Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 20 Şub 2019, 05:25

Tüm zamanlar UTC+02:00
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 11:31 
Çevrimdışı
Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 May 2006, 06:01
Mesajlar: 3196
Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şehir: kuşadası
Şafak Günlükleri çizgi romanının 4. sayısı "ha çıktı ha çıkacak" siz bu yazıyı okurken muhtemelen o matbaada olacak. Biz de 4. sayı öncesi Şafak Günlükleri ekibinin editörü Kutsi Akıllı'ya "Şafak Günlükleri Nasıl Gidiyor?" sorusunun cevabını siz hayalsaati okurları için vermesini istedik sağolsun o da bizi kırmadı. İyi okumalar...

Resim

Şafak Günlükleri bir hayalin peşinden çıktı. Çizgi roman yapma hayalinin peşinden. Dergideki hemen herkes uzun yıllardır çizgi romanla uğraşıyor. Bu işi çok seviyoruz ve elimizden geldiğince iyi yapmaya çalışıyoruz. 3. sayıyı devirdik. 4’ün çizimi bitmek üzere, 5’inci sayının senaryosu hazırlanıyor. 4. sayı ay ortasından sonra bayilerde olacak. Her sayımızı bir öncekinden daha iyi ve daha farklı yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar başarılı olabildiğimize gelince, bunu okurumuz takdir edecek.

Bazı okurlarımız periyodumuzun biraz sallantılı olduğunu, ayın başında çıkmadığını, sarktığını söylüyor. Doğru. Sık sık yaptığımızı beğenmeyip “Acaba şu kareyi yeniden çizsek mi?” diye geri dönüyoruz. Yeterli yedeğimiz yok, bu yüzden de 10, bazen 15 gün sarkabiliyoruz. Çünkü hemen hepimiz aynı zamanda başka işlerde çalışıyoruz. Bu sayede, dergiye katkıda bulunanlar, herhangi bir maddi karşılık beklemeden, özveriyle çalışmaya devam edebiliyorlar. Derginin her ayın ilk günü bayilerde bulunup, üçüncü yada dördüncü sayıda kapanması yerine, devam etmesi daha önemli diye düşünüp, bu kararı verdik. Keşke çizgi roman yeterli sayıda satsa da, hepimiz sadece bu işle uğraşsak diyoruz ama, şu anda durum bu.

Tanıtım ve Dağıtım’a gelince; bunlar çizgi romanın en büyük problemleri. Tanıtım konusunda az çok yardım aldık fakat günümüzdeki bilgi bombardımanı arasında iki üç mantar patlamasına benzer ses çıkardı, boğulup gitti. Yine de buradan bize ciddi yer ayırıp tanıtımımıza yardımcı olan Hürriyet Keyif ekibi elemanlarına, Haftalık ve Tempo dergilerine, Vatan 2 eki çalışanlarına, hayal saati sitesine, resimliroman.net sitesine ve downloadarsivi.com sitesine teşekkür ederiz.

Resim

ŞAFAK GÜNLÜKLERİ SAYI 2
Maalesef yapılan tanıtım fazla işe yarayamadı. Çünkü bayilerde bulunmuyordu. İşin kötü tarafı aslında bulunuyor ama bulunmuyordu. Yaysat’la dağıtıyorduk. Bununla beraber peşin dağıtım bedeli almasına rağmen Yaysat birimlerine yeni yayın çıktığına dair bir bilgi göndermeye üşendiği için sanırız, bayiler kendilerine geldiğini bile bilmiyordu. Gelen müşterilere de “o ne?” diye sormaları ve “öyle bir dergi gelmedi” demeleri sonucu bayağı okuru daha buluşamadan kaybettik. Şimdi bağımsız bir dağıtımcı ağı ve gönüllü bayilikler metodu ile yürümeye devam ediyoruz. Belli kitapçılarda ve kafelerde bulunuyor yada isteyenler abone olabiliyorlar. Bayi listesi ve abonelik şartları www.safakgunlukleri.com adresinde bulunuyor. (Şafak Günlüklerini bulabileceğiniz yerlerin listesi... için Tıklayın!

Yardımcı olmak isteyenlerden tek ricamız, tanıtımıza yardımcı olmaları. O yüzden dergimizi beğenenler varsa ve onu tanıtarak dergiye sahip çıkarlarsa, memnun oluruz.

Konu olarak tarihi seçtik. Ama “Yelkenleri atlastan, urganları ibrişimden” gibi hamasi bir yaklaşımla değil. Türkiye ile ilgili bir şeyler yapmayı istiyorduk, kökü bizde var olan bir şeyler. Tarihimizin çok geyik yapılan ama aslında diğer yerleri kadar az bilinen yerlerinden birinde karar kıldık. 1. Balkan Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar olan bölümde. Gerçi okulda Kurtuluş Savaşı’nı bayağı okumuştuk ama insan ders kitapları dışından bir yerlerden okuduğunda, birdenbire her şey gözüne bir farklı gözükmeye başlıyor. Elimizden geldiği kadar çok doküman ve belgeyle yeni pencereler açmaya, mümkün olduğunca tarafsız bakmaya çalışıyoruz.

Resim

ŞAFAK GÜNLÜKLERİ SAYI 3
Dandanakan Savaşı’nın ne zaman olduğunu bilmekten çok, o savaşın niye olduğunu bilmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Anadolu Beylikleri’nin kaçta kurulup kaçta yıkıldığının önemi yok. Önemli olan neden yıkıldıkları. 1. Dünya Savaşı’nda Türklerle Almanların ittifak yaptıklarını, her cephede beraberce, yiğitçe, mertçe, falanca, filanca çarpıştıkları herkesçe bilinir ama bilinmeyen Türkler Kafkasya’da ilerlerken durum Almanların çıkarlarına dokunduğu için “kurnazca” Türkleri durdurmaya çalıştıkları, bu yetmediğinde Türk ve Alman birliklerinin Gürcistan’da karşılıklı çarpıştıklarıdır.

Bir kahramanlar diyarında yaşıyoruz; evet ama bunda da önemli olan kahramanlara neden gerek duyulduğu. “Nerede hata yapmıştık” diye analiz edip gereken dersleri çıkartmazsanız, hep kahramanlara ihtiyaç duyarsınız. Gün gelir, kahramanların kahramanlıkları da yetmeyebilir. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu’nu kurtarmaya yetmediği gibi. Bir şansla, Mustafa Kemal gibi bir dahi, o günün şartlarında imkansız sayılabilecek bir şey yaptı ve yıkılan bir imparatorluğun parçalarından yeni bir ülkeyi hayata getirdi . Zaten o yüzden bugün Norveççe de imkansız durumların üstesinden gelmek için kullanılan “Atatürk gibi düşünmek” deyimi var. Eğer gerekli dersleri almazsak, yüzyılda bir çıkan dahi illa bizim ülkemizde çıkacak diye bir kural yok.

Bir de bize bu günleri armağan edenleri yad etmek istedik. Onlara, sadece “meyveler daha tatlı olsun” diye savaşan dedelerimize çok şey borçluyuz. Bu ülkede yaşadıklarımızı değil ama bu ülkede yaşama şansını borçluyuz. Onlar bize bu günleri sağlamak için kahramanlıklar yapmak zorunda kaldılar. Kimi kolunu bacağını, gözünü feda etti, kimi canını. Biz de onların hangi durumlarda, neler yapmak zorunda kaldıklarını hikaye ediyoruz.

Kutsi Akıllı
www.safakgunlukleri.com


Bu söyleşi www.hayalsaati.com sitesi yayıncısı Poe'nun katkıları ile yayınlanmaktadır. - 10 Haziran 2006

_________________
Çizgi Roman Kültürdür!


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye