Resimli Roman

Çizgi roman sevenlerin adresi
Zaman: 14 Ara 2017, 17:13

Tüm zamanlar UTC+02:00

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010, 16:57 
Admin
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür:
Aldığı teşekkür:
Şimdiye kadar, gözlerimizi fal taşı gibi büyüten Justice League of America'nın 7. sayısının kapağını herhalde görmüşsünüzdür. JLA'nın çeşitli sanatçılar tarafından yıllardır çizilen en etkileyici kapaklarından biri bu olsa gerek. Temel tasarımı yapansa arkadaşlarımızdan biri olan Eric Wight'dır. Ona bu kapağın nasıl ortaya çıktığını sorduk, kendisi de bize görüşlerinden bahsetti, eskizlerini bizlerle paylaştı.

Resim

Newsarama: Bu proje nasıl dâhil oldunuz?
Eric Wight: Brad (Metlzer) bana JLA "0" sayısındaki gibi çeşitli sanatçıların yer aldığı iki sayfalık bir kapak için çalışıp, çalışmayacağımı sordu. Ben, Mike Sekowsky'nin yerini alacaktım. Her dönemdeki karakterlerin, bir sonrakinin yanında yer alacağı bir kapağın hoş duracağını düşündüm ve o şekilde bir tasarım yaptım. Bu kapakta, her kolonda, League'in o günlerdeki kahramanlarını görebilir veya büyükçe bir sayfada altı farklı ekibin tamamını da izleyebilirsiniz. Benes döneminin kahramanları, tarihin tozlu sayfalarından fırlayıp, üzerimize doğru gelmektedir.

Farklı bir proje için DC'nin bürosundaydım. Kafamdaki içeriği Eddie'ye gösterirken tam o esnada Chiarello odaya girdi ve bir anda herkes bunun bir poster olması gerektiğini konuşmaya başladı. İnsanları bu derece heyecanlandıran bir fikir bulmak, her zaman için nefis bir duygu. O dakikadan itibaren, yaptığım karalamalara bir işlerlik kazandırmak için çaba sarf ettim. Kendi döneminin saygın karakterlerini ele alıp, uygun yerlere oturtmaya çalışmak bana gerçekten büyük bir sorumluluk yükledi.

Resim

Newsarama: Kapak tasarımında genel olarak geçerli olan teorileriniz nelerdir?
Eric Wight: Kapak tasarımı için masaya oturduğumda öncelikle yaptığım şey, ilk bakışta dikkatinizi çekecek baskın karakterler üzerinde düşünmektir. Burada da çok sayıda kahraman bulunduğunu bildiğim için her dönemi betimlemek maksadıyla farklı renkteki kolonları kullanmanın hoş duracağını tahmin ettim.

Newsarama: Her dönemi temsil etmesi için karakterleri nasıl seçtiniz?
Eric Wight: Orijinal yediliyle işe başladım; Batman, Superman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman ve Martian Manhunter. Daha sonra, her dönemin öne çıkan karakterlerini düşünmeye başladım. Onun her döneme ait favori karakterini öğrenebilmek için sık sık Brad'le görüştüm. Tabii ki işin içine katmak etmek istediğimiz daha bir sürü kahraman vardı...

Newsarama: Diğer çizerler hangi aşamada projeye dâhil oldular?
Eric Wight: Karakterlerin yerleşimi onaylandıktan sonra çizimi büyüttüm ve fotografik olmayan mavi mürekkep kullanarak Bristol kâğıdına çıktı aldım. Daha sonra kapağın bana ait olan bölümünü çizdim. Kendi kısmımı tamamlayınca, sayfaları kargo ile DC'ye yolladım. Onlar da diğer çizerlere gönderdiler. Sayfalar benden çıktın sonra, son aşama tamamlanıp da yeniden bana gelene dek, olayın dışında kaldım.

Newsarama: Anlaşılan her biri kendi tasarımıyla ilgilendi. İyi ama bu çalışma nasıl işledi?
Eric Wight: Sıralamadan pek emin değilim fakat ben kendi bölümüm çizdikten sonra sayfalar Perez'e, o çalışmasını tamamlayınca da MacDonnell'a gönderildi. İki kapak üzerinde çalıştığımız için aynı anda iki farklı sayfa çiziliyordu. Ve tüm bunlar olurken, Benes de o sıralar en üste yerleştirilmesi planlanan kendi bölümünü hazırlıyordu.

Resim

Newsarama: Her çizer kendine göre bir katkı sağlıyor muydu, yoksa bu projeyi Eric yönlendirmektedir havası var mıydı?
Eric Wight: Diğer sanatçılarla pek bir iletişimim olmadı fakat benim eskizlerime sadık kaldılar. Böyle bir işte, planlanandan çok farklı bir şeyler yapmak hiç de kolay değildir. Aksi takdirde hiçbir parça yerine oturmaz.

Newsarama: Diğer tüm çizerler hakkındaki izlenimlerinizden bahseder misiniz lütfen?
Eric Wight: Sanırım herkes elinden gelenin en iyisini yaptı. Perez'in benim çizimlerimi tamamlaması en hoşuma giden şeylerden biri oldu çünkü Crisis ve Teen Titans serilerindeki çalışmaları, küçükken çizer olmaya karar vermemdeki en büyük etkendir. Böylece o anda kariyerimdeki gelişimin tamamlandığını hissettim.

Resim

Newsarama: Eskizlerindeki sabit duruşların daha bir hareket kazandığını fark ettim. Duruşlar sadece taslak mıydı yoksa Benes çizimlerindeki gibi patlama yapacak şekilde mi planlanmıştı?
Eric Wight: İlk düşüncem karakterleri yan yana sıralamaktı fakat kapağı ikiye böldüğümüz için soldaki kapakta güncel karakterlerin gözükmeyeceği konusunda bazı endişelerimiz bulunuyordu. Brad dâhiyane bir fikir ortaya attı ve Benes'in üst tarafa, okura doğru hamle yapan daha güncel bir ekip çizebileceğini söyledi. Bu görüşün resme orijinalinden çok daha büyük bir etki ve enerji kattığını düşünüyorum.

Newsarama: League'in geçmişindeki sanatçılar kervanına senin de katıldığını düşünürsek, sen de bir süre sonra kendi karakterlerini yaratmak ister miydin?
Eric Wight: JLA her zaman için benim en beğendiğim çizgi romanlardan biri olmuştur, dolayısıyla evet, tabii ki ben de böyle bir katkım olsun isterdim. Ancak şöyle bir sorunum var, şahsi işlerimle öylesine yoğun bir biçimde ilgileniyorum ki böyle bir çalışma için zaman yaratmam neredeyse imkânsız... Yani bu tip küçük fırsatlar benim için mükemmel. Ancak şu kadarını söyleyebilirim, bu çalışma, beni JLA'da son görüşünüz olmayacak!

Newsarama: Çalışmanız tamamlandığına göre, bu konuda neler hissediyorsunuz?
Eric Wight: Yaptığımız gerçekten zorlu bir çalışmaydı. Çizerlerle birlikte tüm hareketli parçaları koordine etmeye çalışmak ve tabii ki önceden planlanmış olan zamana uymak hiç de kolay değildi. Her şey berbat olabilirdi. Fakat herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yaptı. Zaten ortaya çıkan eser de bunu gayet iyi anlatıyor. Los Angeles'daki Wizard World'de birçok hayranın bana gelip, bu çalışmayı bilgisayarında masaüstü resmi olarak kullandığını söylemesi beni çok mutlu ediyor.

Newsarama: Son soru, poster ne zaman çıkacak?
Eric Wight: Bazı dedikodular duydum ama bu soruyu DC'ye sormanız gerekiyor. Ben de sizin kadar merakla bekliyorum!

www.newsarama.com sitesinden çeviren: Oğuz Özteker - 27 Nisan 2007

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+02:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz