Haberler

Haberler->Röportaj->Claudio Villa Röportajı   
Claudio Villa Röportajı

Claudio, çocukluğunuzda çizgi romanların özellikle “Bonelli” nin hayatınızdaki yeri neydi?
Benim için çok önemliydiler. Çok küçükken, tutkulu olan babam pek çok çizgi roman getirirdi: Tex, Zagor, Batman, Superman… Ve İtalya’da‘ The Classics dell’Audacia’ olarak bilinen bir seriydi. İçinde Michel Vaillant, Ric Roland ve Avrupa ‘nın en iyi çizgi roman karakterlerininin hikayeleri vardı.
İlk zamanlar Zagor’dan çok etkilenmiştim.”Superhero” dan alınmış kostümü ve beni derinden etkileyen “King of Eagles” , bununla birlikte hocam olan Bignotti ‘nin çizdiği “ Moloch” da en az Zagor kadar hayatıma renk katıyordu. Daha sonraları, Tex ve dünyasını keşfettim. Bunun yanı sıra hala Batman ve “Nembo Kid” isimli Superman’i de okuyordum.

Peki, nasıl oldu da bir çizgi roman tasarlamaya başladınız?
-Hayatta hiçbir şey zor değildir…
Geriye dönüp baktığımda, beni buralara getiren kavşaklarla dolu caddeleri muazzam buluyorum. O zamanlar, içimde bir şeyleri iyi yapmaya ve sorumlulukları yerine getirmeye dair güçlü bir istek vardı. Tanrı’ nın bana verdiği hediyeyi de göz ardı etmemek gerekli.

Kimlerden etkilendiniz?
Curt Swan, Neal Adams,Bignotti, Galep,Ferri,Ticci, Diso,Civitelli… Çevremdeki insanlara özellikle çocuklara bakarım ve gördüklerim karşısında büyüleniyorum. Bugünlerde ise Alex Ross’un yapıtlarıyla ilgileniyorum ve sanırım yeni ilham kaynağımı buldum.

Peki kullandığınız kaynaklar neler?
O kadar çok ki: Kovboy filmlerindeki metinler, belge niteliği taşıyan dokümanlar, fotoğraflar, çevresel durumlar… Çünkü atlar, gazete bayilerindeki dergilerde baş rolde ve bunlarla ilgili iyi bir arşivim var.Zor zamanlarımda arşivim ve sahip olduğum bilgi, çıkmaz kapıları açan anahtarlarımdır.

Tex ile ilk tanışmanız hangi maceraydı? Tex sizin için ne ifade ediyor?
Tıpkı çocuklar gibi sanki ilk kez yayımlanmış gibi hala bu kadar severek okunan “Kuzeyin eteklerinde” adlı hikayeyi ben de çok beğendim. “Gerçek” Tex ile tanıştığım yer ise: Sağlam değerlere sahip olduğu için kendinden emin duran biri , birbiri için canını bile verecek ve hiçbir şeyin kendilerini bu durumdan alıkoyamayacağını bilen arkadaşlarının arasındaydı. Bugün Tex bir efsanedir.

Tex ‘in grafiksel yaratıcısı olmak sizin için ne ifade ediyor? Bu durum giderek onun ilk yaratıcısı olan Galleppini ‘nin çizgisinin ötesine çıkabilir mi?
-Bu çok büyük bir onur, ancak bir o kadar da , benden önce bu işle uğraşanlara ve okuyuculara karşı büyük bir sorumluluk.

Konularınızı seçerken aradığınız kriterler neler? Bu seçtiğiniz kriterler, dergi kapağı için de geçerli mi? Diğerlerinden daha önemli, öykünün dönüm noktası olan bir sahne seçiyor musunuz? Örneğin herhangi bir şablon çıkarıyor musunuz karakterler öykünün sonunu kolayca belli etmesinler diye? Kapak dizaynı için ortalama kaç metin var ve bir tanesini yapmak ne kadar zamanınızı alıyor?
-Sahnenin zorluğuna bağlı aslında. Bazen en iyisini yapabilmek için 6 ya da 7 farklı skec gerekiyor. Bu, bir sahne için geçerli ve her defasında, sadece bakış açısını, ışığı ya da karakterlerin durumlarını değiştirerek farklı bir heyecan yakalıyorsunuz.Kabaca bir şablon çIkarıyorum.

Kapağın tasarımını ve renklendirmesini nasıl yapıyorsunuz?
-Bir renk örneği veriyorum. Siyah ve beyaz A4 bir fotokopisini çekiyorum, sonra renkli basılmış halini görmek istiyorum. Yazıcıdan çıkan, yapmak istediklerime yakın olmalı.

Tex için yaptığınız sayısız kapaklar arasında, diğerlerinden daha çok uğraştığınız oldu mu? Örneğin, Tex ‘in kapağı için çizmede zorlandığınız bir karakter var mı?
Hepsi çok zor, ancak bu zorlukların neler olduğunu hatırlamıyorum, çünkü yeterince zordular zaten…


“Tarihsel Renk Koleksiyonu” için Tex’ in kapaklarını hazırlarken neler yaşadınız? Kullanılan bu teknik, sizin “Tex New Reprint” teki roman serilerinin posterlerinde kullandığınız teknikten farklıydı, değil mi?
-Bu 50’ lerde Galep tarafından ortaya konan birkaç kısa hikayeyi kapsıyor. Esas amacımız, Galep in o yıllarda yaratmak istediği atmosferi, “2007 nin “gözü” nü de dikkate alarak yaratmaktı. Çok kolay bir iş değildi, çünkü tarzımı değiştirmek zorundaydım ve Galep in yakaladığı o atmosferi yakalayamama korkusu hissettim.

Çizgi roman serilerini en iyi tasarlayanlardan(çizenlerden) biri olduğunuzu biliyorsunuz. Bu yüzden okuyucular sizden çok şey bekliyorlar mı?
- Neyse ki, bildiğim tek şey, Tex efsanesine her geçen gün bir şeyler eklediğimdir.

Sizin için Tex hikâyeleri yazan yazarlarla çalışmalarınız ve yaptığınız açıklamalar nasıl gidiyor?
Yavaş…

Detaylı bir tasarımla karşılaştırmak gerekirse, aldığınız senaryolar genelde daha mı az yoksa daha mı çok detaylı?
-Ortaya konulacak imge için yeterli düzeyde.

Sizce, Tex ‘ in en iyi yapacağı ve en zorlanarak yapacağı iş nedir?
-Umarım bir dahaki sefer daha başarılı olur, ama en zoru derken??

Sizin tarafınızdan yazılmış Tex’in maceralarını da okuyacak mıyız yakınlarda?
Sanırım…

Çizdiğiniz Mauro Boselli nin hikâyesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Güzel…

Yaratıcılıkta nasıl ilerleme kaydedilir? Tam sayfa oluşturup sonra fırlatıp atmakla mı? Hangi materyalleri kullanıyorsunuz?
Tam bir sayfa oluşturmak ve bitirmek. Kullandığım materyallerse herkesin kullandıklarından: kurşun kalem, tükenmez kalem, mürekkep, fırça…

Claudio Villa, yeni Tex okuyucularının nasıl ilgisini çekmek için ne yapardı?
-Nasıl yapardım, hiç bilmiyorum ama sanırım işin vitriniyle yani kapağıyla cezp etmeye çalışırdım okurları.

Brezilya’da “Tex Ediçao Historica” da, hep sizin Tex New ‘in yeni basımındaki posterinden çıkartılan kapaklarınız var. Ancak bugünlerde The Mythos Editora da okuyucuların övgü dolu sözlerinden dolayı “Tex Ouro” , “Ferias Tex” ve “Grandes Classicos do Tex” in kapakları için de bunları kullanıyor. Brezilya basınının sizin sanat eseriniz üzerine oynadığının farkına varınca ne hissettiniz?
-Bu işte benim de parmağım olduğu için bu durum beni çok memnun etti.

Tex’ i hazırlarken bu kadar çok öğenin bir arada bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu durum sizce Corsican dizisi için yeni bir yaşamın başlangıcı olabilir mi?
-Umarım bu hep olur çünkü bu aynı zamanda Tex ‘ in de devam edeceğini gösterir.

Sizce birbirinden farklı stillere sahip pek çok yazar tarafından tasarlanan Tex daha mı avantajlı?
-Bu kesinlikle bir avantaj. Ancak Tex, Tex olarak kalmalı.

Tex’ in ileriki yıllarında ne olacak?
Okuyucular olduğu sürece Tex de gazete bayilerinde olacaktır.

Peki, Claudio Villa ‘ ya ne olacak?
-Tex olduğu sürece var olacak.

Çizgi roman dalında SBE olanlar, her zaman sizin hedefiniz olmuştur. Siz de Manara, Toppi, Pratt ve Battle gibi “ comic strip author” olarak adlandırılmak ister misin?
-Çizmeyi seviyorum ve aslında comic strip sanatçılıyla arasında çok fark göremiyorum. Ben sadece iyi yapılmış hikayeler ortaya koymak istiyorum.

Marvel ‘in kahramanlarını tasarlarken en son yaşadığınız deneyimi bize anlatır mısınız? -
-Bu tıpkı başka bir okyanusa geçmek gibi.
Çok güzeldi ancak çok uzun değildi. Eve döndüklerinde, her ne kadar tamamen kopmasam da Tex‘e daha iyi motive olmuştum. Bunun haricinde başka bir deneyimim olur mu bilmiyorum.

Sinema,edebiyat ve müzik dallarındaki tercihleriniz nelerdir?
- Son zamanlarda, 1997–98 de CART şampiyonasında yarışan bir pilotu anlatan Zanardi’ yi okudum sonra tekrar okudum çünkü yarışa yürekten bağlıydılar.
- “Sessiz” olan bütün müzikleri severim, özellikle klasik İtalyan sö


Gönderen Yunus, Cumartesi, 09 Şubat 2008 16:35, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it