Haberler

Haberler->Yorumlar->Jolies Ténèbres (Beautiful Darkness) - Vehlmann & Kerascoët   
Jolies Ténèbres (Beautiful Darkness) - Vehlmann & Kerascoët

Resim

Fransa'da 2009'da yayımlanan Jolies Ténèbres'in İngilizce baskısı Şubat ayında Drawn & Quarterly'den Beautiful Darkness adıyla çıktı (94 sayfa). Yazan Fabien Vehlmann, çizen Kerascoët adıyla anılan çizer çift Marie Pommepuy ve Sébastien Cosset. Üstte, İngilizce ve Fransızca baskıların kapakları var.

Kitabın açılışında, başkarakter Aurora'yı Yakışıklı Prens'i evinde çay ve pasta eşliğinde ağırlarken buluruz. Bir süre sonra ev "akmaya/dökülmeye" başlar. Aurora, Prens ve kendileri gibi daha bir sürü "küçük canlı", yıkıntıdan kaçıp kurtulur. Karakterler, ormanın ortasında savunmasız bir şekilde kalakalmışken arkaplanda bir zamanlar kendilerine ev sahipliği yapmış olan konaklarının cesedi yatmaktadır.


"Ev"lerini yitiren bu küçük canlıların, yemek, barınma, orman canlılarından korunma gibi çözmeleri gereken birçok sorun vardır; bu sorunlar karşısında Aurora, ekibe önderlik etmeye çalışır.


Resim

The Comics Journal'ın websitesinde yazılan değerlendirmede, Sineklerin Tanrısı adlı eserin ismi geçmiş. Evet, Beautiful Darkness da Sineklerin Tanrısı gibi insan doğasının çirkin/vahşi tarafına vurgu yapıyor ve isminde yer alan "karanlığın" hakkını fazlasıyla veriyor. İnsanların iktidar mücadelesi, farklı olana tahammülsüzlüğü, birbirlerinin kuyusunu kazması ya da birbirlerini sömürmek istemesi kitapta karşımıza çıkıyor.

Gerçi kitaptaki sinik yaklaşım sadece insanlara dair değil, aynı zamanda doğaya ya da genel olarak hayata da dair. Şu sayfa, en beğendiğim sayfalardan biri oldu:ResimHikaye(ler) ne kadar karanlıksa, çizimler de o kadar güzel. Bu öykü-çizim tezatlığı yakın zamanda bahsettiğim Beasts of Burden'ı hatırlattı. Ancak içeriğin dışında, anlatım tarzı olarak da çok farklılar. Beasts of Burden'da "olay" öyküleri anlatılıyor. Beautiful Darkness da daha çok 3-5 sayfa süren "durum" hikayeleri. Yani Beautiful Darkness'da giderek ivmelenen ve ardından yanıtların okuyucuya peşi sıra verildiği bir öykü yok.

Örnek birkaç sayfa daha ekliyorum:


Resim  

Resim  

Resim

Resim

 
Gönderen kurtaran_adam, Çarşamba, 04 Haziran 2014 00:50, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it