Haberler

Haberler->Röportaj->Özel Röportaj: FABIO CIVITELLI Nisan 2007   
Özel Röportaj: FABIO CIVITELLI Nisan 2007

Portekizli çizgi roman dostlarının,16.Uluslararası Moura Çizgiroman Fuarı nedeniyle Civitelli ile yaptıkları güzel söyleşiyi okuyabilirsiniz.
Sorular: Carlos Rico ve Nuno Peraria de Sousa

İlk olarak bilgilerin: Doğumun, çalışmaların ve mesleğinle ilgili bilgi verebilir misin?
Fabio Civitelli: 9 nisan 1955' de, Toscana' da Arezzo bölgesinde Val di Chiana'nın küçük bir kasabası olan Lucignano' da doğdum. Arezzo Fen Lisesinde okudum, mezun olduktan sonra hiç vazgeçmediğim meslek; çizgi roman tasarımcısı olarak çalışmaya başladım. Doğruyu söylemek gerekirse , profesyonel olarak tasarım yapmaya lisenin son yılında başladım ve erotik çizgi romanlarla uğraştığım için arkadaşlarla eğlence olsun diye Sanat Eğitimi saatlerinde çizimlerimi sınıfta tahtaya taşıdım:)

Tasarım yapabildiğinin farkına ne zaman vardın ve ne zaman gelecekte profesyonel bir tasarımcı olacağını anladın?
Fabio Civitelli: Ben çok küçükken, annem uslu durayım diye, önüme kurşun kalemler ve kağıt koyardı. Bunu gerçek ve kendine has bir iş olarak yapma inancının olgunlaşmasından daha çok çizimin büyüsü beni cezp etti. Fakat istediğim gibi çizememek kısmen moralimi bozuyordu. Ancak içimdeki büyük tutku; bana, bir çok teknik zorluğu ve kendini anlatmak isteyen her çizerin karşısına çıkan zengin anlatım engellerini aşma gücünü verdi.

Seni, Sergio Bonelli Yayınevi'nin bir üyesi yapan süreç nasıl gelişti? İlk işin hangisiydi? Ve daha sonra Tex takımının bir parçası olma teklifi aldığında ne hissettin?
Fabio Civitelli: Gerçek adımla hiç imza atmamama rağmen, tarzımı bildiğini ve beğendiğini belirten, arkadaşlığı ve takdiri ile beni onore eden, en büyük İtalyan çizgi roman yayıncısı Sergio Bonelli' ye kendimi tanıtma isteğini hayata geçiren, Tex' in en önemli tasarımcılarından biri olan Fernando Fusco ile tanıştığımda, daha 19 yaşında(1974)Milano Orilga Stüdyosunda çalışmaktaydım.
Bu ilk karşılaşmadan sonra, ilk başlarda Mister No için çizmeye başladım. Daha sonra herkesin bildiği gibi 1984 yılında Tex ekibine katıldım.

Kariyerinin gelişimini nasıl değerlendiriyorsun?
Fabio Civitelli: Oldukça olumlu; her zaman hayal ettiğim işi yapan şanslı bir adamım. Dahası en önemli İtalyan şahsiyetlerle birlikte ve benim için büyük bir aile olduğumu hissettiğim bir şirkette çalışma olanağına sahibim. Bu nedenle, diğer birçok arkadaşımın aksine, özellikle yurtdışında diğer yayınevlerini deneme eksikliğini hiç hissetmedim.

 Genelde sanat açısından yaratıcı ilerleme nasıl gerçekleşir? Hangi materyallere gerek duyuyorsun?
Fabio Civitelli: Bana yeni bir öykünün senaryosu geldiğinde, ilk yaptığım şey kitaplarımdan, internetten arayıp, western filmlerine bakıp, işime yarayacak çizim materyalleri hakkında notlar alarak senaryoyu dikkatlice okumaktır. Bir sonrakine geçmeden önce çabucak boyadığım her resimli sayfayı tasarlamaya koyulurum. A3 formatında Fabriano Tecnico 6 kağıt, 0,5mm dayanıklı kurşun kalem(H2 ya da H3), boyanın %90' ını uygulayabildiğim Windsor & Newton no1 ve no2 boya fırçaları (binalara, iç mekanlara ve askerlere uyguluyorum), çizgiler ve ışık efektleri için bana yardımcı olan ortasından kırdığım boya kalemleri, küçük süngerler ve keçeli kalemleri kullanırım.

İtalyan çizgi roman yayıncılığı sektöründe SBE' nin payı nedir?
Fabio Civitelli: Bunu bana sormanız gerekmez. Ama SBE Yayınevi'nin son yıllarda sektörde inanılmaz dominant bir konum elde ettiği ve bu her ay gazete bayilerine ulaşan tekliflerin miktarı ve kalitesi sayesinde olduğu inkar edilemez.

Tex ve diğer Bonelli karakterlerinin hiç yaratılmadığını ve böylece saygınlıklarının hiç hayata geçmediğini varsayalım: sence bugün İtalya'da çizgi roman sektörü nasıl olurdu?
Fabio Civitelli: Bence bu uğursuz varsayımı izlersek eğer; İtalyan pazarının hepsi yok olmadıysa bile , çok şey kötüleşirdi. Yayınevleri yabancı ürünlerin egemenliğini gördüğünde, çizgi roman sektöründe yerli yazarların(sanatçıların) üretimi yok olacaktır.

Gelecek yılın sonbaharında yayımlanacak, Tex' in 60.yılını anma hikayesi üzerine çalışmakta olduğunuzu biliyoruz. Bir kuş, bize, SBE’nin çok güzel karşıladığı ve sizin tarafınızdan sunulan bir öneri olduğunu söyledi. Bu güzel 60 yıldan sonra, Tex' in vefekar okuyucularının gözünde bu kadar yükselmenin sırrı nedir?
Fabio Civitelli: Bu önemli yıldönümü için seçilmiş olmak, benim için gurur ve sevinç nedenidir. Katkıda bulunmaya kararlı olduğum bir olay olduğu için aylar öncesinden yayınevi ile bu konuyu konuşmuştum. Tex' in geçmişten bir macerayı anımsayacağı, Bonelli ve Galleppini imzalı (kıyafet ve genç Tex' in ifadeleri için çok fazla ilham aldığım) ilk hikayelerdeki gibi genç ve gözü pek olan sevgili eşi Lilyth ile birlikte göreceğimiz, “hepsi renkli” bir hikaye olacak.
Uzun bir açıklamayı hak eden sorunun ikinci kısmına gelince; bunu İtalyan çizgi roman panoramasında, muhtemelen yinelenemez bir durum yapan, Tex' in yaratıcısı olan Gian Luigi Bonelli tarafından Tex' e güzellik katan bir karar ve onun sonucu karakteristik kişilik özelliklerimi Tex’e katmak olduğunu söylemekle sınırlandıracağım (ama sadece bu değil tabii ki.)

 Düzenlenip hazırlanan konu ve senaryo; sanatçıya oldukça detaylı mı gelir yoksa tam tersi midir? Çoğunlukla çalışmaktan büyük zevk aldığınız senaristler kimlerdir?
Fabio Civitelli: Konu ve senaryo oluşturmada her yazarın farklı bir tarzı vardır. Hem 20 yıldan fazladır birlikte çalıştığım ve bu 60.yıl sayısının yazarı olan Claudio Nizzi' nin, hem de 2009 da yayımlanacak olan, iki albümden oluşan, bir hikaye de birlikte çalışmakta olduğum Gianfranco Manfredi' nin; özellikle görüntünün ve görüş noktasının ölçümünde, harfi harfine izlemeye zorlamayan tarzları, çok değerli ve detaylı yazı şekilleri vardır. Yıllardır Nizzi' yle sanatsal ortaklık gerçek bir arkadaşlığı gösterdik, ve bu bize senaryoların redaksiyonunda iş birliği yapmamızda (şimdiye dek benim fikrimden yola çıkarak 5 hikaye yayımlandı) bana izin vermesinden daha çok, her zaman çok büyük bir uyum ve anlaşmayla, birlikte çalışma olanağı sağladı.

Günün birinde sadece senin tasarımın değil aynı zamanda senin tarafından yapılan bir senaryoyla bir Tex hikayesi göreceğimizi düşünüyor musun?
Fabio Civitelli: Çok isterim. Yazmak çok hoşuma gidiyor ve aslında geçen yaz yönetici Decio Canzio tarafından büyük takdirle karşılanan, bir çok sayfa senaryo da eklediğim yeni tasarımı sundum. Ama ne yazık ki benim bilmediğim, çalışmaları süren buna çok benzer bir öykü olduğundan kabul edilmedim. Doğal olarak bu beni, şu sıralar tasarlamakta olduğum iki hikayeyi hayata geçirmeden önce yeniden denemeye teşvik etti.

Tex şüphesiz senin kariyerinde önemli bir karakter: 10 ya da 20 yıl içinde hala seriyi tasarladığını hayal etmeyi başarabiliyor musun? Ya da günün birinde yeni bir şey denemek ister misin? Aklında gelecekte gerçekleştirmek istediğin bir proje var mı?
Fabio Civitelli: Seriyi tasarlamayı sadece hayal etmiyorum aynı zamanda içten bir şekilde onu tasarlamayı umuyorum: şu anda başka karakter ya da yayımcı denemek ilgimi çekmiyor. Benim dilediğim kim bilir günün birinde kendi hikaye metnimin de yer almasına izin verecek bu girişimin içinde kendime yaratıcı bir yer edinmektir.

Günümüzde hangi çizgi romanları okuyorsun? Hangileri ile kendini büyük ölçüde özdeşleştiriyorsun?
Fabio Civitelli: Güncel Bonelli yayınlarının büyük çoğunluğunu okuyorum ama sadece bunlar değil: Yazar çizgi romanları (tercih ettiğim yazarlarımdan birisi Victorio Giardino ve bunların arasından eskilerden Dino Battaglia' yı çok severim) ve bazı amerikan yapıtları da hoşuma gidiyor.) Tercih ettiğim yazarlar: Neil Gaiman, Allan Moore, Alex Ross , Mark Millar ve Bryan Hitch ve diğerleri. Bunların içinde ustaları gibi, kendi içine kapanmış bir neslin yenilenme yeteneğini görüyorum.

Portekiz yapımı çizgi romanla hi&cced


Gönderen Yunus, Pazar, 23 Aralık 2007 21:42, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it