Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Rai   
Rai

41. yy’a gelindiğinde kendi kaynaklarını tüketen Japonya, büyüyen nüfusunu besleyebilmek için gezegen yörüngelerinde Dünya’dan kopuk yerleşim yerleri kurmaya başlamıştır. Father adı altında yapay bir zekayla yönetilen bu yerleşim yerleri kendi içinde farklı sınıflar ve ekonomik seviyelerde sektörlere bölünmüştür. Raddies ismindeki teknoloji karşıtı bir mezhep bu düzeni bozmak, farklı seviyeler için üretilmiş robotları yok etmek istemektedir. Rai (Japonca’da kanji alfabesinde RUH demek) efsanevi kahraman bu düzene bir son vermek istemektedir.


İlk olarak Valiant’ın Magnus Robot Fighter serisinde 5. ve 8. Sayıda gözüken Rai; 70'lerde ve 80'lerde adı Marvel'da Roy Thomas'la beraber anılan ve Valiant Comics’in de kurucularından olan Jim Shooter tarafından yaratılmış.


Rai’nin 1992’de yayımlanan kısa soluklu bir serisi var. Bunun dışında hep Valiant kahramanlarının bir arada yer aldığı Crossover’larda görülmüş. Rai’ler arasında Phantom’dakinin benzeri bir jenerasyon mantığı var. Her yüzyılda ortaya çıkan bir Rai var. Ve her birinin güçleri, yetenekleri farklı. Rai, Genel konsept itibariyle ana akım Amerikan Çizgi Romanının klişlerini taşıyan bir ÇR karakteri. Shooter, manga ve anime’lerin popüleritesinden yararlanmak istemiş olabilir. Peki Rai’ye dair ilgi çekici olan nedir ? Malum Valiant Comics ilginç bir geri dönüş yaptı. Sağlam yazar ve çizer kadrolarıyla X-O Manowar, Shadowman, Harbinger ve Quantum & Woody gibi pek çok dergilerini revize ederek okurlarının karşısına çıktılar. Rai de revize edilen bu dergilerin içinde. Matt Kindt’ın yazdığı ve Clayton Crain’in çizdiği serinin ilk sayısını geçtiğimiz Nisan ayında çıktı. Henüz 2 sayı yayımlandığı için hikayenin bütününe dair birşey diyemiyorum. Açıkcası cildinin çıkmasını bekliyorum. Matt Kindt, Top Shelf'den çıkan Pistolwhip, Super Spy gibi serilerle Eisner ve Harvey ödüllerini almış başarılı bir yazar. Alan Moore'un Lost Girls'ünde Brett Warnock'le beraber çalışmış. Dark Horse işleri var ki bunlar içinde Michael Chabon'un The Amazing Adventures of the Escapist var. Ki çok sevdiğim bir seridir. Crain; Ghost Rider: Road to Damnation tanıdığım bir çizer. Rai'de 90'lardaki ucuz ÇR karakteri tasarımı muhafaza edilmiş ancak örnek sayfalardan gördüğüm kadarıyla Blade Runner'vari nefis bir atmosfer yaratmış. Kadro böyle olunca ister istemez insan seriyi merak ediyor.
Gönderen Nemo, Salı, 03 Haziran 2014 22:44, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it