Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 18 Kas 2018, 01:25

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 37 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Buyulu Ruzgar Sohbet Odasi
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2009, 13:50 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Böyle bir seri niye biter anlayan beri gelsin...Şimdi diyen çıkacaktır "Amerikan tarihi ve westernden gına geldi" diye..."Ken Parker bile bu dünya da son bulduysa Magico Vento niye son bulmasın"
Velakin güzel şeyler hep böyle kısamı sürmeli hemde daha tam ısınamamışken..."Söylenecek başka bir şey kalmadı" klişesi beni pek tatmni etmiyor açıkçası...İşin için de Poe ve Ned varsa hele ki Poe söylenecek çok söz vardır gibime geliyor...Biraz araştırılsa bulunur diye düşünüyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2009, 16:55 
Ne çıksa okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Büyülü Ruzigar maceralarında geçen doğa üstü yaratıklar;

Yeraltı Canavarı

Resim

4. sayıda Ned'in kapıştığı bu yaratıkların kökenini Kevin Bacon'un oynadığı Tremors filmine ve hatta Dune'daki solucanlara dayandırabiliriz. Para hırsını konu eden bir bölüm.

Whopi

Resim

5. sayıda karşımıza çıkan Beyaz Bizon'un yeryüzündeki avatarı Whopi'yi çok seveceksiniz. Bilinmeyene duyulan nefret ve korkuyu anlatan bu öyküyü ibretle okuyacaksınız.

Windigo

Resim

8. sayıdaki bu yaratığı zaten çizgi roman okuyan hemen herkes bilir. Bigfoot, Sasquatch gibi yaratıklarla özdeşleştirilen Windigo bu sayıda çok daha vahşi ve farklı bir yorumla huzurlarınızda.

Kara Kurt

Resim

Efem 2. sayıda karşımıza çıkan bu Crow büyücüsü meğerse aslında Kurt Adam imiş. Zayıf bir bölüm ama çizimleri ile kurtarıyor.

İki Yüzlü

Resim

Gerçek kızılderili efsanelerinden alınan bu yaratık 35. sayıda, şefin kabileden kaçan karılarına ilham verirken görüyoruz. Gerek çizim gerek senaryosuyla sıradışı bir sayı. Bir kızılderili savaş şefinin iki karısı arasındaki lezbiyen ilişki daha önce bir westernde görülmemişti.

Iktomi

Resim

Yalanlar Şeytanı isimli sayıda tanıdığımız bu varlık da yine kızılderili yaratılış efsanelerinden çıkagelen birisi.

Vultur

Resim

31. sayıda bağlı olduğu dergahtan yardım isteyen Hogan'ın emrine verilen iblis...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2009, 01:05 
Ne çıksa okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
41. sayı "Kopya" yı okudum...Allahım ne berbat bir sayı...Manfredi'ye hiç yakıştıramadım desem yeridir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2009, 17:50 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Leto yazdı:
41. sayı "Kopya" yı okudum...Allahım ne berbat bir sayı...Manfredi'ye hiç yakıştıramadım desem yeridir.

Leto Kopya macerası sana bir filmi hatırlattı mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2009, 18:44 
Ne çıksa okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Dalaslar yazdı:

Invasion of the Body Snatchers derim...direk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2009, 19:08 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Leto yazdı:
Dalaslar yazdı:

Invasion of the Body Snatchers derim...direk.

Tam isabet ! Ben de macerayı okurken izlediğim ama adını hatırlayamadığım bu film aklıma gelmişti.
Belki Manfredi bu macerayı yazarken konu bulamama sıkıntısı yaşamıştır ve ortaya "Kopya" çıkmıştır. Bana ilginç gelmişti, yani "Invasion of the Body Snatchers" filminin değişik bir setting'de yeniden ele alınması. Zaten Büyülü Rüzgar'ın devam eden ana macera kurgusu ile alakası da yok, ortaya karışık bir öykü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2009, 18:03 
Ne çıksa okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Gerçek olaylar anlatıldığı zaman ise çok seviyorum bu seriyi, 40lı sayılardan sonra başlayan Ned'in savaş meydanında Çılgın At ve Oturan Boğa ile Custer'a karşı olan mücadelesi bir yanda, Poe'nun şehirde Grant dönemi yolsuzluklarını anlatması, hepsi tamamiyle gerçek şeyler.

Manfredi'yi bu konuda gerçekten kutlamak lazım. İnaılmaz ayrıntıcı bir şekilde senaryolar oluşturuyor. Misal dersek hemen aklıma gelen şeyler Custer'ın 7. süvari birliği amerikan bayrağı değil, gerçekten o süvari alayının bayrağını taşıyor, müthiş bir ayrıntı.

Sonracıma Fort Laramie Hayaletleri sayısında bahsedilen Lekeli Kuyruk, buyrunuz :
Resim

Ned'in "anladık kabilen crowlar siyuların düimanı ama gün gelir size de çarpar beyazlar" diye zılgıt çektiği 7. süvari alayının izcisi Kanlı Bıçak

Resim

Velhasıl aradaki kolpa sayıları es geçersek amerikan tarihine ve kızılderili savaşlarına dair anlatılan her şey ufak ayrıntılara kadar gerçek. 47. sayıdayım, Little Big horn'u iple çekiyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2009, 03:26 
Sağduyu
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Leto okuduğun sayılar Büyülü Rüzgar'ın bence zirve yaptığı bölümler. Manfredi kurgusunu araştırmacılıkla birleştirdiği zaman, hele bir de çizer Frisenda veya Milazzo ise ortaya tadından yenmez bir şey çıkıyor. Okuduğum tüm fumetti içerisinde bir tek Ken Parker ile karşılaştırılabilecek bir tat. Ama arada öyle bir macera çıkıyor ki, Kopya en berbatı bunu olsa olsa Manfrediye evrak getiren kurye veya yazlık öğrenci stajyer yazmıştır diyorsun. Kaldi ki yazma değil de uyarlama çünkü basbayağı apartmışlar bir yerlerden.

İlk 60 sayı bende eksiksiz var, buna rağmen Kopya'dan öyle iğrendim ki sahafa götürüp iade etmiştim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2009, 09:04 
Ne çıksa okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Evet İzet abi haklısın, gerçekten bu sayılar zirve. Şüphesiz ki araştırmacı kişilikler her sayfada hoş bir ayrıntı bulacaktır. Şu "Kopya" macerasında Dalaslar'dan sonra sen de destekleyince derin bir oh çektim yahu. Ben de elimden resmen attım albümü okumayı bitirince, senin evrak kuryesi teorini destekliyorum.

Gerçi Manfredi hafif meyilli, en azından hevesli olduğunu gösteriyor bu tip konulara, Aiwass'ın Lovecraftvari ilişkileri vs. belki de seviyor, istiyor böyle şeyleri koymak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2009, 23:13 
Ne çıksa okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
hanac yazdı:
82. ve 83. sayilari okudum.

Bu seferde gereksiz yere macerayi 2 sayiya uzatmislar. :)

Ne kadar memnuniyetsiz okuruz ama BR nin bir duraklamaya girdigi kesin.

Su aralar BR de tek guzel sey kapaklar.

82. ve 83. için ben de aynı şeyi düşünüyorum, kapak dışında elle tutulur bişey yok. Bir de 82. sayı olan "Kum Sahilleri"... Orjinali "Spettri di Sabbia", zor da değil yani açık açık "Kum Hayaletleri" , neden böyle umarsızca çeviriliyor anlamıyorum.

Hemen bir örnek daha, sanırım 78. sayıda, Şekspir'den Othello'yu okuyan Dick Carr Şekspir'i kastederek "Evet, muhteşem Bardo'nun dizeleri...." diyor, e "bardo" italyancada şair demek güzide çevirmenimiz...hadi bir şekilde çevirmeden bırakıyorsunuz, hiç mi gözünüze batmıyor? Gerçi İnci hanımın üzerinde de büyük bir iş yükü var, ama sadece biraz daha özen rica ediyoruz okuyucu olarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2010, 16:42 
Ne çıksa okur

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
BüyülüRüzgarokumayı 4-5 aydır bıraktım. Devam edenler, nasıl gidiyor seri?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2010, 20:21 
Kara Şövalye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Niye bırakıyon ki ? Bir kere bırakman büyük hata...Büyülü,büyülü bir şekilde devam ediyor...Bi de baskısı güzel olsa daha iyi olacak ama idare ediyouz...

Bu ay ki sayı da belki de (Aslında belki bile değil) büyülünün en baba macerasına atıf vardı tekrar aklıma geldi...
"Şeytanın Sol Eli"...Aklıma geldi diyorum ama "Kolleksiyoncu" ile onu hiç unutamadım ki...Bir ve iki numara...Neyse Magico, seri komple tamamlandıktan sonra tekrar hatim edilmesi gereken bir seri...Eninde sonunda kaçarı yok sende tekrar başlayacaksın...

10-15 yıl sonra ortada baskılar kalmayınca stok yapan kitapçılarda voleyi vuracaklar tabi... =)) Daha serinin bizde tamamlanmasına 3-3,5 sene var ama bana nedense seri tamamlanmış hissi şimdiden ağır basıyor...Bu kötü birşey midir... :cry:

Sevgiyle kalın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2011, 23:11 
Seçici okur
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Büyülü Rüzgar'ın 108 ve 109. sayılarından sonra, Kasım 2011 tarihli 110. sayısını okudum. Bu sayıda Yamyamlar (Le cannibali) adlı macera yer alıyor. Macerayı Gianfranco Manfredi yazmış, Luigi Siniscalchi çizmiş. Maceranın yer aldığı albüm, İtalya'da 2007 yılının Haziran ayında, yine 110. sayı olarak yayınlanmış.

Resim

Macera Kanada topraklarında geçiyor... Büyülü Rüzgar, Oturan Boğa ve kabilesi ile birlikte Kanada'dadır. Pukavis adlı bir Kri şamanı, cadı olduğu gerekçesiyle bir kadını öldürür ve yüreğini çıkarıp köpeklere yedirir. Çünkü daha önce iki Cree savaşçısı vahşice öldürülmüş, kalbi ve iç organları cadı tarafından yenilmiştir. Bölgedeki kırmızı ceketlilerin komutanı Binbaşı Walsh, Büyülü Rüzgar'dan konuyu incelemesini ister.

Büyülü Rüzgar bir çok sayısında Ova Kızılderilileri'nin kültüründen, tarihinden gerçek kesitler sergiliyor ve bu da benim gibi Kızılderililer'e ilgi duyan birisi için yeterince çekici oluyor. Diziye devam ediyorum ve bitmesine yalnızca 21 sayı kaldığı için de üzülüyorum. Büyülü Rüzgar İtalya'da Aralık 2010'da yayınlanan 131. sayısı ile son buldu. Tabi ki Büyülü Rüzgar'ı Türkiye'de de aynı son bekliyor...

Kızılderili tarihini, kültürünü bu kadar güzel biçimde anlatan ve olayları Kızılderili bakış açısıyla yorumlayan bir çizgi roman dizisini bir daha görebilir miyiz bilmiyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2012, 09:43 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Büyülü Rüzgar'da son 18 sayımız kaldı bitmesine;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012, 11:12 
Özel Alfa Ajanı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 37 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: