Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 10 Ara 2018, 19:20

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Joe Kubert
MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2011, 17:41 
Çevrimdışı
Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 May 2006, 06:01
Mesajlar: 3196
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: kuşadası
Resim


Bugün Amerikan çizgi romanının en büyük ustalarından biri sayılan Joe (Joseph) Kubert, 18 Eylül 1926 Polonya doğumlu. Yahudi kökenli ailesi, Kubert küçük yaşlardayken Amerika'ya yerleşiyor. 11 yaşında çizime başlıyan Kubert'ın ilk çalışması 1938'de yani 12 yaşındayken yayınlanıyor. Bob Montana'nın Archie dergisindeki çizimlerini çiniliyor. Montana'yla beraber o dönemde Silberkleit'in MLJ Yayınevinde çalışan Charles Biro, Mort Meskin ve Irv Novick gibi profesyonel çizerlerin çalışmalarını çiniliyor.

İkinci Dünya Savaşı döneminde Manhattan'daki High School of Music and Art okuluna devam ediyor, bir taraftan da çizer Harry "A" Chesler stüdyolarında çalışıyor. Çizgi romanın altınçağı sayılan bu dönemde çizgi roman satışları milyonlarla ifade ediliyor. Dolayısıyla birbirinin benzeri pek çok dergi ve yayınevi var. Kubert, Chesler stüdyolarında Volton isimli bir dergide "Black Out" adında 6 sayfalık bir hikayenin karakalem ve çini çalışmasını yapıyor. Ardından da İlk profesyonel çalışması Holyoke Yayınevinden çıkan Catman Comics'in 8. sayısı (Mart 1942) yayınlanıyor.

Fox Comics için Blue Beetle dergisini çiziyor. Bu karakterin yayın hakları daha sonra DC Comics tarafından satın alınıyor. Yine aynı dönemde Will Eisner için çalışmaya başlıyor. Gazetelerin haftasonu ilaveleri için çizimler yapıyor. DC Comics için ilk çalışması 50 sayfalık Seven Soldiers of Victory dergisi ve 1943'de yayınlanan Leading Comics #8 sayıdır. Daha sonraki yıllarda DC Comics için Tarzan, Korak ( Tarzan'ın oğlu. İlk Edgar Rice Burroughs'un romanı "The Eternal Lover"da ortaya çıkan bir karakter), Hawkman, Enemy Ace, Sgt. Rock gibi dergilerinde çizim yapıyor.

1950'lerde 3 - D çizgiromanlar (üç boyutlu) Tree Dimension Comics ve Might Mouse'u çiziyor ki Might Mouse'un bu sayısının tam 1.5 milyona yakın baskısı yapılıyor. 1967 ve 76 yılları arasında DC Comics'te yayın yönetmenliği yapıyor.

1976'da New Jersey'de bulunan Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art'ı kuruyor. Pek çok çizer bu okulda yetişiyor. 1980'lerde ise içinde İncil'den hikayelerinde bulunduğu The Adventures of Yaakov and Yosef dergisini çiziyor. 1996'da Bosna'daki savaşı anlattığı Fax From Sarajevo yayınlanıyor. Bu hikaye, aynı zamanda SAF Comics'in sahibi olan arkadaşı, Sarayevo doğumlu Ervin Rustemagic'in, Kubert'a gönderdiği fakslardan esinlenerek yazılır. Rustemagic savaş zamanında şehir kuşatma altında olduğu için dış dünyayla faks vahıstasıyla haberleşebiliyor. Bu albüm Art Spigielman "Maus"undan sonra çizgi roman dünyasının en çarpıcı çalışmalarından biri olarak tanımlanıyor. Yayınlandığı yıl Harvey, Eisner, Don Thompson ve Le Prix France ödüllerini alıyor.

2003 yılında Yahudi soykırımını bir çocuğun gözlerinden anlattığı Yossel yayınlanıyor ki çizim tekniği açısından da incelemeye değer bir çalışmadır. 1993'de Brezilya'daki Çizgi Roman fuarında Sergio Bonelli'yle tanışıyor ve Texone 15'i (Tex Büyük Albüm) çizmeyi kabul ediyor. Claudio Nizzi yazdığı Il cavaliere solitario adlı albüm 240 sayfa olarak 2001'de yayınlanabiliyor. Bunun sebebi de Kubert'ın aynı zamanda 3 ya da 4 farklı projede çizim yapmasıdır. Stan Lee'nin DC karakterlerini kendi yorumundan anlattığı Just Imagine serisinde Batman'in çizimlerini yapıyor. 80 yaşındaki çizerin bu yıl DC Comics'ten 6 sayılık SGT. ROCK: THE PROPHECY adlı çalışması yayınlandı. İki oğlu Adam ve Andy kendisi gibi çizgi roman çizeridir.

Kubert'in çizimleri;
Kubert Ailesi
Tor 1 Thor 2
Hawkman
Sgt. Rock 1 Sgt. Rock 2 Sgt. Rock 3
Yosel 1 Yosel 2 Yosel 3 Yosel 4 Yosel 5

Fax From Sarajevo:
Sayfa 1 Sayfa 2 Sayfa 3 Sayfa 4 Sayfa 5 Sayfa 6

Stan Lee'nin yazdığı Kubert'ın çizdiği Just Imagine Batman

Tex Büyük Albüm 15 Kapak
Sayfa 43 Sayfa 98 Sayfa 99 Sayfa 100 Sayfa 101 Sayfa 102


Yossel hakkında;
Aslında Kubert'ın Yossel'i en az Fax From Sarajevo kadar özel bir çalışmadır. Kubert'ın soykırımı bir çocuğun gözlerinden anlatması tesadüf değildir. Kitabın önsözünde ailesinin, Kubert daha çok küçük yaşlardayken Polonya'yı terk ettiğini, orda kalan ismini duyduğu fakat yüzlerini hiç görmediği akrabalarının, komşularının büyük bir bölümünün savaşta Naziler tarafından öldürüldüğünü anlatır. Savaş sırasında Amerika'ya kaçabilenlerin korkunç hikayeler anlattığını ama yaşananların ne kadar vahim olduğunu savaş bittikten yıllar sonra anlayabildiğini itiraf eder. Çünkü o dönemde Kubert çizim eğitimi almaktadır. Üstüne üstlük kendini çizgi roman çizmenin büyüsüne kaptırmıştır. Ürkütücü olanın ailesi yıllar önce Amerika'ya yerleşmeseydi toplama kamplarında ölenlerden birinin de çizerin kendisi olabileceği düşüncesidir. Yossel'de çizim kabiliyeti olduğu için Nazilerin başını okşadığı küçük çocuk Kubert'ın kendisidir.

Erdem Denizlioğlu (2006)

_________________
Çizgi Roman Kültürdür!


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye