Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->The Savage Sword of Conan   
The Savage Sword of Conan

Marvel Comics tarafından büyük boy siyah beyaz olarak yayınlanan The Savage Sword of Conan serisi Dark Horse tarafından cild olarak tekrar yayınlanıyor. İlk cildi 2 Ocak 2008 tarihinde yayınlandı ve seri devam edecek. Hatta Dark Horse sitesindeki bilgiye göre serinin ikinci kitabı 27 Şubat 2008) itibari ile çıktı. Bu konuyu şimdilik bir kenara bırakıyorum. 1 nci cildin özellikleri şöyle:

Karton Kapak: 542 sayfa, siyah beyaz baskı
Kitabevi: Dark Horse (Ocak 2, 2008)
Lisan: İngilizce
Ürün Boyutları: 25,6 x 16,7 x 3 santimetre

Ben bu yorumların her birinden birer örnek aldım ve çevirerek sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıda her bir farklı görüşü değerlendirme sırasına göre okuyabilirsiniz. Böylece resimli roman sitesi üyelerinin kitap hakkında bilgisi artar ve belki Türkçeye çevrilmesi yolunda bir basamak oluşturabilir.


Amazon.com sitesindeki Müşterilerin değerlendirmeleri
Toplam 14 Yorum
5 yıldız: (7) adet
4 yıldız: (2) adet
3 yıldız: (1) adet
2 yıldız: (1) adet
1 yıldız: (3) adet

5 YILDIZ veren yorumcuya örnek
Amsterdamaged tarafından yapılan yorum
Bu yorum amazon.com sitesinde 23/24 oranında destek bulmuştur.

Bu ürün hakkında daha önce yapılan olumsuz eleştirilere katılmadığımı söylemem gerek. Hacmini fiyatı ile mukayase ettiğinizde bu kitap tam alımlık. Yine Dark Horse’un yayınladığı Conan The Barbarian (Chronicles of Conan) serisi yüksek kaliteli kağıda basılıyor ve aşağı yukarı bu kitabın fiyatı ile aynı. Ancak bahsi geçen kitapların her biri yedi veya sekiz macera içeriyor ve sayfa sayısı 150’den daha az. Halbuki bu kitapta 500’den fazla sayfa var ve onbeş farklı maceradan oluşuyor. Yani Dark Horse belki birden beşe kadar olan sayıları yüksek kaliteli kağıda basıp bir sonraki sayı için bizi iki ay bekletebilirdi ya da sayfa sayısını değiştirmeden her bir cilt için 40-50 dolar gibi bir ücret belirleyebilirdi. Hesabı siz yapın artık.
Evet, kitabın boyutları orijinal dergi boyutları ile aynı değil ama aslında bu benim için bir sorun değil çünkü çizimlerin kalitesi tamamen aynı kalmış. Başka bir yorumcunun tam tersini iddia ettiğini biliyorum. Belki de onun aldığı kopya da bir sorun vardır, bilemiyorum. Ama çizimlerin hiç biri sayfanın dışına taşmıyor, en azından benim elimdeki kopyada durum böyle. Benim de tahmin ettiğim gibi kitabın sayfalarının kalitesi orijinal dergilerin sayfa kalitesi ile aynı. Yani bu bir sürpriz değil. Yani demek istediğim şu: Ben bu kitabı yıllar geçtikçe değerini artmasını bekleyeceğim bir yatırım aracı olarak almadım. Bu kitabı aldım çünkü bir daha asla göremeyeceğimi düşündüğüm harika çizimleri ve öyküleri tekrar görmek istedim. Eski SSOC (Savage Sword of Conan-Conan’ın barbar kılıcı) dergilerimi yıllar önce atmıştım ve 2002 civarında Howard’ın (Robert Edward Howard’dan bahsediyor, kendisi Conan’ın yaratıcısıdır-Alaslar) tekrar sahneye çıkmasından beri bu yaptığımdan pişmanlık duyuyordum.
Ah o hatıralar! SSOC’ı hiç görmeyenler için anlatıyorum, 70’lerde ve 80’lerde çizgi romanın abisiydi. Çizgi roman sansürü (comics code = aslında tam anlamıyla sansür denemez ama en uygun çeviri böyle, ABD’de bir zamanlar uygulanan çizgi roman hakkındaki kısıtlamaları içeren bir çeşit kod) tarafından hiç etkilenmemişti ve çizerler bunun avantajını sonuna kadar kullanmışlardı. Bu kitabın içerdiği maceralar uysal olmasına rağmen takip eden yıllarda seri daha açık seçik çizimler içermeye başladı. Howard’ın Conan’ı yazım şekli R-kodluydu. (kısmen cinsellik içeren ve 17 yaş altı çocukların ebeveyneri ile birlikte izlemesine izin verilen sinema kısıt kodu) dokuz on yaşlarında iken bu dergileri anne babamdan sakladığımı hatırlarım. Genellikle madeni renkli iç çamaşırı giyen yuvarlak hatlı kadınlar gösteren ön kapaklar bile annemi deli etmeye yeterdi.
Bu kitapta muhteşem Howard öykülerinin güzel adaptasyonları mevcut: Kara Dev, Buz Devinin Kızı, Kırmızı Pençeler, Aydaki Demir Gölgeler, Bir Cadının Doğuşu ve Ejderin Saati. Ayrıca Howard tarafından kaleme alınmamış maceralar da bulunmakta: Yaşayan Ölülerin Laneti, Karanlığın İnsanları ve Kara Adam.
Orijinal dergilerde yer alan Kral Kull, Bran Mak Morn ve Solomon Kane öykülerine ve harika makalelere kitapta yer verilmemiş olması beni üzen tek husus oldu. Ayrıca kitapta Ejderin Saati öyküsünün sadece son bir kaç bölümüne yer vermişler, yani tamamı yok. Ama tüm bu anlattıklarım ışığında aldığım kitaptan çok memnunum ve ikinci cildin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Umuyorum ki bu kitabı edinmem birincisi kadar zor olmaz. Eğer siz de bir Conan okuru ve hayranı iseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız. Benden tam beş yıldız !

4 YILDIZ veren yorumcuya örnek
Darrell Heath tarafından yapılan yorum
Bu yorum amazon.com sitesinde 10/11 oranında destek bulmuştur.

Henüz 12 yaşımda iken Marvel’in Savage Sword of Conan (Conan’ın Barbar Kılıcı- SSOC) dergisi ile karşılaştığım o 1974 yazını hala anımsarım. Nasıl olduysa cebimde 1.50 dolar vardı ve o zamanlar tek çizgi roman dükkanı olan yerel eczaneye gidip raflara yeni gelen çizgi romanlara bakmak için sabırsızlanıyordum. Hemen bisikletime atladım ve 1.5 millik yolu rüzgar gibi aştım. Eczaneye girer girmez o güne kadar gördüğüm en muhteşem kapağa sahip dergi boyutlarındaki çizgi romanı hemen fark ettim. Kapakta koca bir kılıç tutan iri yarı kaslı bir adam ile kızıl saçlı eli kılıçlı ve koca göğüsleri olan bir kadın hayatlarını kurtarmak için eli baltalı korkunç bir iskelet sürüsüne karşı mücadele veriyorlardı! O anda büyülenmiştim. O dergiyi derhal almalıydım ve Conan’ı tanımalı, bu kadın ile birlikte kapakta tasvir edilen belaya nasıl bulaştığını öğrenmeliydim. Sanırım söylememe gerek yok; kılıç ve büyü edebiyatı, Conan, Robert E. Howard, Boris Vallejo, Barry Smith, Neal Adams, Esteban Moroto, John Buscema, Roy Thomas ve diğer yetenekli şahıslar ile ilk kez tanıştığım gün o gündür. Ve hepsi sadece tek bir dergideydi !
Halen o zamanlar çıkan orijinal dergilerin bir kısmına sahibim ve ne zaman bunları okusam geçen bunca yıla rağmen bende hala aynı heyecanı ve macera duygusunu uyandırırlar. Doğrusu SSOC maceraları Howard’ın yarattığı Conan’ı tam olarak ifade edebilmiş bir seiridir. Bu Dark Horse’un güncel Conan serilerini sevmediğim anlamına gelmiyor. Demek istediğim günümüz yazarları Bazen Conan’ı görmek istedikleri gibi yorumluyorlar ve Howard’ın orijinal konseptine aykırı durumlar ortaya çıkabiliyor.Ama en azından bana göre SSOC serisi maceralarının çizimleri ve öykü anlatımı tam anlamıyla nefes kesiyor. Eğer SSOC serisine aşina değilseniz internette Savage Sword of Conan araması yaptırın ve bu eski sayıların kapaklarına şöyle bir göz atın.Ya da daha iyisi yakınınızdaki çizgi roman satıcısına gidin ve bu kitaba bir göz atın.
Oralarda bir yerlerde kitabın sayfasının boyutları, kalitesi ve benzeri özellikleri ile ilgilenen okurlar olduğunu biliyorum. Bunların işaret ettiği noktalara saygı duyuyorum ama sonuçta ben bu harika öyküleri tekrar okuyabilme fırsatı bulduğum için mutluyum ve kitabın fiyatı da oldukça makul. Bu arada bu kitap SSOC dergilerinin 1-10 sayılarını ve Savage Tales (Barbar hikayeler) dergisinin nadir rastlanılan maceralarını içeren beş sayısını içeriyor. Bu 500 sayfanın üstünde kılıç & büyü macerası ile barbar macerası içerir ! Bunların hepsi, görmek isteyeceğiniz harika fantasya çizimleri ve öykü anlatımı içeren kitabın içinde mevcut.
Bu kitabın kalitesinin daha yüksek olmasını arzu ederdim ancak muhtemelen bu durumda serinin kitaplarını tümden toplamaya kalkışsam banka hesabım derin bir yara alırdı. Bu yüden şu anki durumdan memnunum ve ayrıca zaten kitap da bu haliyle zaten oldukça şık duruyor. Bu yüzden, eğer Conan edebiyatına ve kılıç & büyü maceralarına yeni iseniz ve iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız ne yaparsanız yapın bu kitabı acele edinin. Eğer eski SSOC dergilerinin belirli bazı sayılarını arıyorsanız bu kitap beklentilerinize yanıt vermeyebilir. Nasıl düşünürseniz düşünün, ben halen yeni sayıları çıkmakta olan Conan’ı günümüz pop kültürü gözü önünde tutmaya yardımcı olan bu maceraların yeniden piyasaya çıkmasından çok mutluyum. Çok yaşa ve hep göz önünde kal Conan !


3 YILDIZ veren yorumcuya örnek
W. Hardenberger tarafından yapılan yorum
Bu yorum amazon.com sitesinde 3/3 oranında destek bulmuştur.

Ben de 70’lerde SSOC ile büyüdüm.
Ben de bu k


Gönderen Yunus, Perşembe, 28 Şubat 2008 13:08, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it