Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Billy Bat   
Billy Bat

ResimKinji Yamagata; 26 Kasım 1923, Orange County, California doğumlu. Yeni bir hayat için Japonya, Niigata'dan göç eden Yamagata ailesinin Amerika'da gözlerini açan ilk oğlu. Hayranları onu Kinji olarak değil Marble Comics tarafından yayımlanan  ve en az Dick Tracy, Superman kadar popüler olan yarasa dedektif Billy Bat'in yaratıcısı, çizer Kevin Yamagata olarak tanıyor.


ResimHikayemiz savaştan 4 yıl sonra, senatör McCarthy'nin Kızıl tehlike paranoyasını yarattığı dönemde başlıyor. Bir soruşturma için polis, Kevin'ın aynı zamanda stüdyo olarak kullandığı evini basıyor. Gerçi aradıkları suçlu meşhur çizerimiz değildir. Kevin'in karşı dairesinde bir Rus casusunun oturduğundan şüpheleniyorlardır ve takip için kısa bir süreliğine Kevin'ın evine girmek zorundadırlar. Kevin'ın çalışmalarını gören dedektif Hardy, (merak etmeyin hikayede Laurel de var :) ) Billy Bat'in, Kevin'ın karakteri olmadığını, ordudayken görev yaptığı Japonya'da benzeri bir dergiyi gördüğünü söyler. Tabii obsesif çizerimizin içine kurt düşer. Kişiliği ve görünüşüyle ünlü Japon aktör Ryō Ikebe'ye benzemekle övünen Kevin'ın kendine olan güveni bir anda yıkılmıştır. Çalışmaları Japonya'da kimin tarafından taklit edilmektedir, nasıl yayınlanmaktadır... İşin gerçeğini öğrenmek için Kevin'ın kısa bir süreliğine Kenji olması gerekmektedir. Japonya'da, yarattığı Yarasa sembolünün peşine düşen Kenji kendini bir dizi karmaşık olay ve cinayetin içinde bulur. Savaş sonrası harap vaziyetteki Japonya'nın silüetinin ardında, ayakta tuhaf kabuslar görmeye başlayacaktır. 
Billy Bat, Naoki Urasawa'nın [Pluto, Master Keaton, 20th Century Boys, Pineapple Army] Kaijū Ōkoku'dan (Monster Kingdom) sonraki çizgi romanı. Urasawa Türkiye'de daha çok yönetmen Dell Toro'nun yakın zaman içinde TV'ye uyarlayacağı (ve benim kısa zamanda Walking Dead'den daha büyük bir fenomene dönüşeceğine inandığım) MONSTER'la tanınmakta. Sendai Depreminden önce 2 yıl Nagoya'daki Zokei Universitesinde mangalar üzerine dersler veren, Eisner ve Angoulême International Comics Festivali ödüllü çizerin oldukça renkli bir kişiliği var. Bob Lennon (Bob Dylan - John Lennon) adıyla sahne olan Urasawa'nın bir Rock grubu ve kendine ait besteleri var. Kenji no Uta yani Kenji'nin Şarkısı isimli single'ı 20th Century Boys'un 11. cildiyle beraber satışa sunulmuş. 

Resim     Resim


ResimUrasawa'nın oldukça yalın ve akıcı bir üslubu olduğunu söyleyebilirim. Komplo hikayelerini ustaca kurguluyor. Karakterlerini çizgi roman sayfalarından çıkarıp 3 boyutlu hale getirebilen bir author. Geri planda tarihi detayları kullanmaktan çekinmiyor. Bu da öykülerini oldukça çekici hale getiriyor. Hangi mangasını elinize alırsanız alın bir süre sonra kendinizi kaptırıyorsunuz. Osamu Tezuka'nın Astro Boy'una politik bir boyut kattığı Pluto'nun 8 cildini de bir günde okumuştum. Çizerin Türkiye ve Türklere müthiş bir sempatisi de var :) Manga'larında sık sık görünüyoruz.

Geçtiğimiz ay 12. cildi yayınlanan Billy Bat'ın ilk sayısı Japonya'da 145,000 satış yapmış. İngilizce edisyonları henüz basılmadı. Ancak internette İngilizce'ye çevrilmiş scan'lerini bulabilmeniz mümkün.

Erdem Denizlioğlu arkadaşımıza forum alanında paylaştığı bu tanıtım için teşekkürler.

http://resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=8&t=5366
Gönderen kurtaran_adam, Çarşamba, 04 Haziran 2014 00:42, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it