Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 10 Ara 2018, 19:20

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Tood McFarlane
MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2011, 18:00 
Çevrimdışı
Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 May 2006, 06:01
Mesajlar: 3196
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: kuşadası
Resim

Kahramanımız 16 Mart 1961 yılında Kanada’nın Alberta şehri’nin Calgary Kasabası’nda doğdu fakat daha 18 aylıkken ailesi Kaliforniya’ya taşındı. İki erkek ve bir kız kardeşiyle beraber çocukluğunun büyüık bir bölümünü Kaliforniya’nın çeşitli yerlerinde geçirdi ve bu dönemde özellikle içlerinde John Bryne,George Perez, Marshall Rogers, Michael Golden, Art Adams ve Walter Simonson’ın çizimlerinin bulunduğu tüm çizgi romanları toplamaya başladı. Zamanının çoğunu çizgi roman çizerek harcasa da Todd’un en büyük hayali profesyonel bir beysbol oyuncusu olmaktı. Fakat kısa bir beysbol kariyerinden sonra bu hayali bileğinin kırılmasıyla daha başlamadan bitti. Beysbol oynadığı süre içerisinde de çizim yapmaya devam eden Todd bu olaydan sonra çizimlerini birçok çizgi roman editörüne göndermeye başladı. Çizgi roman endüstrisinde kendisine bir yer edinmeyi kafasına koymuştu ve bunun için geceleri ve hafta sonları çizim yapmaya devam ediyordu. Aynı zamanda da hem okula gidip hem de iki tane ( birisi Comic Rack isimli bir çizgi roman dükkanında olmak üzere) part-time işte çalışıyordu.

İlk çizimi olan Marvel/Epic Comics’in Scorpio Rose’unu 1984 yılında 11 sayfa olarak çizdi ve bu hikaye Coyote’nin arkasında yer aldı. Fakat Scorpio Rose 1985’in Mayıs ayında kapanınca Todd DC Comincs’ten Roy Thomas’ın yaptığı teklif üzerine çizeri ayrılmış olan Infinity Inc.’de çizmeye başladı. İlk çizimi 13. Sayıdaki bir pin-up’tan ibaretti. Daha sonra mayıs ve haziran 1985’te yayınlanan 14. ve 15. sayıları çizdi. Aynı zaman Star Squadron’un Temmuz 1985’te yayınlanan 47. sayısını da resimledi. İlk full-time işine ise Infinity Inc.’nin 15. Sayısında başladı ve bu dergiyi çizmeye 37. sayıya kadar devam etti. (Nisan 1987) Todd 27 Temmuz 1985'te lise aşkı Wanda'yla Cagary'de evlendi ve aynı yıl Wanda'nın sınıfını bitirmesi için Cheney'e döndüler. 1986'nın ocak ayında Wanda'yla birlikte Kanada'ya geri döndüler. Nisan 1987'de ise Todd the Incredible Hulk 'u çizmeye başladı. (330) ve 346. sayıya kadar devam etti. (Ağustos 1988 ) Bunun yanında Todd Daredevil ( Nisan 1987 ) ve GIJoe (Haziran 1987 )'yu da resimledi. Ayrıca DC Comics'le Batman Detective Comics'in 576,577 ve 578 ( Temmuz - Kasım 1987 ) sayılarını çizmek için anlaştı. Fakat Todd'un asıl kariyerinde sağlam bir yere geldiği yıl 1988'dir. McFarlane efsanesi bu yıllarda yazılmaya başlandı.
Batman 423 ( Eylül 1988 )
Wolverine 6 ( Nisan 1989 )
Marvel Tales 222-228 ( Haziran 1990 )

* Amazing Spider-Man 298-329 ( Mart 1988-Aralık 1989 )
** Spider-man 1-13
(* Bu arada Todd Örümcek Adam’ı çizdiği sıralarda şu anda kendi dizisine de sahip olan ve Marvel’in en çok
tutulan Villian’larından birisi konumundaki Venom’u yazar David Michilinie ile birlikte yarattı.)
(** Spider-Man serisi Todd’un kendi yazıp-çizidiği bir seriydi ve ilk sayısı 2,5 milyon kopya sattı. Fakat kızı Cyan doğduğunda zaman Todd hem Marvel’den hem de Spider-Man’den ağustos 1991’de ayrıldı. Ama rivayetlere göre bunun en büyük nedeni Stan lee’nin sürekli fazla şiddet içerdiği gerekçesiyle çizimlerine karışıp sayfaları tekrar tekrar çizdirmesiydi.) 6 aylık bir boşluktan sonra Todd kendisi gibi yaratıcılığı büyük çizgi roman şirketleri tarafından kısıtlanan ve sansürlenen diğer çizerlerle birlikte kendi çizgi roman şirketini kurmak için çalışmalara başladı. (Jack Kirby bunun en eski örneklerinden birisidir.) Ve aylar süren çalışmalardan sonra Todd McFarlane, Rob Liefeld, Jim Valentino, Erik Larsen ve Marc Silvestri Image Comics’I kurdular. Todd McFarlane ve piyasanın diğer önde gelen yazar ve çizerleri tarafından kurulan Image sanatçının yarattığı karakterin tüm haklarına sahip olma fikrini baz alıyordu. Image Comics şirketi tam olarak şeklini aldıktan sonra Todd artık kendi karakteri olan Spawn’a yaratılışından yaklaşık 10 yıl sonra hayat vermeye karar verdi. Bu uzun zamandır hayalini kurduğu bir projeydi. Mayıs ’92 de Todd’un öyküsünü kendisinin yazdığı, çizim ve çinisi kendi yaptığı Spawn çizgi roman dünyasına gözlerini açtı ve 1.7 milyon çizgi roman okuru bu olaya ilk sayıda şahit oldu. Bununla birlikte Todd’un ‘yakışıklı’ karakteri Spawn bağımsız bir çizgi roman dergisi olarak en iyi satış rakamını yakalayıp çizgi roman tarihinin tozlu sayfalarında yerini aldı.( Daha öncede deyindiğimiz üzere Peter Parker Spider-Man’in Todd tarafından hazırlanan ilk sayısı 1.250.000 adet satmıştı. Var adamın bir kerameti.) Bu başarıdan sonrada Spawn zirveden hiç inmedi ve hep en çok satan ilk 10 çizgi roman arasındaki yerini aldı. Buna ek olarak Spawn Avrupa’da birçok ülkede toplam 55 milyon kopya sattı. Todd’un eşsiz çizimi, aykırı öykü ve anlatım tarzıyla Spawn bu erişilmesi güç başarısını uzun süre sürdürdü ve sürdürüyor.( McFarlane 15. sayıdan sonra Spawn’ın çizimlerini Greg Capullo’ya devretti. Spawn her ne kadar Todd’un bebeği olsada Greg’in de en az O’nun kadar bu başarıda emek ve payı bulunmaktadır.)

Spawn’ın hikayesi ise…Avucunuzu yalayın anlatmayacağım.( Tabii bilmiyeniniz varsa ) Alın Arkabahçe yayıncılıktan Türkçe olarak orjinali kalitesinde çıkan Spawn’ı okuyun. Türk çizgi romanına bir katkınız olsun.

Neyse konuya dönelim. McFarlane daha sonraları yavaş yavaş Spawn’ın yan karakterlerine mini serilik kendi dergilerini hazırlamaya başladı. İlk önce 1994 yılının en çok satan dergisi olan 3 sayılık Violater ( Yıkıcı ) ki bu dergi Alan Moore tarafından yazılıp Bart Sears, Mark Pennigton ve Greg Capullo tarafından çizilmişti; daha sonra da ilk olarak Spawn’ın 9. sayısında ortaya çıkan Angela’nın Neil Gaiman tarafından yazılıp Greg Capullo ve Mark Pennigton tarafından çizilen 3 sayılık mini serisini hazırladı. Aslında Spawn’ı analiz ettiğimizde Todd McFarlane’nin daha önce çizim yaptığı Örümcek Adam ve Batman karakterlerinden büyük ölçüde etkilendiğini söyleyebiliriz. Gerek Spawn’ın binaların üzerlerinden atlayışları ve duruşlarıyla gerekse pelerinli ‘cool’ duruşları bu iki ekol sayılabilecek karakteriandırmaktadır. Ama yinede Spawn’ı farklı kılan bir etken vardır ki bu etken de Todd McFarlane’den başkası değildir.

Caner Özdurak

_________________
Çizgi Roman Kültürdür!


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye