Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 26 Eyl 2018, 09:14

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Peki yaaaa Lâl...
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 03:04 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Swing, Tommiks ve Çelik Bilek'in yayıncısı HOZ; Örümcek Adam basıyor, Dylan Dog'a Rodeo'nun bıraktığı yerden devam ediyor. Bir taraftan HOZ'un Dampyr'i ve Julia'yı basacağı da konuşuluyor. Yolda olan yeni Bonelli serileri var.. Ardından Arbahçe'nin misyonunu yüklenen, Watchmen ve Joker'i basan Gerekli Şeyler, İtalyan çizgi romanının en popüler örneklerinden biri olan Diabolik'e el atıyor. 70'li yılların Efsanevi çizgi romanı Vampirella'yı tek cilt halinde siyah-beyaz basıyor... Daha önce Enki Bilal'in işlerini yayınlayan Marmara Yayıncılık, Walking Dead ve Savage Sword of Conan'ı yayımlıyor... Star Wars çizgi romanlarını basan Ertan Bey, Christopher Shy'ın daha dumanı üstünde çizgi romanı (Amerika'da yeni yayınlandı) Dead Speed'ı yayınlayacağını duyuruyor. NTV'nin rüzgarında İthaki, Sacco'nun Filistin'i basıyor...

Tüm bu gelişmelerin ortasında insan ister istemez soruyor: Peki yaaaa Lâl Kitap ? Çocuklara yönelik hikaye kitapları basıyorlar. Bu arada Nathan'ın ve Conan'ın yayınını sonlandırıyorlar... Bu mudur yani ! Tamam ekonomik kriz var ama sizce de artık Lâl Kitabın yayın portföyünü geliştirmesi ve Zagor, Martin, Mister No dışında yeni çizgi romanlara da yer vermesi gerekmiyor mu ?

Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum...

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Peki yaaaa Lâl...
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 09:01 
Madalyonun Öteki Yüzündeki Adam
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Lal kitap önce kendi çıkardıklarını doğru dürüst, sansürlemeden çıkarsın. İster çocuk, ister dinazor (ya da her ne derseniz deyin) hitab ettiği kitleye saygı göstersin yeter. Daha fazla şey basıp daha çok tepki toplamanın alemi yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 09:59 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Vega yazdı:
Lal kitap önce kendi çıkardıklarını doğru dürüst, sansürlemeden çıkarsın. İster çocuk, ister dinazor (ya da her ne derseniz deyin) hitab ettiği kitleye saygı göstersin yeter.

Sigara yasağıyla ilgili sınırların belirsizliği, özendirici olabileceği gerekçesiyle TV'de gösterilen filmlerin, dizilerin sansürlenmesi çirkin bir durum. Burda Lâl Kitaba yüklenmektese, insanları eğitmek yerine, anlamsız yasaklar koyanlara kızmak lazım. Bildiğim kadarıyla Lâl Kitabın sahibi Bahadır Zaimoğlu aynı zamanda Vatan Gazetesinin ortaklarından. Açıkça konuşulmuyor ama AKP Hükümeti, yasalardaki boşluklardan faydalanarak kendisine muhalif tavır alabilecek medya gruplarının, basın yayın organlarının üzerine gidiyor. Lâl Kitaptakiler işin hukuksal prosedürünü araştırmışlar. Bahadır Bey, haklı olarak saçma sapan bir durumla karşılaşmak istemiyor. Yoksa özenle bastıkları çizgi romanları karelemekten, sansürlemekten hoşlandıklarını sanmıyorum.

Benim yukarda anlatmak istediğim daha başka birşey. Son 4 dört aydır, şu ana kadar Türkiye'de hiç olmadığı kadar çizgi roman basıldı. Yayınlarının niteliği tartışılır ama bunda NTV'nin de etkisi çok. Çizgi romanlara soğuk bakan yayınevleri bile yeni projelerle, çizgi romanlarla okurlarının karşısına çıkmayı düşünüyor. "Hellboy'dan ağzımız yandı. Bir daha çizgi roman mı ! Asla" diyen İthaki Sacco'nun eserlerini basıyor. Bunda belki gündemin de etkisi var. Türkiye'de Levent Cantek'in deyimiyle çizgi roman kültürüne ait kod'lar kırılıyor. HOZ, JEDBANG, GEREKLİ ŞEYLER bence bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Ve yayıncı olarak sınırlarını zorluyorlar. Ben bu ortamda Lâl Kitapdan da amiyane tabiriyle bir delikanlılık beklerim :) Örneğin Arkabahçe'nin kaldığı yerden Daredevil bassalar, Frank Miller'ın DD'lerini cilt halinde çıkarsalar fena mı olur ? Ya da Battle Angel Alita gibi bir manga'ya el atsalar. Biliyorum... Evet, Yayıncılık zor iş... Yatırdıkların paranın karşılığını ne kadar aldıkları ortada. Hayal kurmaksa bedava... Kendi adıma konuşuyorum. En azından Conan'ı bıraktıkları yerden devam ettirsinler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 10:27 
Madalyonun Öteki Yüzündeki Adam
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Umarım dediğin olur. Ama madem Lal'in iktidarla bir şekilde sıkıntısı var (ya da ihtimali var) bu işin bir şekilde çözülmesini beklesin derim ben. Yoksa dediğin yayınları yayınlamaya kalkıp yarın öbür gün kan gövdeyi götüren sahneleri sansürlerse ne olacak. Ya da benzer mantıkla kanal7, stv mantığıyla "yaratmak" kelimesinden tutunda "tanrı" kahramanları sansürlemeye kalkarsa ne olacak. O zaman da "ya aslında onlarda kendilerine göre haklı" demek bizi mutlu edecek mi?

Öyleyse ne yapılacak? Lal'i bunu yapmaya mecbur bırakan zihniyetle ilgili platformlarda mücadele edilecek.(o platform burası değil) Ama diğer edebiyat sitelerinde, ama ekşi sözlükte,ama oy kullanırken mücadelemizi vericez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 10:49 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Vega yazdı:
Umarım dediğin olur. Ama madem Lal'in iktidarla bir şekilde sıkıntısı var (ya da ihtimali var) bu işin bir şekilde çözülmesini beklesin derim ben. Yoksa dediğin yayınları yayınlamaya kalkıp yarın öbür gün kan gövdeyi götüren sahneleri sansürlerse ne olacak. Ya da benzer mantıkla kanal7, stv mantığıyla "yaratmak" kelimesinden tutunda "tanrı" kahramanları sansürlemeye kalkarsa ne olacak. O zaman da "ya aslında onlarda kendilerine göre haklı" demek bizi mutlu edecek mi?

Öyleyse ne yapılacak? Lal'i bunu yapmaya mecbur bırakan zihniyetle ilgili platformlarda mücadele edilecek.(o platform burası değil) Ama diğer edebiyat sitelerinde, ama ekşi sözlükte,ama oy kullanırken mücadelemizi vericez.

"Mücadele etmek"... Vallahi korktum :twisted: Aslında haklısınız. Şimdi sizin yazdıklarınızı okuyunca benzeri bir sansür Teks'de de uygulanıyor mu diye merak ettim. Oğlak zam yaptığından beri Teks almıyorum (O da ne insafsızlıktır beee kardeşim). İnatla Teks almaya devam eden abilerimizden rica ediyorum, bir baksınlar.

Bu sansür olayı ayrı bir mesele... Ben Lâl Kitabın yeni yayınlar konusunda biraz tırsak davrandığı kanaatindeyim. Bu yazılanları okuyorlarsa ne olur bana kızmasınlar. Yine aynı şeyi tekrarlayacağım ama ortada çok güzel örnekler var. HOZ gibi... Gerekli gibi... Büyülü Rüzgar hariç, Lâl Kitabın bastığı çizgi romanların satışının iyi olduğu konuşuluyor. Eeee onlar da biraz kendilerini aşsınlar artık ! Klasik Bonelli serilerinin dışına çıksınlar. Bakın Conan'ı ne kadar güzeldi. Millet Carry Nord'u beğenmemiş de almamış. Bunu da resimliroman'da öğrendim. Hadi Conan'ı geçelim... Ersin Burak'ın kalem salladığı Volto Nascosto (Türkçesi Saklı Yüzdü değil mi) var örneğin... Perker'in Amerika'da yayınlanan işleri var. Sadece Kutluhan Perker mi ? Yıldıray Çınar ve Mahmud Asrar'ı da unutmamak lazım. Mesela SAF'la konuşsunlar, Kubert'ın Fax from Sarajevo'sunu bassınlar. Kitabevlerinin hafif politik içerikli çizgi romanlarla dolmaya başladığı şu zamanda Kubert gibi bir ustanın Fax from Sarajevo'su iyi giderdi... Yaaa bak düşününce kızıyor insan işte... Lâl'in sessizliği için "Ayıptır beee birader !" demek geliyor içimden.

Haşim HOZ, Swing basıyor diye kendisine yüklenenleri utandırdı. Spider-man basıyor. Helal olsun Haşim Bey'e...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 12:21 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Lal yayınlarını yayın politikaları ve yayın çeşitliliği bakımından eleştirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama tabi ki biz okuyucuların amacı eksikliği ve kötüyü eleştirmek ve güzelide alkışlamak yada teşekkür etmek olmalı ama Lal'i bu bağlamda ele aldığımızda yayınlarının ilk aylarına oranla baskı kalitesinin ne kadar düştüğünü kimse görmek istemiyor herhalde...İlk sayılarda ki cilt,kağıt ve baskı kalitesi o kadar hafızalarda yer etmiş ki zaman bozulan bu kalite oranı göze bile çarpmıyor...
Onun içindir ki Boom'un ifadesi ile

Alıntı:
özenle bastıkları çizgi romanları karelemekten, sansürlemekten hoşlandıklarını sanmıyorum.

artık özenle basılan birşeyde yok gibi...Aldığım son Büyüllü Rüzgardaki (87. sayı) mürekkep tonları siyahtan çok kahverengiyi çağrıştıracak kadar soluktu...Sanki Barbati şu ana kadar ki en kötü işini çıkarmış gibi duruyordu...Ve Lal deki bu özensiz baskı ne yazık ki uzun zamandır devam eden bir husus...Ne zamandır ifade etmek istiyordum ama nedense bu aralar yazdıklarımdan alınan çok olduğu için hep erteliyordum...Sadece başlığı bir fırsat bildim...Eğer yazıdan rahatsız olup kaldırmamı isteyen olursa hiç çekinmesin hemen kaldırırım... :wink:

Sevgiyle kalın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 12:41 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şimdi özenle bastıkları derken aklımda; bizim çocukluğumuzda okuduğumuz Tay'ın Zagor'ları, Mister No'ları ve Aksoy'un son dönemlerinde yayınladığı çizgi romanlar vardı. Büyülü Rüzgar 87. sayıyı henüz alamadım (vaaay beee Büyülü Rüzgar'ın da 87. sayısını görebildik :) ) ama Bahadır Bey'in tespiti doğru. Matbaadan, kullanılan kağıdın kalitesinden kaynaklanan problemler var gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 14:09 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Bende konuyla ilgili birşeyler söylemek istiyorum...Tamam Lâl i eleştirmek ne kadar doğru bilmiyorum ancak yayınevi olmak kolay bi iş değil.Hatta kitapların satılmassa kabus gibi bir iş haline gelir.Ancak ben Lâl Kitabevine hiçbir şikayette bulunmayacağım çünkü adamlar son yıllardaki istikrarlı devam eden yayınevlerinden bir tanesi.Yani ne kadar da kötü olsa da bir şekilde adamlar yine de basımlarını devam ettirdi.Bonelli nin yayınlarının yayınlamaları ve devam etmeleri taraftarıyım ben şahsen.Ki zaten onlarla anlaşma yapmışlar.bir telif hakkı öyle yabana atılacak kadar küçük bir miktar para karşılığı değil.Onlar almışlar ve bunu da bana göre en iyi değerlendiren yayınevlerinden bi tanesi Lâl...
Bence fazla ayrıntıya girmek biraz haksızlık olur.Son olarak diyeceğim şu.Biz bırakalım onlar Zagor,Martin,Mister No,Büyülü Rüzgar çıkarsın bizde okuyalım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 14:21 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Underfined yazdı:
Bende konuyla ilgili birşeyler söylemek istiyorum... Tamam Lâl i eleştirmek ne kadar doğru bilmiyorum ancak yayınevi olmak kolay bi iş değil. Hatta kitapların satılmassa kabus gibi bir iş haline gelir. Ancak ben Lâl Kitabevine hiçbir şikayette bulunmayacağım çünkü adamlar son yıllardaki istikrarlı devam eden yayınevlerinden bir tanesi. Yani ne kadar da kötü olsa da bir şekilde adamlar yine de basımlarını devam ettirdi. Bonelli nin yayınlarının yayınlamaları ve devam etmeleri taraftarıyım ben şahsen. Ki zaten onlarla anlaşma yapmışlar. Bir telif hakkı öyle yabana atılacak kadar küçük bir miktar para karşılığı değil. Onlar almışlar ve bunu da bana göre en iyi değerlendiren yayınevlerinden bi tanesi Lâl... Bence fazla ayrıntıya girmek biraz haksızlık olur. Son olarak diyeceğim şu. Biz bırakalım onlar Zagor, Martin, Mister No, Büyülü Rüzgar çıkarsın bizde okuyalım...

Hıııııımmm... Eeeeeee bu da ayrı bir bakış açısı.

Peki sizce yeni çizgi romanlar basmak ya da diyelim ki genel anlamda çizgi roman yayıncılığı, Lâl için zor da diğer yayınevleri için kolay mı... Farkettiniz mi bilmiyorum, bu cümlenin sonuna soru işareti koymadım 00 Yani Haşim Bey'in ya da Gerekli Şeylerin tuzu çok mu kuru da farklı türlerde çizgi romanlar basıyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 14:50 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
BAHADIR yazdı:
Lal yayınlarını yayın politikaları ve yayın çeşitliliği bakımından eleştirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum...

Underfined yazdı:
...Tamam Lâl i eleştirmek ne kadar doğru bilmiyorum...

Değer verdiğiniz eleştirirsiniz veya sitem edersiniz. Bence bu başlıkta yanlış olan birşey yok :)

Şimdi düşünüyorum da... Lâl şu aralar hangi dergileri yayınlıyor ? Mister No - Martin Mystere - Zagor - Büyülü Rüzgar... Başka ? Nathan Never'a başladılar ama mayası tutmadı... Dark Horse'un yayınladığı Conan'ların ilk 50 sayısı bastılar ama devamını getirmediler. Arkası gelmeyen Attila diye bir Fransız çizgi romanı var. Bir ara sağolsun Parantez, Milo Manara rüzgarı vardı. Manara'nın Gülliver'ini bastılar. Eeeeeee ? Sonuç ?

Arada Klasik Maceralar Serisini bastıkları için mi yayın çeşitliliğini eleştirmenin doğru olmayacağını düşünüyorsunuz. Evet, sansür, baskı kalitesindeki düşüş bunların hepsi çok önemli konular. Ama ortada yayınevinin içine düştüğü bir kısır döngü de var. Bu HOZ'un, Gerekli Şeylerin son ataklarıyla iyice belirgin hale geldi. Anlaşılan benim haricimde kimse mevcut döngüden rahatsız değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009, 16:06 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Olanı kaybermemek adına ve piyasada bayağı yayın çeşidi olduğundan yayınevlerinin yayın çeşidini ve mevcut döngüyü açıkçası eleştirmek şahsi kanaatimce doğru değil.Her yayınevinin kendine çizdiği bir yol ve bütçesi vardır..Ama kalitenin nasıl istenildiğine istikrarlı olabileeği konusunda örnek vermek gerekirse bkz. Hoz Comics...
Sevgiyle kalın...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2009, 14:03 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
BAHADIR yazdı:
Olanı kaybermemek adına ve piyasada bayağı yayın çeşidi olduğundan yayınevlerinin yayın çeşidini ve mevcut döngüyü açıkçası eleştirmek şahsi kanaatimce doğru değil. Her yayınevinin kendine çizdiği bir yol ve bütçesi vardır..Ama kalitenin nasıl istenildiğine istikrarlı olabileceği konusunda örnek vermek gerekirse bkz. Hoz Comics...
Sevgiyle kalın...

Teşekkür ederim Bahadır Bey... En azından HOZ COMICS konusunda hem fikiriz :) Buna sevindim.

Yukarda yazdıklarımı tekrar okuyunca fark ettim. Lâl'in artık yeni yayınlara yönelmesi konusundaki ısrarlı mesajlarımla, farkında olmadan Bahadır Bey ve Bahadır Bey gibi düşünen arkadaşlarımızın sabrını zorlamışsam özür dilerim. "Nerden çıktı bu zibidi, daha adam foruma yeni üye olmuş, abuk sabuk mesajlar gönderiyor" dedirtmiş olabilirim. Böyle ortamlarda birden samimi olmak ya da gereğinden fazla senli benli konuşmak, karşı taraf açısından rahatsız edici olabilir. Kusuruma bakmayın.

Peki yaa Lâl ? derken atlamışım. Geçtiğimiz ay Lâl Kitap çizer Enis Temizel'in Manisa Tarzanıyla ilgili TANTALİS'İN MELEĞİ adıyla bir albüm yayınlamış.

http://www.idefix.com/kitap/tantalisin- ... D2U04NORLC

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2009, 10:10 
Üstad
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Lal'den beklentim zembla albümü çıkarması. Sigarasız, suyu sabuna dokunmayan, steril, pırıl pırıl bir edisyonla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2009, 21:57 
Avarel

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Lal yayıncılık tam da çizgiroman için umutlarımızın tükendiği bir zamanda (yanılmıyorsam nisan 2002) ülkemizde uzun bir mazisi olan ve de çok sevilen zagor, mister no ve atlantis maceralarını yayınlamaya başladı. 7 senedir de yeni sayılarını tek bir gün bile geciktirmeden çıkarttığı çizgiromanlarla mükemmel bir yayıncılık örneği sergilemiştir. Ülkemizde yayınlanmamış yeni maceraların yanı sıra arayıpta bulamadığımız, bulsakta fahiş fiyatları nedeniyle satın alamadığımız eski ama eskimeyen klasik maceraları da aksatmadan yayınlamaya devam ediyor.
35 yıllık bir fumettici olarak Lal yayıncılıkta çalışan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.
İyi ki varsın Lal yayıncılık...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2009, 16:52 
Kazmakürek Bill
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
serdarbaris yazdı:
Lal yayıncılık tam da çizgiroman için umutlarımızın tükendiği bir zamanda (yanılmıyorsam nisan 2002) ülkemizde uzun bir mazisi olan ve de çok sevilen zagor, mister no ve atlantis maceralarını yayınlamaya başladı. 7 senedir de yeni sayılarını tek bir gün bile geciktirmeden çıkarttığı çizgiromanlarla mükemmel bir yayıncılık örneği sergilemiştir. Ülkemizde yayınlanmamış yeni maceraların yanı sıra arayıpta bulamadığımız, bulsakta fahiş fiyatları nedeniyle satın alamadığımız eski ama eskimeyen klasik maceraları da aksatmadan yayınlamaya devam ediyor.
35 yıllık bir fumettici olarak Lal yayıncılıkta çalışan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.
İyi ki varsın Lal yayıncılık...

İşte abi olay budur...Bende katılıyorum bence de en iyi cevap bu sanırım

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz