Zaten ilk sayının kapağındaki Cem Yılmaz ve kapakta Çizgi Roman dergisi olduğunu belirten bir yazı olmaması da ilginçti. Sizce bu kapak derginin tanınması ve uzun ömürlü olması için bir artı değer mi?
İlk sayı kapağı çok konuşuldu, yarın dergi kapansa hep o kapak yüzünden denecek Allah bilir…Ben şöyle bakıyorum, editör Türkiye’de çizgi roman okurunun bir dergiyi yaşatacak kadar çok olmadığını düşünmüş, başka okuru da yakalamayı denemiş. Varsın denesin, her şeye olumsuz tarafından bakıyor ve açık sandığımız şeyi biteviye konuşuyoruz. Oysa bunlar aktüel dergiler, o sayı bitti, yenisi çıktı, sonra bir başkası. Bence dergide iyi hikaye anlatalım kaygısı var, o konuşulmuyor, konuşulmalı halbuki…Hardcore bir hikayecilik var.

-Tam Macera’da Türk çizgi romanında öpüşmek, yemek ve gülmek konularını incelediniz. 4. sayı konusu da futbol. Bu konuları dergi için o ay mı derliyorsunuz yoksa bu önceden hazırlığı olan bir yazı mı oluyor?
Bunlara yazı demek yanlış olur. Benim önerim sanki çizgi romanmış gibi resimlerle anlatılan bir bölümdü. Konuştuk. Yerli çizgi romandan temalar seçeyim, onları anlatayım istedim. Çıkan yazılar da şöyledir: ben dosyalar yaparım, uzun ayrıntılı incelemeler için notlar alır, görseller toplarım. Yani çıkan yazılar bunların notları gibi diyebilirim. Her sayıya kısa bir yazı dışında kırk civarında kare veriyorum, Özgür’ün seçimleriyle 25-30 tanesini yayınlanıyor. Konu seçimleri için aralıklarla konuşuyoruz. -

Resim

-Ankara çıkışlı bir dergi Tam Macera… Ekibin çoğu Ankara’da… Sizin derginiz Serüven’de İstanbul’da basıldı bir ara sonra Ankara’ya taşındı. Ankara’da basılan bir yayın olmanın pek çok dezavantajı ile karşılaştınız. Türkiye’nin ortasında olmak batısında olmaktan daha mı zor bir yayıncı için?
Asıl sorun dergiciliğin krizde olması. Yoksa dergi, her dergi gibi İstanbul’da daha çok satıyor. Eğer İstanbul dışında olmak bir sorunsa ya bu işe girmeyeceksin ya da giriyorsan, bunu göze almışın demektir, sorun gibi görmeyeceksin. Yılgınlık bir mikroptur, dergiye bulaştırmayacaksın.

-Ben Tam Macera dergisinde Deli Gücük’ü okuyorum önce. Mahmud Asrar yaptığı işlerle en beğendiğim çizerlerden olmasına rağmen yine de Cinhan’da daha iyi şeyler beklediğimden en son okuduğum bölüm de Cinhan oluyor. Eminiz yazar ve çizerlerle daha önceden zaten görüşüyorsunuzdur ama sizin var mı “şu macerayı seviyorum, şunu da en sona ayırıyorum” dediğiniz hikayeler?
Derginin tamamını yayın öncesinde görüyorum, yanlışlıkları edit etmemiz için Özgür bize gönderiyor, dolayısıyla bir okur gibi ayrım yapamıyorum. Onun dışında yazar ve çizerlerle aralıklarla konuştuğum oluyor.

-Çizgi roman araştırmaları konusuna dönersek; İletişim’den çıkan Türkiye’de Çizgi Roman, Çizgili Hayat Kılavuzu ve Maceraperest’ten çıkan Karaoğlan incelemeniz artık sahaflar dışında pek bulunmuyor. En son Çizgili Kenar Notları’nı yayınladınız. Yakın zamanda yeni bir kitap görecek miyiz altında imzanız olan?

Çizgi roman araştırması olarak değil ama başka konularda kitaplarım çıkacak bu yıl ve önümüzdeki yılın ilk aylarında. Çizgi roman araştırması konusunda Kasım ayı gibi birkaç gelişme olabilir.

-Serüven’i bitirmeniz pek çok kişinin internette faydalandığı http://www.seruven.org sitesinin de kapanması anlamına gelmiyor değil mi?
O konuda ne yapacağımı bilmiyorum. Biliyorsunuz Üniversitedeyim ve akademik anlamda yapmam gereken işlerim var, gerek siteyle gerekse blog ve diğer sayfalarla ilgilenemiyorum. Devam etmesini isterim, nasıl yapacağımızı düşünüyorum.

Resim

-Tam Macera’nın yayın kurulunda olmanıza rağmen yine de sorayım, elinizde imkanınız olsa ve okur kaygınız olmasa sizin sadece kendi zevkiniz için bir çizgi roman dergisi çıkarttığınızı düşünsek nasıl bir içerik olurdu? Kimler yazar çizerdi o dergide?
Bu yayın kurulu meselesini çok abartmamak lazım. Orada olmasaydım da Tam Macera’ya elimden gelen yardımı yapardım. Ben onlarla ahbaplık ve arkadaşlık ediyorum. Başka bir hayatım var, bunu onlara sorsanız iltifat edip tersini söylerler ama doğrusu onlara yeterince yardım edemiyorum. Elimde imkan olsaydı nasıl bir dergi yapardım sorusunu cevaplayamam çünkü gerçekten böyle bir hayalim yok. Bu konularda tatsız bir adam sayılabilirim, kıt kanaat geçinen bir adam olduğum için bu türden hayaller pek kuramıyorum

-Son olarak Ekim-Kasım aylarında çıkacak Serüven’in içeriği ne olacak?
Her yerde veda sayısı diye duyurduk ama son birkaç gün içerisinde yeni gelişmeler oldu. Bizim çekirdek kadronun dışında gelişen, bizi üzen birkaç şey oldu. Hemen bir karar aldık, zararı göze aldığımız maddi ortaklığımızı feshettik. İleride bir gün neler oldu anlatılır belki ama dergi defterini bütünüyle kapattık, son sayı yerine bir kitap yapmaya karar verdik. Bunu da duyuracağız yakında.

-Teşekkür ederiz…

Bu röportaj http://www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 06 Ağustos 2007

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak: