Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Guy Davis'ten THE MARQUIS   
Guy Davis'ten THE MARQUIS

Daha çok Mike Mignola'nın Paranormal Araştırmalar Bürosu B.P.R.D. ve Matt Wagner'la beraber çalıştığı Sandman Mystery Theatre ile tanınan Amerikalı çizer Guy Davis'in yarattığı THE MARQUIS, 18. yy Fransa'sında Engizisyon Mahkemesinin gücünü yitirmediği Venisalle'de geçmekte. Gizemli Markis Maskesi altına sığınan (Bir tür Venedik Maskesi. V For Vendetta'daki Guy Fawkes maskesini andırıyor. Ancak daha ürkütücü ) ve Aziz Massard kültüne inan Vol de Galle'in Lovecraft'vari Cehennem yaratıklarına karşı savaşının anlatıldığı seri Amerika'da Oni Press tarafından iki cilt halinde yayınlanmış. Galle'in doğaüstü yaratıkları görebilme, hissedebilme yeteneği milyonlarca masum insanı katleden Engizisyon tarafından kullanılıyor. Tabii burdaki ahlaki çelişki (ki internetteki okur yorumlarımdan anladığım kadarıyla) karakterin oluşturulması sürecinde çok iyi kullanılmış (Ruhunu kaybetmiş Şövalye teması). Vol de Galle, şeytaları ait oldukları yere postalarken suçsuz insanları öldürebileceği endişesini de duyuyor. Çünkü sadece kendisinin görebildiği vizyonlarla karşı karşıya... Marquis'i çekici kılan unsurlardan biri 18. yy'a ait mekan tasarımları ve yaratılan atmosfer.

Resim

1997 yılında Caliber Press'den çıkan tek sayılık The Marquis: Les Preludes'in ardından Oni'den 5 sayılık mini seri olarak basılan Marquis'in ilk cildi "The Marquis: Danse Macabre" adıyla 2001'de yayınlanmış. İkinci cilt Intermezzo 2003 yılında satışa sunulmuş. The MARQUIS; ciltleri Fransa'da Les Humanoides Associes tarafından kalın kapak, özel edisyon olarak basılmış.

Resim

Resim

Baker Street / Honour Among Punks'la Harvey ödülü olan Davis (80'lerin Punk kültürüne adanmış Baker Street'le ilgili Serüven'in 5 sayısında Emre Kuzuoğlu tarafından hazırlanan bir yazı vardı), kariyerinin ilk dönemlerinde Vampire: The Masquerade rol yapma oyunlarının yaratıcısı White Wolf için illüstrasyonlar yapmış. Métal Hurlant dergisi için "The Zombies That Ate The World" isimli çizgi romanı resimlemiş. The Marquis, Fransa'da Les Humanoides Associes tarafından kalın kapak formatta özel baskı olarak yayınlandı. Amerika'da serinin 5. ciltte bitmesi planlananmış. Ancak Davis'in, Dark Horse'un Star Wars çizgi romanlarından sonra en çok satan dergisi B.P.R.D.'lere ve Mignola'nın geçtiğimiz aylarda DVD'si yayınlanan The Amazing Screw-On Head'a projesine yoğunlaşması nedeniyle (animasyonun story board'larını çizmiş) 3. cilt gecikecek gibi...

Resim

The Marquis'den sayfalar;
<!-- m -->http://www.guydavisartworks.com/Marquis_S01.jpg<!-- m -->
<!-- m -->http://www.guydavisartworks.com/Marquis_S02.jpg<!-- m -->
<!-- m -->http://www.guydavisartworks.com/Marquis_S03.jpg<!-- m -->
<!-- m -->http://www.guydavisartworks.com/Marquis_S04.jpg<!-- m -->
<!-- m -->http://www.guydavisartworks.com/Marquis_S05.jpg<!-- m -->


Fasiküller için Mignola'nın hazırladığı bir kapak illüstrasyonu.
Resim

İkinci cildin kapağı
Resim
Yazan:
Konu ile ilgili görüşleri Guy Davis'ten THE MARQUIS forum başlığından takip edebilirsiniz.


Gönderen Yunus, Pazar, 06 Nisan 2008 00:35, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it