Haberler

Haberler->Basında ÇR->Doğan Kardeş artık yetişkin oldu   
Doğan Kardeş artık yetişkin oldu

Bir zamanlar Doğan Kardeş vardı, çocuk dergiciliğinde bir efsane, kuşaklar boyu pek çok kişiyi etkilemiş bir dergiydi Doğan Kardeş. Yapı Kredi Bankası'nın kurucusu Kazım Taşkent'in bir kazada kaybettiği oğlunun adını verdiği dergi 1945'te çıkmaya başlamıştı. Hemen çok beğenildi, içinde yazılar, çizgi romanlar vardı derginin, ama en çok çizgi romanlar etkilerdi çocukları. Tortaks, Kahraman Ozan Hügo, İkiz Kardeşler, Profesör Tonton, Hayvanlar Çiftliği gibi çizgi romanlarını hâlâ hatırlayanlar var.

Doğan Kardeş yayın hayatına 1978'de son verdi. Bu arada Çocuk Kurultayı düzenledi, yurtdışında yaşayan Suna Kan ve İdil Biret'in mektuplarını yayımladı, Talat Halman'dan Pınar Kür'e birbirinden çok farklı pek çok ismin birer çocuk olarak ilk yazılarını yayımladı.

Ayrıca ilaveli: Manga

Şimdi Doğan Kardeş efsanesi dönüyor. Ama tabii, günümüz çocuklarına nasihatlar veren, duygusal mektuplar, şiirler yayımlayan bir derginin artık yeri yok yayın dünyasında. Bunu da fark ederek, o unutulmaz çizgi roman geleneğini tekrar canlandırmaya karar vermişler ve bir çizgi roman dergisi olarak kurgulamışlar Doğan Kardeş'i. Artık bir çocuk dergisi değil, çizgi roman seven herkesin ilgiyle takip edeceği bir yayın Doğan Kardeş.

Derginin ilk sayısında çizgi roman âleminin ustalarından Alexandro Jodorowsky'nin yazdığı, Mark Riou ve Mark Vigouroux'nun resimlediği kısa hikâyeler, kovboy Blueberry, Blacksad, Okko, Gecelerin Efendisi, Albatros ve David Fincher'ın sinemaya uyarlamakta olduğu Tetikçi gibi seriler var. Dogan Kardeş, Türk çizgi roman dünyası için çok önemli bir adım atıp Japon çizgi romanları 'manga'ya yer veriyor. Özel bir ek olarak verilen manga bölümünün ilk serüveni kadim tanrıların, 'femme fatale'lerin ve detektiflerin cirit attığı Kara Veda. Bu küçük dökümden de anlaşılacağı gibi Doğan Kardeş'te dedektif hikâyelerinden kovboy maceralarına, fantastikten bilimkurguya kadar her şey var. Çizgi roman severlere hayırlı uğurlu olsun. (Kültür Sanat)

'Amacımız bir gençlik dergisi değil, çizgi roman'

Doğan Kardeş dergisinin editörü Deniz K. Pala, Doğan Kardeş'in artık daha geniş bir okur kitlesine, hatta çizgi roman takip etmeyenlere bile kendini sevdireceğini söylüyor.

Dogan Kardeş'i yeniden çıkarmak fikri nasıl doğdu?
Doğan Kardeş dergisi 1945 yılında itibaren tam 33 yıl boyunca çocukların en yakın arkadaşı oluyor ve ciltlenip nesilden nesile aktarılıyor. Daha sonra 1988 yılında aynı format korunarak dergi tekrar canlandırılmaya çalışılsa da, çocukların sürekli sınavlara hazırlandığı, bol bol televizyon izlediği ve okumaya giderek daha az zaman ayırdığı bu dönemde yeterince ilgi görmediği için tekrar elveda demek zorunda kalıyor. Bir çizgi roman dergisi çıkarmak uzun zamandır yayınevinin planları arasında vardı ve bu vesileyle kurucumuz Kazım Taşkent'in oğlu Doğan'ın adını yeniden yaşatabileceğimizi düşündük.

Eskiden dergi salt bir çizgi roman dergisi değildi, yazılar da vardı. Şimdi neden bir gençlik dergisini sadece çizgi roman dergisi olarak kurguladınız?

Bildiğiniz gibi Yapı Kredi Yayınları'nın başında çizgi roman türüne çok meraklı ve bu alanda daha önce de yayıncılık tecrübesi olmuş bir isim, Raşit Çavaş var. Amaç bir gençlik dergisi yayımlamak değildi zaten, çizgi roman dergisi yayımlamaktı en başından bu yana. Sadece gençlere değil, çizgi roman seven herkese hitap eden bir dergi Doğan Kardeş.

Çizgi romanları nasıl seçiyorsunuz, yerli çizgi romanlar da var mı, olacak mı?
Seçim yaparken artık , birer klasik haline gelmiş serilere de yer vermek istedik, geçtiğimiz birkaç yılın en ses getirmiş modern maceralarına da. Geniş bir yelpaze oluşturarak fantastikten vampir öyküsüne, detektiflik macerasından mangaya çok çeşitli türleri bir arada sunmayı amaçladık. Şu an yerli çizgi roman yok, ama ileride olmasını çok istiyoruz, değerlendirmekte olduğumuz projeler var.

Türkiye'de çizgi roman kültürüne ne tür yenilikler ve nasıl bir katkı yapacak Doğan Kardeş.
Türkiye'de zaten çizgi romana çok meraklı olan bir kitle mevcut, her yeniliği takip ediyorlar, maceralar, kahramanlar üzerine forumlarda yorumlarda bulunuyorlar. Doğan Kardeş'in daha geniş bir okur kitlesine ulaşabileceğini ve şimdiye kadar bu türe ilgi duymamış olanları da cezbedebileceğini düşünüyorum.

03/02/2008 tarihli Radikal Gazetesinde yayınlanmıştır... Gönderen Yunus, Pazar, 03 Şubat 2008 13:59, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it