Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->Çapa Çizgi roman Albümü ve Sincity 4   
Çapa Çizgi roman Albümü ve Sincity 4

 Arka Bahçe Yayıncılık'tan sene sonunda iki yayın birden çıktı. Sincity 4. kitap ve 400 sayfalık Çapa Albüm.

Çapa Çizgi roman Albümü: Amatör ruhun kutlandığı bir albüm elinizdeki. Çizgi Roman sanatının ve amatör ruhun... İçinde profesyonel çizgiler de olmasına rağmen bu sayfalar sıcak, ışıl ışıl bir amatör ruhu kutluyor. O ruh ki; üretimin ve emeğin en has, en rafine, en eğlenceli yanını, istek dışında tüm üretim dinamiklerinden bağımsız emeği temsil ediyor... On yıldır bu ruhu taşıyan bir avuç genç kendilerine Çapa Çizgiroman Grubu adını veriyor.

Çapa Çizgiroman Grubu, bir ortak üretim platformu olarak geçen on yılını kutlamak için (fanzin) fotokopi dergilerinde yayımlanmış işlerinden bazılarını bu albümde topladı. Bu kapakların arasında Çapa çizerlerinin kimi eğlenceli, kimi duygusal, kimi saçma hikayelerini okuyacak, yıllardır memleketin ancak sapa köşelerinde keşfedebilen fotokopi fanzinin içten duygusunu tadacaksınız.

Yazar ve Çizerler: Mahmud A. Asrar, Murat Başol, Hakan Tacal, Yıldıray Çınar
Sayfa Sayısı: 400
satın almak için TIKLAYINIZ...

 Sincity 4 - Sarı Piç
"HASTALIKLI ROMANTİZMLER ÇAĞINA HOŞ GELDİNİZ..."

Kimi zaman bilinç akışları, kimi zaman içsel monologlar, kimi zaman halusinasyonlar ve ekspresyonist yorumlarla olaylar serimlenebilmekte. Bu da her biri birer tablo kadar ilginç olabilen çizim kareleri ile bizi karşı karşıya getirmekte. Çok zaman grafik sanatı ve animasyon tekniklerinden de yararlanan bu anlatım tarzı eski çizgi roman anlayışından çok farklı yerlere götürmekte bizi. Öyle ki, bu tür çizgi romanların herhangi bir sayfası rahatlıkla prestijli bir modern sanatlar müzesinde yer alabilir.

....

Sin City çizgi romanı bize şiddetin estetiğini vermeye çalışırken hikayesiyle de apayrı bir insan türünden söz etmekte. Doğuştan kaybetmiş, her an her türlü belaya hazır, arıza tiplerin, çürümüş kentlerdeki özgün adalet anlayışına vurgu yapmakta Sin City.

....

Kahramanımız bu işlerle başa çıkmaya çabalarken bir süper kahraman filan değildir. Zaten ilk cildin sonunda çat diye elektrikli sandalyeye oturtularak hayata veda eder. Takip eden ciltlerde ne olur, onu sonra göreceğiz. Ama asıl düşünsel mesaj şudur ki artık birer günah yumağı olmuş kentlerde en ucuz şey yaşamdır. İnsanoğlu göğüs göğüse verdiği siper savaşlarına çağımız kentlerinde geri dönmüştür. Hayat daimi bir takip, kovalamaca, adam tepelemece serüvenine dönüşmüştür. Bu hayhuy içinde haklı haksız, iyi, kötü ya da geçmiş, gelecek yoktur. "Physco" durumlar vardır. Ve her koyun kendi ruhsal takıntısından asılır. Kimi vakit dünyanın en vahşi yaratığı olabilen bir katil, sırf kokusunu sevdiği için, bir fahişenin intikamına kendini adayabilmektedir.

Sin City sadece şiddetin estetize edildiği bir çizgi roman değil aynı zamanda her biri birer çağdaş batakhaneye dönmüş metropollerdeki ruhsal sapkınlık ve zaaflara, insansal hastalık ve sakatlıklara getirilen yeni bir tür yaklaşımdır aynı zamanda.

Hastalıklı romantizmler çağına hoş geldiniz...

"Hikmet Temel Akarsu - Radikal Kitap - 26 Ağustos 2005"

Yazar: Frank Miller
Çeviri: Egemen Görçek
Editör: Kayra "Keri" Küpçü
Sayfa Sayısı: 232
Satın almak için TIKLAYINIZ...Gönderen Yunus, Salı, 11 Aralık 2007 16:49, Yorumlar(2)
Yorumlar
Misafir
15 Ara 2007
Bugün büyülü rüzgarda gördüm Çapa'yı, kalın olucağını biliodum ama boyut olarak ufak tefek bi albüm bekliodum, albümden ziyade "ansiklopedi" olmuş bu! tek kelimeyle süper! tahmin ettiğimdende iyi! mutlaka alın derim, üstatların ellerine sağlık...
Ronin47
11 Ara 2007
Hele şükür sabreden derviş neredeyse gebermek üzereydi


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it