Haberler

Haberler->Duyurular->Doğan Kardeş   
Doğan Kardeş

 Efsanevi çizgi roman dergisi Doğan Kardeş Yapı Kredi Yayınlarından yeniden hayat buluyor. İlk önce, Doğan Kardeş adının nerden geldiğini bilmeyen gençler olduğunu düşünerek bundan bahsedeyim.
Yapı Kredi Bankası'nın kurucusu Kazım Taşkent,oğlunu okuması için İsviçre'ye gönderir.1939 yılında;Alplerdeki okul gezisi sırasında,çocukların üzerine çığ ve dev kayalar düşer. Ölen çocukların arasında Taşkent'in oğlu , Doğan da vardır. Kazım Taşkent; oğlunun anısını yaşatabilmek için 1945 yılında Vedat Nedim Tör yönetiminde Doğan Kardeş dergisini çıkarır. (Bildiğim kadarıyla Alplerde yaşamını kaybeden çocuklar için küçük bir anıt ta var . )
Dergi 33 yıl boyunca çocuklarının hayatını renklendirdikten sonra kapandı.1988 yılında takrar yayınlandı ancak,1993 yılında kapanmak zorunda kaldı.

Doğan Kardeş, bu sefer farklı bir edisyonda çıkacak.Yani bir çizgiroman dergisi olacak. Çocuklara yönelik olmayacak.Fantastik ,mizah,western vs temalı çizgiromanları içeren geniş spektrumlu bir çizgiroman dergisi olacak. BD'ler yanında manga da içerecek.Bu yıl için yerli bir çizgiroman düşünülmüyor.

Nisan ayında, "1945 yılında yayınlan ilk sayının tıpkı basımı" dergi ile birlikte hediye edilecekmiş.

Doğan Kardeş dergisinde yer alacak çizgi romanlar;
Şu aralar filme çekilmekte olan Le Tueur(Tetikçi) ve Blacksad, bir gecelerin efendisi macerası, Albatros, çizim olarak manga tarzı olan Okko ve Genç Blueberry.

**Ortada küçük boy 16 sayfalık bir manga eki verilecekmiş(Macera bitince saklamak için,bir de kutu hediye edilecekmiş).
*** Her sayıda bir Jodorovsky öyküsü (Her birinin çizeri farklı)
****Tek sayıyılık maceralardan Game over ve Spriu.

Konu ile ilgili görüş, düşüncelerinizi DOĞAN KARDEŞ forum başlığında yazabilir ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Yazan: CantürkGönderen Yunus, Salı, 15 Ocak 2008 16:20, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it