Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Shigeru Mizuki'den Showa - A History of Japan   
Shigeru Mizuki'den Showa - A History of Japan

Amerika'daki Free Comic Book Day etkinliklerinde ücretsiz olarak dağıtılan çizgi romanlardan biri çok ilgimi çekti. O da Shigeru Mizuki'nin Japonya'da 1926 ve 1953 arasını dönemi 3 cilt halinde anlattığı Showa - A History of Japan'ıydı. İlk cildin İngilizce edisyonu Amerika'da Drawn and Quarterly Yayınevi tarafından, Kasım 2013'de basılmış.


Ortalama bir Japon için tarih üzerine konuşmak bir Türk'ün futbol üzerine muhabbet etmesine benzer :) Osmanlı Tarihi Araştırmalarında; Japon akademisyenlerin, bayrağı Macarların elinden alması bir tesadüf değil. Ancak buna rağmen Japonya'da, üniversiteler dışında İkinci Dünya Savaşı ve öncesine dair konuşmak hala bir tabu. Nagazaki ve Hiroşima'yı unutmuş değiller. Japonya'yı böylesi bir yıkıma, kültürel ve ekonomik çöküşe sürükleyen Güneydoğu Asya'nın İşgalini, Nanking Katliamını, İmparatorluk Ordusunun işlediği cinayetleri, yenilgiyi, herşeyden önce Japon Toplumu için "Baba" sembolünün yerini alan İmparatorun Amerika Birleşik Devletlerine teslim oluşunun yarattığı psikolojik travmanın izlerini hala yaşıyorlar. Örgün öğrenimde bile Lise ve Ortaokul seviyesindeki okullarda İkinci Dünya Savaşı dönemi üstün körü işleniyormuş. Gerçi Çin'in agresif politikalarından rahatsız olan Abe Hükümeti döneminde bu durumun değiştiği söyleniyor. 

1922 doğumlu çizer Shigeru Mizuki; savaşın Japonya'da yarattığı yıkımın canlı tanıklarından. 1942'de silah altına alınmış. Pek çok arkadaşının ölümüne tanık olmuş. Bir hava saldırısında sol kolunu kaybetmiş. Papua New Guinea'de Rabaul'de esir düşmüş. Savaştan sonra Yeni Gine'li yerli bir kadının yardımıyla hayatta kalmış. Kendisi gibi savaş gazilerine ve yaralılara yardım etmeye çalışmış. Bir topçu subayı olan ağabeyinin savaş suçlusu olarak idamına tanık olmuş (böyle bir olayın bir insanın yüreğini nasıl parçalayacağını düşünemiyorum bile). Japonya'ya geri döndüğünde küçük işlerde çalışmış. Bir sinemada makinistlik yapmış, dergiler için küçük illüstrasyonlar hazırlamış. 1957'de Shigeru Mura takma adıyla ilk profesyonel işi Rocketman yayınlanmış. Rocketman, Shigeru'nun çocuklara yönelik tek çalışması değil. Anime'ye de uyarlanan Akuma-kun ve Kappa no Sanpei adından iki serisi daha var. Ama bu süre dahilinde savaşa dair yaşadığı acıları içinden atamayan Shigeru Papua Yeni Gine üzerine bir kitap hazırlamış. Mura'nın savaş üzerine başka kısa hikayeleri var. 


Onward Towards Our Noble Deaths çizerin bir İngilizce'ye çevrilen bir başka manga'sıdır.
Shigeru'nun Karısını anlatığı "GeGeGe no Nyōbō" (GeGeGe'nin karısı) isimli mangası 2010 yılında Japon NHK televizyonu tarafından TV'ye uyarlanmış. Takashi Miike'nin 2005 yapımı "The Great Yokai War" isimli fantastik filmine danışmanlık yapmış.


Showa - A History of Japan'da Shingeru, döneme dair görsel dökümanları da başarıyla kullanmış. Serinin ikinci kitabının İngilizce edisyonu Amerika'da 3 Haziran'da yani bugün yayınlandı.    

Erdem Denizlioğlu arkadaşımıza forum alanımızda paylaştığı bu tanıtım için teşekkürler.

http://resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=8&p=61609#p61609
Gönderen kurtaran_adam, Çarşamba, 04 Haziran 2014 00:23, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it